Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D010 Trecere de la Micro la Impozit Profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D010 Trecere de la Micro la Impozit Profit

69 replies to this topic

#1 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 19 January 2010 - 10:15 AM

Am intrebat la Finante si mi s-a spus ca sigur Societatile Microintreprinderi vor trece la Impozit profit si trebuie depusa decl 010 pana la 31.01.2010



#2 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 19 January 2010 - 10:30 AM

De la Finante Suceava ne-au recomandat sa mai asteptam, pentru ca nu e aparuta inca legea in monitorul oficial si nu ne pot spune decat din ce au auzit la televizor. Oricum, daca va fi cazul de depus 010, se poate depune si mai incolo, nu vor fi probleme.

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#3 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 19 January 2010 - 01:14 PM

Ai dreptate scuze... m-am grabit ....



#4 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2010 - 04:44 PM

A depus cineva decl. 010 prin care trece de la imp.Venit microintreprindere la imp. pe Profit ?



#5 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 20 January 2010 - 08:07 PM

a aparut in monitorul oficial bugetul de stat ?



#6 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 20 January 2010 - 08:23 PM

Vezi postareadoiny, la Jan 20 2010, 08:07 PM, a spus:

a aparut in monitorul oficial bugetul de stat ?
inca nu
http://www.avocatnet.ro/content/articles/i.../avocatnet.html



#7 coatug

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 20 January 2010 - 10:55 PM

Vezi postareanirolf36, la Jan 19 2010, 04:20 PM, a spus:

am infiintat o firma in ian 2010,si am optat pt impozitul pe venit.am inteles ca se scoate,stie cineva ceva despre asta?daca nu se scoate cum ar vi mai bine pt mine impozitarea pe profit sau pe venit.va multumesc

eu am fost azi la finante in Vaslui sa depun D 010, pentru o firma infiintata in noiembrie 2009, mi s-a luat formularul dar au spus ca nu au primit nimic clar (formularul nu il va inregistra). Nici eu nu stiu... si trebuie sa depunem si celelalte declaratii....



#8 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2010 - 12:15 PM

Vezi postareadannad001, la Jan 20 2010, 06:44 PM, a spus:

A depus cineva decl. 010 prin care trece de la imp.Venit microintreprindere la imp. pe Profit ?
Am sunat la administratie...oameni buni, asteptati si nu va grabiti...sunt intr-adevar puse spre aprobare...dar datorita faptului ca nu e nimic sigur nu va apucati sa depuneti nimic....orice micro are cel mai mare dezavantaj daca va apucati sa depuneti transf profit...aveti rabdare si recomandare (de la finante si administratie)...asteptati pana pe 25 ca veti avea un raspuns sigur si legal....momental legea nu s-a hotarat :)))...funny...termenu e pana pe 31.01 sau va fi modififcat iar termenu, dar ce zice inca nu stim...deci asteptam.
Pupici....



#9 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 21 January 2010 - 12:39 PM

eu am fost ieri si am depus 094 , cu aceasta ocazie am intrebat despre 010 la micro..ce facem? am primit un raspuns similar cu cel postat de mda2008: "deocamdata sa stam linistiti, sa nu modificam nimic....iar in privinta termenului e posibil sa fie modificat ...oricum, o sa fim instiintati prin adresa scrisa din partea lor ..." :smile:



#10 nairamus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 January 2010 - 03:30 PM

Mie imi este teama sa nu "sarim" din termen si apoi sa trebuiasca sa platim amenda pentru nedepunerea 010, ca dehh si amenzile sunt venituri la buget.... Ca sa nu mai spun ca daca toata lumea asteapta pana pe 27-28 o sa fie o coada de nedescris.... Semnul de intrebare vine din faptul ca in Bugetul de stat au fost prevazute venituri din impozitul aplicat microintreprinderilor de 3%. Aceste venituri sunt mai mari decat decat in bugetul de anul trecut dar cu toate astea amendametul cu pricina a fost respins.... Cine sa-i mai inteleaga? :smile:



#11 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2010 - 03:35 PM

Eu am depus ieri la sectorul 4. Si nu mi-a zis nimic doamna de acolo. Le-a luat si gata. Sper sa nu fi facut vreo prostie. :smile:



#12 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 21 January 2010 - 07:17 PM

Totusi, nu stiu de ce trebuie sa mai asteptam (poate doar ca sa ne imbulzim pe 31 la ghisee)...Impozitul pe veniturile microintreprinderilor este reglementat de Codul fiscal, iar in acesta nu se mai face nici o referire la faptul ca s-ar mai aplica in anul 2010, ultimul nivel al cotei de impozitare fiind prevazut pentru anul 2009. O prelungire a acestui tip de impozit pentru anul 2010 presupune modificarea Codului fiscal, ceea ce ar fi trebuit deja facut daca s-ar fi dorit mentinerea lui.



#13 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 04:39 AM

[quote name='ConDor' date='Jan 21 2010, 09:17 PM' post='217359']
Totusi, nu stiu de ce trebuie sa mai asteptam (poate doar ca sa ne imbulzim pe 31 la ghisee)...

aaa....fiecare cum crede....eu una am 3 firme care sunt micro....si niste sefi...si primesc niste bani...cu cat sunt mai finuta si imi pasa de banii lor cu atat recompensa vine, daca nu de la ei de la altzii...tot nu inteleg graba sau stresu....dak si cand se stabileste atunci respecti legea...doar n-am innebunit sa depun dinainte, sa trec pe profit k sa ma dau cu capu de pereti in caz k nu e ok....si inca ceva....nu depunem oricum destule si de inghesuit , ai dreptate dar un drum in plus sau in minus in meseria asta tot acolo ajungi :P
o dimineata si o zi plina de spor! hai sa facem declaratiile care stim sigur k tre sa le facem :D

p.s. codu fiscal inca mai poate fi schimbat apropo....rectific "modificat"....:*

Aceasta postare a fost editata de mda2008: 22 January 2010 - 04:40 AM




#14 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 23 January 2010 - 11:26 AM

Buna ziua!
Referitor la 010, mentinam in ea in continuare impozit micro sau trecem pe profit? In Codul fiscal valabil pentru 2010 este mentionat in continuare impozitul pentru micro, doar ca nu are procent valabil pentru 2010. Cei de la finante cer 010 pentru trecere la profit, insa mi se pare o incalcare a codului fiscal pe care ei l-au publicat pe www.mfinante.ro. Cum ati procedat? Multumesc anticipat de raspuns.



#15 VLASCEANU ADINA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 January 2010 - 04:50 PM

Vezi postareaadymaia, la Jan 23 2010, 11:26 AM, a spus:

Buna ziua!
Referitor la 010, mentinam in ea in continuare impozit micro sau trecem pe profit? In Codul fiscal valabil pentru 2010 este mentionat in continuare impozitul pentru micro, doar ca nu are procent valabil pentru 2010. Cei de la finante cer 010 pentru trecere la profit, insa mi se pare o incalcare a codului fiscal pe care ei l-au publicat pe www.mfinante.ro. Cum ati procedat? Multumesc anticipat de raspuns.
Stiiti cumva care este termenul de depunere?



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 January 2010 - 10:35 PM

31 ianuarie
Cod procedura fiscala: 30zile de la data modificarii



#17 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 26 January 2010 - 11:55 AM

Cineva spunea ieri ca la sectorul 5 au recomandat depunearea 010 ptr. trecerea la profit. Stiti ceva in acest sens? Eu la 2 am intrebat si au zis ca nu stiu nimic inca...



#18 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 January 2010 - 02:57 PM

Mai fratilor, de ce va complicati existenta ? Nu se lucreaza dupa "voci" ! Cand va aparea scris negru pe alb ca micro. sunt obligate sa treaca la imp.pe profit, vom depune D.010 in termenul si de la data care vor fi precizate, de ce sa trecem benevol la imp. pe profit inainte de a aparea modificarea legislativa SCRISA ?

Dana




#19 ALINA A

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 January 2010 - 04:17 PM

s-ar parea ca intre timp au inceput sa primeasca 010 pt trecere la 16% pt celelalte legate de salarii pot ramane trimestrial



#20 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2010 - 05:46 PM

Va rog sa-mi spuneti nr. Monitorului in care s-a publicat ultima referire la "soarta" microintreprinderilor.
Pana la urma cum a ramas - mai raman sau nu de la 01.01.2010?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL