Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D010 Trecere de la Micro la Impozit Profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


D010 Trecere de la Micro la Impozit Profit

69 replies to this topic

#61 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 02:22 PM

Multumim si sa trecem mai departe la 392...



#62 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 02:38 PM

DAR NU LA ACEST TOPIC ... sa nu amestecam discutiile, da ? :biggrin:




#63 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 05:27 PM

http://www.wall-street.ro/articol/Economie...it-Automat.html
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#64 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 28 January 2010 - 08:47 PM

ordin 101, trecere din oficiu de la 01.02.2010, de la micro impozit pe venit la impozit pe profit.

Fisiere atasate





#65 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2010 - 10:41 AM

nu uitati sa va luati registrul fiscal, daca tot am trecut toata "suflarea" la impozit pe profit

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 January 2010 - 11:24 AM




#66 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 25 February 2010 - 02:10 PM

Buna ziua!

Am si eu o mare problema: am o firma infiintata in 2005 ca si micro
in 2007 a trecut la impozit pe profit dar contabila de atunci a uitat sa depuna 010
insa incepand cu 2007 s-a declarat impozit pe profit pe firma desi in vectorul fiscal era micro
acum in 2010, cu noua lege, firma a trecut automat la impozit pe profit in vectorul fiscal
acum mi se cere sa rectific pe 2007-2009 toate declaratiile de la impozit pe profit la impozit pe micro ceea ce ar insemna cheltuieli imense (firma a avut venituri mai din dif de curs, si cheltuieli si mai mari astfel ca nu platea impozit profit dar ar trebui sa plateasca un mare impozit pe micro)
am incercat sa vorbesc la administratie sa mi se ia cu amenda un 010 cu modificarea din 2007 la impozit pe profit dar mi s-a spus ca daca acum in 2010 s-a modificat automat in vector nu se mai poate reveni
va rog sa-mi spuneti daca asa este sau pot vorbi undeva sa depun acel 010 din 2007

multumesc foarte mult!



#67 miki111

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 21 March 2010 - 05:53 PM

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Pe data de 18 ianuarie 2010 am depus la finante declaratia 010 prin care specificam , trecerea de la micro la impozit pe profit, fara salariati de la 01.01.2010, perioada fiscala pentru TVA - trimestrul( asa cum a fost si in anul 2009) . Menzionez ca am depus si declaratia 094 privind cifra de afaceri pe anul 2009.





Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Pe data de 18 ianuarie 2010 am depus la finante declaratia 010 prin care specificam , trecerea de la micro la impozit pe profit, fara salariati de la 01.01.2010, perioada fiscala pentru TVA - trimestrul( asa cum a fost si in anul 2009) . Menzionez ca am depus si declaratia 094 privind cifra de afaceri pe anul 2009. Am primit vineri de la finante notificare precum ca nu am depus declaratia 300 pe luna ianuarie. Stiu ca Ordinul 101/2010 specifica ca se modifica din oficiu doar taxele si contrubutiile aferente salariilor precum si trecerea dela micro la impozit pe profit. Nu stiu cum sa procedez. Va multumesc



#68 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 March 2010 - 08:26 PM

verifica ce ai completat in 010 la partea de tva si mai mult, verifica si ce cifra de afaceri ai declarat



#69 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 21 March 2010 - 08:37 PM

Programul de la finante calculeaza singur baza impozabila din toate cele 4 trimestre ale anului trecut si te-a trecut la lunar.
Adunati toate deconturile de anul trecut si ve-ti constata ca ati depasit 100.000 euro. Poate verifica si D101 , Trebuie sa verificati exact ca si finantele
trimit uneori notificari aiurea...in special cu titluri executorii.



#70 miki111

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 22 March 2010 - 10:42 AM

Multumesc pentru raspunsuri!
Acum am venit de la finante. Functionara care s-a ocupat de introducerea declaratiei 010 din greseala a introdus tva lunar, in loc de tva trimestrial. Am stat aproape 1 ora sa gasesca declaratia care o aveau ei. Foarte nervoasa ca o pun la munca , nici macar nu si-a cerut scuze de greseala facuta.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL