Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D010 Trecere de la Micro la Impozit Profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


D010 Trecere de la Micro la Impozit Profit

69 replies to this topic

#21 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 26 January 2010 - 07:54 PM

Culmea e ca nu a ramas nicicum. Boc zicea ca ramane, Vladescu zicea ca nici vorba... cert este ca datele problemei sunt urmatoarele:
CF nu prevede ca nu vor mai fi microurile din 2010, ci doar nu se prevede cota - strict pe CF este discutabila
Presiunile sunt mari astfel incat, neoficial sunt sanse sa ramana dar pe alta cota...asta pe surse RadioSant pe de alta parte bugetul cica ar fi fundamentat fara micro.
In teritoriu se preiau 010 pentru migrarea de la micro la profit, dar sunt "oameni" din MF care sustin ca nu ar trebui depuse, caci lucrurile se pot schimba
si ca pentru cei care au migrat nu va mai fi cale de intors.

Stiu ca nu te-am lamurit, poate pot altii cu surse mai bine ancorate in Serviciul de Metodologie Fiscala MEF.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#22 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 27 January 2010 - 09:07 AM

A ramas ca-n tren, noi insa nu stim daca depunem 010 sau nu. Nici cei de la asistenta contribuabili nu stiu inca nimic. Faina treaba :)




#23 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 10:38 AM

Am intrebat la S 2+3 si mi-au zis sa asteptam .. ca nu stiu inca



#24 nairamus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 January 2010 - 11:23 AM

Eu azi am avut de depus 010 pentru cateva societati carora li se schimba vectorul fiscal din alte motive si am intrebat la sectorul 4 pe tipa care primeste 010 iar conversatia a fost cam asa:
Eu: Doamna ce facem cu micro?
Ea: NU mai exista micro
Eu (prefacut speriat): Si trebuie sa facem coada sa depunem 010? (desi nu erau decat 1-2 persoane la coada)
Ea: Mie imi spuneti ? ca eu trebuie sa le primesc pe toate....
Eu: deci depunem 010 la toate care au fost micro
Ea: Da

Ieri la sectorul 2 raspunsul a fost sa mai asteptam un pic....
Intrebarea mea este cat sa mai asteptam ca apoi iesim din termen si platim amenzi....



#25 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 27 January 2010 - 12:43 PM

Vezi postareaDana42, la Jan 26 2010, 04:57 PM, a spus:

Mai fratilor, de ce va complicati existenta ? Nu se lucreaza dupa "voci" ! Cand va aparea scris negru pe alb ca micro. sunt obligate sa treaca la imp.pe profit, vom depune D.010 in termenul si de la data care vor fi precizate, de ce sa trecem benevol la imp. pe profit inainte de a aparea modificarea legislativa SCRISA ?
Pai daca legea e ambigua, ca de obicei, normal ca nu mai stie lumea ce sa faca (nici ametitii aia din administratii nu stiu ce sa faca)... In Codul fiscal nu se mai mentioneaza despre micro - nu mai exista cota respectiva de impozitare. Impozitul forfetar este inca in vigoare, deci ideea de micro oricum a disparut de anul trecut, desi vectorii fiscali nu au fost modificati la momentul respectiv (teoretic lucram pe micro dar practic suntem forfetati). Acum a disparut si procentul de 3% dar nu s-a mentionat unde intram din ianuarie. Haosul obisnuit din legislatia romaneasca! :thumbup:
Vin informatii ca si la sect. 6 se recomanda depunerea 010 pana la sfarsitul lunii... :smile: Daca ramane asa o sa ne vedem la niste cozi de toata frumuseatea - mult mai mari decat astea din 25 !



#26 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 January 2010 - 03:25 PM

Eu nu am vazut in CF abrogat art. 103 referitor la microintreprinderi, cand va aparea modificarea vom proceda ca atare, nu am lucrat si nu voi lucra niciodata dupa "vorbe" (chiar daca se vor dovedi a fi adevarate, dar asta vreau sa CITESC, nu sa AUD); deocamdata cei care si-au depus D.010 cu trecere de la micro la imp.pe profit au facut-o benevol, adica din proprie initiativa. Benevol se poate trece cnf. CF la soc. platitoare de impozit pe profit pana in 31 ian.a anului fiscal urmator. Oricum D. 010 se poate trimite si prin posta, cel putin eu asa stiu.
In ceea ce-i priveste pe cei din Min. de Finante, ar putea sa le fie rusine pentru haosul pe care l-au creat in economia nationala, dar cum nu au "obraz", nu are nici cum sa le fie rusine :smile: !
In ceea ce le priveste pe unele distinse doamne functionare de la Adm. Financiara, nu am timp sa va insir cate prostii si recomandari au debitat de cand lucrez in aceasta profesie si daca ma luam dupa mintea lor "luminata" as fi mers de mult in paralel cu legea si cu evidenta contabila.
Sper sa ne lamureasca, printr-o reglementare legala, cat mai curand "distinsii" nostri alesi.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 27 January 2010 - 03:26 PM

Dana




#27 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 04:17 PM

Nu-mi vine sa cred ce se intampla! Se pare ca la sect. 3 s-a primit o circulara, in care scrie ca nu este nimic publicat cu privire la abrogarea impozitului pe v microintr., dar sa primeasca totusi, decl.010. Din pacate doamna functionara a refuzat "brutal" sa-mi dea o copie.
Nu vi se pare a fi ceva de genul "lasa-i pe fraieri sa treaca prin optiune la impozitul pe profit"??
elenacca



#28 nairamus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 January 2010 - 04:23 PM

Stai sa caut circulara.... Hmmmm pe "monitorul oficial" nu apare nimic... Cand ziceai ca a aparut? Probabil ca intarzie, pana se actualizeaza baza de date.... Ma gandesc si eu asa: Poate asteapta sa plece comisia aia de FMI si apoi publica.... Nu stiu de ce ma gandesc asa nu am nici o logica dar incerc sa gasesc o scuza plauzibila pentru ceea ce se intampla ....

Aceasta postare a fost editata de nairamus: 27 January 2010 - 04:32 PM




#29 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 04:45 PM

Vezi postareanairamus, la Jan 27 2010, 04:23 PM, a spus:

Stai sa caut circulara.... Hmmmm pe "monitorul oficial" nu apare nimic... Cand ziceai ca a aparut? Probabil ca intarzie, pana se actualizeaza baza de date.... Ma gandesc si eu asa: Poate asteapta sa plece comisia aia de FMI si apoi publica.... Nu stiu de ce ma gandesc asa nu am nici o logica dar incerc sa gasesc o scuza plauzibila pentru ceea ce se intampla ....


Nu-mi ivne sa cred, ca stam si asteptam ceva oficial , am sunat un client acum si l-am anuntat ca trebuie sa plateasca si salariile lunar ....reactia lui a fost "vreau sa dau afara angajatii cat mai repede in situatia asta "



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 05:49 PM

dragilor, am pus-o !! sperantele noastre s-au spulberat !! tocmai ce-am vb la sectorul 2 (nu cu femeia de serviciu ci cu sursa sigura) si aflat ca au primit o circulara ca NU MAI EXISTA MICRO PLATITOARE DE IMPOZIT PE VENIT !
toata lumea trece la impozit pe profit si contributii salariale lunare
.

cu tva-ul ramane ca pana acum, aia e alta gasca in alta traista.

am incredere in sursa mea de informatii cam 100%, pana acum n-a dat-o pe-alaturi, asa ca puneti mana si faceti decl. 010

cat despre depunerea decl. 010, nici ei nu stiu cum se va proceda ca termen fiindca mai nimeni nu a venit sa-si modifice vectorul fiscal si fizic nu se pot primi atatea decl. cate ar fi de primit de la toti cei vizati.
maine dimineata mai sun o data sa-mi intreb prietena cum va fi termenul, pana atunci (adica in seara asta) eu fac decl. 010 si ma pregatesc de start catre AF.

va fi intr-un mare fel :smile:



#31 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 27 January 2010 - 05:50 PM

Au uitat sa abroge titlul privind impozitul pe veniturile microintreprinderilor. Sau sa adauge cota de impozit pentru anul 2010, depinde cum privesti. Si ce daca, ce mare lucru? Legea se stabileste acum la televizor, mai arunca unul-altul cate o vorba…Depunerea sau nu a declaratiei 010 e deja un detaliu de ordinul mizilicului sau mili-bocului, dupa noua unitate de masura inventata recent de cineva. Nu va mai bateti capul, oricum s-a ales praful de tot…Clasic romanesc!
Iar contabilii astia, ce sa mai zic, suntem o “specie” de tot plansul sau rasul (recunosc cu modestie). Cautam circulare...Da' daca nu am mai depune nici o declaratie, nici 010 sau ce-o mai fi, n-ar fi oare mai bine? Daca i-am rade in nas lui Vladescu, sau care mai apare pe la TV?
Nu mai e mult si o sa vina Bitman sa ne spuna (eventual sa ne cante) ca trebuie sa depunem 010. N-ar fi frumos?
Asa ne trebuie! (Scuze daca sunt off…)



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 06:19 PM

http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/home...e_27012010.html

DIRECŢIA DE COMUNICARE, RELAŢII PUBLICE,
MASS-MEDIA ŞI TRANSPARENŢĂ

Informare de presă



Referitor la impozitarea activităţii microîntreprinderilor în anul 2010 vă aducem la cunoştinţă următoarele:

În conformitate cu prevederile art. 107 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, sistemul de impozitare pentru microîntreprinderi, a avut o aplicabilitate limitată în timp, respectiv pâna la data de 31 decembrie 2009, prin modul de reglementare a cotelor de impozitare numai pentru anii 2007-2009.

Astfel, pe cale de consecintă, începând cu 1 ianuarie 2010, prevederile Titlului IV "Impozit pe veniturile microîntreprinderilor", normele metodologice de aplicare corespunzătoare, precum şi alte prevederi incidente acestui sistem, nu mai produc efecte juridice.

Prin urmare, începând cu data de 1 ianuarie 2010, microîntreprinderile care pâna la data de 31 decembrie 2009 au aplicat prevederile Titlului IV din Codul fiscal, vor intra în categoria contribuabililor plătitori de impozit pe profit, potrivit Titlului II "Impozitul pe profit" din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

ASTA E !! atentie la data : 27.01.2010 ! adica azi !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 January 2010 - 08:02 PM




#33 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 27 January 2010 - 06:57 PM

Ati vazut? "Pe cale de consecinta..."! Nimic nu stim! Acum, navala cu 010, si nu uitati, modificati si perioada fiscala la contributiile salariale, de la trimestrial la lunar. Tot... pe cale de consecinta!



#34 emilbuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 27 January 2010 - 07:07 PM

stie cineva sigur cum se completeza campurile cu obligatiile salariale din 010 la data luarii in evidenta? trecem data primei angajari(de exemplu 01.05.2006) sau trecem data de 01.01.2010 si la perioada lunar?



#35 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 27 January 2010 - 07:25 PM

Contributiile salariale nu se pot plati incontinuare trimestrial?



#36 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 January 2010 - 07:39 PM

Se trece data de 01.01.2010 si perioada lunar. Oricum mai ai timp pana luni, daca vrei sa fii in termen.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 27 January 2010 - 07:42 PM




#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 07:39 PM

pe loc repaus !! se pare ca se vor face modificarile din oficiu si vom fi insttintati rpin adrese de la AF. maine va spun mai sigur ! deci, e posibil sa nu mai trebuiasca decl. 010 ...



#38 emilbuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 27 January 2010 - 07:49 PM

otilia asteptam vesti de la tine.multumim.



#39 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 07:51 PM

Multumim , asteptam vesti :smile:



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 08:00 PM

pe la ora 11-12 sper sa va pot spune mai sigur, le las un pic de timp sa mai vb, sa se mai stabileasca ce si cum, astfel incat sa nu vb de "n"-spe ori, cu modificari succesive, da ? in mod normal, pana la pranz ar trebui sa se aseze mai clar lucrurile, zic si eu ... adica sper :thumbup:

vb. maine, dragilor :smile:

o seara buna.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL