Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

589 replies to this topic

Poll: INFIINTARE SI ADERARE A.P.E.C. (240 membri au votat)

sustineti infiintarea A.P.E.C. ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ati adera la A.P.E.C. daca ea s-ar infiinta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ce cotizatie anuala considerati ca ar fi corecta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2010 - 03:51 PM

Vezi postareanewold, la Mar 7 2010, 01:50 PM, a spus:

Ar trebui sa fim multi cu o cotizatie minuscula.
asa ar fi ideal !! :smile: asta e motivul pt care vrem sa stim cam cat de dorita este aceasta asociatie, dar la modul serios, nu doar declarativ !
chelt. de infiintare nu sunt mari, ci cele de fct. ulterioara, de actiuni cu caracter legislativ in fol. contabililor, de materiale profesionale gratuite pt membrii, de simpozioane gratuite pt membrii, etc .. d-astea.

INSA, dupa parerea mea, cel mai important de rezolvat este :
1. modificarea legislatiei astfel incat sa fie mai usor de folosit si mai putin interpretabila, ceea va ajuta si pct. 2 (de mai jos)
2. implementarea unui statut onorabil al contabilului in societate
3. liberul acces la profesie si la practicarea ei

:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 March 2010 - 04:06 PM




#22 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2010 - 04:51 PM

Cel mai greu lucru este cu legislatia. Trimisii nostri in parlament au multe probleme pe cap si nu reusesc decat sa mai scape in graba cate o pastila trimisa de oarecine :biggrin:




#23 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 07 March 2010 - 05:34 PM

:thumbup: Chiar vreti pe bune sa-i lasati fara cutit si furculita pe dl. Marin Toma, presedinte al CECCAR impreuna cu toti neavenitii din jurul sau, care isi vor pierde dreptul la birul pe care l-au impus asupra veniturilor obtinute in cadrul profesiei contabile?
A nu se uita ca prin actualul Cod deontologic al profesiei contabile adaptat de CECCAR pentru Romania, expertilor contabili si contabililor autorizati li se ingradeste la maximum dreptul de a detine interese financiare in clientii lor, adica dreptul de a fi platiti pentru serviciile aduse pe baza de instrumente de capitaluri proprii ale acestora. Oare de ce? Pentru ca in acest caz domnii de la CECCAR nu-si mai pot incasa astfel nici un sfant din birul sau tributul, luati-l dupa cum vreti, impus profesiei contabile.

Pentru newold: Incercati sa ii cointeresati material pe trimisii nostri in Legislativ si veti vedea cat de rapid vor solutiona si "aceasta pastila de proiect de lege trimisa de oarecine", ca sa te parafrazez. :smile:

Total de acord cu proiectul de statut al noii asociatii profesionale a economistilor si contabililor. Insa credeti ca mastodontii din CECCAR isi vor continua ca si pana acum somnul lor dulce si nu vor incerca a pune piedici noii organizatii, dat fiind ca isi vor pierde veniturile lor obtinute atat de lejer pe seama profesiei contabilefara a misca nici un deget in apararea drepturilor noastre?

Aceasta postare a fost editata de marius.marcu: 07 March 2010 - 05:34 PM




#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2010 - 05:40 PM

chiar vrem ... ca ne-au disperat !! :smile: au intrecut orice limita de acceptare !

stim ca fi f greu, de asta e necesar sa aflam daca doriti cu adevarat aceasta asociatie - ca sa vedem daca merita sa ne punem pielea-n bat !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 March 2010 - 07:15 PM




#25 ValentinaSg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2010 - 06:51 PM

Am primit cel putin 30 de emailuri de adeziune certa privind infiintarea unei asociatii profesionale.
Pot sa le trimit pentru a fi luate in considerare.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2010 - 07:05 PM

nu le putem transfera aici, daca oamenilor nu le place asociatia asta ?? ei au aderat la ce fel de asociatie ?? una generica ?? oricare, numai profesionala sa fie ??

:smile:



#27 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2010 - 08:17 AM

Vezi postareamarius.marcu, la Mar 7 2010, 07:34 PM, a spus:

Pentru newold: Incercati sa ii cointeresati material pe trimisii nostri in Legislativ si veti vedea cat de rapid vor solutiona si "aceasta pastila de proiect de lege trimisa de oarecine", ca sa te parafrazez. :smile:

Hmmmm.....Nu stiu daca pot comenta . :thumbup:

Cat despre CECCAR cred ca nici nu le sta bine cu statutul de contabili. Ei reprezinta mult mai mult: experti, auditori, ifa. Noi ne dorim doar contabilitatea. Mi-a placut denumirea de practicieni a dlui Paturica.

Cred ca niste link-uri pentru promovarea acestei asociatii am putea trimite pentru cei ce doresc sa-si exprime punctul de vedere.



#28 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 March 2010 - 08:48 AM

Daca tot se constituie o asociatie care credem noi ca este foarte importanta, ar trebui sa aiba potenta necesara sa suporte si represaliile Ceccar-ului . Sa nu credeti ca se va lasa asa usor sa aiba un concurent, pana acum ei au pus monopol si neavand rivali normal ca si-au facut legile lor. Sper sa iasa ceva din asta daca ne dorim cu adevarat. Ma dispera faptul ca tot timpul trebuie sa scoti bani din buzunar sa platesti taxe sa fii recunoscut, nu stiu, daca ai terminat un liceu de specialitate, o facultate in acest domeniu, ar trebui sa platesti taxa sa fie valabila diploma pe timpul vietii?? nu vi se pare absurd?? Noi oricum invatam, citim , incercam sa fim la curent cu legislatia asta care nu are nici un suport si se schimba mai rau ca......., si mergem la ei la cursuri.... care ce sa ne invete ?? ceea ce am citit deja?



#29 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 08 March 2010 - 09:29 AM

Va rog sa cititi statutul si sa ma ajutati sa-l imbunatatim. Poate eu am mai scapat cite ceva si este bine sa-l corectam. Dupa cum ati observat in statut nu scrie nimic de organizare de examene asa ca eu consider ca aceasta asociatie nu calca prea tare pe bataturi ceccar-ul ( cel putin pentru inceput.....!!!! :smile: ).
Este democratie si dreptul la asociere ne este garantat de constitutie, asa ca haideti sa ne miscam si sa iesim din stadiul de proiect.
Faceti propuneri pentru urmatoarele probleme:
- sediul social ( eu cred ca ar trebui sa fie in Bucuresti)
- citi membrii fondatori o sa avem ? ( minim 15 ), eventual si citeva nume sonore pt.ca ne trebuie "imagine"
- care va fi nivelul cotizatiei membrilor fondatori
Nu pot sa cred ca acest topic a fost vizitat de doar 31 de persoane. Intrati pe acest topic si votati cum considerati de cuvinta. Votul dumneavoastra inseamna mult, arata sprijinul, sau dimpotriva, dezinteresul pentru aceasta asociatie. Este bine sa va exprimati opinia pro sau contra pentru ca asta va oferi o imagine a viitorului acestei asociatii. Sa recunoastem ca poate 80 % dintre contabili sintem nemultumiti de actuala stare a lucrurilor si cred ca ar fi bine sa facem un pas mai departe decit sa ne plingem.

Aceasta postare a fost editata de ISA: 08 March 2010 - 09:37 AM

" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#30 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2010 - 10:00 AM

Sustin sediul in Bucuresti.
Cat despre nume sonore cred ca este mai important sa avem oameni cu respect pentru dreptul la opinie si la munca. Acesti oamenii de calitate sunt si in CECCAR. Important este sa o spuna si sa ne sustina.
Cotizatia minima de membru fondator: patrimoniul minim/numar mebri.



#31 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 08 March 2010 - 10:05 AM

De acord cu afirmatia de mai sus. Bineinteles ca sint multi oameni de calitate in Ceccar, problema nu este calitatea membrilor ci a conducatorilor organizatiei. Cit despre " numele sonore " cred ca trebuie sa fie nume respectate din domeniul economic, bancar, financiar, cu experienta si calificarea profesionala care sa le dea dreptul de a promova curente de opinie.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#32 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2010 - 10:19 AM

Am observat ca acest topic are deocamdata peste 800 de vizualizari si doar cateva voturi. Oare de ce sunt muti cu retineri. Dar cred ca dupa 20 de ani de libertate ar trebui sa ne spunem parerea. Pro sau contra. Cel mai important este ca incercam sa facem ceva. :smile: Vom vedea pe parcurs ce rezultate vom avea. Poate ca se va schimba ceva. :thumbup:



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2010 - 10:45 AM

nu sunt 800 vizualizari individuale, adica 800 useri diferiti au intrat pe topic, multe sunt chiar ale noastre - cei care am scris mai multe mesaje si le-am citit pe ale colegilor cum apareau. cred ca numai eu am intrat de 20 pe topic de la separare (pe care tot eu am facut-o :biggrin: )
deci, mai putini useri care au intrat pe topic decat vizualizari.

cred ca trebuie promovat mai mult, eu l-am promovat deja pe money.ro. haideti sa punem link-ul si la petitia aceea online. eu am votat deja acolo, nu cred ca mai pot intra sa-l postez.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 March 2010 - 11:02 AM




#34 iona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bistrita

Postat 08 March 2010 - 11:20 AM

Votat ..... asa cred si eu ca un sediu in Bucuresti este mai indicat , chiar daca noi suntem din toate colturile tarii. Cat despre cotizatie , ma gindesc ca atita timp cit nimeni nu-mi impune sa ader la aceasta organizatie si este vointa mea liber consimtita, suma trebuie sa fie una care sa permita celor care sunt pe baricade ... la propriu, pentru interesul meu .... sa-si desfasoare in cele mai bune conditii, activitatea. Va multumesc.
Adevarul pur si simplu este arareori pur si niciodata simplu . (Oscar Wilde)



#35 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 08 March 2010 - 11:30 AM

Am votat si eu DA, DA, iar in privinta cotizatiei - 100 lei/an mi se pare o suma corecta si de bun simt.



#36 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2010 - 01:15 PM

Am votat DA! Cotizatie in jur de 100 lei!
Sa cuprinda contabilii su studii superioare ( Bolognia I si II sau vechile st.sup. de lunga durata si st.sup. de scurta durata) si echivalarile europene a celor care au exercitat meseria de contabil!



#37 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 08 March 2010 - 01:18 PM

La MUlti ani !
Imagine postata
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#38 ValentinaSg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2010 - 01:33 PM

Eu as solicita fiecarui votant sa spuna ce isi doreste de la aceasta asociatie profesionala, cat mai detaliat si explict.
ISA a evidentiat foarte frumos scopul si obiectivele, dar fiecare ce anume isi doreste concret?

Eu mi-as dori ca sa semnalez anumite probleme pe care le intalnesc in activitatea mea (vezi ANAF, ITMB etc), iar asociatia sa ia pozitie, sa discute si sa traga semnale de alarma, sa faca publice neregulile.
As cere sa se faca loby privind schimbarea atitudinii functionarilor publici (unora dintre ei)
As cere ca asociatia sa fie consultata sau invitata la dezbateri in cazul unor proiecte legislative (vezi aici initiativa celor 41 de pdl-isti)



#39 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 08 March 2010 - 02:30 PM

Vezi postareamarius.marcu, la Mar 7 2010, 05:34 PM, a spus:

:thumbup: Chiar vreti pe bune sa-i lasati fara cutit si furculita pe dl. Marin Toma, presedinte al CECCAR impreuna cu toti neavenitii din jurul sau, care isi vor pierde dreptul la birul pe care l-au impus asupra veniturilor obtinute in cadrul profesiei contabile?
A nu se uita ca prin actualul Cod deontologic al profesiei contabile adaptat de CECCAR pentru Romania, expertilor contabili si contabililor autorizati li se ingradeste la maximum dreptul de a detine interese financiare in clientii lor, adica dreptul de a fi platiti pentru serviciile aduse pe baza de instrumente de capitaluri proprii ale acestora. Oare de ce? Pentru ca in acest caz domnii de la CECCAR nu-si mai pot incasa astfel nici un sfant din birul sau tributul, luati-l dupa cum vreti, impus profesiei contabile.

Pentru newold: Incercati sa ii cointeresati material pe trimisii nostri in Legislativ si veti vedea cat de rapid vor solutiona si "aceasta pastila de proiect de lege trimisa de oarecine", ca sa te parafrazez. :smile:

Total de acord cu proiectul de statut al noii asociatii profesionale a economistilor si contabililor. Insa credeti ca mastodontii din CECCAR isi vor continua ca si pana acum somnul lor dulce si nu vor incerca a pune piedici noii organizatii, dat fiind ca isi vor pierde veniturile lor obtinute atat de lejer pe seama profesiei fara a misca nici un deget in apararea drepturilor noastre?

Rog moderatorul acestui topic sa corecteze mesajul citat mai sus la aliniatul al doilea: in loc de "...ca sa te parafrazez:" , sa apara scris: "ca sa va parafrazez".

Doamnelor si domnisoarelor economiste, membre ale forumului nostru:

O primavara superba, cu sanatate si implinirea cat mai multor dorinte.
La Multi Ani de ziua lor! (care n-ar trebui sa fie doar la 8 martie, ci in fiecare dintre cele 365 sau 366 de zile ale anului)

Marius Marcu

Aceasta postare a fost editata de marius.marcu: 08 March 2010 - 02:33 PM




#40 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2010 - 02:54 PM

Vezi postareaValentinaSg, la Mar 8 2010, 02:33 PM, a spus:

Eu as solicita fiecarui votant sa spuna ce isi doreste de la aceasta asociatie profesionala, cat mai detaliat si explict.
Pentru inceput eu as dori si ca fiecare sa spuna cu ce poate ajuta. :smile:

Vezi postareamarius.marcu, la Mar 8 2010, 03:30 PM, a spus:

in loc de "...ca sa te parafrazez:" , sa apara scris: "ca sa va parafrazez".

Din ce am observat pe aici nu sufera nimeni de domnie. Multumim pentru urari. :thumbup:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL