Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

589 replies to this topic

Poll: INFIINTARE SI ADERARE A.P.E.C. (240 membri au votat)

sustineti infiintarea A.P.E.C. ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ati adera la A.P.E.C. daca ea s-ar infiinta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ce cotizatie anuala considerati ca ar fi corecta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#41 iona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bistrita

Postat 08 March 2010 - 03:05 PM

Vezi postareaValentinaSg, la Mar 8 2010, 01:33 PM, a spus:

Eu as solicita fiecarui votant sa spuna ce isi doreste de la aceasta asociatie profesionala, cat mai detaliat si explict.
ISA a evidentiat foarte frumos scopul si obiectivele, dar fiecare ce anume isi doreste concret?

Eu mi-as dori ca sa semnalez anumite probleme pe care le intalnesc in activitatea mea (vezi ANAF, ITMB etc), iar asociatia sa ia pozitie, sa discute si sa traga semnale de alarma, sa faca publice neregulile.
As cere sa se faca loby privind schimbarea atitudinii functionarilor publici (unora dintre ei)
As cere ca asociatia sa fie consultata sau invitata la dezbateri in cazul unor proiecte legislative (vezi aici initiativa celor 41 de pdl-isti)

Dorinta mea a formulat-o concret Otilia

1. modificarea legislatiei astfel incat sa fie mai usor de folosit si mai putin interpretabila, ceea va ajuta si pct. 2 (de mai jos)
2. implementarea unui statut onorabil al contabilului in societate
3. liberul acces la profesie si la practicarea ei

din ceea ce a adaugat Valentina, cel mai important mi se pare partea cu consultarea in cazul unor proiecte legislative. Fara a minimaliza importanta celorlalte aspecte semnalate, trebuie sa va marturisesc ca ceea ce am vazut si auzit despre Anaf-ul din Bucuresti mi s-a parut ceva de domeniul SF si va spun de ce . La noi o fisa de platitor se elibereaza PE LOC , fara coada, fara programare si fara hartie la schimb, probabil avem alte probleme :smile:
Adevarul pur si simplu este arareori pur si niciodata simplu . (Oscar Wilde)



#42 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 March 2010 - 03:37 PM

Eu cred ca trebuie mediatizat foarte mult ideea acestei asociatii.
Daca dorim intr-adevar infiintarea ei va trebui sa avem cat mai multi adepti.




#43 ValentinaSg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2010 - 03:48 PM

Vezi postareaalmcomp, la Mar 8 2010, 03:37 PM, a spus:

Eu cred ca trebuie mediatizat foarte mult ideea acestei asociatii.
Daca dorim intr-adevar infiintarea ei va trebui sa avem cat mai multi adepti.

La genul acesta de initiative se ajunge daca nu exista parteneri de discutie.
Am luat linkul care fusese postat pe alt forum.
Probabil ca e cadou de 8 martie

http://www.infotva.ro/Stiri/n2/976/Inca-o-...l-firmelor.html



#44 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 08 March 2010 - 06:11 PM

In 2006 cind am mai propus infiintarea unei asociatii a contabililor feed-back-ul a fost slab. N-as vrea sa cred ca acum se va intimpla la fel pentru ca asta ar insemna ca nu exista probleme cu legislatia, cu monopolul preturilor de la ceccar, cu diferite proiecte de legi facute pe genunchi si semnate "ca primaru' " si multe alte probleme. Ar insemna ca toate nemultumirile exprimate aici pe forum au fost doar asa sa ne descarcam nervii ??? Refuz sa cred asta !!! De ce va este frica !? Orice lucru nou inceput are o groaza de circotasi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne oprim.
Eu am facut propunerea pentru ca m-am saturat de fosilele si oportunistii de la ceccar. Si eu sint expert contabil stagiar anul II dar ma voi gindi foarte bine daca dau examenul de aptitudini. Cred ca nu merita atita efort si atitia bani ca sa obtin ce ??? Numai restrictii, n-ai voie sa-ti faci reclama, tarifele sint impuse mai ceva ca pe vremea lui ceasca ( parca ma simt la piata cu mercurialul in fata ), ba chiar am senzatia ( chiar certitudinea zilele astea ) ca ceccar ne pune bete in roate. Vreau sa vad si eu un lucru care l-a facut ceccar in folosul membrilor sai si nu in folosul citorva sefi de pe acolo. Si ca totul sa aiba un nume a aparut proiectul de lege cu "contabilii gemeni" in spatele caruia sta 100 % ceccar-ul. Au vazut ca nu se mai inghesuie fraierii si ce si-au zis: hai, inrolarea cu forta, ca daca nu, nu aveti drept de libera practica. Daca asa stau lucrurile propun si eu un proiect de lege care sa desfinteze liceele economice, ASE-ul si toate facultatile cu profil economic pentru ca oricum nu avem nevoie de ele, ne inscriem la ceccar, dam examenele si gata.....s-a rezolvat. PDL-ul.....se aude ....???!!! :thumbup: :smile:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#45 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 March 2010 - 06:51 PM

Vezi postareaISA, la Mar 8 2010, 07:11 PM, a spus:

PDL-ul.....se aude ....???!!! :notworthy: :thumbup:

:smile:
tu chiar crezi in competenta, moralitatea, interesul PD-L?



#46 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 08 March 2010 - 06:56 PM

Ti s-a parut ca as crede ???!!! :smile:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#47 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2010 - 10:07 PM

ISA am sa te rog sa imi dai amanunte cum pot si altii sa te contacteze care nu sunt membrii ai lui conta.ro.
O parte din colegii mei de la SAGA/FORUM doresc sa adere la aceasta Asociatie si cred ca acest lucru este imbucurator.
Ne trebuie o adresa de e-mail si modelul de adeziune si sa ... ai loc in casuta de email.
:biggrin:
Doresc pe aceasta cale sa va fac cunoscute discutiile pe aceasta tema la SAGA forum si sa scot in evidenta faptul ca avem si o inimoasa care a ajuns pana aproape de "putere" si care deja s-a interesat si la un jurist, si...va las sa cititi:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php...c&start=225
Cred ca Otilia nu se va supara pentru ca mi-am permis sa va dau legatura mai jos ca sa cititi. SAGA forum nu permite inregistrarea altor persoane decat a utilizatorilor de programe SAGA si din acest motiv nu puteti posta.
Postati aici si am sa le dau legatura sa citeasca si ei sa vada ce gandeste lumea contabila.
ISA te rog sa fii mai activa!
:biggrin: :biggrin: :biggrin:
Ai pus STATUTUL. Foaarte bine! Asteptam modelul de cerere de adeziune.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#48 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 03:00 AM

Am atasat o varianta de formular de adeziune. Fraza cu rosu nu stiu daca este oportuna.

Vezi postareaISA, la Mar 8 2010, 09:29 AM, a spus:

Va rog sa cititi statutul si sa ma ajutati sa-l imbunatatim.
Sunt in curs de citire (cu atentie). Am sa revin cu observatii.

Si o intrebare: se accepta in cadrul asociatiei membrii cu cazier (judiciar, fiscal)?

Fisiere atasate


Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#49 hedwig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:carei

Postat 09 March 2010 - 08:26 AM

Am votat!



#50 simona.f

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 March 2010 - 09:50 AM

Vezi postareanewold, la Mar 7 2010, 01:50 PM, a spus:

Ar trebui sa fim multi cu o cotizatie minuscula. Am votat la pragul minim. Daca ne miscam repede am putea avea rezultate importante. Rolul ei trebuie sa fie de portavoce a contabililor ce nu doresc sa se supuna dijemi la CECCAR.
O duminica placuta tuturor!

Inca un "neCECCAR" care va avea nevoie de sediu , dotari , masina , presedinti , secretari , sedinte , eventual deplasari in strainatate sa invete ceva "intracomunitar" , pana la urma o alta cale de a "dijmai" munca si asa neplatita a contabililor si economistilor . Bravo. :smile:



#51 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 09 March 2010 - 09:50 AM

Vezi postareabeatrice1971, la Mar 9 2010, 03:00 AM, a spus:

Am atasat o varianta de formular de adeziune. Fraza cu rosu nu stiu daca este oportuna.

Si o intrebare: se accepta in cadrul asociatiei membrii cu cazier (judiciar, fiscal)?

Am vazut si eu cererea de adeziune, mi se pare in regula, doar ca in titlu cred ca e asocitia ECONOMISTILOR si CONTABILILOR nu economisti contabili, iar fraza cu rosu cred ca e foarte buna.
Legat de membrii cu cazier nu stiu daca ar fi o idee prea buna, se poate interpreta apoi ca asociatia acopera diferite persoane care au probleme cu legea, iar CECCAR-ul abia asteapta un motiv sa ne desfiinteze.



#52 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 09 March 2010 - 10:01 AM

Vezi postareasimona.f, la Mar 9 2010, 09:50 AM, a spus:

Inca un "neCECCAR" care va avea nevoie de sediu , dotari , masina , presedinti , secretari , sedinte , eventual deplasari in strainatate sa invete ceva "intracomunitar" , pana la urma o alta cale de a "dijmai" munca si asa neplatita a contabililor si economistilor . Bravo. :smile:

Nu cred ca va fi inca un neCECCAR dar chiar daca ai avea dreptate nu crezi ca e mai bine sa ai 2 ca sa poti alege pe cel care te reprezinta mai bine, sau care a re tarife mai mici? De ce sa fie doar unul care sa detina monopolul pe activitatea contabila?



#53 dadas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 March 2010 - 10:12 AM

Excelenta idee.
Si eu am votat pentru infiintarea asociatiei. Nu cred ca s-ar transforma intr-o masina de tocat banii membrilor. Atunci scopul pentru care s-a infiintat nu mai are rost. Ar deveni CECCAR 2.



#54 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 10:25 AM

Stati o clipa oameni buni.
Cum adica sa imi depun diplomele pentru a intra in Asociatie?
Noi aparam membrii fie ca sunt fie ca nu sunt cu studii superioare.
Ati avea curajul sa spuneti ca aveti studii superioare daca nu le aveti? Noi aparam meseria si nu studiile celui care vine in Asociatie. Ce facem cu cei care au facut prin reconversie profesionala un curs de 3 luni? Nu-i primim? Chiar ne luam ca exemplu CECCAR-ul?
Va rog, sa ne gadim mai bine intainte de a posta ceva care poate stirbi sau interpreta eronat scopul Asociatiei.
Da, si cei care au avut "probleme" pot fi membri. Ce facem cu ei? Ii impuscam, ii marginalizam, pentru o ratacire de memoment?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#55 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 10:26 AM

Vezi postareaciprian_r, la Mar 9 2010, 09:50 AM, a spus:

Am vazut si eu cererea de adeziune, mi se pare in regula, doar ca in titlu cred ca e asocitia ECONOMISTILOR si CONTABILILOR nu economisti contabili, iar fraza cu rosu cred ca e foarte buna.

Multumesc pentru observatie Ciprian, cred ca eram cam obosita aseara. Din pacate nu mai pot corecta, doar un moderator o poate face. Otilia, ne ajuti tu?

Vezi postareaciprian_r, la Mar 9 2010, 09:50 AM, a spus:

Legat de membrii cu cazier nu stiu daca ar fi o idee prea buna, se poate interpreta apoi ca asociatia acopera diferite persoane care au probleme cu legea, iar CECCAR-ul abia asteapta un motiv sa ne desfiinteze.
Asa m-am gandit si eu, de aceea v-am adresat intrebarea. Daca toata lumea este de acord va trebui sa specificam undeva acest lucru. Se poate baga o fraza chiar in cererea de adeziune.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#56 elena_b_27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 09 March 2010 - 10:32 AM

Am votat si eu. Felicitari celor care au initiat acest proiect!
Sper sa fie unul de succes! Bafta!



#57 vildangafar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Agigea, Constanta

Postat 09 March 2010 - 10:42 AM

:thumbup: Si eu sunt acord. ar fi frumos sa reusim deoarece cred ca ne-am saturat de hotii de la CECCAR pana peste cap.



#58 albu2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 09 March 2010 - 10:44 AM

Buna ziua,imipare bine sa va cunosc ,ma numesc albu loredana si sant economist,sant un utilizator al forumului saga ,am vazut ca dvs ati initiat o asociatie.am reusit sa obtin o intrevedere cu d-na roberta Alma Anastse presedinta camerei deputatilor,joi la ora 15.Am trimis scrisoarea la cabinetul comisiei parlamentare care initiaza acest proiect de lege.Insa pot sa va spun ca la cab D-nei Roberta am mai venit cineva cu o scrisoare din partea CECCAR care cerea aprobarea acestei legi si mai ales colaborarea tuturoro firmelor mici cu firme de contabilitate autorizate de CECCAR.Asa ca dupa cum se vede acestia nu prea pierd vremea.Noua cat ne mai trebuie sa ne hotaram.La registrul comertului Prahova ma asteapta sa vin cu rezervarea de nujme si celelalte acte ptr initierea asociatiei.Putem depune statutul asociatiei asa cum il au cei de la conta.ro si vom face regulamentul de functionare pe parcurs.Ca daca nu avem o forma legala degeaba ne mai luptam.Asa ca ma risc si imi dau si nr. de tel ca sa putem organiza totul mai repede ce ziceti?MA AJUTATI? adresa de email marius_albu_jr@yahoo.com
''am vb astazi cu un jurist care m-a indrumat direct catre avocatul poporului.Am fost la cabinetul din Ploiesti si ne-as pus ca ne poate ajuta ptr toate demersurile pe care le vom face.In primul rand trebuie sa trimitem acea scrisoare catre comisia parlamentara la care a fost trimis acest proiect de lege.Dupa aceea daca acest proiect va fi aprobat de comisie sa plece spre promulgare,atunci va interveni avocatul poporului cu o contestatie asupre legii ca fiind neconstitutionala.Dupa care mai poate sa o conteste din nou si in cadrul celor doua camere.
In privinta organizatiei noastre ne-a sfatuit sa facem o asociatie non profit in care sa trecem aspectele respectarii profesiei noastre,luandu-ne dupa ordonanta de urgenta 26/2000.Acum ramane sa ne hotaram la numele asociatiei ,la sediu si.....celelalte.Maine ma duc la registrul comertului sa ma interesez ce acte ne trebuie sa infiintam aceasta asociatie .Binenteles asta daca mai vreti sa mergem la drum impreuna.Astept raspunsurile dvs(fie pe forum,fie pe adresa de email marius_albu_jr@yahoo.com)''
Acestea sant o parte din mesajele pe care le-am postat pe forum,astazi am reusit sa discut cu cineva de la registrul comertului asa ca as vrea sa ajut la ridicarea acestei asociatii cat mai repede ptr ca cei de la CECCAR au plecat la drum cu forte f mari.Eu cred ca ar fi mai bine sa unim aceste doua forumuri prin aceasta asociatie .este doar o propunere nu impun nimic.
Cu stima,
albu loredana



#59 eliza123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 March 2010 - 10:52 AM

buna ziua
am votat si eu dar mi-a dat un mesaj de eroare



#60 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 10:53 AM

Vezi postareaPaturcai, la Mar 9 2010, 10:25 AM, a spus:

Stati o clipa oameni buni.
Cum adica sa imi depun diplomele pentru a intra in Asociatie?
Noi aparam membrii fie ca sunt fie ca nu sunt cu studii superioare.
Ati avea curajul sa spuneti ca aveti studii superioare daca nu le aveti? Noi aparam meseria si nu studiile celui care vine in Asociatie. Ce facem cu cei care au facut prin reconversie profesionala un curs de 3 luni? Nu-i primim? Chiar ne luam ca exemplu CECCAR-ul?

Nu am spus nicaieri ca in asociatie nu au dreptul sa intre decat cei cu studii superioare. Poate doar ar trebui completat cu"orice diploma care atesta calitatea de contabil" Mie mi se pare normal ca Asociatia sa aiba o evidenta a studiilor membrilor ei. Atata timp cat ii primesti intr-o asociatie profesionala de profil ar trebui sa dovedeasca apartenenta la profesie, prin orice diploma care poate dovedi aceasta. Eu nu m-as baza numai pe buna credinta.

Vezi postareaPaturcai, la Mar 9 2010, 10:25 AM, a spus:

Va rog, sa ne gadim mai bine intainte de a posta ceva care poate stirbi sau interpreta eronat scopul Asociatiei.
Imi cer scuze daca am stirbit ceva din scopul Asociatiei prin cererea de adeziune postata.

Vezi postareaPaturcai, la Mar 9 2010, 10:25 AM, a spus:

Da, si cei care au avut "probleme" pot fi membri. Ce facem cu ei? Ii impuscam, ii marginalizam, pentru o ratacire de memoment?

Cum am zis si mai sus, parerea mea este sa nu ..., dar este doar parerea mea. De unde stim daca ratacirea a fost doar de moment? Oricum, nu cred ca avem printre noi persoane cu condamnari la activ. Asteptam si alte opinii, poate sunt eu prea exigenta.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL