Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
analizati speta din puct de vedere al TVa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


analizati speta din puct de vedere al TVa


2 replies to this topic

#1 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 09 March 2010 - 03:14 PM

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea problema: A, înregistrată în scop de TVA în România (art 153) livrează bunuri către B, înregistrată în scop de TVA în România (art 153), care la rândul său livrează bunuri către C, înregistrată în scop de TVA în Franța. Bunurile sunt transportate de B din România în Franța. Analizați speța din punctul de vedere al TVA stabilind tipul operațiunilor, locul lor, precum și obligațiile ce revin celor trei plătitori de TVA.



#2 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 03 May 2010 - 04:41 PM

Vezi postareaPuscasu Gabi, la Mar 9 2010, 01:14 PM, a spus:

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea problema: A, înregistrată în scop de TVA în România (art 153) livrează bunuri către B, înregistrată în scop de TVA în România (art 153), care la rândul său livrează bunuri către C, înregistrată în scop de TVA în Franța. Bunurile sunt transportate de B din România în Franța. Analizați speța din punctul de vedere al TVA stabilind tipul operațiunilor, locul lor, precum și obligațiile ce revin celor trei plătitori de TVA.




chiar nimeni nu ma poate ajuta! este urgent




#3 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 03 May 2010 - 04:43 PM

A = B inregistrare normala pe teritoriul Romaniei ( cu TVA)
B = C se factureaza fara TVA si se mentioneaza pe factura taxare inversa
B = C Transportul este scutit de TVA conf art. 143 alin b)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL