Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sindicate - Contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Sindicate - Contabilitate


30 replies to this topic

#21 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 14 December 2007 - 09:05 AM

Dupa cum am spus...Ai nevoie de 486BIS...pe care nici eu nu-l am. Se achitioneaza de la ei contra cost.

Aceasta postare a fost editata de danL: 14 December 2007 - 09:05 AM




#22 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2007 - 12:54 PM

Vezi postareadanL, la Dec 14 2007, 10:05 AM, a spus:

Dupa cum am spus...Ai nevoie de 486BIS...pe care nici eu nu-l am. Se achitioneaza de la ei contra cost.

mersi mult ptr info.




#23 laura_gavrilita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Codlea

Postat 11 March 2008 - 10:16 AM

Are cineva o monografie pentru sindicat?

Chiar nu tine nimeni contabilitatea la vreun sindicat sa ma ajute si pe mine?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 February 2010 - 12:07 PM




#24 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 March 2008 - 02:16 PM

Vezi postareaverrona, la Dec 13 2007, 06:28 PM, a spus:

n-am MO 846/10.12.07 - daca mi l-ai putea trimite si mie ar fi grozav

REGLEMENTARI din 9 noiembrie 2007 privind organizarea si conducerea contabilitatii in partida simpla de catre persoanele juridice fara scop patrimonial
PUBLICAT IN: e in MONITORUL OFICIAL nr. 846 bis din 10 decembrie 2007;



Acestea sunt in partida simpla, dar merg pentru sindicate.
Cine doreste sa faca contabilitatea in partida dubla va face ca orice firma.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#25 laura_gavrilita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Codlea

Postat 11 March 2008 - 03:40 PM

As fi avut nevoie de monografie pentru partida dubla la sindicate. Sindicatele nu mai pot tine in partida simpla. Multumesc

Chiar nu tine nimeni contabilitatea la vreun sindicat?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 February 2010 - 12:08 PM




#26 coryne

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 May 2009 - 09:20 PM

trebuie sa tin contab unui sindicat nou infiintat si nu prea stiu cum se face.sindicatele nu sunt platitoare de tva si sunt non profit .ce contabilitate se tine?ce program folositi voi?cine ma poate ajuta? eu sunt incepatoare si am tinut doar evidenta primara la o fabrica de paine.va rog mmm .MULTUMESC.



#27 duricu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 April 2010 - 11:38 PM

va rog din suflet sa ma ajutati cu inregistrarea corecta, a acordarii de cadouri de catre un sindicat membrilor ,ce consta in produse cumparate din magazin. multumesc anticipat



#28 cireasav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 December 2012 - 12:54 PM

Un sindicat acorda membrilor sai cu ocazia sarbatorilor (Craciun, 8 Martie, Paste ) cadouri constand in dulciuri si sampanie ( flori – de 8 Martie ) – in valoare de aproximativ 50 lei / eveniment. Acestea le achizitioneaza pe baza de factura dint-un magazin, iar apoi le distribuie membrilor. Dpdv fiscal sindicatul sau membrii sai au vreo obligatie ?



#29 car2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 February 2013 - 02:20 PM

Buna ziua,

Am preluat evidenta contabila de la un sindicat si am aflat ca nu au depus deloc nici un fel de declaratii la finante.Mi s-a spus ca n-au stiut, ca ei nu au angajati si venituri au doar din cotizatiile membrilor.Au cod de inregistrare fiscala, nu au inreg. la reg.comertului.Ce pot sa fac acum?
Multumesc !



#30 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 March 2013 - 02:12 AM

Sindicatul cred ca e un fel de ONG. In acest caz nu se inregistreaza la ONRC ci la Judecatorie.
Daca nu are activitate economica si nici salariati se depune doar bilantul anual, care are termen 30 aprilie (din cate-mi amintesc).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#31 ramonaspa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 09 February 2014 - 11:22 AM

Bună,

M-ar interesa dacă a închis cineva un sindicat.
În primul rând mai pot avea activitate dacă am hotărârea de la tribunal din data de 21.11.2013, dar care devine definitivă și irevocabilă în 30 de zile.
În luna decembrie am încasarea cotizațiilor și unele cheltuieli.
În al doilea rând ce trebuie depus la ANAF? Declarația 010, 101 și S1015. Dar nu am găsit nici un bilanț de lichidare.

Aștept păreri. Mulțumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL