Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Preturi de dumping in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Preturi de dumping in contabilitate


14 replies to this topic

#1 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 10 May 2010 - 10:42 PM

:frusty:
Cum ar trebui sa procedam cu firmele de contabilitate care practica preturi de dumping fara jena si mai ales nejustificate?
Senior



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 May 2010 - 10:56 PM

sa practici preturi mai mici :laugh:
daca isi permit sa incasase mai putin decat tine si traiesc din asta inseamna ca tu ai pretul prea mare si nejustificat :frusty:




#3 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 12 May 2010 - 04:15 PM

Piata ar trebui sa fie libera. Fiecare poate obtine un tarif sau altul in functie de ceea ce ofera. CECCAR incearca cumva sa impuna un monopol pe piata si consider ca nu este corect, eu sint membru, dar nu accept ca sa fie denaturata piata de servicii prin reglementare excesiva. Daca un client isi permite si are nevoie de servicii mai bune va plati si in lipsa reglementarilor specifice, iar ceilalti care nu isi permit sau/si nu au nevoie de un contabil cu servicii bune nu vor plati.

Preturile dumping in contabilitate au legatura cu servicii mai slabe, dar daca exista clienti care accepta asa ceva si ar trebui sa gaseasca pe piata si furnizori de acest calibru, in caz contrar ar fi o relatie tensionata cu ei, acestia s-ar considera jecmaniti sau furati prin sistem. Monopolul si exclusivitatile pot duce in final la oferta de servicii slabe la pret mare si asta nu poate dura pe termen mediu si lung, pana la urma patronatul va forta eliminarea reglementarilor inutile.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2010 - 10:41 PM

Vezi postareaSILVIA B, la May 10 2010, 10:42 PM, a spus:

:frusty:
Cum ar trebui sa procedam cu firmele de contabilitate care practica preturi de dumping fara jena si mai ales nejustificate?
Firme de conta , cu pret mai mic decat un economist
Nu o sa cred niciodata ca o firma " respectabila " de conta isi permite preturi mai mici decat un economist care lucreaza acasa.



#5 gabym

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 May 2010 - 01:15 PM

Vezi postareaFlorin_76, la May 12 2010, 11:41 PM, a spus:

Vezi postareaSILVIA B, la May 10 2010, 10:42 PM, a spus:

:frusty:
Cum ar trebui sa procedam cu firmele de contabilitate care practica preturi de dumping fara jena si mai ales nejustificate?
Firme de conta , cu pret mai mic decat un economist
Nu o sa cred niciodata ca o firma " respectabila " de conta isi permite preturi mai mici decat un economist care lucreaza acasa.

Zau ! Mi se pare deosebit de respectabil un economist care lucreaza pe coltul mesei din bucataria proprie, eventual avand contracte individuale de munca cu cate 1 sau 2 ore.
Sunt convinsa ca lucrarile sunt cu siguranta executate corect si au o calitate deosebita.
Nu ca la o firma " respectabila " de conta cu angajatii economisti si contabili care vin la servici ca sa-si legene copilul si sa mai fiarba o ciorba in bucataria firmei, intre 2 inregistrari in conta, avand o productivitate sub 0.



#6 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 19 May 2010 - 08:33 AM

mai dureaza mult pana se modifica legislatia , sa se recunoasca oficial ca f multi comercianti (firme) au conta externalizata si nu au (nevoie de) compartiment intern. si de aici rezulta necesitatea unui cadru legislativ asemanator sistemului notarial. sa se elimine de exemplu legea din 1969 ca fiecare "intreprindere" organizeaza casierie si cineva scrie un registru de casa zilnic.



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 May 2010 - 10:50 AM

AMIN! :frusty:



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2010 - 12:09 PM

Vezi postareagabym, la May 18 2010, 02:15 PM, a spus:

Zau ! Mi se pare deosebit de respectabil un economist care lucreaza pe coltul mesei din bucataria proprie, eventual avand contracte individuale de munca cu cate 1 sau 2 ore.
Sunt convinsa ca lucrarile sunt cu siguranta executate corect si au o calitate deosebita.
Nu ca la o firma " respectabila " de conta cu angajatii economisti si contabili care vin la servici ca sa-si legene copilul si sa mai fiarba o ciorba in bucataria firmei, intre 2 inregistrari in conta, avand o productivitate sub 0.
dar economistii care nu lucreaza pe un colt al mesei din bucataria proprie in timp ce mai fierb o ciorba si-si leagana copilul, ci lucreaza la biroul complet utilat, din locuinta proprie, care au cateva ctr de munca de 22 ore/luna, dar dispuse in 3 zile/luna fiecare, care nu iau amenda pe lucrarile de conta la controale de fond si care, totusi, costa bani mai putini decat o firma de conta fiindca au chelt. mai putine si nu muncesc pt. profitul unui patron de firma conta, asta ti se pare respectabil ??
mie mi se pare normal ca o firma de conta care aloca sa zicem tot 22 ore/luna unui client, sa coste mai mult decat un economist cu ctr de munca de 22 ore/luna, asta pt nu vorbim de aceleasi chelt. si nici de un profit suplimentar pt. o terta persona implicata (adica patronul firmei de conta), deci vb de un "menage a deux", nu de "un menage a trois" :biggrin:

firmele de conta sunt excelente pt economistii care inca nu au clientii proprii din cauza lipsei de experienta/stiinta suficienta ca sa se descurce singuri in toata contabilitatea cap-coada, fiindca in ziua de azi nu se mai pune problema aparaturii si softurilor necesare, investitia initiala pt. un singur asemenea post de lucru e f. accesibila dpv al costurilor, nu ca acum 10-15 ani ! cu circa 10 mil. investite initial, poti pleca la drum lejer fiindca nu-ti trebuie de la inceput aparatura de ultima generatie + ai soft f bun si gratuit de la SAGA - fara actualizari, dar iti descarci programele de decl. de pe site-urile institutiilor aferente + un birou la second hand te duce la maxim 1 mil. - daca chiar nu ai nimic prin casa bun de birou, important e sa stii sa faci conta completa si sa ai deja macar 2-3 clienti cu care sa lucrezi, ca sa te poti intretine cat de cat, asta pana incepi sa te dezvolti ! dupa ce ti-ai format un portofoliu minim de clienti, lucrezi mai departe cat te tine timpul, cat te tin nervii, cat ai nevoie sau cat iti doresti de mult sa mai fierbi o ciorba, sa-ti legeni copilul sau sa iti faci vacantele in Caraibe.

am mai vb noi despre asta, nu-i asa ?? :wink:


Vezi postareaSeptimiu, la May 19 2010, 11:50 AM, a spus:

AMIN! :laugh:
AMIN !! zic si eu :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 May 2010 - 01:35 PM




#9 gabym

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 19 May 2010 - 01:23 PM

Da, am mai vorbit si DA ai dreptate.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2010 - 02:10 PM

multumesc frumos pt. raspunsul fair-play, ma bucur ca mi l-ai dat :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 May 2010 - 03:44 PM




#11 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 21 May 2010 - 09:25 PM

Tot respectul pt:
-economistii care lucreaza acasa 3-4 clienti si iau un pret mai mic pt ca le ajunge
-firmele de conta care au zeci si sute de clienti, sunt mega profesionisti, si-au optimizat costurile si pot practica preturi mai mici

Atata timp cat fac treaba buna!

Sunt insa practicanti ai preturilor de dumping care habar n-au de meserie, tin evidenta pana la primul fiscal, sau pana cand patronul are nevoie de situatii pt banca, sau face un proiect. Atunci pun actele in brate patronului si-l trimit la altii, pe motiv ca " nu mai au timp", si asa ajungem sa ne chinuim sa preluam balante in care nu bate sinteticul cu analiticul, ai un tva in balanta, altul in decont si altul in fisa platitorului.



#12 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 27 May 2010 - 01:38 AM

Multe preturi de dumping sunt practicata doar ca " sa prinda " clientul sau de persoane care nu prea au habar de contabilitate !



#13 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 30 August 2010 - 12:02 PM

Poti practica preturi de dumping atunci cand tii acea contabilitate pe langa un serviciu stabil cu norma intreaga. O tii in timpul serviciului, consumi de la acel loc de munca hartie, cerneala, etc, nu ai cheltuieli cu chiria.
Probabil ca mai sunt si unii contabili care au firma si care poate isi platesc la negru salariatii si atunci pot veni cu preturi mai mici decat o firma serioasa.
Dar eu cred ca marea majoritate care pretind preturi mici, au si o valoare profesionala indoielnica. Si daca au noroc sa le vina un control fiscal dupa cativa ani, patronul unde presteaza o sa fie foarte fericit ca da mai putini bani pentru contabilitatea asta de care nimeni nu are nevoie, in acceptiunea lui. Astept cu nerabdarea schimbarea mentalitatii si la noi, astfel incat asociatul unic sau chiar asociatii daca sunt mai multi sa ceara o verificare anuala externa, un fel de audit, care sa confirme ca au o contabilitate in regula. Atunci probabil, cei slabi pregatiti si care cer preturi foarte mici, sa fie eliminati de pe piata.
Sint impotriva CECCAR-ului, dar as fi de acord cu unele actiuni care ar proteja breasla noastra, precum cea notarilor sau arhitectilor. Un notar, prieten de familie, mi-a spus sincer ca nu poate sa imi ia mai putin bani pentru ca colegii lui au acces (nu stiu in ce mod) la tarifele practicate si ii fac scandal.



#14 mihaitarta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 15 September 2010 - 05:03 PM

In toate discutiile despre preturi de dumping in acest domeniu am observat ca se omite un amanunt esential. Indiferent cine presteaza servicii la preturi derizorii, o face ilegal. Ca el sa fie totusi intr-o cvasi-legalitate, merge la un expert contabil, membru CECCAR, care ii certifica bilantul contra cost. Si uite asa se inchide cercul.

Daca expertilor nu le convine faptul ca se practica preturi de dumping, de ce mama naibii nu refuza persoanele in cauza?
Daca persoanele care practica preturi de dumping semneaza situatiile financiare in calitate de angajati cu timp partial, poate ar fi o idee ca dreptul lor de a semna bilant sa fie limitat prin lege la un singur loc de munca.

Majoritatea problemelor de natura baneasca de care se plang expertii contabili romani au solutii foarte simple (dintre care multe stau neutilizate tocmai in mainile expertilor nemultumiti), dar ne place mai mult sa ne plangem decat sa facem ceva:

a) Problema: Tarife de dumping practicate de persoane ne-membre Solutia: Refuzarea certificarii bilantului si denuntarea persoanei in cauza
b) Problema: Venituri mici Solutia: Respectarea legislatiei privind tarifele minime

Solutionarea acestor probleme ar fi intradevar mai simpla daca ar fi ajutata si de catre CECCAR si poate chiar de catre ORC ( la infiintarea firmei ar trebui sa fie obligatorie fie precizarea unei persoane cu studii superioare care urmeaza sa se ocupe de evidente in calitate de contabil angajat, fie un contract de prestari servicii incheiat cu un expert membru ceccar sau cu o firma membra).

Chiar si in lipsa vreunui sprijin din partea acestor institutii, a) si b) stau in picioare !



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2010 - 11:10 PM

Vezi postareamihaitarta, la Sep 15 2010, 06:03 PM, a spus:

Daca persoanele care practica preturi de dumping semneaza situatiile financiare in calitate de angajati cu timp partial, poate ar fi o idee ca dreptul lor de a semna bilant sa fie limitat prin lege la un singur loc de munca.
o idee proasta, de altfel s-a incercat ceva de genul asta prin febr.-martie (a existat un proiect legislativ care a fost extrem de contestat), figura n-a tinut fiindca a iesit un scandal monstru, din motive evidente !!
cred ca esti in urma cu evenimentele !

daca vrei sa vezi discutiile vulcan de atunci, te rog sa fol. fct de cautare, topicul e inchis si arhivat !!
oricum, proiectul ala a murit si nu mai are nici un rost sa dezgropi morti care au generat un imens scandal la vremea respectiva, sper sa tii cont de recomandarea mea !






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL