Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant 30.06.2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Bilant 30.06.2010

66 replies to this topic

#21 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 June 2010 - 09:32 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Jun 27 2010, 06:01 PM, a spus:

:ohmy: se pare ca nu intelegeti ideea de suspendare a activitatii
suspendarea activitatii presupune incetarea obtinerii veniturilor din exploatare
in rest contabilitatea continua, nu se trec cheltuielile pe nedeductibile doar ca nu am venituri din exploatare, probabil nu aveti notiuni de investitii cand se fac cheltuieli 2-3 ani fara sa se obtina venituri, veniturile aparand dupa perioada de investitie :lnr (1):
pot exista salariati tesa care sa gandeasca mai departe inceperea activitatii, pot exista depozite la banca, pentru care se inregistreaza dobanda, pot exista abonamente de telecomunicatii, pot exista leasinguri pentru care se plateste rata... etc

ma apuca tristetea cand ma gandesc la ce contabilitate se face in Romania :laugh:
Da-mi voie sa ste contrazic putin. Am suspendat o activitate la societate iar cei de la administratia financiara mi-au zis ca nici macar conturi la banca sa nu mai am deschise, pentru ca in momentul in care se suspenda activitatea unei societati nu mai trebuie sa inreg nici o cheltuiala.
Alt caz. La un control al administratiei mi s-a scazut cheltuielile cu salariile si cu amotizarile la o firma care nu mai avea venituri de cateva luni (aveam un singur salariat) pe motiv ca sunt cheltuieli care nu sunt producatoare de venituri eu ne mai avand nici un venit



#22 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 28 June 2010 - 10:00 AM

- ok, inchid contul la banca, inchid (transfer)leasing, etc...curat tot pt cei 3 ani cat e suspendata firma si nu inregistrez nimic, dar tot ramane ceva, ce nu putem trece cu vedere: minunata chitanta de la RC pt depunerea bilantului....cu asta ce se face in opinia stimabililor de la fisc? daca tot zic ca nu avem voie sa inregistram nici cheltuieli...le punem deoparte si le inregistram dupa ce au trecut cei 3 ani sau....:wink:
-amortizarea inteleg ca nu a luat-o in calcul, dar cu salariile ce au avut? chiar daca nu ai inregistrat venituri, pt aceste salarii s-au platit contributii si impozit :lnr (1): ...de ce sa nu fie luate in considerare?????




#23 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 June 2010 - 12:06 PM

trebuia sa le ceri baza legala,
daca nu va "bateti" cu ei o sa ajunga sa va scoata doar pentru simplul motiv ca pot :ohmy:
revin, credeti ca celor de la ford le-au scazut cheltuielile un an de zile de cand au cumparat la craiova pana in momentul cand au vandut prima masina?

si ca argument, uitati-va in legislatia care spune ca pentru a obtine derogare de a nu depune declaratii trebuie ca firma sa nu aiba venituri de orice fel si sa nu aiba salariati, ceea ce inseamna ca daca nu vrei sa ai revin derogatoriu, poti avea venituri, care nu sunt din exploatare si poti avea salariati, adica ai cheltuieli :laugh:

cititi romani, cititi :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 28 June 2010 - 12:08 PM




#24 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 June 2010 - 09:08 AM

Parerea celor de la fisc: in perioada suspendarii nu ai voie sa inreg in contalitate cheltuieli sau venituri de orice fel, ca de aia de suspenzii adica nu mai ai nici o activitate, si daca totusi ai cheltuieli le inreg dupa 3 ani cand iti reei activitatea



#25 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 June 2010 - 03:36 PM

imi place teribil expresia : "Parerea celor de la fisc"
ti-au dat in scris si raspund de parerea lor? au baza legala -argument care sa sustina parearea lor?
altfel ramane totusi o parere...



#26 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2010 - 12:04 AM

Nu au curaj sa dea cu subsematu " daca le ceri insistent , te trezesti ca vorbesti singur ca dispar instantaneu "



#27 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 July 2010 - 12:29 PM

Raportari contabile semestriale la 30 iunie 2010 pentru societatile comerciale
Pentru încarcarea datelor în bilant trebuie sa instalati Adobe Reader 8.2.0 sau o versiune mai recenta a acestuia si minim service pack 2 pentru Windows XP
Aplicatie pentru prelucrarea asistata, validarea, listarea si obtinerea formatului electronic pentru raportarile contabile semestriale la 30/06/2010 conform OMFP nr. 1879 din 22/06/2010.
Aplicatia include instructiuni de utilizare, norme, corelatii, structura fisierelor de raportat pe discheta si ofera posibilitatea listarii de formulare goale sau in diferite faze ale completarii.

Principalele aspecte cu privire la întocmirea şi depunerea de către operatorii economici a Raportărilor contabile la 30 iunie 2010
Operatorii economici, indiferent de forma de organizare şi forma de proprietate, au obligaţia să întocmească şi să depună Raportări contabile la 30 iunie 2010 la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice, potrivit prevederilor Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 1879/22.06.2010 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2010 a operatorilor economici (publicat în Monitorul Oficial al României nr. 447/01.07.2010).
Raportările contabile la 30 iunie 2010, precum şi declaraţiile operatorilor economici care nu au desfăşurat activitate sau se află în curs de lichidare, potrivit legii, se vor depune la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice până cel mai târziu la 13 august 2010.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...tile/SF/sc.html

Aceasta postare a fost editata de cosmin0304: 03 July 2010 - 12:30 PM




#28 Anita1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 July 2010 - 09:32 AM

Buna ziua,

Stie cineva daca asociatiile si fundatiile depun bilant la 30.06?


Multumesc



#29 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 19 July 2010 - 01:07 PM

Vezi postareaAnita1, la Jul 19 2010, 09:32 AM, a spus:

Buna ziua,

Stie cineva daca asociatiile si fundatiile depun bilant la 30.06?


Multumesc

se depune anual
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#30 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 29 July 2010 - 08:30 PM

buna ziua,

ma pregatesc sa fac bilantul si la una dintre firme soldul la 5124 este negativ cu o suma frumusica.

cum voi trece in bilant? soldul pe minus? este corect? cum sa fac?

sigur cineva a mai intalnit o astfel de situatie.

multumesc mult de ajutor
:lnr (1):



#31 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 July 2010 - 09:07 PM

Ai facut inregistrat diferenta de curs la suma exprimata in valuta?
Daca da , si ai in continuare sold creditor, atunci sigur suma respectiva reprezinta o diferenta de curs pe care nu ai inregistrat-o atunci cand ai facut tranzactia valutara si o inregistrezi acum ca si venit 5124 =765.
Spor la treaba :lnr (1):



#32 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 30 July 2010 - 08:27 AM

Vezi postarealeu50, la Jul 29 2010, 10:07 PM, a spus:

Ai facut inregistrat diferenta de curs la suma exprimata in valuta?
Daca da , si ai in continuare sold creditor, atunci sigur suma respectiva reprezinta o diferenta de curs pe care nu ai inregistrat-o atunci cand ai facut tranzactia valutara si o inregistrezi acum ca si venit 5124 =765.
Spor la treaba :laugh:

buna,

nu cred ca m-ai inteles.
firma aceasta lucreaza cu o stimabila banca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
firma a putut face plati in valuta, fara sa se debiteze contul de lei, adica fara sa se faca schimb valutar.

pe extrasul de valuta am soldul cu minus!!!!!!!!!!!!!!!!!

multumesc mult si sper sa mai fi vazut si altii asa ceva!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lnr (1):



#33 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 July 2010 - 08:31 AM

da, am avut asa ceva...firma nu a mai avut tranzactii un euro, aveam un sold mic din care banca si-a tot luat comisionul si am sold creditor in balanta. In bilant il scad din soldul debitor.



#34 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 30 July 2010 - 08:39 AM

Vezi postareates, la Jul 30 2010, 09:31 AM, a spus:

da, am avut asa ceva...firma nu a mai avut tranzactii un euro, aveam un sold mic din care banca si-a tot luat comisionul si am sold creditor in balanta. In bilant il scad din soldul debitor.


buna,

adica din soldul 5121 scazi soldul 5124?

multumesc



#35 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 July 2010 - 08:48 AM

da. Nu ai altfel cum.



#36 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 July 2010 - 08:49 AM

Vorbim de un credit, folosim 5191; ori operezi direct plata prin 5191 ori repui suma din 5124 (5124=5191) Banca nu a folosit un alt cont bancar dar în conta trebuie.
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#37 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 01 August 2010 - 09:17 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Jun 28 2010, 01:06 PM, a spus:

trebuia sa le ceri baza legala,
daca nu va "bateti" cu ei o sa ajunga sa va scoata doar pentru simplul motiv ca pot :ohmy:
revin, credeti ca celor de la ford le-au scazut cheltuielile un an de zile de cand au cumparat la craiova pana in momentul cand au vandut prima masina?

si ca argument, uitati-va in legislatia care spune ca pentru a obtine derogare de a nu depune declaratii trebuie ca firma sa nu aiba venituri de orice fel si sa nu aiba salariati, ceea ce inseamna ca daca nu vrei sa ai revin derogatoriu, poti avea venituri, care nu sunt din exploatare si poti avea salariati, adica ai cheltuieli :laugh:

cititi romani, cititi :lnr (1):

100%-de acord :good:



#38 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 03 August 2010 - 01:55 PM

buna ziua,
sunt disperata....................

ma poate ajuta cineva cu modul de completare al bilantului.
am completat bilantul si imi da 2 erori de corelare

la toate conturile se trec soldurile finale?
la cheltuieli si venituri se trec rulajele?
ma refer acolo unde nu este specificat sold debitor sau creditor.

:lnr (1):

multumesc mult de ajutor



#39 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 August 2010 - 02:42 PM

Vezi postareagabriela berciu, la Aug 3 2010, 02:55 PM, a spus:

buna ziua,
sunt disperata....................

ma poate ajuta cineva cu modul de completare al bilantului.
am completat bilantul si imi da 2 erori de corelare

la toate conturile se trec soldurile finale?
la cheltuieli si venituri se trec rulajele?
ma refer acolo unde nu este specificat sold debitor sau creditor.

:lnr (1):

multumesc mult de ajutor
La formularul 10 solduri finale iar la formularul 20 rulajele. Poate nu ai adunat bine. Succes.



#40 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 03:33 PM

Este mare suma de la corelare?
Ai completat cu atentie soldurile si rulajele din balanta? Poate ai avut sold creditor la un cont unde trebuia sa fie debitor.
Eu am avut probleme la veniturile financiare, dar am completat cum era corect direct in pdf.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL