Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant 30.06.2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Bilant 30.06.2010

66 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 06:43 PM

Gabriela, :laugh:

ai avertisment public pt incalcarea repetata a regulamentului priv. postarea !!! la prima abatere ti se va suspenda dreptul de a posta.

am observat ca deschizi topice noi pt teme aflate deja in discutie, numai astazi ti-am unit 2 topice noi deschise cu cele existente deja : 1 la impozit profit (unde cereai lamuriri despre calcul impozit profit) si acesta de aici (unde ceri ajutor pt completarea bilantului la 30.06.2010).
in ambele cazuri trebuia, cf regulamentului, sa postezi la topicele existente si anume "calcul impozit profit" si respectiv "bilant 30.06.2010"

nu se poate chiar asa, nu e prima oara cand unesc topice dupa tine... :ohmy: am crezut ca sunt doar accidente si nu am zis nimic pana acum, insa vad ca e un obicei ... te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti, e obligatoriu daca vrei sa folosesti acest forum, fara suparare.

spor la lucru. :lnr (1):



#42 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 04 August 2010 - 11:06 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 3 2010, 07:43 PM, a spus:

Gabriela, :ohmy:

ai avertisment public pt incalcarea repetata a regulamentului priv. postarea !!! la prima abatere ti se va suspenda dreptul de a posta.

am observat ca deschizi topice noi pt teme aflate deja in discutie, numai astazi ti-am unit 2 topice noi deschise cu cele existente deja : 1 la impozit profit (unde cereai lamuriri despre calcul impozit profit) si acesta de aici (unde ceri ajutor pt completarea bilantului la 30.06.2010).
in ambele cazuri trebuia, cf regulamentului, sa postezi la topicele existente si anume "calcul impozit profit" si respectiv "bilant 30.06.2010"

nu se poate chiar asa, nu e prima oara cand unesc topice dupa tine... :ohmy: am crezut ca sunt doar accidente si nu am zis nimic pana acum, insa vad ca e un obicei ... te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti, e obligatoriu daca vrei sa folosesti acest forum, fara suparare.

spor la lucru. :laugh:


multumesc
si scuze pt incalcarea repetata a regulamentului
nu se va mai intampla!

:lnr (1):




#43 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 August 2010 - 12:25 PM

Buna ziua. La administratia financiara de la noi din oras, jud. HD, nu se primesc raportarile semestriale daca nu sunt vizate de expert contabil. Ma refer la o firma care este in dizolvare judiciara si are si activitatea suspendata la Registrul comertului. Au baza legala pentru asa ceva? Calitatea de "alta persoana imputernicita" nu poate fi folosita de administrator, pentru semnarea bilantului? Finantele nu au obligatia sa primeasca bilantul si dupa aceea sa notifice firma ca semnarea acestuia nu corespunde reglementarilor legale? sau ceva de genul....



#44 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 04 August 2010 - 01:16 PM

Vezi postareafboji, la Aug 3 2010, 04:33 PM, a spus:

Este mare suma de la corelare?
Ai completat cu atentie soldurile si rulajele din balanta? Poate ai avut sold creditor la un cont unde trebuia sa fie debitor.
Eu am avut probleme la veniturile financiare, dar am completat cum era corect direct in pdf.

bunA,

am verificat
venituri -cheltuieli=cont 121
dar din pacate activele nu sunt = cu pasivele.
si nu stiu incotro s-o apuc
este o firma care am preluat-o din mai.

va rog daca ma puteti ajuta
multumesc mult de tot
:lnr (1):



#45 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2010 - 03:09 PM

Vezi postareagabriela berciu, la Aug 4 2010, 12:16 PM, a spus:

dar din pacate activele nu sunt = cu pasivele.
Cum adica, totalul soldurilor creditoare nu este egal cu totalul soldurilor debitoare in balanta lunii iunie?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#46 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 04 August 2010 - 06:58 PM

Vezi postareafboji, la Aug 4 2010, 04:09 PM, a spus:

Vezi postareagabriela berciu, la Aug 4 2010, 12:16 PM, a spus:

dar din pacate activele nu sunt = cu pasivele.
Cum adica, totalul soldurilor creditoare nu este egal cu totalul soldurilor debitoare in balanta lunii iunie?

am listat balanta de 01.01.2010 cu solduri initiale.
totalul balantei adica sold initial, rulaj curent, total sume, si sold final sunt egale, nu am balanta schioapa
dar mi-am facut o situatie in care am scos toale conturile incepand cu 1 pana la 5xxxxxxxxxxxxxx le-am despartit pe active si pasive, am tinut cont de conturile bifunctionale si aici nu am egalitate.

:lnr (1):



#47 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 August 2010 - 08:58 PM

De cativa ani cheia de control (corelatia) bilantului nu mai este activ(e)=pasiv(e).
Corelatia actuala este: active - datorii = capitaluri.
Eu zic sa nu mai cauti alte corelatii de bilant decat cele pe care le cere bilantul:
- corelatii de totaluri linii;
- corelatii intre randuri;
- corelatii intre formulare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#48 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 August 2010 - 09:09 PM

Vezi postareaadela, la Aug 4 2010, 01:25 PM, a spus:

...nu se primesc raportarile semestriale daca nu sunt vizate de expert contabil... Au baza legala pentru asa ceva? Calitatea de "alta persoana imputernicita" nu poate fi folosita de administrator...?
Da, exista baza legala de vreo 2 ani. S-a discutat mult pe forum despre asa: poti cauta.
Bilantul poate fi semnat de unul dintre:
- o firma de contabilitate;
- un expert contabil activ;
- directorul economic sau contabilul sef angajat al firmei;
- o alta persoana imputernicita.
Prin alta persoana imputernicita se intelege persoana angajata, cu studii superioare economice, desemnata de administrator, in lipsa unui director economic/contabil sef, sau daca acesta este in concediu medical.
Administratorul semneaza doar la pozitia "Administrator", nu si la "Intocmit" (poate cu exceptia unei firme de contabilitate pt. propriul bilant).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#49 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 August 2010 - 10:19 PM

exceptia e buna, eu o folosesc



#50 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2010 - 11:18 PM

Eu ma refeream la corelatia din balanta de verificare la 30 iunie: totalul soldurilor debitoare trebuie sa fie egal cu totalul soldurilor creditoare. Dar poate ai un cont de pasiv cu sold debitor (sau cont de activ cu sold creditor) si asta iti poate da peste cap bilantul.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#51 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 05 August 2010 - 08:14 AM

Vezi postareafboji, la Aug 5 2010, 12:18 AM, a spus:

Eu ma refeream la corelatia din balanta de verificare la 30 iunie: totalul soldurilor debitoare trebuie sa fie egal cu totalul soldurilor creditoare. Dar poate ai un cont de pasiv cu sold debitor (sau cont de activ cu sold creditor) si asta iti poate da peste cap bilantul.

buna,

da, am avut sold debitor la contul 457
sper sa ma descurc mai departe

multumesc



#52 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 05 August 2010 - 08:38 AM

Vezi postareanopris, la Aug 4 2010, 09:58 PM, a spus:

De cativa ani cheia de control (corelatia) bilantului nu mai este activ(e)=pasiv(e).
Corelatia actuala este: active - datorii = capitaluri.
Eu zic sa nu mai cauti alte corelatii de bilant decat cele pe care le cere bilantul:
- corelatii de totaluri linii;
- corelatii intre randuri;
- corelatii intre formulare.


am reusit cu ajutorul lui mony23 in primul rand!!!!!!!!!!!! :laugh:

am corectat 457 in balanta si am fost mai atenta la creante si datorii unde le-am zapacit

va multumesc foarte mult tuturor care m-ati ajutat
o zi buna tuturor!!!!!!!!!!!!!!!!

ma apuc de celalalt bilant :lnr (1):



#53 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 05 August 2010 - 08:53 AM

buna ziua


imi puteti spune ce documente mai trebuie depuse la fisc odata cu F10, F20, F30, balanta?

multumesc



#54 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 August 2010 - 08:57 AM

Adresa de inaintare cu opis, raport de activitate al admin, copie CUI. Asa le-am depus eu. Sunt deja cozi, cred ca urmeaza inghesuiala . Au avut foarte tarziu programul de preluare.
iuliana



#55 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 05 August 2010 - 09:51 AM

Documentele necesare constituirii dosarului sunt specificate in Normele din programul de raportare de pe site-ul ANAF.

In Ploiesti au primit fara copie CUI.
Pentru cele suspendate in cursul anului 2010 au acceptat bilant semnat de administrator si la "intocmit", pentru ca ele nu aveau contabil (administratorul are studii economice superioare), dar cu copie dupa actele de suspendare eliberate de Registrul comertului local.

In Bucuresti, la sectorul 5, nici nu au mai verificat dosarul, am primit doar numarul de inregistrare....

Saptamana viitoare la sectorul 1 sa vedem...

O zi buna in continuare tuturor!
mdtru



#56 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2010 - 12:01 PM

Eu o sa pregatesc cf. OMFP 1879/22.06.2010, indosariate, doar astea:
• raportarile contabile listate cu ajutorul programului, in doua exemplare, semnate si stampilate, conform legii, cuprinzand:
a) Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii (cod 10);
b) Contul de profit si pierdere (cod 20);
c) Date informative (cod 30);
• discheta cu raportarile contabile la 30 iunie 2009 (fisierele unitate.txt si date.txt);
• copie de pe codul unic de inregistrare;
• balanta de verificare a conturilor sintetice;

Nu vad necesitatea raportului de activitate al adminului la jumatea anului. Este o situatie provizorie, nu incheie perioada fiscala.
Deasemenea nu pricep de ce mai trebuie anexata copie dupa cod :lnr (1): , da' daca-i ordin...
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#57 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 August 2010 - 02:17 PM

Are cineva rulaj negativ la conturile 609 si 709? Acestea nu pot fi preluate in formularul de bilant. Imi scapa ceva? :lnr (1):



#58 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2010 - 02:56 PM

De ce ai rulaj negativ?
Mai demult am avut intr-o luna suma negativa la un cont de cheltuieli (corectam o inregistrare gresita din luna anterioara), dar rulaj negativ niciodata :lnr (1):
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#59 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 August 2010 - 02:58 PM

Gata, pentru cine a folosit acel artificiu cu sumele negative si are rulaj negativ in balanta, acest program inteligent de bilant le preia doar in valoare pozitiva si le scade singur.



#60 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 August 2010 - 03:04 PM

Cred ca deja ai inteles de ce am rulaj negativ. Pentru inregistrarea acestor reduceri comerciale in aceste conturi sucite, adica 609 de pasiv si 709 de activ, am folosit si eu ca si alte persoane acel artificiu cu sume negative, adica in loc de 709=401 si 411=609, am folosit egalitatile invers cu minus pentru ca altfel nu-mi mai iesea egalitatea: clasa 7 - clasa 6 = sold 121..ma rog, daca o sa folosesti conturile o sa vezi ca e mai la indemana asa, si mai depinde si de programul de conta pe care il ai...si mai multe.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL