Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Amortizarea imobilizarilor necorporale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Amortizarea imobilizarilor necorporale

4 replies to this topic

#1 Un_catel_simpatic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Capitala tuicii din Romania

Postat 13 May 2005 - 07:56 PM

Buna ziua tuturor fratilor si surorilor contabile!:) va spune pentru prima oara un suflet(de artist) ratacit in lumea contabilitatii. Pentru inceput, am si eu doar o mica intrebare(in legatura cu care am avut divergente cu contabila sefa de la institutia ierarhic superioara): imobilizarile necorporale se amortizeaza indiferent de valoarea lor? Eu consider ca in lipsa unor reglementari exacte(ca cele care definesc mijloacele fixe) trebuie amortizate toate, sefa contabila zicea ca ar trebui tinut cont de plafonul mijloacelor fixe.
Va multumesc anticipat si pana data viitoare va doresc sa aveti parte de analitice cat mai interesante! :P
Doi beţivi, la bar, fac conversaţie:
- Câinele tău muşcă?
- Nu, niciodată!
- Atunci cum poate să mănânce?



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2005 - 11:25 AM

Buna!
Din cate stiu cheltuielile de constituire - imobilizari necorporale, nu depasesc de regula 15000000 lei. Dar ele se amortizeaza. Deci nu se tine cont de plafon, ca la mijloace fixe. Dupa cum bine ai spus-este si parerea mea, in lipsa unor reglementari legale exacte, imobilizarile necorporale se vor amortiza fara a tine cont de plafon.

Madalina



#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 20 May 2005 - 11:58 AM

din cate stiu din capitolul imobilizari doar terenul nu se amortizeaza.



#4 e_adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 20 May 2005 - 03:17 PM

Regret ca nu am in calc. pentru a posta "Reglementari contabile simplificate-cap. II, Sectiunea 4"
Citeste "Imobilizari necorporale - Recunoasterea imobilizarilor necorporale" (mai degraba sefa sa citeasca) - nu-i vorba de nici un plafon valoric sau de comparatie cu limita impusa imobilizarilor corporale;
Iar in ceea ce priveste amortizarea, in afara de cheltuielile de dezvoltare, pentru toate celelalte "valoarea amortizabila a unui activ necorporal trebuie sa fie alocata sistematic de-a lungul duratei sale de viata utila."



#5 Un_catel_simpatic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Capitala tuicii din Romania

Postat 25 May 2005 - 06:35 PM

Multumesc pentru raspunsuri...cand ma mai intalnesc pe sefa o sa-i dau peste nas cu amortizarea. Desi are "vechime" in domeniu(mult mai mare comparativ cu mine) se pare ca nu le stie pe toate:). Si o sa-i spun sa-si amortizeze programele de contabilitate si licentele de programe(ca despre astea era vorba), ca sa nu aiba surprize cand vine Curtea de Conturi.
Lucreaza cineva in institutii publice? (am ceva nelamuriri in legatura cu intocmirea hartiilor pentru CFP)
Doi beţivi, la bar, fac conversaţie:
- Câinele tău muşcă?
- Nu, niciodată!
- Atunci cum poate să mănânce?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL