Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul operatorilor intracomunitari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Registrul operatorilor intracomunitari

contabilitate roi tva
134 replies to this topic

#61 taga

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 July 2010 - 07:49 AM

Vezi postareadoiny, la Jun 29 2010, 01:03 PM, a spus:

Insa, daca poate cineva sa o faca in Word sa o completam direct.

Multumim.
Te ajuta cu ceva daca-ti trimit un .xls? Eu cred ca este mai comod. Gresesti, o iei de la capat. Si poti sa modifici de cate ori se schimba legislatia. Adica o data pe zi.
Iti doresc bafta :lnr (1):

Fisiere atasate





#62 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 13 July 2010 - 07:49 AM

As vrea sa stiu si eu cum e cu persoanele juridice straine asociate. Cum fac rost de cazier judiciar. Firma asociata e in Germania iar asociatii nu vin in Romania.

Aceasta postare a fost editata de mimi_elena: 13 July 2010 - 07:50 AM




#63 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 13 July 2010 - 10:52 AM

Si daca nu reusesc pana la data de 31 sa obtin cazierele inseamna ca nu pot face operatiuni incepand cu data de 1. Dar, daca obtin cazierul dupa data de 1 August si respectiv inregistrez firma la Reg. Op. Intra. exista vreo problema? - respectiv sa fac operatiuni dupa data inregistrarii.



#64 taga

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 July 2010 - 12:52 PM

Vezi postareamimi_elena, la Jul 13 2010, 07:49 AM, a spus:

As vrea sa stiu si eu cum e cu persoanele juridice straine asociate. Cum fac rost de cazier judiciar. Firma asociata e in Germania iar asociatii nu vin in Romania.
Din experienta mea putina in aceasta privinta, pot sa-ti spun doar ce am facut. Mai ramane sa vedem si daca este bine. Am trimis o imputernicire tradusa in Austria, unde avem asociatul persoana juridica, pe care o vor legaliza acolo, prin care s-a desemnat administratorul firmei din Romania sa ceara si sa ridice cazierul judiciar al asociatului, (persoana fizica straina). Cazierul judiciar al asociatului, trebuie obtinut de la Autoritatile Romane. In ce priveste atestatul fiscal al actionarului (persoana juridica straina), se obtine de la autoritatile straina. ( :lnr (1): )

Vezi postarearoxana marin, la Jul 13 2010, 10:52 AM, a spus:

Si daca nu reusesc pana la data de 31 sa obtin cazierele inseamna ca nu pot face operatiuni incepand cu data de 1. Dar, daca obtin cazierul dupa data de 1 August si respectiv inregistrez firma la Reg. Op. Intra. exista vreo problema? - respectiv sa fac operatiuni dupa data inregistrarii.
Stai linistita, ca am impresia ca inca nu au pregatit programul informatic la Finante pt. preluarea declaratiei 095. Dar oricum eu zic sa te grabesti. Cu astia nu-i de glumit

Vezi postareaionutro, la Jul 12 2010, 04:53 PM, a spus:

Voi, cei cu asociati cu domiciliul in alta tara, cum obtineti imputernicirea? Legalizata unde? Va rog lamuriti-ma si pe mine. Multumesc! :laugh:
Din experienta mea putina in aceasta privinta, pot sa-ti spun doar ce am facut. Mai ramane sa vedem si daca este bine. Am trimis o imputernicire tradusa in Austria, unde avem asociatul persoana juridica, pe care o vor legaliza acolo, prin care s-a desemnat administratorul firmei din Romania sa ceara si sa ridice cazierul judiciar al asociatului, (persoana fizica straina). Cazierul judiciar al asociatului, trebuie obtinut de la Autoritatile Romane. In ce priveste atestatul fiscal al actionarului (persoana juridica straina), se obtine de la autoritatile straina.



#65 tomanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 July 2010 - 01:24 PM

buna ziua
pentru persoanele juridice romane unde se elibereaza cazierul judiciar???????????????....
[/quote]



#66 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 July 2010 - 02:19 PM

la sediul IGP de pe Calea Victoriei - pentru Bucuresti



#67 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 13 July 2010 - 05:40 PM

Vezi postarearoxana marin, la Jul 13 2010, 11:52 AM, a spus:

Si daca nu reusesc pana la data de 31 sa obtin cazierele inseamna ca nu pot face operatiuni incepand cu data de 1. Dar, daca obtin cazierul dupa data de 1 August si respectiv inregistrez firma la Reg. Op. Intra. exista vreo problema? - respectiv sa fac operatiuni dupa data inregistrarii.

daca te inregistrezi dupa data de 1 august nu poti face operatiuni intracomunitare decat dupa 10 zile de la inregistrare



#68 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 13 July 2010 - 08:51 PM

Vezi postareavasiloni, la Jul 13 2010, 06:40 PM, a spus:

daca te inregistrezi dupa data de 1 august nu poti face operatiuni intracomunitare decat dupa 10 zile de la inregistrare

Nu este adevarat, se pot desfasura operatiuni intracomunitare si fara inregistrare, dar sub sanctiunea contraventiei prevazute de 1000-5000 lei daca se utilizeaza regimul AIC, factura externa sa parvina fara TVA.



#69 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2010 - 11:28 AM

Buna ziua . In cazul unei SRL cu asociat unic care indeplineste si functia de administrator, in Anexa la cererea de inreg.(095) il trec si la Asociati si la Adm., sau numai la Adm. ? Multumesc.



#70 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 July 2010 - 07:26 PM

Informare de presă / mfinante.ro / 28.07.2010
Pentru a urgenta solicitările operatorilor intracomunitari de înscriere în Registrul operatorilor intracomunitari, care intră în vigoare la data de 1 august 2010, Ministerul Finanțelor Publice atrage atenția asupra conținutului normelor metodologice, care aduc precizări cu privire la persoanele care trebuie să prezinte certificatul de cazier judiciar.

Astfel:
(1) În cazul persoanelor impozabile care au sediul activității economice în România, prin asociați și administratori se înțelege numai asociații și administratorii societăților comerciale reglementate de Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
(2) În cazul societăților pe acțiuni, inclusiv a celor în comandită pe acțiuni, care au sediul activității economice în România, în vederea înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari, se va prezenta cazierul judiciar al administratorilor, nu și al asociaților.
(3) Instituțiile publice, astfel cum sunt prevăzute de Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, precum și orice alte persoane impozabile stabilite sau nestabilite în România, care nu sunt constituite în baza Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, nu au obligația prezentării cazierului judiciar, în vederea înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari.
Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, în materia TVA și accize, au fost aprobate în ședința de guvern din data de 23 iulie 2010.



#71 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 29 July 2010 - 05:26 PM

Am inteles eu bine ? Se inregistreaza numai firmele platitoare de TVA ? Daca o firma neplatitoare face o prestare in Germania nu are treaba cu Registrul . Nu-i asa ?



#72 claudiacl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 July 2010 - 05:53 PM

Buna ziua!

Spuneti-mi, va rog, agentiile de turism ar trebui sa fie trecute in ROI?

Va multumesc anticipat!



#73 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 29 July 2010 - 08:53 PM

Vezi postareaAnaB, la Jun 6 2010, 10:28 PM, a spus:

A fost cineva sa se inscrie vreo firma in registrul achizitiilor intracomunitare?? Puteti sa imi spuneti cumva care este procedura exacta? Am inteles ca trebuie cazierul judiciar al asociatilor si al administratorului si o cerere care se face la finante. Are cineva aceasta cerere?


buna
atasez declaratia 095 in format excel poate cineva are nevoie.

o zi buna
gabriela

Fisiere atasate





#74 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 July 2010 - 09:58 PM

Vezi postaread-ra cucu, la Jul 29 2010, 06:26 PM, a spus:

Am inteles eu bine ? Se inregistreaza numai firmele platitoare de TVA ? Daca o firma neplatitoare face o prestare in Germania nu are treaba cu Registrul . Nu-i asa ?

acelasi lucru as vrea sa intreb si eu. firma neplatitoare de TVA exporta pentru persoane fizice intracomunitar si extracomunitar. se inscrie in registru?



#75 monnyy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 July 2010 - 10:05 AM

Buna,
Am si eu o problema....am un prieten care are o firma "fiica" in Romania, ce apartine de firma mama din Croatia...Deocamdata nu mai face importuri si exporturi de marfuri....Vroiam sa va intreb (pentru ca eu nu stiu foarte bine detalii despre registrul operatorilor intracomunitari)....daca este urgent acum pana in 1 august sa rezolve problema cu cazierul fiscal si cu inscrierea in registru....El este imputernicit de catre administratorul din Croatia sa reprezinte societatea in relatia cu autoritatile romane. Vineri, 6 august trebuie sa plece din tara, si se va intoarce pe 16 august. Este vreo problema daca rezolva dupa ce se intoarce in tara?...exista vreo amenda care se da pentru intarziere??...
Va rog din suflet sa-mi raspundeti..... :lnr (1): :laugh:



#76 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 July 2010 - 10:12 AM

[quote name='monnyy' date='Jul 30 2010, 11:05 AM' post='229132']
Buna,


uite cateva din normele acestui ROI

Fisiere atasate





#77 belvedere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 02 August 2010 - 05:29 PM

Sunt un I.I neplatitor de TVA in RO, dar cu nr. de TVA pentru achizitii intracomunitare.
Am depus actele pt. inscriere in baza de data al operatorilor de cam 2 saptamani.
Unde pot verifica daca apar sau nu in baza de data ?
Mersi



#78 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 02 August 2010 - 09:19 PM

http://ec.europa.eu/...ies/vieshome.do
Daca inscrierea in ROI a fost operata, rezulta cod valid de TVA. Daca nu.... nu

Oricum, trebuie sa va duceti si la Administratia Financiara sa ridicati decizia de inregistrare in ROI
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#79 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 August 2010 - 10:36 PM

Cnf. Ordinului 2101/2010 cererea de inreg. se solutioneaza in 10 zile calendaristice de la data inregistrarii.
" 14. Decizia se întocmește de compartimentul de specialitate în două exemplare, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 3 la ordin, și se aprobă de conducătorul organului fiscal competent. Un exemplar al deciziei se comunică contribuabilului, conform art. 44 din Codul de procedură fiscală, iar al doilea exemplar se arhivează la dosarul fiscal al acestuia. Decizia se comunică împreună cu certificatul de înregistrare în scopuri de TVA sau, după caz, ulterior comunicării certificatului de înregistrare. "
Daca au trecut cele 10 zile calend. mergi la Adm. Fin., dupa cum a spus Cristina, si verifica.

Dana




#80 claudia020881

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 August 2010 - 08:17 PM

buna ziua,

Cum ati procedat pana la urma pentru obtinerea cazierului judiciar in cazul in care un asociat este persoana fizica straina si acesta nu poate veni in Romania sa solicite cazierul judiciar? Se poate obtine cazierul de catre o alta persoana? De ce acte e nevoie?

Va multumesc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL