Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul operatorilor intracomunitari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Registrul operatorilor intracomunitari

contabilitate roi tva
134 replies to this topic

#1 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 06 June 2010 - 09:28 PM

A fost cineva sa se inscrie vreo firma in registrul achizitiilor intracomunitare?? Puteti sa imi spuneti cumva care este procedura exacta? Am inteles ca trebuie cazierul judiciar al asociatilor si al administratorului si o cerere care se face la finante. Are cineva aceasta cerere?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2010 - 02:42 PM




#2 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 07 June 2010 - 10:30 AM

Deocamdata, fiind vorba doar de proiect de modificare a C.F. nu se poate face nimic pentru inscriere in acest registru.
Se asteapta publicarea in monitor, asa au spus cei de la finante.




#3 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 07 June 2010 - 01:18 PM

Merci frumos



#4 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2010 - 09:45 PM

Relativ la postarea din " Noutati Legislative " : Informare TVA

"5. O alta masura propusa prin actul normativ consta în înfiintarea Registrului operatorilor intracomunitari, în scopul diminuarii evaziunii fiscale în domeniul operatiunilor intracomunitare. Acest registru va cuprinde toate persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România care efectueaza operatiuni intracomunitare, prin operatiuni întelegându-seatât livrari / achizitii de bunuri cât si servicii intracomunitare primite sau prestate. Astfel, înainte de efectuarea unei operatiuni intracomunitare, orice persoana impozabila va fi obligata sa solicite înregistrarea în Registrul operatorilor intracomunitari.

Aceste prevederi vor fi obligatorii începând cu 1 iulie 2010, cererile privind înregistrarea în Registrul operatorilor intracomunitari putând fi depuse începând cu 1 iunie 2010. În vederea înscrierii în registru, persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile vor depune la organul fiscal competent pe lânga cererea de înregistrare, si cazierul judiciar al asociatilor si administratorilor,precum si de alte documente doveditoare care vor fi stabilite prin Ordin al presedintelui ANAF.

6. Efectuarea de operatiuni intracomunitare de catre persoanele care nu sunt înscrise în Registrul operatorilor intracomunitari va fi considerata contraventie si va fi sanctionata cu amenda dela 50.000 lei la 100.000 lei, confiscarea marfii si / sau a veniturilor obtinute din vânzare precum si a mijloacelor de transport a bunurilor chiar daca acestea nu sunt proprietateacontravenientului. În plus, agentii economici care au fost sanctionati pentru aceasta contraventie nu vor avea dreptul sa solicite înregistrarea în Registrul operatorilor intracomunitari timp de un an de la data savârsirii faptei.
Aceleasi sanctiuni le sunt aplicabile si agentilor economici care au efectuat achizitii
intracomunitare de bunuri pentru care erau obligati la plata taxei conform prezentelor
modificari si care nu depun declaratia speciala de TVA sau nu efectueaza plata taxei pentrubunurile respective."

Voi ce ati inteles? Trebuie sa se inregistreze in acest registru cei care incepand cu 01.07.2010 fac operatiuni intracomunitare sau si cei care au facut si pana la aceasta data?
Informarea respectiva este deja aparuta in monitor sau este doar un proiect?
Daca cumperi servicii de la Google Irlanda se pare ca va trebui mai intai sa te inregistrezi in respectivul registru :frusty:



#5 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 11 June 2010 - 01:30 PM

sunt si eu curioasa daca a aparut in MO reglementarea

eu am cautat si azi cu asiduitate si nu am gasit -o publicata
desi spune ca integistrarea in REGISTRU
se face incepund cu 1 iunie ???



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 June 2010 - 03:49 PM

Vezi postareaconstantini, la Jun 11 2010, 02:30 PM, a spus:

sunt si eu curioasa daca a aparut in MO reglementarea
Deocamdata nu a aparut. Este doar propunere de OUG care se va aproba foarte curand. A aparut doar nota justificativa.
Poti gasi aici: http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/...NF_evaziune.pdf
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 14 June 2010 - 10:46 AM

buna,

am fost astazi la finante arad, serviciul asistenta contribuabili si am intrebat de inregistrarea in registrul operatorilor intracomunitari
mi s-a spus ca habar n-au inca si ca probabil aceasta problema va revenii vamii!!!!!!!!!!!!!! (care a fost scoasa pe tusa prea mult timp)
:frusty:



#8 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 June 2010 - 06:04 PM

Buna seara! Am dat o cautare pentru informatii referitoare la Registrul operatorilor intracomunitari. Stie cineva daca, la nivelul structurilor ANAF din teritoriu este operationala procedura de inscriere in acest Registru? Se discuta tot mai mult despre 1 iulie ca data de intrare in vigoare a acestui Registru. Procedura, la nivel de proiect, presupune depunerea unei declaratii 095 (care nici macar nu figureaza pe site ANAF) si a cazierului judiciar pentru toti administratorii si asociatii. Cum aceste caziere judiciare nu se scot chiar de pe o zi pe alta (mai ales pentru cei care nu locuiesc in localitatea unde s-au nascut) procedura de inscriere nu pare a fi prea rapida. 1 iulie nu este prea departe si cine ar vrea sa faca o AIC taman pe 1 iulie ar putea avea ceva probleme. Daca cineva are mai multe informatii poate ni le ofera si noua. Cu multumiri !



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2010 - 10:28 AM

unde ai cautat, Geta L ?? exista deja un topic la capitolul de TVA, acolo ii e locul de altfel ! in el ai si raspunsul la intrebarea ta, dat de gabriela si de nopris.

topice unite !



#10 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 18 June 2010 - 12:32 PM

buna

acum am primit documentul atasat in legatura cu registrul operatorilor intracomunitari.
sper sa va ajute cu ceva

o zi buna

Fisiere atasate





#11 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 18 June 2010 - 04:24 PM

:frusty: :laugh:
Nu mai pot cu astia.... ce ati dat voi aici figureaza pe anaf la proiecte la capitolul transparenta decizionala.
Cand o vor da si cand are lumea timp sa depuna??? Eu plec din tara pe 22 si vin pe 3 iulie, chiar nu am cum sa depun pana la 1 iulie atata timp cat nu e data.
In plus de asta am un administrator care e francez, lui de unde pana penelor ii iau cazier? Chiar nu il pot lasa pe el sa o depuna....

Sau daca administratorul e plecat din tara, cum putem depune, caci parca se ridicau personal cazierele, din cate stiam eu.

Sunt un car de nervi si chiar nu mai suport atata bataie de joc.

Aceasta postare a fost editata de Raisa: 18 June 2010 - 04:31 PM

Sa dormim noaptea linistiti!!



#12 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 June 2010 - 04:55 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jun 18 2010, 11:28 AM, a spus:

unde ai cautat, Geta L ?? exista deja un topic la capitolul de TVA, acolo ii e locul de altfel ! in el ai si raspunsul la intrebarea ta, dat de gabriela si de nopris.

topice unite !

Ceva nu a functionat cum trebuie sau poate am gresit undeva! Scuze si multumesc pentru atentionare!



#13 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2010 - 01:33 PM

Asistenta Contribuabili a declarat astazi ca s-a prelungit termenul la 01 August 2010.
Nu am gasit pe ANAF nici o referire in acest sens.



#14 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 June 2010 - 03:00 PM

Vezi postareaAndreea`, la Jun 24 2010, 02:33 PM, a spus:

Asistenta Contribuabili a declarat astazi ca s-a prelungit termenul la 01 August 2010.
Nu am gasit pe ANAF nici o referire in acest sens.
din oug 54/2010

2. Dupa articolul 158^1 se introduce un nou articol, articolul 158^2, cu urmatorul cuprins:
"Registrul operatorilor intracomunitari - Art. 158^2
(1) Incepand cu data de 1 august 2010, se infiinteaza si se organizeaza in cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care efectueaza operatiuni intracomunitare, respectiv:



#15 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2010 - 09:02 AM

Mersi Cosmin!
Am citit si eu ieri OUG nr. 54/2010 privind unele masuri de combatere a evaziunii fiscale a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 421 din 23 iunie 2010.



#16 d_valah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Jocuri de strategie

Postat 28 June 2010 - 05:56 PM

Registrul operatorilor intracomunitari.

Fisiere atasate


Adevarul poate fi "ajustat"!(Michael Clayton)



#17 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2010 - 06:16 PM

Aveti idee ce inseamna autoritatea competenta din Romania pentru eliberarea cazierului judiciar in cazul unui asociat persoana juridica nerezidenta si administrator cetatean strain cu domiciliul in Romania ?



#18 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 29 June 2010 - 07:58 AM

Cred ca trebuie sa asteptam aparitia programului declaratiei 095, sa putem depune.
Pana atunci fuga dupa caziere judiciare.
Intrebare: ce se intampla cu asociatii persoane juridice romane sau straine? Ce cazier se depune? Dar pentru persoanele fizice straine? Si ele au cazier, sau cum?
Dar daca ai doua firme cu aceeiasi asociati, scoti doua caziere judiciare?
Ce inseamna : certificate de cazier judiciar eliberat in vederea inregistrarii in registrul operatorilor intracomunitari, potrivit art 11 alin 3 din Legea 290/2004 privind cazierul judiciar? Adica daca la scopul eliberarii caierului scriem in vederea inregistrarii in ROI e ok? Stiu cei de la politie cum sa faca cazierul sau e un cazier normal?



#19 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 29 June 2010 - 10:57 AM

D095 este de fapt o cerere...care a fost postata pe site-ul anaf
o gasiti AICI

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 29 June 2010 - 11:00 AM




#20 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 June 2010 - 11:40 AM

De unde se scoate acest cazier judiciar? de la sectia de politie de care apatii?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL