Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REVISAL - 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


REVISAL - 2010


81 replies to this topic

#41 vildangafar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Agigea, Constanta

Postat 09 March 2010 - 10:23 AM

Vezi postareamihaci, la Mar 7 2010, 10:42 AM, a spus:

Care este ordinea cronologica? data incheiere contract de munca, apoi trimitere revisal la ITM (cele doua date pot fi in aceeasi zi?) , apoi data incepere contract de munca? Daca firma a schimbat adresa sediului social dintr`un sector in altul, pot opera modificarea doar in revisal, sau trebuie sa iau alta parola pentru revisal online?
Multumesc


trebuie sa declari un contract de munca cu o zi inainte sa inceapa activitatea. Nu este nevoie de doua parole, ci doar operati midificarea in revisal



#42 gabyra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate,audit,evaluare,expertiza,finante,drept

Postat 25 March 2010 - 01:15 PM

as dori si eu varianta 1.0.0 daca se poate pe adresa gabyradu67@yahoo.com
multumesc




#43 mariana_544

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 March 2010 - 04:50 PM

buna ziua
sunt noua pe acest forum si noua in aceasta meserie si doresc un ajutor din partea dvs
va rog sa imi spuneti cand trebuie depus revisalul la ITM de o societate nou infiintata
societatea va incepe activitatea cu 01.04.2010 si va avea un numar de 30 de angajati
va multumesc



#44 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 March 2010 - 07:52 AM

pe data de 31.03.2010
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#45 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 March 2010 - 09:36 AM

(2^1) La angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la alin. (2) lit. a)-d) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității de către salariatul în cauză.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#46 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 March 2010 - 12:34 PM

Citeaza

fboji : Ce data trebuie sa trec la data inregistrarii informatiilor? Data de azi, sau data la care am trimis prima oara registrul in 2007? Dana42 si mihaela_cva , voi cum ati facut (practic, situatia este similara= reluarea inregistrarilor de la 0 ).
Este tardiv raspunsul meu, scuze, dar numai acum am observat intrebarea ta, dar poate va fi totusi cuiva de folos.
Cazul meu : acelasi angajat aparea de 2 ori in REVISAL cu 2 ct. diferite, un nr. de ct. era de fapt numarul cartii de identitate a angajatului, al 2-lea nr. era nr. contractului, introdus de mine. Am luat toate datele on -line de la primul contract exact cum au fost transmise. Neavand in REVISALUL meu, in program, decat contractul corect, am adaugat salariatului in cauza contractul gresit pentru ca altfel nu ii puteam face incheierea contractului, nu aveam ce transmite.
Eu am inregistrat in felul urmator contractul gresit :
- nr. contract : xx
- data incheiere : 01.03.2005
- nr. ITM : xxxxxx (cel gresit)
- data ITM : 19.03.2005
- data incepere activitate : 01.03.2005
- data la care se introduc si se consem. valide informatiile : 01.08.2005
- data operatiei : 13.11.2009, cand am facut corectia; la modificarea ct. am ales incetare ct., iar la explicatii : "eroare inregistrare numar contract".
- am transmis doar modificarea ct.
In REVISAL apare si acum angajatul cu cele 2 contracte, doar ca cel corect este in vigoare, iar cel gresit este incetat.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 March 2010 - 12:36 PM

Dana




#47 mariana_544

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 March 2010 - 06:21 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Mar 26 2010, 08:52 AM, a spus:

pe data de 31.03.2010

va multumesc pentru raspuns
am inteles ca trebuie sa depun revisalul pe 31.03.2010
dar mai am o problema la inregistrrea datelor de identificare si a contractului salariatului, si anume:
nr.contract/data incheiere contract, trec 31.03 sau 01.04. ?
in ce priveste nr itm stiu cum sa procedez
de asemeni si la rubrica" data la care se introduc si se consemn, valide in form. ac.formular" ce trec 31.03 su 01.04
nu vreau sa gresesc
va multumesc anticipat pentru intelegere



#48 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 27 March 2010 - 10:26 AM

am inteles ca trebuie sa depun revisalul pe 31.03.2010- corect
dar mai am o problema la inregistrrea datelor de identificare si a contractului salariatului, si anume:
nr.contract/data incheiere contract, trec 31.03 sau 01.04. ?- nr contract e un numar intern dat de tine iar data incheierii contractului este 31.03 2010 - data de 01.04.2010 se trece la data inceperii activitatii.
in ce priveste nr itm stiu cum sa procedez - nu-l completezi si nici data itm - le poti completa ulterior ( dupa ce inregistrezi contractele la itm)
de asemeni si la rubrica" data la care se introduc si se consemn, valide in form. ac.formular" ce trec 31.03 su 01.04- 31.03.2010



#49 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 March 2010 - 11:00 AM

Citeaza

Teofilia : am inteles ca trebuie sa depun revisalul pe 31.03.2010- corect
Nu este corect, a postat Nopris articolul din HG, se depune cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii, deci 31.03.2010 =ultima zi ca termen, se poate depune, de ex. si in 25.03, 26.03, 29.03., 30.03. in functie de data la care i s-a alocat numarul intern al contractului.
Daca depui in ultima zi, adica 31.03.2010, la numar ct. si data se scrie nr. ct. alocat de societate si data, care poate fi 31.03.2010 sau o data anterioara, cum am scris mai sus, data inceperii activitatii este corecta: 01.04.2010, nr. ct. si data de la ITM nu se completeaza, se vor trimite ulterior, dupa inreg. contractului la ITM, iar data la care se considera valide informatiile, este aceeasi cu data la care s-a dat un nr. intern contractului, in cazul precizat de tine 31.03., dar ar putea fi si 30.03. sau alta data, vezi ex. de mai sus.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 27 March 2010 - 11:00 AM

Dana




#50 mariana_544

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 March 2010 - 01:18 PM

multumesc teofilia si dana42 pentru ajutor
cu stima mariana, care va doreste multa sanatate si un paste fericit



#51 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 07 April 2010 - 09:58 AM

buna,

daca se schimba incadrarea, se face modificarea in revisal, este un termen anume, se mai face si altceva? o decizie ? se merge cu ea la itm?


multumesc



#52 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 April 2010 - 12:13 PM

Depinde ce intelegi prin "incadrare". Daca se schimba salariul, nu se face actualizare in revisal. Daca se face schimbare de codul ocupatiei (codul COR), se face schimbare in revisal. Depinde cum faci actualizarea in revisal: cu discheta la ITM sau on-line. Si salariul si functia si locul de munca sunt prevazute in contract si nu pot fi modificate decat cu acordul partilor (adica si a angajatului). Schimbarile de contract si orice decizie privind angajatii (cu exceptia celei de angajare sau de terminare angajare) trebuie comunicate ITM in 5 zile de la data deciziei.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#53 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 07 April 2010 - 12:55 PM

buna,

scuze nu m-am exprimat eu la obiect
era vorba de schimbarea functiei,
inca o mai fac pe discheta, am fost sa iau parola si in plic era, de la ei putere, scurtata adresa de mail, pe care eu le-am dat-o

si daca tot a venit vorba, aveti idee ce trebuie sa fac in cazul asta? sa merg cu o alta cerere la ei? clar cea data nu functioneaza, este vb de ITM Bucuresti

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 10:17 PM




#54 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 April 2010 - 01:14 PM

Nu cred ca foloseste la ceva adresa ta de e-mail. Se cere doar cod user, parola si fisierul XML generat de revisal-ul tau:
- mergi pe saitul http://itmonline.inspectiamuncii.ro
- pe autentificare registru
- introduci user, parola si click pe Conectare
- click pe Browse si alegi discheta sau un folder de pe hard disc si selectezi fisierul xml (cu un nume semnificativ).

Aceasta postare a fost editata de nopris: 07 April 2010 - 01:15 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#55 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 07 April 2010 - 01:34 PM

da, trebuie sa mergi inca o data cu o alta cerere.
si, iti trebuie neaparat adresa de mail, pt ca ei cand iti dau parola iti trimit si pe mail un link pt activare. daca nu primesti acel mail, degeaba iti dau parola pt ca nu se poate activa.



#56 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 07 April 2010 - 07:36 PM

buna seara,
am fost si exact asta am patit, am primit parola dar adresa de mail si-au permis ei sa o scurteze, si clar ca nu este valid certificatul, nu am primit acel link nici la adresa inventata de ei, eu am creeat chear o adresa pe yahoo exact asa cum au au trecut-o ei in plic dar nu am primit nici la aceea adesa!!!


deci trebuie mers din nou la ei, de parca ar fi o noutate, sa stai pe la ei la cozi, asta e tara in care traim


multumesc ptr raspunsuri

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 10:17 PM




#57 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 03 May 2010 - 01:55 PM

cum l-ati actualizat pana la urma? vers 004 am instalat-o cu succes dar 005 nu ma lasa; mentonez ca nu am inca inregistrari in el - abia de luna asta voi incepe si nu stiu cum sa-mi aduc revisalul la var cea mai actuala...



#58 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 03 May 2010 - 02:04 PM

ce treceti la categorie angajator si forma juridica? ca nu s-au gandit sa adauge si I.I. daca tot s-au infiintat.



#59 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 06 May 2010 - 09:56 AM

Vezi postareachrista_anda, la May 3 2010, 03:04 PM, a spus:

ce treceti la categorie angajator si forma juridica? ca nu s-au gandit sa adauge si I.I. daca tot s-au infiintat.



stiu pe cineva care a trecut cnp ul la infiintarea registrului salariatilor si a mers asa



#60 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2010 - 09:49 AM

Cum pot modifica in revisal data de inceput a contractului de munca? am adaugat numarul contractului la ITM si data de inregistrare la ITM, dar vreau sa modific si data de inceput a contractului, intrucat aceasta s`a modificat cand s`a inregistrat contractul la ITM, cu o zi in plus fata de data declarata initial in revisal.Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL