Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REVISAL - 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


REVISAL - 2010


81 replies to this topic

#21 maribel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 February 2010 - 01:18 PM

Am o problema cu o societate. Registrul general al Salariatilor nu a fost depus deloc la ITM desii societatea are salariati inca de la infiintare.
Cum se procedeaza in acest caz?Mai pot depune acest registru.Este vorba de amenda ? Cum sa procedez in acest caz?
Va multumesc!



#22 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2010 - 01:59 PM

Se mai poate depune, pentru ca aveati obligatia depunerii dupa fiecare modificare ce tine de salariati (contracte noi de munca, modificari, incetari de activitate, etc). Cred ca se va lasa si cu o sanctiune, insa cel mai bine ar fi sa mergeti sa vorbiti cu cei de la ITM din orasul dvs sa va spuna exact cum sa procedati. Oricum o sa-si dea seama de intarziere in momentul in care il prezentati, deci nu are rost sa va fie teama. Mai bine sa le expuneti problema si sa va sfatuiasca ce e de facut.
Mai ales ca acum s-a schimbat legislatia in ceea ce priveste Revisalul.
Sper sa va fie de folos sfatul meu.
O zi buna va urez!




#23 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 09 February 2010 - 04:47 PM

Mergeti si inregistrati-va la ITM pentru depunerea online a declaratiilor si revisal, vi se elibereaza un username si parola, si le veti transmite revisalul direct pe website fara amenda, nu am observat sa detina vreun control eficient al momentului de trimitere a fisierului revisal si ramine sa asteptati sa treaca 6 luni conform OG 2/2001 si sa nu treaca la control si amenda.

Succese!



#24 RMD_82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2010 - 07:53 PM

Buna, am o intrebare: se depune revisal la revenirea din Concediu Ingrijire Copil?

Caz concret: suntem in februarie 2010, iar angajatul a revenit in 10 ianuarie 2010. Nu s-a depus inca Actul Aditional de revenire din CIC si marire salar (incadrare pe minim), nu s-a inregistrat inca Statul de Plata aferent lunii Ianuarie 2010, ci urmeaza a se face acesti pasi...
Astfel revin cu intrebarea: vor fi insotite de amenda pentru nedepunere revisal (prin prisma modificarilor termenelor de depunere a revisal-ului incepand cu februarie 2010)?... sau nu e cazul pentru ca nu trebuie inregistrata revenirea din CIC in revisal, deoarece la intrare in CIC nu se depune revisal?

Multumesc
mio



#25 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 February 2010 - 08:40 PM

corect "nu e cazul pentru ca nu trebuie inregistrata revenirea din CIC in revisal, deoarece la intrare in CIC nu se depune revisal"



#26 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 February 2010 - 10:11 PM

Actualizare Revisal – 5.02.2010
http://inspectiamuncii.ro/
Actualizarea nomenclatorului COR pentru registrul electronic
Inspecţia Muncii pune la dispoziţia angajatorilor un patch de actualizare a versiunii curente (v2.0.6) a aplicaţiei ReviSal, prin intermediul căruia se actualizează nomenclatorul Clasificării Ocupaţiilor din România, conform versiunii publicate în luna ianuarie 2010 pe site-ul Ministerului Muncii Familiei şi Protecţiei Sociale.
Pentru corecta instalare a patch-ului şi utilizarea corespunzătoare a aplicaţiei Revisal actualizate, se recomandă parcurgerea în prealabil a ghidului de instalare şi utilizare.
- Patch ReviSal.KB.206.005 (pentru Windows XP / 2000 / 98)
- Ghid de instalare şi utilizare (format .pdf - Adobe Reader)
Angajatorii care utilizează aplicaţii informatice proprii trebuie să respecte specificaţiile actualizate privind structura şi formatul de fişier care trebuie transmis la inspectoratul teritorial de muncă. Implementarea versiunii actualizate a nomenclatorului COR nu afectează principiile de generare a fişierului care trebuie transmis, ci doar adaugă o regulă de identificare a noilor coduri de ocupaţii, astfel încât să poată fi corect identificate la preluare. Documentaţia, revizuită şi completată ca urmare a actualizării nomenclatorului COR, poate fi descărcată prin accesarea legăturii:
Formatul de fişier şi Structura de fişier actualizate (format .pdf - Adobe Reader)



#27 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2010 - 10:00 PM

Am windows 7 ! Nu se instaleaza! Incerc pe XP!



#28 Lia-ro76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 February 2010 - 08:45 PM


Buna seara,

Am o mare problema,

Am un salariat la care am un contr.de munca pe o per.determinata, apoi cim pe per.nedeterminata.
Mentionez ca aceste contr.sunt transmise in Revisal.
Problema este ca nu am inregistrat la Itm decizia de incetare a cont.de munca pe per.determinata, cf art.56, lit.j, si nici in revisal nu l-am inscris.
In aceasta situatie, persoana respectiva apare la Itm cu 2 contracte de munca, nefiind dusa decizia de incetare a primului contract de munca.

Va rog, sa imi spune-ti daca mai pot indrepta aceasta greseala, daca pot duce decizia spre inregistrare la itm si mai mult de atat daca mai pot depune Revisalul, cu toate ca termenul este de mult depasit, dupa noile reglementari?
Cum rezolv aceasta problema?

Va multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 09:07 PM




#29 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2010 - 09:01 PM

duceti decizia intocmita azi cu data incetarii de atunci, si azi anuntati si la revisal. Alta idee nu am. Poate colegii.



#30 Lia-ro76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 February 2010 - 09:05 PM

Multam, Mihalaela!
Astept alte solutii!
Maine dimineata trebuie sa finalizez!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 09:07 PM




#31 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 12:29 AM

Alta solutie nu vad nici eu, faci rapid modificarea in REVISAL si duci Decizia care a fost intocmita atunci...dar s-a omis inreg. si depunerea ei la ITM...se mai intampla, oricum inspectoarea de la ITM cum de nu a observat ca nu este inchis primul ct. de munca, pe perioada nedeterminata si cum l-a inregistrat si pe al doilea ?

Dana




#32 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2010 - 08:26 AM

Ieri cand am fost la ITMB am vazut un anunt in care se spunea ca incepand cu 12.02.2010, Revisalul va fi primit si in zilele de vineri !! dar, numai Revisalul fara state, declaratii si altele !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#33 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2010 - 09:27 AM

Vezi postareaFlorian2005, la Feb 11 2010, 10:00 PM, a spus:

Am windows 7 ! Nu se instaleaza! Incerc pe XP!

nici pe Vista nu se pot face actualizarile.



#34 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2010 - 09:33 AM

tocmai am fost la un curs, unde s-a discutat printre altele si despre revisal. ni s-a spus ca pentru suspendarea contractelor de munca(CFS, CIC) se opereaza Revisalul astfel: se selecteaza "incetare contract" - "alte temeiuri de incetare" iar la incetarea suspendarii, se alege "reactivare".

nici eu pana acum nu am operat intrarile in CIC, si nu stiu ce sa fac...am o salariata care este de un an in CIC...si ma gandesc sa fac acum(dupa un an) aceasta operatiune cu incetare contract sau sa o las balta? mie sincer nu mi se pare corect cum au spus ei...



#35 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 01:12 PM

NU mi se pare corect cu "incetare contract"! NU reflecta realitatea! Trebuie sa caute alta solutie de comunicare prin revisal a suspendarii ITM! Respectarea C.Muncii art.49 (1) .

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 February 2010 - 09:06 AM




#36 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2010 - 02:44 PM

Subscriu, nu este corecta exprimarea "incetarea contractului", nu au decat sa actualizeze programul cu art. din CM care privesc suspendarea. Oricum la ITM se depune si Actul de suspendare si cel de reincepere a activitatii suspendate.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 23 February 2010 - 02:44 PM

Dana




#37 Carmen-Lucia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2010 - 08:45 PM

Buna seara.
Am o problema si poate este cineva care are posibilitatea sa ma ajute.
Am pierdut de pe PC varianta de REVISAL 1.0.0.
Am incercat sa preiau baza de date de pe un stick pe care aveam declaratia dusa la ITM dar in varianta noau de program in
afisaja un mesaj prin care imi spune ca nu pot prelua fiindca nu am instalata varianta 1.0.0 programului.
Are cineva aceasta varianta a programului fiindca pe net nu o pot gasi nicaieri.
Multumesc



#38 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2010 - 09:08 AM

da, asa vad si eu problema.



#39 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2010 - 10:42 AM

Care este ordinea cronologica? data incheiere contract de munca, apoi trimitere revisal la ITM (cele doua date pot fi in aceeasi zi?) , apoi data incepere contract de munca? Daca firma a schimbat adresa sediului social dintr`un sector in altul, pot opera modificarea doar in revisal, sau trebuie sa iau alta parola pentru revisal online?
Multumesc



#40 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 07 March 2010 - 11:30 AM

Vezi postareamihaci, la Mar 7 2010, 10:42 AM, a spus:

Care este ordinea cronologica? data incheiere contract de munca, apoi trimitere revisal la ITM (cele doua date pot fi in aceeasi zi?) , apoi data incepere contract de munca?
Vrei sa angajezi o persoana astazi; inchei contract cu data contractului astazi si data inceperii activitatii maine. pui revisal astazi. Stiu ca e aberant dar asta e. Mi s-a intamplat ca respectivul angajat sa nu se prezinte la lucru a doua zi.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL