Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare tichete de masa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Impozitare tichete de masa?


174 replies to this topic

#21 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2010 - 06:51 PM

Vezi postareacuceritor, la Jun 22 2010, 08:06 PM, a spus:

Citez din mesajul anterior:
""in forma actuala, lit. b) este:
"b) tichetele de masă și drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare", adica s-au eliminat tichetele de masa !""
Opinia mea:
Codul Fiscal reglementeaza impozitul pe venit.
Legile de aprobare a tuturor categoriilor de tichete nu sunt abrobate prin C.F.
Nu se elimina nimic, ci se impoziteaza !.
Avand in vedere ca numai in Baza de calcul a CASS sunt incluse toate drepturile salariale, exista riscul
ca asupra valorii brute a acestora sa se calculeze fondul de sanatate !.
Pana la aparitia normelor, cred ca este inca prematur sa ne dam cu parerea, sau sa o facem, desi exista riscul sa comentam
fara a avea toate informatiile necesare !

Revin astazi cu precizarile facute de Ministrul Finantelor, care, dupa aprobarea de catre Guvern a
Ordonantei de modificare a Codului Fiscal, a precizat ca asupra valorii tichetelor de masa 'se va aplica numai impozitul de 16 %. fara
celelalte contributii'.



#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 June 2010 - 09:16 PM

Vezi postareacuceritor, la Jun 23 2010, 07:51 PM, a spus:

Revin astazi cu precizarile facute de Ministrul Finantelor, care, dupa aprobarea de catre Guvern a
Ordonantei de modificare a Codului Fiscal, a precizat ca asupra valorii tichetelor de masa 'se va aplica numai impozitul de 16 %. fara celelalte contributii'.
Tichetele de masa vor fi impozitate cu 16% de la 1 iulie, fara plata contributiilor sociale. La fel si pentru tichetele de vacanta. A declarat ministrul S. Vladescu azi la sediul Guvernului.




#23 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 24 June 2010 - 06:28 AM

Mie mi se parea logic sa fie impozitate tichetele doar cu 16%. In caz contrar ar fi disparut cu totul si statul s-ar fi lins pe bot de toti banii. :biggrin:
Asa, tichetele de masa raman destul de avantajoase pentru a fi utilizate in continuare, doar patronii nu vor fi afectati, tot de la salariat se reduc cei 16%.
Incep sa ma repet, dar oare cum credeti ce sa vor retine acesti 16% ?



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2010 - 10:52 AM

citrom05, :laugh:

cand spuneam ca s-au scos tichetele de masa, ma refeream la scoaterea lor de la veniturile exceptate la impozitarea pe venit, ca despre asta vb acolo, nu am zis ca s-au scos de tot !!! de unde ai inteles tu asta ?? discutam de articolul 55 alineatul (4), litera b), iar baza de plecare era art 55, alin. (4) care zice ca : "(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit: " ... deci despre ce vb ??


Vezi postareacitrom05, la Jun 24 2010, 07:28 AM, a spus:

Incep sa ma repet, dar oare cum credeti ce sa vor retine acesti 16% ?
eu as zice ca pe state separate, ca la drepturi de autor - de ex. :lnr (1): (doar ca impoz. e retinut tot de la inceput, adica 16%, nu doar 10%)

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 June 2010 - 11:06 AM




#25 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 24 June 2010 - 11:22 AM

@Otilia Alupei : :laugh: nu stiu despre ce vorbesti tu acolo. N-am inteles de nicaieri ca ai spus ca....Nu conteaza!

Din ciclul sa folozofam pe tema tichetelor de masa, ma intrebam cum se vor retine acesti 16%. Precizez ca cele ce urmeaza sunt presupuneri, din moment ce in MO n-a aparut inca nimic.
Adica se retin de la angajat sau de la angajator? Daca de la angajat, se retine doar 16% sau si restul contributiilor (parerile sunt impartite). Apoi cum se vor retine cei 16%? Cum va fi afectata valoarea nominala a tichetelor sau numarul acordarii lor? Adica vor avea valoarea nominala mai mica cu 16% iar diferenta va fi virata de catre angajator la stat, sau se va pastra valoarea nominala si numaul de tichete acordate lunar si impozitul de 16% se va retine din restul de plata al salariatului. Nu ar trebui sa modifice si Legea cu tichetele de masa si celelalte categorii de tichete ( cresa, cadou etc) unde scrie ca ele nu se impoziteaza nici la angajat nici la angajator?
Intrebarea mea este daca vor mai fi rentabile aceste tichete si oare daca angajatorii vor decide continuarea acordarii lor sau nu.
Mai un pic si ajunge subiectul acesta cu tichetele la fel de dicutat cu arestatea lui Dan Diaconescu de la OTV :lnr (1):



#26 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 June 2010 - 02:47 PM

Impozitul pe venitul din salarii de 16% se va calcula adaugand valoarea tichetelor de masa la valoarea salariului total realizat din care s-au scazut contributiile individuale. Venitul net al angajatului se va diminua cu valoarea impozitului calculat. Dar sa vedem cum vor arata modificarile Codului fiscal cand se vor publica in Monitorul Oficial.



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2010 - 05:51 PM

Vezi postareacuceritor, la Jun 22 2010, 08:06 PM, a spus:

Citez din mesajul anterior:
""in forma actuala, lit. b) este:
"b) tichetele de masă și drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare", adica s-au eliminat tichetele de masa !""
Opinia mea:
Codul Fiscal reglementeaza impozitul pe venit.
Legile de aprobare a tuturor categoriilor de tichete nu sunt abrobate prin C.F.
Nu se elimina nimic, ci se impoziteaza !.
la asta ma refer :laugh:

si am facut o confuzie de persoana, era vb de @cuceritor, nu de tine @ citrom05 :lnr (1): te rog sa ma ierti pt greseala, nu a fost cu intentie :ohmy:



#28 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 29 June 2010 - 07:37 AM

Vestea buna din Oug de modificare a Codului fiscl este ca tichetele de masa se vor impozita doar cu 16%, nu si cu celelalte contributii:

"b) Se abroga prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 260 din 13 iulie 1998, cu modificarile si completarile ulterioare. Prevederile privind scutirea de la plata contributiilor sociale obligatorii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998, cu modificarile si completarile ulterioare, raman in vigoare."

Avand in vedere ca normele de aplicare vor aparea de abia in 30 de zile, cum vom proceda cu tichetele de masa? Eu cred ca va ramane valoarea nominala aceeasi, numai va valoarea lor se va adauga la salariul brut, sa se retina 16% asa cum zicea si monellu.

@Otilia Alupei, nu sunt necesare scuze, bine ca s-a clarificat! :lnr (1):



#29 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2010 - 03:18 PM

Eu cred ca o sa adaugam, langa coloana deducerii personale, o coloana cu valoare tichete de masa.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#30 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 June 2010 - 03:35 PM

vor fi incluse in baza de calcul a impozitului. ce va de genul
venit brut - contributii sociale=venit net -deducere pers de baza=
(venit baza de calcul + val tichetelor de masa) *16%



#31 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2010 - 07:38 PM

Vezi postareacosmin0304, la Jun 30 2010, 04:35 PM, a spus:

vor fi incluse in baza de calcul a impozitului. ce va de genul
venit brut - contributii sociale=venit net -deducere pers de baza=
(venit baza de calcul + val tichetelor de masa) *16%

Asa cum bine a sesizat d-na Otilia Alupei, "Nimic nu se elimina, totul se impoziteaza !"
In aceste conditii, daca sunt colegi care preconizeaza anumite modele de impozitare a
tichetelor de orice fel cu 16 %, am si eu o opinie:
Deoarece se impoziteaza toate categoriile de tichete, ar fi mult mai simplu ca,
pe baza Tabelelor intocmite la distribuirea tichetelor de orice fel,
sa se adauge numai o singura coloana in statul de salarii: "Impozit aferent tichete de...+ tichete de...",
urmand a se adauga acest impozit dupa coloana de impozit din stat.
Este numai o opinie, va rog sa retineti !, care simplifica calculul celorlalte obilgatii bugetare !



#32 d_valah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Jocuri de strategie

Postat 01 July 2010 - 02:10 PM

Cred ca acesta trebuie sa fie un subforum.

OUG 58/2010. ne da 2 vesti:

Vestea proasta: tichetele de masa se impoziteaza de la 01.07.2010 cu 16%;
Legislatie: OUG 58/2010, Art. IV lit. b " b) se abrogă prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 260 din 13 iulie 1998, cu modificările și completările ulterioare."

Vestea buna: la valoarea tichetelor nu se calculeaza contributuu si taxe sociale:
Legislatie: OUG 58/2010, Art. IV lit. b "Prevederile privind scutirea de la plata contribuțiilor sociale obligatorii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998, cu modificările și completările ulterioare, rămân în vigoare".

Parerea mea: pe statul de plata Coloane cu tichetele de masa va fi dupa coloanele cu deducerile de baza si suplimentare. Astfel incat "Venitul impozabil + Valoare tichete de masa distribuite sa intre in coloana "Venitul brut impozabil" (inaintea coloanei "Impozit pe venit calculat si retinut").

Pe de alta parte tichetele vor trebui sa aiba o valoare bruta(de cumparare) si o valoare neta (de valorificare = valoarea bruta - impozitul retinut)

Din punctul de vedere al monografiei contabile pe luna iulie cred ca inregistrarile ar fi:
Aprovizionare:
532.1 analitic tichete de masa aprovizionate= 401 aprovizionarea cu tichete
Consum tichete nominal brut:
642 (este in bilant F20. rd.16) = 532.2 analitic - tichete de masa distribuite, cu valoare bruta a tichetelor distribuite (care poate fi diferita de valoarea aprovizionata)
Impozitare:
532.2 analitic-tichete de masa distribuite = 444 impozit pe salariu retinut.
Impartire in august a tichetelor de masa distribuite pe baza de borderou si semnatura;
532.2 = 532.1
Plata impozitului la B.S.:
444 = 532.1

Oricum Comisia fiscala centrala, sunt sigur, ca va scoate pana la sf. lunii iulie 2010 o monografie contabila speciala pentru asta, in conformitate cu noile prevederi.
Adevarul poate fi "ajustat"!(Michael Clayton)



#33 d_valah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Jocuri de strategie

Postat 01 July 2010 - 02:32 PM

Vezi postareacitrom05, la Jun 21 2010, 09:13 AM, a spus:

S-a tot vorbit in presa de impozitarea tichetelor de masa. Impozitare, impozitare, dar cum? 16% ? Se va modifica valoarea nominala a tichetelor cu impozitul? Va calcula angajatorul 16% si se va retine din netul salariatlui pastrandu-se valoarea nominala a tichetului de masa? Fiind brusc venit de natura salariala, ce alte contributii se datoreaza? Sanatate, pensii, somaj?
Astept opinii :lnr (1):

OUG 58/2010. ne da 2 vesti:

Vestea proasta: tichetele de masa se impoziteaza de la 01.07.2010 cu 16%;
Legislatie: OUG 58/2010, Art. IV lit. b " b) se abrogă prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 260 din 13 iulie 1998, cu modificările și completările ulterioare."

Vestea buna: la valoarea tichetelor nu se calculeaza contributuu si taxe sociale:
Legislatie: OUG 58/2010, Art. IV lit. b "Prevederile privind scutirea de la plata contribuțiilor sociale obligatorii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998, cu modificările și completările ulterioare, rămân în vigoare".

Parerea mea: pe statul de plata Coloane cu tichetele de masa va fi dupa coloanele cu deducerile de baza si suplimentare. Astfel incat "Venitul impozabil + Valoare tichete de masa distribuite sa intre in coloana "Venitul brut impozabil" (inaintea coloanei "Impozit pe venit calculat si retinut").

Pe de alta parte tichetele vor trebui sa aiba o valoare bruta(de cumparare) si o valoare neta (de valorificare = valoarea bruta - impozitul retinut)

Din punctul de vedere al monografiei contabile pe luna iulie cred ca inregistrarile ar fi:
Aprovizionare:
532.1 analitic tichete de masa aprovizionate= 401 aprovizionarea cu tichete
Consum tichete nominal brut:
642 (este in bilant F20. rd.16) = 532.2 analitic - tichete de masa distribuite, cu valoare bruta a tichetelor distribuite (care poate fi diferita de valoarea aprovizionata)
Impozitare:
532.2 analitic-tichete de masa distribuite = 444 impozit pe salariu retinut.
Impartire in august a tichetelor de masa distribuite pe baza de borderou si semnatura;
532.2 = 532.1
Plata impozitului la B.S.:
444 = 532.1

Oricum Comisia fiscala centrala, sunt sigur, ca va scoate pana la sf. lunii iulie 2010 o monografie contabila speciala pentru asta, in conformitate cu noile prevederi.
Adevarul poate fi "ajustat"!(Michael Clayton)



#34 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 08:39 AM

S-ar putea sa se decida mult mai simplu;
-valoarea bruta a tich.masa sa se adune la col. 'Venit baza de calcul pt. impozit" si la revedere ...- fara a se mai inregistra valoare bruta, impozit aferent si val. neta a tich. de masa, avand in vedere ca tich. masa se pot acorda doar salariatilor cf. art.1 din L. 142/1998 si sunt, in continuare, cheltuieli deductibile pt. imp. pe profit!



#35 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 02 July 2010 - 09:49 AM

Vezi postareaFlorian2005, la Jul 2 2010, 09:39 AM, a spus:

S-ar putea sa se decida mult mai simplu;
-valoarea bruta a tich.masa sa se adune la col. 'Venit baza de calcul pt. impozit" si la revedere ...- fara a se mai inregistra valoare bruta, impozit aferent si val. neta a tich. de masa, avand in vedere ca tich. masa se pot acorda doar salariatilor cf. art.1 din L. 142/1998 si sunt, in continuare, cheltuieli deductibile pt. imp. pe profit!
corectati-ma daca gresesc;
1)luna iunie salar in mana 1763+183 ron( tichete)=1946 curat in mana ceea ce am dus acasa
2) 1763 provine din ( venit net 2086-ded. pers 70=2016 venit baza de calcul pt impozit
2016*16%= 323
2086-323=1763
3) daca se aduna cei 183 ron val. tichetelor la venit baza de calcul ptr impozit va fi 2016+183=2199*16%=352
2086-352= 1734, deci cu atat ma duc acasa????????
gresesc undeva ???????/



#36 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 July 2010 - 11:35 AM

183*16%=29 1763-29=1734
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#37 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 12:16 PM

Ai uitat sa aduni si valoarea tichetelor inainte sa scazi impozitul. Sau platesti doar impozitul la tichetele pe care nu o sa le mai primesti :D ... deci 1917 duci acasa.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 02 July 2010 - 12:19 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#38 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 12:29 PM

Vezi postaread_valah, la Jul 1 2010, 12:32 PM, a spus:

Parerea mea: pe statul de plata Coloane cu tichetele de masa va fi dupa coloanele cu deducerile de baza si suplimentare. Astfel incat "Venitul impozabil + Valoare tichete de masa distribuite sa intre in coloana "Venitul brut impozabil" (inaintea coloanei "Impozit pe venit calculat si retinut").

Pe de alta parte tichetele vor trebui sa aiba o valoare bruta(de cumparare) si o valoare neta (de valorificare = valoarea bruta - impozitul retinut)

Din punctul de vedere al monografiei contabile pe luna iulie cred ca inregistrarile ar fi:
Aprovizionare:
532.1 analitic tichete de masa aprovizionate= 401 aprovizionarea cu tichete
Consum tichete nominal brut:
642 (este in bilant F20. rd.16) = 532.2 analitic - tichete de masa distribuite, cu valoare bruta a tichetelor distribuite (care poate fi diferita de valoarea aprovizionata)
Impozitare:
532.2 analitic-tichete de masa distribuite = 444 impozit pe salariu retinut.
Impartire in august a tichetelor de masa distribuite pe baza de borderou si semnatura;
532.2 = 532.1
Plata impozitului la B.S.:
444 = 532.1

Oricum Comisia fiscala centrala, sunt sigur, ca va scoate pana la sf. lunii iulie 2010 o monografie contabila speciala pentru asta, in conformitate cu noile prevederi.

Impozitul pe salariu il retii din salariu, nu are legatura cu valoarea tichetului (care oricum este inscrisa pe el si sper sa nu scada :lnr (1): ) ci doar cu impozitare veniturilor de natura salariala.
Adica nu 444=532
ci 444=5121 - plata impozitului la buget
dupa ce ai contat deja la statul de salarii 421=444 (recalculat prin includerea in baza de calcul a cv tichete de masa primite)

Aceasta postare a fost editata de fboji: 02 July 2010 - 12:31 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#39 d_valah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Jocuri de strategie

Postat 05 July 2010 - 02:40 AM

Vezi postareafboji, la Jul 2 2010, 01:29 PM, a spus:

Vezi postaread_valah, la Jul 1 2010, 12:32 PM, a spus:

Parerea mea: pe statul de plata Coloane cu tichetele de masa va fi dupa coloanele cu deducerile de baza si suplimentare. Astfel incat "Venitul impozabil + Valoare tichete de masa distribuite sa intre in coloana "Venitul brut impozabil" (inaintea coloanei "Impozit pe venit calculat si retinut").

Pe de alta parte tichetele vor trebui sa aiba o valoare bruta(de cumparare) si o valoare neta (de valorificare = valoarea bruta - impozitul retinut)

Din punctul de vedere al monografiei contabile pe luna iulie cred ca inregistrarile ar fi:
Aprovizionare:
532.1 analitic tichete de masa aprovizionate= 401 aprovizionarea cu tichete
Consum tichete nominal brut:
642 (este in bilant F20. rd.16) = 532.2 analitic - tichete de masa distribuite, cu valoare bruta a tichetelor distribuite (care poate fi diferita de valoarea aprovizionata)
Impozitare:
532.2 analitic-tichete de masa distribuite = 444 impozit pe salariu retinut.
Impartire in august a tichetelor de masa distribuite pe baza de borderou si semnatura;
532.2 = 532.1
Plata impozitului la B.S.:
444 = 532.1

Oricum Comisia fiscala centrala, sunt sigur, ca va scoate pana la sf. lunii iulie 2010 o monografie contabila speciala pentru asta, in conformitate cu noile prevederi.

Impozitul pe salariu il retii din salariu, nu are legatura cu valoarea tichetului (care oricum este inscrisa pe el si sper sa nu scada :lnr (1): ) ci doar cu impozitare veniturilor de natura salariala.
Adica nu 444=532
ci 444=5121 - plata impozitului la buget
dupa ce ai contat deja la statul de salarii 421=444 (recalculat prin includerea in baza de calcul a cv tichete de masa primite)

Ai dreptate ... cu ultima inregistrare. Cu celelalte... in mod sigur tichetele se vor distribui la o valoare neta. Ceva i-mi sopteste ca firmele de distribuire a tichetelor vor retine si vira impozitul direct la B.S. (de ce sa controlezi un milion de firme cand poti verifica simplu doar 5-6 distribuitori). Vor face si o incadrare juridica pt. asta.
Adevarul poate fi "ajustat"!(Michael Clayton)



#40 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2010 - 12:03 PM

Vezi postaread_valah, la Jul 5 2010, 01:40 AM, a spus:

... in mod sigur tichetele se vor distribui la o valoare neta. Ceva i-mi sopteste ca firmele de distribuire a tichetelor vor retine si vira impozitul direct la B.S. (de ce sa controlezi un milion de firme cand poti verifica simplu doar 5-6 distribuitori). Vor face si o incadrare juridica pt. asta.
Interesant ce spui, numai ca aceste tichete de masa nu reprezinta un venit pe care mi-l plateste firma de distribuire a tichetelor, pentru ca impozitarea sa se faca la "sursa". Ele devin venit de natura salariala abia atunci cand intra in posesia salariatului.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL