Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate benzinarie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate benzinarie

6 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 17 August 2004 - 03:50 PM

am o intrebare: cu ce difera contabilitatea unei benzinarii de cea a unei firme de comert?
stiu ca se platesc accize pentru benzina, dar nu stiu nimic altceva: cum se calculeaza, cum se inregistreaza, daca se declara la stat, pe ce formulare?
multumesc!



#2 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2004 - 05:56 PM

nu difera cu nimic - este pe aproape de contabilitatea unui magazin de vanzare tip en-gross (trebuie sa tii evidenta cantitativ-valorica)




#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 11 October 2004 - 11:33 AM

Va multumesc pentru raspuns. Mi-a spus cineva, ca nefiind benzinaria unui lant, ca de exemplu Petrom, nu platesc accize si benzina o pot contabiliza ca pe o marfa, nu in 6022, cheltuieli cu combustibilul, pentru ca eu o cumpar si o vand mai departe, nu o consum eu. Este bine asa?
Multumesc!



#4 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 11 October 2004 - 11:51 AM

da andreea - este corect
iar acciza pe care probabil o ai inscrisa in pretul de cumparare de la producator, cred ca, cel mai corect e sa o incluzi in pretul de cumparare
ai grija insa cu platile...catre producator...obligatoriu prin banca (nu am cum acum, dar daca nu gasesti temeiul legal, spune si-l caut)



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 11 October 2004 - 01:57 PM

Va multumesc frumos!
am sa le spun sa-si faca un cont in banca.
multi il inchid dupa ce scot capitalul social.
Va multumesc!



#6 contahol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Marghita,Bihor,415300

Postat 23 December 2004 - 12:44 AM

Conta.se conduce normal cala oricare alt act de comert cu amanuntul.Insa,trebuie mare atentie la conducerea actelor primare!Te obliga sa conduci rap.zilnic de gest.pe categorii:combustibil,accesorii,altele(avind in vedere ca la o benzinarie se vind si alte produse in afara de combustibili).Combustibilii se vor tine ca evid.pe fise si pe categ.de produse(ex.premium,fara plumb,motorina,etc.)atit cantitativ cit si valoric.Se gasesc rapoarte de gestiune anume pentru benzinarii.



#7 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 26 December 2004 - 08:08 PM

Draga Andreeea,evidenta la benzinarie se tine la fel ca la orice magazin cu amanuntul,dar totusi se cuvin niste precizari:
-in primul rand daca la benzinarie se vand si alte marfuri (uleiuri,piese de schimb,odorizante auto,etc) si de regula asa este,te sfatuesc sa imparti in 2 gestiuni:una cu benzine si motorine-produse petroliere si cealalta gestiune cu uleiurile,piesele de schimb,apa minerala,etc;
-la bezinele,motorinele ce le primesti le faci receptia ca la orice marfa.Acum facturile de combustibili nu li se mai trece acciza si taxa de drum,deci nu este cu nimic diferita receptia de orice marfa ce o primesti,doar cu urmatoarea precizare:de regula combustibilii (benzina,motorina) le primesti in tone si la benzinarie acestia le vinzi in litri,nu?Pentru aceasta trebuie sa transformi cantitatea exprimata in tone cu ajutorul densitatii ce este trecuta in fisa de greutate ce insoteste avizul sau factura de la furnizor.Cu densitatea de acolo,din fisa de greutate transformi in litri prin impartirea cantitatii exprimata in tone la densitate si afli cantitatea in litri.Apoi imparti valoarea de la furnizor(fara TVA) la cantitatea in litri calculata si afli pretul unitar/litru de la furnizor.Restul te pricepi.Succes!!!LA MULTI ANI !!!Daca mai ai neclaritati poti sa ma contactezi si cu placere te ajut.
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL