Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal


167 replies to this topic

#41 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 03 August 2010 - 02:29 PM

fboji sa spunem ca tu contribui la pensii pe PFA cu 10.5% timp de 35 de ani. Conform normelor de aplicare la vechimea care conteaza la pensii o sa se considere ca ai cotizat doar 10.5/31.3 * 25 de ani ~= 11.74 ani ...
Un PFA contribuie 10.5% sa zicem dintr-o norma de venit 30.000 RON (cat pe norma PFA IT in Cluj-Napoca). Iese 262.5 RON / luna contributie la pensii.
In acelasi timp pentru un angajat cu salariul brut 700 RON (902 Salariul complet - reprezintă costul total al angajatorului cu salariul), contributiile totale la pensii sunt 220 RON.
Angajatul poate dupa 35 de ani sa iasa linistit la pensie, a avut stagiu complet de cotizare.
PFA-ul in schimb dupa 35 de ani in care a cotizat in fiecare luna, nu poate iesi la pensie, a facut doar 11.74 ani dintr-un stagiu complet de cotizare la pensii
Cred ca-i discriminare in modul de stabilire a perioadei de cotizare

Evident ca nu-i intereseaza pe ei multe chestii, vad doar banii ce i-ar putea incasa dupa colt. Au scos ordonanta doar sa mai stoarca un leu de unde pot, justificare pentru schimbarea de program de care zici.



#42 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 03 August 2010 - 05:40 PM


Aceasta postare a fost editata de Popu: 03 August 2010 - 05:49 PM




#43 chitanr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 04 August 2010 - 12:10 AM

Intr-adevar am auzit si la radio ca se dau amenzi de la 2500-5000 pt nedepunerea declaratiilor.

Acum as vrea sa stabilim altceva:
1.daca un PFA are venituri anuale(nu primeste lunar venituri) si depaseste 5 salarii medii atunci va plati contributiile la nivelul celor ~9000lei? Pai ce impiedica un pfa sa factureze tot anul odata si va plati la sfarsit mai putine impozite ?

2.daca un PFA are venituri lunare, plafonul este dat de tot 5salarii medii insa lunare?...nu pricep de ce nu se pune fix pe 5 salarii medii anuale si sa se imparta la 12.
Lucrurile ar fi fost mai simple.

3.Data intrarii a ordonantei intra din 1 iulie insa pt data facturii sau data platii facturii?

4.Cum se mai incadreaza contractul de comision in noile norme? pana acum agentii de vanzari primeau comisioane lunar prin retinere la sursa 16%, nu se vorbeste nimic de ei in norme.



#44 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 August 2010 - 08:32 AM

chitanr, bune întrebările de punctele 1 și 2 - și eu am observat același lucru, dar l-am păstrat doar pentru mine :lnr (1):.

Lăsând gluma la o parte, pentru ca veniturile să nu-ți mai fie lunare nu trebuie neapărat să facturezi pe tot anul - este suficient ca facturarea să se facă trimestrial. Iarna nu-i ca vara, iar trimestrul este în mod clar și indubidabil un lucru diferit decât luna.

Legat de punctul 3: în România contează data de pe factură, dacă ai încasat-o și când ai încasat-o nu interesează pe nimeni dintre autorități - este doar problema ta!

Legat de punctul 4 pot să spun că nu cunosc subiectul. Dar, logic vorbind, ceea ce lipsește nu poate fi pus la număr. Prin urmare lucrurile au rămas așa cum le-am stabilit!

Aceasta postare a fost editata de Vital: 04 August 2010 - 08:33 AM




#45 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 August 2010 - 10:59 AM

Vezi postareaVital, la Aug 4 2010, 09:32 AM, a spus:

Legat de punctul 3: în România contează data de pe factură, dacă ai încasat-o și când ai încasat-o nu interesează pe nimeni dintre autorități - este doar problema ta!

In cazul contabilitatii in partida simpla (cea aplicabila PFA-urilor) nu are importanta cand ai emis factura ci data incasarii acesteia, adica data chitantei.
De exemplu daca ai emis o factura in dec 2009 si ai incasat-o in anul 2010 , valoarea incasata intra in calculul veniturilor pentru 2010 , nu pentru 2009.
TotalSal - un program complet de salarii!



#46 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 August 2010 - 11:05 AM

Vezi postareaVital, la Aug 2 2010, 01:39 PM, a spus:

Mi-am trimis opinia către Ministerul de Finanțe. Normele metodologice se aprobă astăzi. Mai știi, poate se întâmplă o minune și se va ține cont de cele expuse de mine!!!

ascee_ro, total de acord cu tine în cele expuse la punctul 2. Dacă prestezi servicii doar pentru o singură firmă și probabilitatea de a fi încadrat la activitate dependendă este foarte mare, atunci este mai bine să ai un contract de angajare cu respectiva firmă. Astfel vei fi sigur de anumite lucruri cum ar fi stagiul de cotizare la asigurările sociale. În plus, legislația legată de salariați este mult mai veche și mai clară. Legislația legată de PFA este foarte haotică și confuză în acest moment. Eu chiar am o idee în acest sens. Ce-ar fi să ne organizăm și din fiecare județ să trimitem aceeași scrisoare către toate Administrațiile Financiare? Apoi să publicăm toate răspunsurile pe Internet sub titlul "Aceasta este România în care trăiești!". Cred că rezultatul ar fi foarte interesant! Ce credeți despre această idee?

Ar fi interesant sa trimitem aceiasi intrebare la administratiile financiare din tara si sa vedem aici pe forum ce raspunsuri am primit fiecare.
Sunt de acord si cu logica ta referitoare la stagiul necesar pentru pensie, cum ca ar trebui sa fie de 25 * 3 = 75 ani pentru un PFA, lucru care mi se pare si mie absurd .
Pana la urma unde este bine sa trimitem :
mfinante.ro sau la mmuncii.ro sau la ambele ?
Cum avem siguranta ca vom fi considerati si pe viitor activitate independente si ca nu vom fi pusi sa platim din urma taxe + penalitati de intarziere ?
TotalSal - un program complet de salarii!



#47 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 August 2010 - 12:25 PM

Vezi postareacostin_mentor, la Aug 4 2010, 11:59 AM, a spus:

Vezi postareaVital, la Aug 4 2010, 09:32 AM, a spus:

Legat de punctul 3: în România contează data de pe factură, dacă ai încasat-o și când ai încasat-o nu interesează pe nimeni dintre autorități - este doar problema ta!

In cazul contabilitatii in partida simpla (cea aplicabila PFA-urilor) nu are importanta cand ai emis factura ci data incasarii acesteia, adica data chitantei.
De exemplu daca ai emis o factura in dec 2009 si ai incasat-o in anul 2010 , valoarea incasata intra in calculul veniturilor pentru 2010 , nu pentru 2009.

Interesant! Eu am ținut contabilitatea pentru SRL-ul pe care îl am acum suspendat, iar acolo regula era aceasta "contează data facturii", nu data înasării. Mă bucur că în cazul PFA-urilor lucrurile stau altfel. Apropo, ne-ai putea furniza numărul și anul legii care reglementează contabilitatea în partidă simplă? Eu sunt la norma de venit, nu țin contabilitate și din această cauză nu prea m-am obosit să aprofundez lucrurile în această direcție.



#48 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 August 2010 - 12:49 PM

Vezi postareacostin_mentor, la Aug 4 2010, 12:05 PM, a spus:

Ar fi interesant sa trimitem aceiasi intrebare la administratiile financiare din tara si sa vedem aici pe forum ce raspunsuri am primit fiecare.
Sunt de acord si cu logica ta referitoare la stagiul necesar pentru pensie, cum ca ar trebui sa fie de 25 * 3 = 75 ani pentru un PFA, lucru care mi se pare si mie absurd .
Pana la urma unde este bine sa trimitem :
mfinante.ro sau la mmuncii.ro sau la ambele ?
Cum avem siguranta ca vom fi considerati si pe viitor activitate independente si ca nu vom fi pusi sa platim din urma taxe + penalitati de intarziere ?

Cred că trebuie să trimitem către toate autoritățile județene: Administrații Fianciare, Case de pensii, Șomaj, Sănătate. Și iată de ce. Dacă te încadrează cumva cei de la Șomaj la activitate dependentă, atunci ai putea să o sfeclești și cu restul! Așa că lasă-i să-și bată toți capul.

Mai am o veste. Am vorbit cu un jurist pe tema discriminării persoanelor fizice autorizate în raport cu salariații. I-am exprimat ideile pe care le-am prezentat și pe acest forum. Mi-a spus că argumentele prezentate sunt puternice și că ar exista destule șanse de a câștiga într-un proces contra României. Totul însă depinde de faptul dacă reușim sau nu să ne asociem mai multe persoane (cu cât mai multe cu atât mai bine) pentru a împărți cheltuielile de judecată. Și mai este un aspect, dacă reușim să ne organizăm s-ar putea nici să nu fie necesar să se ajungă la un proces. S-ar putea să captăm atenția guvernului și să învingă glasul rațiunii.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 04 August 2010 - 12:49 PM




#49 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 04 August 2010 - 12:57 PM

astazi am fost la casa judeteana de pensii pentru a plati contributia si mi-a zis ca platesc tot 31.3 % cat am platit pana acum la salariul minim(31.3x600=188 ron)
intrebandu-i de norme mi-a raspuns ca inca nu au primit nimic si ca se vor aplica de la 1 ianuarie 2011

ce sa mai inteleg



#50 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 August 2010 - 01:05 PM

Vezi postareaVital, la Aug 4 2010, 01:25 PM, a spus:

Interesant! Eu am ținut contabilitatea pentru SRL-ul pe care îl am acum suspendat, iar acolo regula era aceasta "contează data facturii", nu data înasării. Mă bucur că în cazul PFA-urilor lucrurile stau altfel. Apropo, ne-ai putea furniza numărul și anul legii care reglementează contabilitatea în partidă simplă? Eu sunt la norma de venit, nu țin contabilitate și din această cauză nu prea m-am obosit să aprofundez lucrurile în această direcție.
Este vorba de ordin 1040/2004 pe care l-am atasat.

Fisiere atasate


TotalSal - un program complet de salarii!



#51 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 August 2010 - 01:06 PM

Vezi postareamcimni, la Aug 4 2010, 01:57 PM, a spus:

astazi am fost la casa judeteana de pensii pentru a plati contributia si mi-a zis ca platesc tot 31.3 % cat am platit pana acum la salariul minim(31.3x600=188 ron)
intrebandu-i de norme mi-a raspuns ca inca nu au primit nimic si ca se vor aplica de la 1 ianuarie 2011

ce sa mai inteleg

Pentru ei Monitorul Oficial nu există? Trebuie să le adresezi întrebarea în scris. Verbal pot să-ți spună orice fără a-și asuma vreo responsabilitate.



#52 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2010 - 01:35 PM

Vezi postareamcimni, la Aug 4 2010, 10:57 AM, a spus:

astazi am fost la casa judeteana de pensii pentru a plati contributia si mi-a zis ca platesc tot 31.3 % cat am platit pana acum la salariul minim(31.3x600=188 ron)
Ai contract cu Casa de Pensii in care este trecut acest lucru?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#53 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 04 August 2010 - 01:42 PM

Vezi postareamcimni, la Aug 4 2010, 01:57 PM, a spus:

astazi am fost la casa judeteana de pensii pentru a plati contributia si mi-a zis ca platesc tot 31.3 % cat am platit pana acum la salariul minim(31.3x600=188 ron)
intrebandu-i de norme mi-a raspuns ca inca nu au primit nimic si ca se vor aplica de la 1 ianuarie 2011

ce sa mai inteleg
Si eu am avut discutii cu femeia de la pensii. Sustinea si ea sus si tare ca abia de anul viitor o sa se modifice chestia cu pensiile. Pina se propaga de la centru informatia in casele teritoriale de pensii o sa mai dureze o vreme ... Femeia se mai intreba cum modifica astia legea pensiilor prin articole din codul fiscal. Pina pe 25 mai e vreme, sa-i lasam sa se dumireasca ...

Ar mai fi ceva, eu am platit retroactiv la pensii din 2005, iunie. Contractul ce-l am acum e la ultimul salar minim impus 318 RON. Cota e de 31.3%. Tipa de la pensii mi-a spus daca vreau pot sa imi pun acum orice suma asigurata pina imi revin (am dat 10.200 RON pe ultimii 5 ani), am zis nu are rost schimba astia si o sa platesc acum 10.5% din norma, a ramas masca, spunea ca habar n-are de asa ceva. In concluzie deocamdata cotizez 100 RON / luna, dupa ce s-or dumiri si ei o sa platesc probabil 10.5% * norma pe an / 12.

Aceasta postare a fost editata de Popu: 04 August 2010 - 01:46 PM




#54 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 August 2010 - 02:19 PM

HG 791/2010 MO 542/3.08.2010

33. După punctul 211 se introduc două noi puncte, punctele 212 și 213, cu următorul cuprins:
,,Codul fiscal:
Dispoziții tranzitorii
Art. 94 [...]
(4) Prevederile art. 49 alin. (21), art. 50 alin. (1) lit. a) și alin. (2) lit. a) se vor aplica corespunzător începând cu 1 iulie 2010.
Norme metodologice:
212. Pentru anul 2010, în situația în care venitul net din activități independente stabilit pe baza normei de venit este inferior salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu 12, direcțiile generale ale finanțelor publice teritoriale au obligația recalculării normelor de venit, astfel:
a) pentru perioada 1 ianuarie 2010-30 iunie 2010, venitul net determinat pe baza normei de venit este egal cu norma de venit anuală stabilită în anul 2009 pentru anul 2010 împărțită la 2;
b) pentru perioada 1 iulie 2010-31 decembrie 2010, venitul net aferent perioadei reprezintă jumătate din norma anuală de venit, normă anuală determinată prin înmulțirea nivelului salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu 12, corectată potrivit prevederilor pct. 422.
În acest caz, organul fiscal competent are obligația recalculării plăților anticipate.

Art. 5. - (1) Persoanele fizice care realizează venituri de natură profesională, pentru care se datorează contribuțiile individuale prevăzute la art. III alin. (2) din ordonanța de urgență, sunt considerate asigurate obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, în sistemul asigurărilor pentru șomaj, precum și în sistemul de asigurări sociale de sănătate și beneficiază de prestațiile prevăzute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, de indemnizație de șomaj în condițiile Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și
completările ulterioare, precum și de asigurare socială de sănătate în condițiile Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, cu modificările și completările ulterioare.
(2) Cotele contribuțiilor individuale prevăzute la alin. (1) sunt cele prevăzute de lege pentru contribuția individuală de asigurări sociale, pentru contribuția individuală de asigurări pentru șomaj, precum și pentru contribuția de asigurări sociale de sănătate.

Art. 12. - (1) Stagiul de cotizare realizat de persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) în sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale se stabilește prin aplicarea asupra perioadei de cotizare a raportului dintre cota de contribuție individuală de asigurări sociale și cota de contribuție de asigurări sociale aprobată pentru locurile de muncă în condiții normale.
(2) La stabilirea punctajului mediu anual se iau în considerare veniturile de natură profesională la care s-a achitat contribuția individuală de asigurări sociale



#55 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 August 2010 - 02:26 PM

Vezi postareaPopu, la Aug 4 2010, 02:42 PM, a spus:

Si eu am avut discutii cu femeia de la pensii. Sustinea si ea sus si tare ca abia de anul viitor o sa se modifice chestia cu pensiile. Pina se propaga de la centru informatia in casele teritoriale de pensii o sa mai dureze o vreme ... Femeia se mai intreba cum modifica astia legea pensiilor prin articole din codul fiscal. Pina pe 25 mai e vreme, sa-i lasam sa se dumireasca ...

OUG 58/2010 conține o mulțime de articole prin care se modifică codul fiscal. În același timp conține un titlu (titul III) care nu face referință la codul fiscal, dar pune în carca independenților contribuțiile sociale. De aici și confuzia.



#56 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 04 August 2010 - 02:35 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Aug 4 2010, 03:19 PM, a spus:

212. Pentru anul 2010, în situația în care venitul net din activități independente stabilit pe baza normei de venit este inferior salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu 12, direcțiile generale ale finanțelor publice teritoriale au obligația recalculării normelor de venit, astfel:
a) pentru perioada 1 ianuarie 2010-30 iunie 2010, venitul net determinat pe baza normei de venit este egal cu norma de venit anuală stabilită în anul 2009 pentru anul 2010 împărțită la 2;
b) pentru perioada 1 iulie 2010-31 decembrie 2010, venitul net aferent perioadei reprezintă jumătate din norma anuală de venit, normă anuală determinată prin înmulțirea nivelului salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu 12, corectată potrivit prevederilor pct. 422.
În acest caz, organul fiscal competent are obligația recalculării plăților anticipate.

deci sa inteleg ca nu va mai exista norma de venit sub 7200 lei/an?

Aceasta postare a fost editata de egroeg: 04 August 2010 - 02:35 PM

george, cel scris invers



#57 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 August 2010 - 03:25 PM

Vezi postareaegroeg, la Aug 4 2010, 03:35 PM, a spus:

deci sa inteleg ca nu va mai exista norma de venit sub 7200 lei/an?

Ai înțeles bine: nu vor fi norme pe venit mai mici decât 7200 lei.



#58 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 05 August 2010 - 08:31 AM

Vezi postareafboji, la Aug 4 2010, 02:35 PM, a spus:

Vezi postareamcimni, la Aug 4 2010, 10:57 AM, a spus:

astazi am fost la casa judeteana de pensii pentru a plati contributia si mi-a zis ca platesc tot 31.3 % cat am platit pana acum la salariul minim(31.3x600=188 ron)
Ai contract cu Casa de Pensii in care este trecut acest lucru?


contract propriu zis am cu casa de sanatate si cu somajul dar la pensii am o declaratie de asigurare care am facut-o acum 3 ani si jumatate iar de cate ori s-a modificat salariul minim am facut o cerere de modificare a venitului asigurat



#59 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 05 August 2010 - 09:04 AM

Eu am devenit PFA în aprilie 2010. La casa de pensii am depus, de asemenea, doar o declarație de asigurare - nimic mai mult. Mi s-a spus că nu există o sumă prestabilită minimă pentru baza de calcul a contribuțiilor - am ales salariul minim brut de 600 RON... așa pentru orice eventualitate.



#60 petree

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 August 2010 - 03:04 PM

Am o intrebare, daca se poate sa primesc raspuns:
In invatamant, persoanelor care predau in regim "plata cu ora"(ca o conventie civila pe perioada determinata) li se va clcula si retine CAS si somaj? (acestora, pana in prezent li se retinea CASS si impozit)

Multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL