Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal


167 replies to this topic

#101 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 15 August 2010 - 01:16 AM

Eu merg pe ideea ca statul pur si simplu vrea sa scoata cat de multi bani poate. Pentru asta cei ce sunt la norma de venit au norma de venit minim 7200 RON
Din asta rezulta la pensii minim 756 RON pe an. Cati din cei ce au contract acum cu casa de pensii aveau un venit asigurat de 100 RON din care sa rezulte 31.3 RON / luna, 375.6 RON / an. Stiu multi oameni cu PFA care au venitul asigurat 32 RON / luna, si platesc acum 10 RON / luna la pensii, 120 RON / an. Prin norma minima + 10.5% din norma minima o sa plateasca minim 756 RON / an. Sa nu mai vorbim de cei ce aveau si carte de munca tinuta de o firma, care nu dadeau nici cei 10 RON / luna.
Cazul meu, pina pe 1 iulie venitul asigurat la pensii 318 RON / luna, cotizam 100 RON / luna. Pe baza ordonantei, mergand pe ideea ca platest 10.5% din norma de venit imi iese ca platesc 19.590 * 10.5% = 2056.95 RON / an, ~ 172 RON / luna. Statul iese in castig, cotizez mai mult ...
E vorba de matematica, fiecare ar trebui sa-si faca un calcul, norma * 10.5%, sa vada daca plateste mai mult fata de cat platea inainte (0, 10 RON, 100 RON, xxx)...

Probabilitatea e mare sa urmeze noi modificari, au bagat ordonanta confuza, dupa ele au urmat normele care nu mai sunt atat de confuze dar sunt in contradictie cu ordonanta(pe alocuri), urmeaza HG din 13 august prin care modifica ordonanta sau normele. Sigur o sa mai bage 2-3 chestii in plus deoarece sunt necesare pentru limpezirea apelor. Eu in norme vroiam sa stiu care e venitul lunar pentru cei ce sunt la norma de venit. Fiind norme de aplicare ale ordonantei ma asteptam sa zica venitul net lunar pentru cei ce sunt la norma de venit este norma de venit / 12, sau venitul net pentru cei ce sunt la norma de venit este reprezentat de incasarile - cheltuieli de pe luna respectiva, ceea ce ar insemna ca eu la norma de venit trebuie sa tin contabilitate ca sa pot plati pensia + somajul (la sanatate mi s-a calculat pina in prezent contributia ca procent din norma de venit)



#102 le_martin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2010 - 04:45 PM

Atat ordonanta cat si normele sunt date incoerent de acesti guvernanti in mod special ca sa induca confuzie si teama, cu alte cuvinte sa descurajeze initiativa privata, dezvoltarea micilor afaceri corecte si cinstite. Din istorie sa ne amintim cum faceau fanariotii: plateau la Poarta sume enorme pentru a fi inscaunati, dupa care puneau biruri imense pe populatie in virtutea unor legi date din burta ca sa isi recupereze banii investiti si sa iasa in castig. Calcau pe cadavre pentru profit.

Si ganditi-va bine de tot cand va spun ca toti banii pe care ii veti plati voi acum (impozite, pensii, somaj ( auzi, somaj la independenti ! )) nu ii veti mai primi niciodata inapoi intregi, ci vor fi folositi pentru a hrani aparatul de partid. Astia sunt mai rai decat pesedeii. Pana cand veti iesi la pensie legea va fi schimbata in asa fel incat suma cuvenita voua va fi insignifianta sau anulata complet.

Guvernantii nostri nu trebuie iertati. Trebuie dati jos de la conducerea unei tari pe care au acaparat-o. Puterea li s-a urcat la cap, le va face lor rau ( fiindca nimeni si nimic nu-i va feri pe viitor de furia multimii )si ne va face si noua rau prin faptul ca ne fura din munca cinstita cu aceste legi nedrepte si confuze, care lasa loc de interpertari, lasandu-ne la mana celor care ne controleaza si care-si freaca mainile de bucurie.

Ar fi tare bine daca am reusi sa ne organizam, sa luptam, sa protestam, sa schimbam legea stramba sau sa-i dam jos pe acesti conducatori de cacao.

Imi aduc aminte un episod de acum 2 ani: am fost o saptamana in vizita la o mica fabrica intr-un orasel din Germania, iar angajatii erau in greva. Nu stiu nemteste, insa m-a trecut un fior pe sira spinarii cand i-am auzit protestand, toti intr-un singur glas, urmand indemnurile liderului de sindicat. Erau un tot, nimeni nu venise acolo de florile marului.

Ar fi tare bine daca ne-am aduna si noi la fel ca acei nemti si am reusi sa organizam proteste in toata tara. Suntem cam 600.000 de PFA-uri. Daca vor veni 10% la proteste sigur se va schimba ceva.




#103 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 August 2010 - 10:53 PM

Tot nu inteleg.

Eu sunt angajat cu timp partial la o firma.
Am si Intrepr Individ. care nu are legatura cu firma de sus.
Un "contabil" mi-a spus ca eu trebuie pentru Intreprindere sa platesc doar impozit pe venit.
Am aflat ca nu e asa ci trebuia cotizat si la sanatate.

Acum ce se schimba pana la urma cu noua lege? Cel putin in cazul meu? Eu trebuia sa platesc si trebuie sa platesc si de acum incolo.
10,5% la CAS, 5,5% la sănătate și 0,5% la șomaj. Atat?
Se vehiculeaza si un procent de 31.

Multumesc



#104 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 24 August 2010 - 02:30 AM

Pai si pana acum era obligatoriu atat la sanatate 5.5 din norma cat si la pensii 31,3 din venitul declarat.Doar somajul era optional.Daca nu ai facut contracte atat cu pensiile cat si cu sanatatea, vei suporta penalitati mai mari decat cotizatia(in general la sanatate, mai ales daca s-au strans cativa ani).Ca fapt divers, la pensii in 5 ani se strang cotizatia minima plus penalitati 100 milioane.Ce pot sa spun sigur e ca nimeni nu scapa fara a plati aceste sume care devin titluri executorii.Deci, parerea mea e cu cat mai repede cu atat mai bine.
Iar contabilului, transmite-i sa se treaca din proprie initiativa pe lista primilor disponibilizati, pentru astfel de sfaturi !
Dupa cum se pare noile contributii obligatorii vor fi cam asa :5,5% din venitul net sanatate, 0,5% din venitul net somaj, 16% din venitul net impozit, 10,5% din venitul net plus 31,3% din venitul declarat pensii.Cei care sunt la norma de venit, aceasta reprezinta si venitul net.

Aceasta postare a fost editata de A_taretare: 24 August 2010 - 02:36 AM




#105 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 24 August 2010 - 10:37 AM

s-ar putea sa repet ceva ce s-a mai discutat, dar n-am gasit exact informatia
pt pfa cu norma de venit se mai completeaza depun cele 3 declaratii? daca da, le-a depus cineva? se stie exact ce formulare se depun?
george, cel scris invers



#106 _Smiley_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 August 2010 - 11:26 AM

In normele de aplicare, anexa 2 articolul 3 paragraful 3 spune asa:

Citeaza

(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.

Eu sunt PFA pe IT, impozitat la norma. In acelasi timp sunt si salariat (program normal, 8 ore).
Pe PFA am 2-3 clienti carora le-am facut niste programe si pe care ii facturez din cand in cand (in contract am stabilit o suma platibila in 3-4 transe, pe masura ce se indeplinesc anumite conditii mai facturez o transa). Nu exista o periodicitate legata de activitatea pe PFA sau de facturare.

Ma incadrez la paragraful specificat mai sus? Cum se defineste acel "mod ocazional"?

Avand in vedere paragraful 2 al aceluiasi articol ( Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială,realizează și venituri de natură profesională cu caracter repetitiv —lunar, trimestrial sau semestrial — datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională. ) as tinde sa spun ca da, ce fac eu pe PFA se incadreaza la "venituri in mod ocazional", in special din cauza ca nici activitatea si nici facturarea (obtinerea veniturilor) nu au caracter repetitiv.



#107 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 24 August 2010 - 11:53 AM

Eu cred ca ocazional presupune sa nu fie repetitiv:lunar, trimestrial semestrial.Adica anual.E o parere, termenii sunt oricum neclari



#108 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 24 August 2010 - 11:56 AM

Vezi postarea_Smiley_, la Aug 24 2010, 12:26 PM, a spus:

In normele de aplicare, anexa 2 articolul 3 paragraful 3 spune asa:

Citeaza

(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.

Eu sunt PFA pe IT, impozitat la norma. In acelasi timp sunt si salariat (program normal, 8 ore).
Pe PFA am 2-3 clienti carora le-am facut niste programe si pe care ii facturez din cand in cand (in contract am stabilit o suma platibila in 3-4 transe, pe masura ce se indeplinesc anumite conditii mai facturez o transa). Nu exista o periodicitate legata de activitatea pe PFA sau de facturare.

Ma incadrez la paragraful specificat mai sus? Cum se defineste acel "mod ocazional"?

Avand in vedere paragraful 2 al aceluiasi articol ( Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială,realizează și venituri de natură profesională cu caracter repetitiv —lunar, trimestrial sau semestrial — datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională. ) as tinde sa spun ca da, ce fac eu pe PFA se incadreaza la "venituri in mod ocazional", in special din cauza ca nici activitatea si nici facturarea (obtinerea veniturilor) nu au caracter repetitiv.

Aceste lucruri se bazeaza pe logica. Daca ai un client pe care sa zicem l-ai facturat de 3 ori, la o perioada fixa (deci odata la 3 luni, odata pe luna sau odatal a 6 luni), atunci e venit regulat.

Daca a 3 clienti. Primul il facturezi in ianuarie, al doilea in martie, al treilea in aprilie, apoi il mai facturezi odata pe primul in septembrie si pe al 3lea in octombrie, atunci e ocazional. Deoarece cheltuielile sunt imprastiate, aiurea. Nu indeplinesc nici o regula pentru a fi regulate (semestriale, lunare sau anuale).

Deci la tine e lejer, avand 3 clienti. Daca ai un singur client trebuie avut grija ca factura sa i-o emiti neregulat. Adica una in ianuarie, una in martie, una in octombrie. Ceva de genu :) Sa nu o emiti in ianuarie, martie si iunie (ca atunci e din 3 in 3 luni si are caracter regulat).

Oricum conteaza si ce scrie in factura, in contract.

Dar in mare, la tine e destul de lejer, avand 3 clienti ocazionali.

Si eu is tot pe IT, dar pe venit real. Norma mi se pare o prostie (in Cluj e mare, si nu poti deduce nimic).



#109 valentina_26

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 August 2010 - 11:58 AM

Vezi postareaVital, la Jul 29 2010, 05:56 PM, a spus:

A apărut, pe site-ul Ministerului de Finanțe, proiectul normelor metodologice pentru OUG 58/2010 prin care se modifică codul fiscal. Se găsește aici:
http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/...G%2058_2010.pdf

L-am parcurs și am ajuns la concluzia că o PFA va datora, în afara impozitului de 16%, următoarele contribuții:
5.5% - sănătate
0.5% - șomaj
10,5% - pensii
Total: 32,5%

Baza de calcul a contribuțiilor va fi venitul net al persoanei fizice autorizate (lunar sau anual, după caz).

În norme am mai găsit o "perlă" usturătoare. Pe aceasta însă o las pentru a fi prezentată ceva mai tărziu. Deocamdată însă mă interesează dacă și alții au ajuns la aceași concluzie referitoare la mărimea contribuțiilor datorate de o PFA. Cum vedeți voi lucrurile?

Cum se platesc lunar, trimestrial sau anual?



#110 _Smiley_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 August 2010 - 12:19 PM

in cazul asta, daca ma incadrez la paragraful 3, mai trebuie sa depun vreo declaratie pe undeva?



#111 Ramael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 August 2010 - 12:32 PM

Nelamurita fiind de textul HG 791, cu normele de aplicare si fara a primi raspunsuri clare in urma consultarii la Administratia Financiara, astazi am ajuns la Somaj si Casa de pensii, unde am aflat ca PFA trebuie sa depuna declaratii privind veniturile realizate in vederea impunerii cu 0,5% la somaj si 10,5% la Pensiii, in conditiile in care ei nu au norme de aplicare si fara a se stii exact ce inseamna venit net in viziunea lor. Din ambele parti am primit recomandarea sa revin si luna viitoare ca poate intre timp se lamuresc si ei ce au de facut, dar primul termen de plata este 25 August pentru venitul din Iulie, la ambele agentii.

inca o precizare: la casa de pensii am aflta ca nedepunerea declaratiei in termen reprezinta contraventie si se amendeaza intre 300-600 lei.



#112 AdrG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 August 2010 - 02:37 PM

Cazul meu:
PFA cu norma pe IT - Iasi, deja am contract cu casa de pensii, la sanatate plateam, somaj nu.

-----Pensii
Am fost ieri la casa de pensii si m-a verificat si a zis ca eu am deja contract cu ei (cel cu 31%), legea 19 si a spus ca e optiunea mea daca vreau sa trec pe OUG 58, dar trebuie anulat vechiul contract si apoi facut cel nou. Se poate continua asa deocamdata fara nici o pb au spus ei. Am mai intrebat pe cineva astazi care a fost si la fel i s-a spus.

Am mai gasit pe cineva pe net tot asa:
"Buna ziua. Din anul 2001 sunt asigurat obligatoriu ca persoana fizica autorizata (titular al unei intreprinderi individuale) in sistemul de asigurari sociale in baza unei declaratii de asigurari sociale incheiate in baza Legii 19/2001. Platesc lunar 31.3% din venitul asigurat. Conform art. III din OUG 58/2010, cei ce realizeaza venituri profesionale din activitati independente altele decat veniturile salariale ar trebui sa incheie un alt tip de declaratie de asigurare si sa plateasca doar 10,5% din venitul net lunar. Am solicitat clarificari de la Casa de Pensii Timis si mi s-a raspuns oficial sa platesc in continuare in baza vechii declaratii de asigurare incheiate in baza Legii 19/2001 care nu poate fi anulata, noua declaratie aplicandu-se doar celor cu venituri dependente, din conventii civile si din drepturi de autor. Care sunt de fapt instructiunile oficiale? Trebuie anulata vechea declaratie de asigurare in baza Legii 19/2001 si inregistrata o noua declaratie? In ce baza se va anula vechea declaratie? Care este baza de calcul a venitului net asigurat lunar pentru titularii intreprinderilor individuale: venitul net anual/12 luni conform deciziei de impunere anuale emise de fisc sau venitul net preluat din registrul jurnal de incasari si plati? Conform vechii declaratii de asigurare, in luna iulie am platit deja contributia de asigurari sociale aferenta lunii iulie. Noua declaratie presupune ca abia pana in 25 august trebuie platita contributia aferenta lunii iulie si este vorba despre o alta valoare si un alt mod de calcul. Cum se va efectua regularizarea sumei platite deja? Legea 19/2001 intra in contradictie cu OUG 58/2010?"

-----Somaj
Am fost ieri dar mi-a zis sa vin azi si am dat formularele, platit 7 lei si cam atat.

-----Sanatate
Nu cred ca trebuie facut nimic din moment ce oricum la norma se stia cat platesc si nu s-a schimbat suma.

Poate e de vreun ajutor, eu m-am cam saturat de toate drumurile astea aiurea si de incertitudinea asta.



#113 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 August 2010 - 04:12 PM

Am mers sa bat administratiile, desii as fi vrut la propriu deocamdata e doar la figurat.

Rezum: Am intreprindere indiv, sunt si angajat cu jumate de norma. Nu au legatura cele 2 domenii.

Se pare caci trebuie platit la sanatate, somaj, pensii.
Niste concluzii nelamuriri cu care tot am ramas:

La pensii si somaj trebuie sa platesc din venitul net lunar. Asa pot ajunge sa platesc contributii pe venituri nete lunare mult mai mari decat un venit anual. Nimeni nu a stiut sa imi clarifice. O chestie interesanta la pensii, daca esti si angajat cu carte de munca, nu mai poti face contract cu pensiile pe o suma mica ci trebuie sa platesti la venitul net. Nu inteleg de ce?!

De ce se face delimitare cu dependent si independent cand mie mi se spune ca trebuie sa platesc desii sunt independent. Nu mai inteleg. Eu platesc ca sa nu fie mai rau dar nu stiu daca trebuie. Administratiile stiu doar varianta asta.

Parca legea asta era facuta pentru cineva dar m-a nimerit pe mine.



#114 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 August 2010 - 05:15 PM

Vezi postareaIoan B, la Aug 24 2010, 05:12 PM, a spus:

Parca legea asta era facuta pentru cineva dar m-a nimerit pe mine.


Nu se stie pentru cine era facuta, dar ne-a nimerit pe toti.
Guvernul trage cu tunul in vrabii si cu prastia in hipopotami.



#115 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 24 August 2010 - 07:25 PM

nu, nu e vorba doar de decizia mascullilor politici care nu mai reusesc sa stabilizeze finantele tarii ciuruite de alti mascului incomparabili mai puternici decat ei;
e vorba si de functionarii sau whatever ce-or fi, clientela politica esalon inferior, semianalfabeta dpdv profesional, care batjocoresc prin normele de aplicare sute de mii de oameni; sa calculeze luna de luna "venitul net", cand se stie ca acesta se calculeaza anual, si sa mearga luna de luna la 3 institutii! parca anii trecuti era un dram de speranta ca anaful o sa-i inghita pe ceilalti si o sa creeze un sistem informational si administrativ omenesc, dar se pare ca lucrurile se degradeaza !



#116 _Smiley_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 August 2010 - 08:52 PM

Vezi postarea_Smiley_, la Aug 24 2010, 01:19 PM, a spus:

in cazul asta, daca ma incadrez la paragraful 3, mai trebuie sa depun vreo declaratie pe undeva?

se pare ca mi-am gasit singur raspunsul, in normele de aplicare :)

articolul 7 spune asa:

Citeaza

Persoanele prevazute la art. 5 alin. (1) au obligatia de a depune cate o declaratie privind asigurarea in sistemul public de pensii, in sistemul asigurarilor pentru somaj, respectiv de a incheia contracte de asigurare in sistemul de asigurari sociale de sanatate.
articolul 5 aliniatul 1 zice:

Citeaza

(1) Persoanele fizice care realizeaza venituri de natura profesionala, pentru care se datoreaza contributiile individuale prevazute la art. III alin. (2) din ordonanta de urgenta, sunt considerate asigurate obligatoriu.....
iar articolul 3 aliniatul 3 spune asa:

Citeaza

(3) Persoanele care, pe langa veniturile de natura salariala, realizeaza si venituri de natura profesionala in mod ocazional nu datoreaza contributiile individuale si pentru aceste venituri de natura profesionala.

deci salariatii care sunt si pfa si obtin (pe pfa) venituri in mod ocazional nu datoreaza contributii, deci nu se incadreaza la art. 5 alin. 1, deci nu se incadreaza nici la articolul 7, deci nu trebuie sa depuna declaratiile.



#117 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 24 August 2010 - 11:06 PM

Si se facuse lumina, cu o zi inainte de termenul limita...

http://www.cnpas.org/content/cnpas/others/...2058%202010.doc



#118 AdrG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 08:05 AM

Ce bine ca e oficial, ca parca imi faceam totusi probleme :lnr (1):

"În vederea evitării dublei impuneri, în baza uneia și aceleiași calități (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), este exclus ca, pentru aceeași lună, să se efectueze o plată a contribuției de asigurări sociale pentru declarația depusă în baza Legii nr.19/2000 și o alta pentru declarația depusă în baza art.III din OUG nr.58/2010."



#119 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 01:37 PM

Vezi postareavalentina_26, la Aug 24 2010, 12:58 PM, a spus:

Vezi postareaVital, la Jul 29 2010, 05:56 PM, a spus:

A apărut, pe site-ul Ministerului de Finanțe, proiectul normelor metodologice pentru OUG 58/2010 prin care se modifică codul fiscal. Se găsește aici:
http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/...G%2058_2010.pdf

L-am parcurs și am ajuns la concluzia că o PFA va datora, în afara impozitului de 16%, următoarele contribuții:
5.5% - sănătate
0.5% - șomaj
10,5% - pensii
Total: 32,5%

Baza de calcul a contribuțiilor va fi venitul net al persoanei fizice autorizate (lunar sau anual, după caz).

În norme am mai găsit o "perlă" usturătoare. Pe aceasta însă o las pentru a fi prezentată ceva mai tărziu. Deocamdată însă mă interesează dacă și alții au ajuns la aceași concluzie referitoare la mărimea contribuțiilor datorate de o PFA. Cum vedeți voi lucrurile?

Cum se platesc lunar, trimestrial sau anual?

Pensii și șomaj - lunar până în data de 25 a lunii curente pentru luna trecută
Sănătate - trimestrial până în data de 15 a ultimei luni din trimestrul curent

Aceasta postare a fost editata de Vital: 25 August 2010 - 01:38 PM




#120 Bruno_2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 August 2010 - 09:36 AM

buna ziua,

Sunt total nedumerit de ce trebuie sa fac. Speza mea este urmatoarea:
Sunt salariat cu contract de munca (nu este inregistrat pe PFA ci pe persoana mea) si carte de munca la o companie pentru care mi se plateste toate darile la stat de catre aceasta.
Anul trecut mi-am constituit o PFA (tip I.I.) pe creatie de soft si web design pentru cateva lucrari ocazionale.
La vremea respectiva am vorbit cu un contabil si acesta mi-a spus ca nu trebuie sa mai platesc nimic in plus pe PFA, caci deja sunt platit de catre compania unde lucrez prin contractul de munca cu ei pentru CAS, pensii si somaj.
Anul asta nu am mai avut nici o activitate pe PFA.
In situatia mea credeti ca este necesar sa depun ceva pe undeva sau nu ? :lnr (1):

Multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL