Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FACTURA catre firma din SUA/Canatada - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


FACTURA catre firma din SUA/Canatada


2 replies to this topic

#1 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 07 August 2010 - 05:51 AM

Buna ziua,

Sunt PFA neplatitor de TVA, cu venitul in sistem real.
As dori sa stiu, care dintre dumneavoastra ati mai emis facturi catre firme din afara UE, daca puteti sa ma lamuriti cu urmatoarele:

1. Am inteles ca trebuie sa emit 2 facturi, una in engleza (invoice) cu suma in EUR/USD si una in romana cu suma convertita in RON la cursul oficial BNR al zilei in care o emit. Este corect?

2. In momentul in care incasez factura in EUR/USD de la clientul meu din New Jersey, SUA, cum o trec in registrul de incasari si plati?
a) In RON, convertit la cursul zilei din data incasarii sau din data facturarii?
b) In USD/EUR in registrul de incasari/plati sau este nevoie de alt registru de incasari si plati in valuta?

3. Trebuie sa duc ceva declaratii suplimentare la fisc in afara de 220/200 ?

Va multumesc anticipat,
Voicu Rogojan



#2 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 09 August 2010 - 06:11 PM

Buna ziua,

Poate cineva sa ofere un raspuns la aceste intrebari?

Banuiesc ca sunt multi pe acest forum care factureaza societati comerciale din strainatate (UE/non-UE) si nu sunt singur.

Best Regards,
Voicu Rogojan




#3 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 09 August 2010 - 08:45 PM

Vezi postareaVoicu Rogojan, la Aug 9 2010, 07:11 PM, a spus:

Buna ziua,

Poate cineva sa ofere un raspuns la aceste intrebari?

Banuiesc ca sunt multi pe acest forum care factureaza societati comerciale din strainatate (UE/non-UE) si nu sunt singur.

Best Regards,
Voicu Rogojan
Voicu eu unu sper sa nu te induc in eroare, din cate am inteles eu poti sa emiti o factura in ambele limbi engleza / romana (deci o singura factura) si pui si suma echivalenta lei pentru factura ta din dolari USD / canadieni (cursul din momentul facturarii)
La PFA am inteles ca e importanta data incasarii, treci contravaloarea facturii la cursul bancii din data incasarii. Diferenta dintre valoarea de la facturare / incasare parca e considerata castig / pierdere
Desi lucrez si eu cu straini sunt la norma de venit si nu tin nici o evidenta. Ce am scris sunt doar "idei" ce le-am prins, nu stiu in ce masura le-am prins bine.
Expune-ti problema si aici, poate ai mai mult noroc:
http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...autorizata.html






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL