Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010


360 replies to this topic

#81 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 August 2010 - 07:33 PM

La un IF , venitul net realizat se imparte conform cotelor procentuale de participare , iar declaratiile se fac pentru fiecare persoana in parte??? Daca in luna iulie a fost pierdere ce venituri declaram la CAS, sanatate si somaj??

Aceasta postare a fost editata de MIRELA-bc: 22 August 2010 - 07:34 PM

totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#82 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 August 2010 - 07:12 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 22 2010, 05:05 PM, a spus:

deci, la somaj trebuie doar declaratia in 2 ex., fara copie carte de identitate sau alte cele, da ??

:lnr (1):

doar doua ex din declaratie ,atat.

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#83 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 August 2010 - 08:27 AM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Aug 23 2010, 07:12 AM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 22 2010, 05:05 PM, a spus:

deci, la somaj trebuie doar declaratia in 2 ex., fara copie carte de identitate sau alte cele, da ??

:lnr (1):

doar doua ex din declaratie ,atat.

la timisoara nu se preiau declaratiile, cel putin asa spun doamnele le tel....dupa ora 12 se va stii exact....



#84 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 23 August 2010 - 08:52 AM

La Brasov alta saptamana , alte drumuri alti nervi.Am fost la somaj sa depun declaratia .Dupa ce saptamana trecuta vorbisem cu doamna de la somaj sa achit cu numerar contributia pentru ca nu au inca un cont in banca , astazi aceeasi doamna nu a vrut sa-mi primesca nimic , nici declaratie nici bani ,pentru ca nu stie ce sa faca cu ele . Sfatul ei sa mai incerc maine , poimiine sau in alta zi cand... nu se stie ce . In cele din urma am primit un cont bancar unde sa achit contributia dar declaratia nu mi-a primit-o .Am fost totusi la secretariat unde am primit un numar de inregistrare .Urmeaza acum declaratia la casa de pensii unde sigur o sa am surprize .Telefonic doamnele habar nu aveau de nici o OG 58 , asa ca RABDARE SI BAFTA .



#85 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 23 August 2010 - 09:09 AM

in mare parte nu se stie nimic
poate am inteles noi gresit
poate nu anul acesta poate in 25.08.2011 :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de mcimni: 23 August 2010 - 09:10 AM




#86 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 August 2010 - 09:18 AM

La un IF , venitul net realizat se imparte conform cotelor procentuale de participare , iar declaratiile se fac pentru fiecare persoana in parte??? Daca in luna iulie a fost pierdere ce venituri declaram la CAS, sanatate si somaj??


Nu are nimeni un IF??? As vrea si eu un sfat!!!!!
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#87 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 23 August 2010 - 09:27 AM

Vezi postareaMIRELA-bc, la Aug 23 2010, 10:18 AM, a spus:

La un IF , venitul net realizat se imparte conform cotelor procentuale de participare , iar declaratiile se fac pentru fiecare persoana in parte??? Daca in luna iulie a fost pierdere ce venituri declaram la CAS, sanatate si somaj??


Nu are nimeni un IF??? As vrea si eu un sfat!!!!!


eu am un if
voi imparti venitul net la 2 ( desi eu am si un contract de munca ) si voi face declaratiile cand vor aparea
de maine plec in concediu asa ca vor ramane pe saptamana viitoare

treci in declaratie bineinteles cu minus



#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 09:34 AM

Vezi postareamcimni, la Aug 23 2010, 10:09 AM, a spus:

in mare parte nu se stie nimic
poate am inteles noi gresit
poate nu anul acesta poate in 25.08.2011 :ohmy:
:ohmy:
poate ca ai dreptate :lnr (1): ... si e f. bine ca mai putem sa facem haz de necaz :laugh:

dragilor, azi o iau si eu din loc, ma duc la somaj si la pensii, iar cand vin acasa o sa va zic ce si cum am rezolvat, daca am rezolvat ceva.

va doresc o zi rodnica, ceea ce imi doresc si mie f mult cand ma gandesc ce m-asteapta prin Bucuresti :biggrin:



#89 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 23 August 2010 - 09:40 AM

te asteptam otilia

dar la sanatate nu mergi ?


eu am platit pentru luna iulie toate contributiile conform contractelor incheiate
oare acum trebuie sa dau alti bani conform declaratiilor sau achit doar diferenta

de exemplu
la pensii am achitat 188 pt luna iulie 31.3 % din 600 lei
la sanatate (achit pe trimestru (iulie august septembrie ) am dat 117 ( 6.5% din 600 x 3 luni )



#90 pge71

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 11:04 AM

A reusit cineva sa depuna declaratiile la pensii in Bucuresti? Mai trebuie si alte acte?
pge71



#91 mariai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 23 August 2010 - 11:38 AM

Buna ziua

Sunt PFA in sistem real azi am fost la Somaj si CAS si am depus declaratiile la venitul net realizat la luna Iulie, in august voi avea alt venit net deci ma voi duce iar asa mi-au zis.
La Sanatate am sunat ,ca era prea multa lume sa stau sa discut cu ei ,si au zis ca ei nu stiu nimic de aceste declaratii si ramine ca pina acum, practic platim la trimestru pe baza declaratiei facute la finanate la inceputul de an.
A aflat cineva altceva??



#92 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 12:11 PM

Vezi postareagasil, la Aug 23 2010, 08:52 AM, a spus:

La Brasov alta saptamana , alte drumuri alti nervi.Am fost la somaj sa depun declaratia .Dupa ce saptamana trecuta vorbisem cu doamna de la somaj sa achit cu numerar contributia pentru ca nu au inca un cont in banca , astazi aceeasi doamna nu a vrut sa-mi primesca nimic , nici declaratie nici bani ,pentru ca nu stie ce sa faca cu ele . Sfatul ei sa mai incerc maine , poimiine sau in alta zi cand... nu se stie ce . In cele din urma am primit un cont bancar unde sa achit contributia dar declaratia nu mi-a primit-o .Am fost totusi la secretariat unde am primit un numar de inregistrare .Urmeaza acum declaratia la casa de pensii unde sigur o sa am surprize .Telefonic doamnele habar nu aveau de nici o OG 58 , asa ca RABDARE SI BAFTA .

In Bucuresti, la somaj, este invers: iti ia declaratia, dar nu si banii :(



#93 pge71

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 12:18 PM

Multumim mult mariai, am si eu 2 intrebari, te rog:
- ti-au mai trebuit si alte acte sau doar declaratia?
- se depune la registratura ca la somaj, sau la vreun birou?
Multumesc.
pge71



#94 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 12:23 PM

Scuze anticipat daca este postat si nu am vazut.
Care sunt codurile IBAN pt plati catre Casa de Pensii si Somaj, Bucuresti si Ilfov?
letalica



#95 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 23 August 2010 - 12:28 PM

am fost si eu azi dimineata zu declaratiile la somaj si pensii...
la somaj am mers la camera unde se depun declaratiile si alea se uitau la mine parca as fi comis ceva ilegal, m-au trimis la casierie....bun, merg acolo si ii dau declaratiile la d-na respectiva....imi zice ca nu poate sa imi ia declaratia ca nu au program si ca sa astept pana va aparea programul de declaratii si o sa depun online retroactiv....dar, zice ca pot plati daca doresc....si am ramas uimita...adica pot plati, dar nu pot depune declaratia....am platit ce era sa fac
la pensii mi s-a spus ca va depune declaratia doar cel care are si carte de munca....asa ca nici acolo nu mi-au luat nimic

si patanie la somaj: casiera se uita peste declaratie si nu stia ce sa faca cu ea si suna la o alta functionara si printre altele o intreaba cat e salariul mediu brut....si atunci eu vin si intreb: astfel de oameni isi merita posturile? se fac concedieri dar nu de unde ar trebui



#96 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 12:30 PM

Vezi postarealetalica, la Aug 23 2010, 12:23 PM, a spus:

Scuze anticipat daca este postat si nu am vazut.
Care sunt codurile IBAN pt plati catre Casa de Pensii si Somaj, Bucuresti si Ilfov?

Vineri la orele 11:00, la somaj, cind am depus declaratia, nu se stia inca (adica nici functionarele nu stiau). Poate or fi aflat intre timp ...

La pensii habar nu am, n-am fost.



#97 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 01:27 PM

Multumesc @mooncitizen.
letalica



#98 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 01:36 PM

Remarc ca este aproape ora 15 si Otilia nu da semn ca s-a intors. probabil ca e nebunie . Eu am facut decl . dar le voi depune pe 26,sa scap de cozi.
Conturile pt.plata nu se stiu



#99 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 23 August 2010 - 01:48 PM

Buna ziua,

Pana la urma a reusit cineva sa afle daca pentru PFA-urile impozitate pe baza normelor fixe de venit declaratiile se depun relativ calculate la aceasta norma sau nu?

Intreb pentru ca dupa 2 zile de umblatura nimeni nu mi-a putut oferi un raspuns clar. Ba mai mult, la Pensii, mi s-a explicat ca vechiul contract (prin care plateam 31% din 318 RON) ramane in vigoare pana cand va veni o decizie de trecere obligatorile la noul sistem, care de asemenea nu il stie nimeni...



#100 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 02:00 PM

Vezi postareak0b3, la Aug 23 2010, 01:48 PM, a spus:

Buna ziua,

Pana la urma a reusit cineva sa afle daca pentru PFA-urile impozitate pe baza normelor fixe de venit declaratiile se depun relativ calculate la aceasta norma sau nu?

Asa este, nimeni dintre oficialtati n-a raspuns la aceasta intrebare, singura parere cit de cit oficiala este din cluj (mesaj postat pe avocatnet.ro)

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...re-Solutii.html

"@darkstar
Poti sa-ti deduci curentul, internetul, nu stiu in ce masura intretinerea ...HW, licentele cumparate, ...benzina Dau si eu cu parerea.
Am pus intrebarea pe site-ul celor de la pensii Cluj, m-au pus sa sun.
http://www.pensiicluj.ro/in...
Am sunat la pensii, doamna de acolo mi-a zis ca "in practica celor ce sunt la norma de venit le-am luat declaratiile cu venitul net = norma / 12. Daca o sa fie altfel o sa recalculam".
Acum ma gandesc la declaratia 200, prin 2005-2006 m-au pus sa dau declaratie si m-au pus sa pun la venit norma. Dupa aia s-au prins ca nu prea are rost declaratia 200 pentru cei la norma de venit, asa ca nu o mai depunem ...La fel a fi poate si cu chestia asta noua, pina se dumiresc cum sta treaba cu cei de la norma de venit a mai trece apa pe somes (sau riul de resedinta ...)"






Similar Topics Collapse

7 useri citesc topicul

0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL