Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010


360 replies to this topic

#161 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2010 - 11:41 PM

Buna seara.

O adevarata nebunie...
Eu voi depune maine, prin posta, declaratiile.
Vroiam sa subliniez si eu necesitatea "confirmarii de primire" si a "notei de inventar". Cu "nota" (care va fi stampilata de cea de la ghiseul Postei) poti demonstra ce ai avut in plic. Iar "confirmarea" confirma :biggrin: ca declaratia ta a fost primita.

O zi usoara maine.



#162 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 24 August 2010 - 11:53 PM

Sursa evz.ro

In loc să stea la coadă la casieriilor caselor de pensii, în funcție de sector, există cinci conturi bancare unde pot vira banii prin ordin de plată, cu mențiunea că beneficiarul este Casa de Pensii a Municipiului București, codul fiscal este 13601150, iar obiectul plății - OUG 58/2010.

Astfel, persoanele din sectorul 1 pot face plăți în contul RO 45 TREZ 7012 2210 304X XXXX, pentru sectorul 2 - contul RO 57 TREZ 7022 2210 304X XXXX, sectorul 3 - RO 89 TREZ 7032 2210 304X XXXX, sectorul 4 - RO 14 TREZ 7042 2210 304X XXXX, sectorul 5 - RO 36 TREZ 7052 2210 304X XXXX și sectorul 6 - RO 58 TREZ 7062 2210 304X XXXX




#163 miha 77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 August 2010 - 05:51 AM

ESTE ADEVARAT CA NOI CONTABILII AUTORIZATI SI EXPERTII NU DEPUNEM ACESTE DECL?
SINCER EU ACUM AM VENIT DIN CONCEDIU SI SUNT COMPLET BULVERSATA AUD TOT FELUL DE VERSIUNi.VA ROG UN RASP URGENT DACA SE POATE SA STIU CE FAC.

MULTUMESC MULT



#164 nicoleta 2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 August 2010 - 08:53 AM

Nu au vrut sa-mi primeasca declaratia la Casa de Pensii Tulcea pentru un CMI din Tulcea unde medicul are buletinul de Iasi. Explicatia a fost ca programul nu le primeste declaratia.Ce sa fac in cazul asta? S-a trimit declaratia prin posta la Iasi sau la Tulcea?



#165 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 08:59 AM

Vezi postareamiha 77, la Aug 25 2010, 06:51 AM, a spus:

ESTE ADEVARAT CA NOI CONTABILII AUTORIZATI SI EXPERTII NU DEPUNEM ACESTE DECL?
SINCER EU ACUM AM VENIT DIN CONCEDIU SI SUNT COMPLET BULVERSATA AUD TOT FELUL DE VERSIUNi.VA ROG UN RASP URGENT DACA SE POATE SA STIU CE FAC.

MULTUMESC MULT

Pe scurt. Una albă. Activitatea ta nu poate fi reconsiderată din independentă în dependentă (ceea ce este mare lucru!). Vezi art. 7 din codul fiscal și normele metodologice aferente.

Cea neagră. Va trebui să depui declarații la sănatate (5,5%), pensii (10,5%) și șomaj (0,5%). Art. 2 din normele metodologice pentru Art. III din OUG 58/2010 exceptează într-adevăr anumite categorii, dar tu nu faci parte din ele.

ART. 2
Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de
pensii și alte drepturi de asigurări sociale, precum și persoanelor care au
calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile
prevederile art. III din ordonanța de urgență.

Din câte știu eu contabilii autorizați și expert-contabilii nu au propriul lor sistem de pensii, așa cum au, de exemplu, avocații. Rămâne doar cazul pensionarului (nu am date în acest sens în ceea ce te privește).

Ți-a fost de ajutor?



#166 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 09:08 AM

Vezi postareaLyvyoo, la Aug 24 2010, 10:39 PM, a spus:

Au anuntat astazi pe seara si la Pro Tv si la Realitatea ca la sanatate nu e nevoie de declaratie. Practic ramane acelasi sistem ca si pana acum. Mi s-a confirmat si telefonic pe zi cand am sunat la ei. Multa lume pune din prudenta maxima, ca sa nu vina vreo amenda in posta ca n-ai fost gasit in evidente cu declaratia inregistrata. Maine o sa fie cozi si mai mari ca azi!

Pe de alta parte, am o intrebare: daca in luna iulie nu am avut venituri dar exista cateva cheltuieli (200 de Ron sa zicem), la casele de somaj si pensie vom raporta 0? Nu ar trebui raportata pierderea? Ma gandesc ca acele cheltuieli (200 ron) trebuie luate in considerare cumva caci in septembrie vom avea in vedere veniturile si cheltuielile din august...

Agricultura este în pom, iar pomul în aer. Ar trebui să existe un sistem de regularizare la sfârșitul anului. Așa cum sunt construite normele metodologice mă duc mai degrabă la gândul că venitul net lunar se stabilește doar în baza veniturilor și a cheltuielilor aferente acelei luni, nu pe baza veniturilor și a cheltuielilor cumulate de la începutul anului. Iată normele:

ART. 6
(1) Baza de calcul al contribuțiilor individuale, prevăzută la art. III
alin. (3) din ordonanța de urgență, pentru asigurările sociale și pentru
asigurările pentru șomaj o constituie:
a) venitul net lunar realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii
medii brute pe economie, pentru veniturile de natură profesională cu caracter
repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - realizate în condițiile
prevăzute la art. 3 alin. (1) sau (2);
b) venitul net anual realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii
medii brute pe economie, pentru veniturile de natură profesională realizate în
mod ocazional, în condițiile prevăzute la art. 3 alin. (1).
(2) Baza lunară de calcul al contribuției pentru asigurările sociale de
sănătate prevăzută la art. III alin. (3) din ordonanța de urgență o constituie
cuantumul net al veniturilor de natură profesională realizate lunar, determinat
ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile aferente realizării
venitului, care este limitat la echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie
și nu poate fi mai mic decât un salariu de bază minim brut pe țară, dacă acest
venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția.

Nu-ți rămâne nimic altceva de făcut decât să le faci o adresă în care să-i întrebi cum se va face regularizarea plății contribuțiilor.



#167 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2010 - 09:59 AM

Cont eronat la pensii sector 2 :aggressive:
Am incercat sa platesc la contul RO57TREZ70222210304XXXXX si-mi spune ca este eronat .Eu il voi plati (cum am mai scris mai sus) la RO67...
A mai incercat cineva ? mi-este frica sa nu gresesc...



#168 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 10:21 AM

Vezi postareaDoina P, la Aug 25 2010, 10:59 AM, a spus:

Cont eronat la pensii sector 2 :aggressive:
Am incercat sa platesc la contul RO57TREZ70222210304XXXXX si-mi spune ca este eronat .Eu il voi plati (cum am mai scris mai sus) la RO67...
A mai incercat cineva ? mi-este frica sa nu gresesc...

IBAN-ul RO57TREZ70222210304XXXXX este cu siguranță invalid. O spun cu siguranța unui programator care a dezvoltat o aplicație care verifică corectitudinea IBAN-urilor. Cheia de verificare nu se potrivește. Iată care a fost rezultatul obținut la verificare: Codul IBAN furnizat de dvs nu este valid.

În schimb, atunci când am încercat IBAN-ul RO67TREZ70222210304XXXXX, aplicația mea nu s-a mai plâns.

De altfel există și validatoare online.

A reușit cineva să depună declarația la sănătate?



#169 shov25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 August 2010 - 10:36 AM

Se vorbeste la casa judeteana de pensii cluj ca termenul de depunere a declaratiilor s-a prelungit. este adevarat?



#170 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 25 August 2010 - 10:54 AM

Am reusit si eu sa depun declaratiile la somaj si pensii.Am scapat.Probabail s-au sesizat dupa ce au vazut la TV....si ne-au primit si noua..
De facut plata nu am reusit pt. ca nu au deschis cont, dar important e nr. de inregistrare prin care dovedesc ca am depus declaratia.Ca fapt divers am trecut si pe la sanatate desi stiam ca nu e cazul.A iesit d-na care se ocupa expres de declaratii si ne-a explicat ca pe cei care deja au incheiat asigurarea la sanatate si platesc trimestrial, nu ii afecteaza OUG 58 si nu au nimic de facut, caci oricum plateau la min.600 cf Legii 95.PfA-urile la norma de venit trebuie sa treaca si pe la sanatate dupa eliberarea unei alte decizii, cf OUG 58

Aceasta postare a fost editata de A_taretare: 25 August 2010 - 10:55 AM




#171 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2010 - 10:56 AM

Multumesc Vital de raspuns !



#172 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 10:57 AM

Daca venitul net pe iulie este 0 si modalitatea de depunere a declaratiilor este prin posta, plicul va contine si o notificare, cum se vorbea ca trebuie depusa la ghiseu in caz de venit 0?



#173 nicoleta 2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 August 2010 - 11:01 AM

Ministrul Muncii, Mihai Șeitan a anunțat astăzi că declarațiile privind veniturile obținute din activități independente ar putea fi depuse până la sfârșitul acestei săptămâni.
Șeitan: Persoanele care nu reușesc să depună la timp declarațiile nu vor fi penalizateMinistrul Muncii, Mihai Șeitan, a declarat că cei care au venituri din drepturi de autor, convenții civile sau PFA-uri nu vor fi penalizați în cazul în care nu reușeșc să depună la timp declaratiile.
"După ce sistemul se va pune la punct, atunci se vor aplica penalități, dacă se va dovedi reaua-credință. Este normal ca oamenii să învețe (ce au de făcut - n.r.), să învețe și cei care lucrează cu ei", a spus ministrul, adăugând că este falsă toată această "isterie".

Mihai Șeitan a mai spus că sunt și conturi în care se pot depune bani. Ministrul a adăugat însă că orice declarație care intră într-un sistem trebuie făcută manual, deoarece este nevoie de semnătură, iar pentru persoanele fizice încă nu există coduri care să permită semnătura electronică.

"S-a speriat lumea că se vor plăti amenzi dacă nu depun azi (miercuri - n.r.) declarațiile. Se pot depune declarațiile toată această săptămână, probabil și săptămâna viitoare. Lucrurile sunt puse la punct, sunt sub control . Noi ne-am organizat, programul de lucru la ghișee este prelungit", a completat Mihai Șeitan.

Întrebat dacă vor mai exista modificări în textul legii, ministrul Șeitan a declarat că, probabil, vor fi aduse îmbunătățiri în norme.

"Cei care plătesc contribuții la pensii și șomaj, li se consideră, așa cum spunea norma până acum, o treime din stagiul de cotizare. Diferența este punctajul, acesta fiind mai mic, pentru că ai plătit mai puțin", a explicat ministrul.



#174 pge71

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2010 - 11:52 AM

Vezi postareaLyvyoo, la Aug 25 2010, 11:57 AM, a spus:

Daca venitul net pe iulie este 0 si modalitatea de depunere a declaratiilor este prin posta, plicul va contine si o notificare, cum se vorbea ca trebuie depusa la ghiseu in caz de venit 0?

Se pare ca soft-urile lor nu pot calcula (si nu au ce) valori <=0.
La somaj nu-i interesa ce depui, normal pt venituri zero si pierderi cred ca e sa depui notificare.
La Pensii Buc. n-au vrut sa-mi primeasca dosarul si declaratiile, m-au trimis la Registratura sa inregistrez notificarea in 2 ex. si mi-au dat mie unul, fara cozi la et. 2.
pge71



#175 catrina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 25 August 2010 - 12:26 PM

CONTUL UNDE SE PLATESTE SOMAJUL PT. BUCURESTI de pe site

http://www.bucuresti.anofm.ro

Referitor la O.U.G. 58/2010, fiecare persoana care depune declaratii, conform Ordinului nr. 599/2010 al Presedintelui A.N.O.F.M., are obligatia de a plati contributia individuala la Bugetul Asigurarilor pentru Somaj, în cota de 0,5%, în contul:

* COD IBAN: RO69 TREZ 7052 8210 409X XXXX, deschis la Trezoreria Statului Sector 5
* Beneficiar: A.M.O.F.M. Bucuresti
* CUI: 11353261

Plata se poate efectua prin:

* mandat postal
* ordin de plata
* foaie de varsamânt la Trezoreria Statului Sector 5
* casieria A.M.O.F.M. Bucuresti - str. Spataru Preda nr. 12, sector 5, Bucuresti



#176 rofilu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 12:34 PM

Experienta mea la Medias aici http://iiifpfa.wordpress.com/ . Au recunoscut ca deocamdata pun dosarele gramada ca nu stiu exact care e satutul lor si procedura de lucru.



#177 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 25 August 2010 - 12:43 PM

Prin foaie de varsamant direct in contul lor nu este posibil..am incercat astazi sa platesc cash la trezorerie
si nu s-a putut...mi s-a spus ca pot efectua plata daca am eu un cont bancar...altfel nu...



#178 miha 77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 August 2010 - 12:49 PM

MULTUMESC VITAL PT LAMURIRI



#179 roxanabogdan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 August 2010 - 01:07 PM

Buna ziua,
Stie cineva daca avocati se incadreaza in aceste norme legislative :lnr (1):



#180 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2010 - 01:44 PM

Nu , avocatii nu se incadreaza , deoarece au sistemul lor de pensii. Platesc doar sanatate ca si pana acuma.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL