Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010


360 replies to this topic

#181 bliliana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 August 2010 - 01:46 PM

buna ziua
va rog sa ma lamuriti ,am contract d emunca ,pentru 2 ore ,dar am si contracte de servicii: unul pentru o perioada d edoua luni,altul pentru servicii de inspactie -cand da Dumnezeu ,si unul pentru 10 zile in fiecare luna ,nu sunt PFA
Acum beneficiarul serviciilor efectuate in cele 10 zile /luna -contractul e pe 6 ani (incepand cu 2008 ,el avand obligatia sa-mi plateasca toate datoriile catre stat pentru suma neta stabilita) imi scrie ca trebuie sa anulez contractul de servicii si sa ma fac PFA .E obligatoriu ???? Eu ce trebuie de fapt sa depun acum????multumesc



#182 Black_cat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 01:57 PM

nu, sunt inclusi. daca plateati si pana acum ramane la fel. doar ca va trebui sa depuneti declaratii lunar in caz ca veniturile fluctueaza. declaratiile se depun pana pe 25 ale lunii urmatoare incasarii veniturilor

Vezi postareamcimni, la Aug 12 2010, 05:32 PM, a spus:

Vezi postareadanyda8, la Aug 12 2010, 03:16 PM, a spus:

Vroiam sa va intreb daca a ajuns cineva la declaratii, teoretic avem de modificat declaratia de la CAS pana acum plateam 31%, acum ar fi 10,5% si cea de somaj de 0,5%, am tot verificat site-ul oficial de la Ajofm si cas si nimic despre aceste modificari survenite. chiar nu stiu ce sa fac ca nu am chef sa bat drumul de pomana pana la ei ca oricum nu o sa stie ce au de facut. :lnr (1):
Astept vesti de la voi, multumesc si sa suportati bine caldura.
eu am intrebat la casa de pensii si mi-a zis ca nu se modifica nimic deocamdata vom plati tot 31.3 %

Vezi postareagasil, la Aug 12 2010, 04:27 PM, a spus:

Nu se modifica declaratie facuta pentru contractul de asigurare .Vor fi declaratii in PLUS care se vor depune la somaj ,sanatate si pensie aferente cotelor respective .Cea de la somaj caut-o aici pentru ca mi-am descarcat-o si eu.este chiar foarte explicita .
adica pe langa cei 31.3% voi mai plati inca 10.5 % ?
eu deja platesc la sanatate 6.5 % iar la somaj 1 % toate aceste contributii le platesc la salariul minim de 600 lei




#183 alina_ele

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 01:59 PM

Buna ziua!

In concluzie cabinetele de avocat nu trebuie sa depuna nici la casa de pensii nici la somaj nimic? ramane doar sanatatea ca si pana acum .. inca ceva am un prieten avocat care timp de 5 ani nu a platit sanatatea, are asigurare privata si nu a platit nimic timp de 5 ani statului. Pan acum nu ia venit nicio sesizare ca ar datora ceva .. ce ar putea pati? multumesc.



#184 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 02:04 PM

Vezi postareaLyvyoo, la Aug 25 2010, 11:57 AM, a spus:

Daca venitul net pe iulie este 0 si modalitatea de depunere a declaratiilor este prin posta, plicul va contine si o notificare, cum se vorbea ca trebuie depusa la ghiseu in caz de venit 0?


Ai venit - depui declarația și plătești. Nu ai venit - depui notificarea. Este o prostie să le depui pe ambele!

Vezi postareaalina_ele, la Aug 25 2010, 02:59 PM, a spus:

Buna ziua!

In concluzie cabinetele de avocat nu trebuie sa depuna nici la casa de pensii nici la somaj nimic? ramane doar sanatatea ca si pana acum .. inca ceva am un prieten avocat care timp de 5 ani nu a platit sanatatea, are asigurare privata si nu a platit nimic timp de 5 ani statului. Pan acum nu ia venit nicio sesizare ca ar datora ceva .. ce ar putea pati? multumesc.

Penalizări de întârziere pentru toți cei 5 ani! Nu aș vrea să fiu în papucii lui. Eu a trebuit să plătesc niște penalizări de întârziere pentru un an și tot au fost usturătoare. Pentru 5 ani însă lucrurile sunt și mai palpitante!!!

Aceasta postare a fost editata de Vital: 25 August 2010 - 02:04 PM




#185 alina_ele

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 02:08 PM

Vezi postareaVital, la Aug 25 2010, 03:04 PM, a spus:

Vezi postareaLyvyoo, la Aug 25 2010, 11:57 AM, a spus:

Daca venitul net pe iulie este 0 si modalitatea de depunere a declaratiilor este prin posta, plicul va contine si o notificare, cum se vorbea ca trebuie depusa la ghiseu in caz de venit 0?


Ai venit - depui declarația și plătești. Nu ai venit - depui notificarea. Este o prostie să le depui pe ambele!

Vezi postareaalina_ele, la Aug 25 2010, 02:59 PM, a spus:

Buna ziua!

In concluzie cabinetele de avocat nu trebuie sa depuna nici la casa de pensii nici la somaj nimic? ramane doar sanatatea ca si pana acum .. inca ceva am un prieten avocat care timp de 5 ani nu a platit sanatatea, are asigurare privata si nu a platit nimic timp de 5 ani statului. Pan acum nu ia venit nicio sesizare ca ar datora ceva .. ce ar putea pati? multumesc.

Penalizări de întârziere pentru toți cei 5 ani! Nu aș vrea să fiu în papucii lui. Eu a trebuit să plătesc niște penalizări de întârziere pentru un an și tot au fost usturătoare. Pentru 5 ani însă lucrurile sunt și mai palpitante!!!

Am inteles .. deci cabinetele de avocat nu trebuie sa depuna nicio declaratie la casa de pensii si somaj? am vorbit cu mai multe persoane si unii spun ca da altii ca nu si chiar nu stiu ce sa mai cred..



#186 SilviaCristiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 August 2010 - 02:09 PM

Multumesc pt raspunsul la intrebarea mea anterioara!

Pana la urma, cu telefoane si mailuri, am aflat asa (ce spun aici e valabil pt jud Arges, ca vad ca difera de la judet la judet):

1. la somaj - se depun declaratiile in dublu exemplar la sediu sau posta, cu confirmare de primire - ceea ce am facut.
2. la sanatate - ramane cum era pana acum, ura si la gara.
3. la pensii, conf. unei doamne de la telefon, cei care deja sunt asigurati in baza legii 19/2000 (de ex eu: plateam 31.3 dintr-un venit declarat) nu au obligatia de a depune declaratia si se efectueaza plata la suma stabilita prin acel contract si la data stabilita.

Asta am aflat/facut eu azi.



#187 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 August 2010 - 02:09 PM

Vezi postarearoxanabogdan, la Aug 25 2010, 02:07 PM, a spus:

Buna ziua,
Stie cineva daca avocati se incadreaza in aceste norme legislative :lnr (1):
Desi ar putea sa plateasca si ei somajul dpdv moral si sa nu mai existe categorii privilegiate.
TotalSal - un program complet de salarii!



#188 traduceri10

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 August 2010 - 02:19 PM

Ce pot sa va spun eu, din cate am aflat (eu mi-am trecut declaratiile pe iulie pe 0) pentru BUCURESTI:

1. SOMAJ - dupa cum stiti, declaratiile de depun/ trimit prin posta cu confirmare de primire in DUBLU exemplar.

2. PENSII - la fel ca mai sus, declaratiile se depun/ depun/ trimit prin posta cu confirmare de primire. Din cate am inteles, Casa de Pensii nu aplica penalitati pentru contribuabilii care intarzie cu declaratiile pentru luna IULIE (adica depasesc termenul legal 25 august)

3. SANATATE - aici situatia mi s-a parut cel mai fericita. Eu m-am inscris la inceputul lunii august (inainte de publicarea Normelor) la Sanatate, unde dupa depunerea unui dosar consistent (cu adeverinte de venit pe ultimii 5 ani, copii dupa toate actele -CI, autorizatie, certificat de inregistrare fiscala) am platit la casierie o suma modica (de ordinul zecilor de lei) pentru tot anul 2010. La momentul inregistrarii si platii mi s-a spus ca trebuie sa mai vin inainte de 15.03.2011 cu declaratia estimativa pe 2011 sau decizia de impunere pe 2010. Astazi mi s-a confirmat telefonic ca nu trebuie sa mai depun vreo declaratie lunara/ trimestriala/ etc avand in vedere ca am achitat deja pe tot anul curent, asa ca ne vedem in martie 2011.

Succes!

Andra Maria Hanes
Traducator autorizat

Fisiere atasate





#189 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 25 August 2010 - 02:22 PM

La Brasov la casa de pensii inca nu primesc declaratiile pentru cei care sunt asigurati in baza legii 19 / 2000 .



#190 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 25 August 2010 - 02:45 PM

Vezi postareaalina_ele, la Aug 25 2010, 02:59 PM, a spus:

Buna ziua!

In concluzie cabinetele de avocat nu trebuie sa depuna nici la casa de pensii nici la somaj nimic? ramane doar sanatatea ca si pana acum .. inca ceva am un prieten avocat care timp de 5 ani nu a platit sanatatea, are asigurare privata si nu a platit nimic timp de 5 ani statului. Pan acum nu ia venit nicio sesizare ca ar datora ceva .. ce ar putea pati? multumesc.

De ce nu trebuie sa depuna ? Obtin venituri din profelii liberale care sunt venituri din activitati independente ?



#191 kristabella

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 August 2010 - 02:46 PM

stie cineva daca avocatii, notarii, executorii judecatoresti (profesiile liberale) se incadreaza in prevederile ordonantei 58? multumesc anticipat.



#192 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 25 August 2010 - 02:48 PM

Da.da.da.Obtin venituri din profesii liberale care fac parte din activitati independente vezi CODUL FISCAL , este acelasi pentru toti .

Aceasta postare a fost editata de gasil: 25 August 2010 - 02:50 PM




#193 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 25 August 2010 - 03:16 PM

Vezi postareakoeni, la Aug 23 2010, 08:31 PM, a spus:

Buna! Astazi am vrut si eu sa depun declaratiile la cas dar nu au primit, spunand ca cei care au contract de asigurare pe baza legii 19 nu trebuie sa depuna declaratia. Ei platesc in continuare CAS conform contractului de asigurare. Primesc declaratiile numai de la persoanele care au contract de munca si pe langa aceasta obtin venituri din activitati autorizate. Eu nu asa am inteles din OG si din norme!
Eu sunt CMI si am functia de baza intr-un spital.Am fost astazi la pensii si la noi mi-au zis ca cei care au contract de munca in alta parte NU depun declaratia conf.OUG 58. Eu din ordonanta am inteles exact invers. Ideea e ca nu mi-au primit declaratia decat la somaj.



#194 alina_ele

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 03:30 PM

In legatura cu avocatii .. pe net scrie ca cei care au profesii libere au fost scutiti de la depunerea acestor declaratii plus ca iar pe sit-ul UNBR apare un memoriu inaintat catre ministerul muncii si raspunsul ministerului in care scrie ca prevederile art IIIdin OUG nr 58/2010 nu se aplica acestei categorii de persoane. Pana la urma avocatii depun sau nu declaratii la somaj si pensii? Multumesc.



#195 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 25 August 2010 - 03:35 PM

ART. 2
Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, precum si persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanta de urgenta.

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 25 August 2010 - 03:36 PM




#196 Explorator

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 August 2010 - 04:15 PM

Bucureștenii pot trimite documentele necesare și prin Poștă pentru a evita formarea cozilor, iar plata contribuției se poate face direct în conturi, a anunțat reprezentantul Casei de Pensii București, Marie Jean Romanenco. Pentru că declarațiile trebuie depuse în orașul de domiciliu sau de reședință este bine de știut că în multe dintre localități se acceptă depunerea declarației prin poștă și plata prin cont.

Pentru cei care obțin venituri din mai multe surse, acestea se cumulează. Odată cu depunerea declarațiilor se vor plăti și sumele aferente, iar eclarațiile se completează în dublu exemplar. Temenul de depunere a acestor declarații este data de 25, a fiecărei luni.

Toți cei care au obținut venituri din drepturi de autor și/sau din convenții civile de prestări servicii (inclusiv comision) în luna iulie 2010, trebuie să depună până miercuri, 25 august 2010, declarațiile cu privire la contribuțiile individuale.

Reprezentantul Casei de Pensii București a explicat că oamenii trebuie să pregătească un dosar care să conțină o copie după buletinul titularului, procură sau împuternicire dacă este necesar, certificat de înregistrare fiscală pentru persoanele fizice autorizate, copie după decizie de impunere de la circa financiară unde este înregistrată persoana cu venituri suplimentare și declarație pe propria răspundere că deține venitul menționat în declarație, transmite Mediafax.

Plata contribuției se poate face în conturi care sunt afișate pe holurile instituției. Astfel, persoanele din:

- Sectorul 1 pot face plăți în contul RO 45 TREZ 7012 2210 304X XXXX
- Sectorul 2 plățile se fac în contul RO 57 TREZ 7022 2210 304X XXXX
- Sectorul 3 - RO 89 TREZ 7032 2210 304X XXXX
- Sectorul 4 - RO 14 TREZ 7042 2210 304X XXXX
- Sectorul 5 - RO 36 TREZ 7052 2210 304X XXXX
- Sectorul 6 - RO 58 TREZ 7062 2210 304X XXXX.

Expeditorii trebuie să specifice că beneficiarul este Casa de Pensii a Municipiului București și codul fiscal 13601150, iar pe ordinul de plată la obiectul plății trebuie specificat OUG 58/2010.

Persoanele care vor întârzia în această lună cu depunerea dosarului nu vor fi penalizate

Reprezentantul Casei de Pensii București a precizat că persoanele care vor întârzia în această lună cu depunerea dosarului nu vor fi penalizate, instituția dorind să intre în posesia documentelor pentru a putea avea o evidență clară întrucât este vorba de stagiul de cotizare. Ea a mai precizat că pentru asigurările de șomaj este necesară doar completarea formularului, doar Casa de Pensii solicitând documente în plus pentru baza de date.

Trebuie depuse trei declarații: pensie, șomaj, sănătate

Persoanele care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, au obligația de a depune câte o declarație privind asigurarea în sistemul public de pensii, în sistemul asigurărilor pentru șomaj, respectiv de a încheia contracte de asigurare în sistemul de asigurări sociale de sănătate.

DECLARAȚIA DE SĂNĂTATE – deocamdată NU se depune această declarație pentru persoanele care obțin venituri, în paralel, și din contract de muncă. Pentru ceilalți se depune la Casa Județeană/de Sector de Asigurări Sociale de Sănătate. Contractul îl veți lua de la Casa de Sănătate.

Modalitatea de Calcul

Venitul brut minus cheltuieli deductibile 20% => BAZA DE CALCUL A CONTRIBUȚIILOR, respectiv 80% din venitul brut

Taxele - 10.5% - pensie – CAS
- 5.5% - sănătate – CASS
- 0.5% - Șomaj

Exemplu de calcul:

Venit brut - 1000 ron
Cheltuieli Deductibile = 1000*20% = 200 ron
Baza de calcul - 1000-200 = 800 ron
CAS – 800*10.5% = 84 ron
CASS – 800*5.5% = 44 ron
Somaj – 800*0.5% = 4 ron
TOTAL DE PLATĂ – 132 RON

Pentru cei care depășesc lunar 5 salarii medii pe economie, baza de calcul va fi plafonată la 5 salarii medii pe economie (1836*5=9.180 ron)

Exemplu calcul pentru sume plafonate:

Venit brut – 11.500 ron
Cheltuieli Deductibile = 11.500*20%=2.300 ron

Baza de calcul – 11.500-2300 = 9200 ron, dar se plafonează la 9.180 ron
CAS – 9.180*10.5% = 964 ron
CASS – 9.180*5.5% = 505 ron
Somaj – 9.180*0.5% = 46 ron
TOTAL DE PLATĂ – 1.515 RON

Pentru cei care obțin venituri din mai multe surse, acestea se cumulează.

Sursa: Adevarul
Sper sa va fie de folos !



#197 Laviniuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 05:59 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 19 2010, 06:52 PM, a spus:

Vezi postareamooncitizen, la Aug 19 2010, 05:50 PM, a spus:

Ce zic consultantii fiscal/juristii forumist, if any ...

juristi nu prea avem (ca sa nu zic ca nu avem deloc), insa consultanti fiscali ... ohoooo :ohmy: din pacate, iata ca nu ne invata cum sa procedam, desi multe examene s-au luat si cu ajutorul acestui forum, nu-i asa ??

:ohmy: asta-i viata ... cand e de luat - vreau si eu, cand e de dat - am plecat ...

Buna seara! Va rog din suflet lamuriti-ma si pe mine vis a vis de declaratiile pfa. O prietena ma intreaba si nu am tangenta cu pfa-uri, nu am prea priceput nici din norme prea mult deci nu ma incumet sa-i dau nici un sfat iar cei de la CAS si AJOFM se contrazic:
1. PFA cu obiect de activitate servicii executate in agricultura cu mijloace mecanice - in fapt cultivarea porumbului - dar are carte de munca (este angajat in alta parte - presteaza lucrari agricole doar in timpul liber) trebuie sa plateasca ptr pensii si somaj? Bineinteles ca plateste ptr veniturile realizate la locul de munca iar ptr PFA a platit pana acum doar asig de sanatate. Si se pune pb ca venituri nu va realiza decat din octombrie, dupa ce recolteaza si comercializeaza porumbul. Ce trebuie sa faca in aceasta situatie? :ohmy:
2. PFA cu obiect de activitate activitati auxiliare ptr productia vegetala - arat, discuit, etc. si persoana este pensionar la limita de varsta, are vreo 75 de ani, un fost tractorist dar care mai face unele servicii din cele mentionate cu tractorul propriu. Si el plateste asig de sanatate pe pfa. Dar e normal sa mai contribuie la somaj si la pensii la varsta aceasta? Va rog sa aveti bunavointa sa-mi raspundeti si mie chiar daca intrebarile par banale ptr d-voastra! :laugh: VA MULTUMESC! :lnr (1):



#198 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 06:22 PM

Vezi postareaLaviniuta, la Aug 25 2010, 06:59 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 19 2010, 06:52 PM, a spus:

Vezi postareamooncitizen, la Aug 19 2010, 05:50 PM, a spus:

Ce zic consultantii fiscal/juristii forumist, if any ...

juristi nu prea avem (ca sa nu zic ca nu avem deloc), insa consultanti fiscali ... ohoooo :ohmy: din pacate, iata ca nu ne invata cum sa procedam, desi multe examene s-au luat si cu ajutorul acestui forum, nu-i asa ??

:ohmy: asta-i viata ... cand e de luat - vreau si eu, cand e de dat - am plecat ...

Buna seara! Va rog din suflet lamuriti-ma si pe mine vis a vis de declaratiile pfa. O prietena ma intreaba si nu am tangenta cu pfa-uri, nu am prea priceput nici din norme prea mult deci nu ma incumet sa-i dau nici un sfat iar cei de la CAS si AJOFM se contrazic:
1. PFA cu obiect de activitate servicii executate in agricultura cu mijloace mecanice - in fapt cultivarea porumbului - dar are carte de munca (este angajat in alta parte - presteaza lucrari agricole doar in timpul liber) trebuie sa plateasca ptr pensii si somaj? Bineinteles ca plateste ptr veniturile realizate la locul de munca iar ptr PFA a platit pana acum doar asig de sanatate. Si se pune pb ca venituri nu va realiza decat din octombrie, dupa ce recolteaza si comercializeaza porumbul. Ce trebuie sa faca in aceasta situatie? :ohmy:
2. PFA cu obiect de activitate activitati auxiliare ptr productia vegetala - arat, discuit, etc. si persoana este pensionar la limita de varsta, are vreo 75 de ani, un fost tractorist dar care mai face unele servicii din cele mentionate cu tractorul propriu. Si el plateste asig de sanatate pe pfa. Dar e normal sa mai contribuie la somaj si la pensii la varsta aceasta? Va rog sa aveti bunavointa sa-mi raspundeti si mie chiar daca intrebarile par banale ptr d-voastra! :laugh: VA MULTUMESC! :lnr (1):

1. Vă plăti și la pensie (10,5%) + șomaj (5,5%) din veniturile pe PFA. Atenție la posibilitatea de reconsiderare a activității din îndependentă în dependentă.
2. Rămâne la fel cum a fost mai înainte. Fiind pensionar ar fi și ridicol să mai plătească la pensii și șomaj. De altfel, dacă erai un piculeț mai atentă, găseai răspunsul un pic mai sus. Pentru orice eventualitate, îl reafișez, căci nu-mi este greu:

ART. 2
Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, precum si persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanta de urgenta.



#199 ananke-carme

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 August 2010 - 06:50 PM

Conform Legii 95/2006 si Ordinului 617/2007, persoana care realizeaza venituri impozabile din desfasurarea unei activitati independente are obligatia platii asigurarii pentru sanatate astfel:
-- daca realizeaza concomitent venituri din activitati independente si venituri de natura salariala, asigurarea medicala se plateste la venitul net estimat inscris in decizia de impunere, urmand sa se faca regularizarea dupa ce va primi decizia de impunere anuala (asta, in cazul in care venitul net realizat din decizia de impunere anuala este diferit de venitul net estimat din decizia de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit--decizia anticipativa sau estimativa)
--daca realizeaza doar venituri impozabile din activitati independente pt plata asigurarii medicale, exista un plafon minim, adica: daca venitul este mai mic decat nivelul salariului minim brut la nivel de an--7200 lei pt 2010-- asigurarea se calculeaza la 7200 lei;( venit mai mic poate insemna: 7199 lei, 0 lei sau -5000 lei), iar daca venitul este mai mare de 7200 lei (7201 lei sau 58000 lei) asigurarea se calculeaza la venitul respectiv.
-- procentul care se aplica este de 5,5 % si este valabil incepand cu 01.07.2008.
--inainte de 01.07.2008 procentul a fost de 6,5%

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2010 - 09:46 AM




#200 pfaderomania

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 August 2010 - 07:06 PM

Vezi postareaVoicu Rogojan, la Aug 24 2010, 01:34 PM, a spus:

Vezi postareakiller, la Aug 24 2010, 01:10 PM, a spus:

Vezi postareaVoicu Rogojan, la Aug 24 2010, 12:40 PM, a spus:

Veti plati 31,3% din ce-ati declarat, iar in Septembrie cand se vor clarifica treburile in institutie, veti plati diferenta retoractiv (intre ce ati platit acuma si ce a ramas din cei 10,5% din venitul net pe iulie).

OK, si daca am platit 31,3% pe iulie 2010, adica vreo 170 RON, acum ca trebuie sa platesc vreo 80 RON , o sa imi dea banii inapoi? Cel mult poate o sa ma scuteasca de plata prin regularizare, ceea ce iarasi nu prea cred. Asta deoarece la deficitul actual de la bugetul de pensii eu zic totusi ca nu e de mirare ca vor sa platim si contributia pe legea 19 si cea pe OUG58.

Nu, nu o sa mai platesti lunile viitoare sau ceva. Iti face o regularizare.

La pensii, la Bucuresti, luni nu se stia nimic de regularizare. Eu sunt asigurata cf legii 19 la 600 lei, deci platesc cam 188 lei lunar iar pt luna iulie nu platisem special, considerand ca se aplica oug 58/2010 si platesc 10,5 % din venitul net (adica doar 80 lei). La pensii mi s-a spus ca nu stiu inca ce se aplica si sa platesc ambele contributii pt luna iulie...deci am platit cei 188 + 3 lei (cred ca penalitati de intarziere, pe chitanta nu e specificat dar asa e logic) = 191 lei si am platit si 80 lei pe OUG58/2010. Ba mai mult, sefa de la pensii a spus ca zilele astea o sa hotarasca ministerul de finante ce lege se va aplica in final, dar daca figuram cu datorii pe legea 19, o sa ne ia la puricat!!!! Dupa cate se spunea pe-acolo ar fi trebuit sa platesc si august pe legea 19 dar prefer sa risc inca 3 lei de penalitati....
Apropo, din cate am inteles, pe legea 19 cele 31,3 % sunt formate din 10,5 % + 20,8 % = 31,3% ceea ce inseamna ca acum am platit de doua ori 10,5 %.

Si cand vad ce spun toti guvernantii la tv: ca sunt cozi pt ca lumea prefera sa lase totul pe ultima zi....... :biggrin: :lnr (1):






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL