Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 300 (decont tva) / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


decl. 300 (decont tva) / 2010

41 replies to this topic

#21 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 26 February 2010 - 09:35 AM

Si asta nu implica un control de la finante sau alte aspecte de genu? Caci sincer de asta imi este frica?



#22 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2010 - 09:40 AM

Vezi postareabetsaida, la Feb 26 2010, 09:24 AM, a spus:

Vezi postareacosmin0304, la Feb 26 2010, 10:19 AM, a spus:

Vezi postareabetsaida, la Feb 26 2010, 08:54 AM, a spus:

La decontul aferent lunii ianuarie am omis sa preiau soldul negativ al TVA din perioada precedenta. Cum trebuie sa procedez pentru a corecta aceasta eroare?
si nu a dat eroare cind ai depus declaratia la administratie?? :smile:
Ba da dar mi-au preloat-o asa si i-au zis persoanei care a fost sa le depuna ca imi face o favoare ca mi-o preia ca ii ultima zi si plateam amenda pt nedepunere in termen. Mai bine o refuzau si o depuneam corect cu posta. Ce ii de facut acum?
in momentul incarcarii declaratiei si aparatiei mesajului de eroare doamna de la ghiseu este atentionata ce rand trebuie completat si cu ce suma. deoarece ti-a facut o" favoare" eu zic ca a complet manual randul respectiv cu suma care trebuia. deoarece altfel nu cred ca prelua programul declaratia. parerea mea sa mergi si sa ceri o fisa a firmei sa vezi exact ce ai inregistrat la tva




#23 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 26 February 2010 - 09:42 AM

Asa am sa fac multumesc frumos pentru ajutor.



#24 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 26 February 2010 - 09:43 AM

Ordinul 179/2007 reglementeaza corectarea erorilor materiale din decontul de tva
uite, citeste aici:
http://conta.money.ro/forum/index.php?show...36969&st=20
textul din ordin a fost postat de Dana42 (postarea 24)

inainte de a face cererea catre adimistratie, urmeaza sfatul lui cosmin0304, vezi ce s-a inregistrat in fisa sintetica :smile:
bafta!

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 26 February 2010 - 09:46 AM




#25 BarbuN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 March 2010 - 12:24 PM

Cer clementa si un sfat corect. Am mai apelat la acest forum ptr. a ma ajuta in cazul unor erori in declaratii. Sunt inginer de profesie si am facut niste situatii proprii, nu ca urmare a unui control, privind platile efective si sumele inscrise in Declaratii. Am mai constatat o GRESEALA:
Am platit TVA in oct.2008 ( aferenta tr.III) dar am trecut CONTUL UNIC-Bugetul de stat si nu CONTUL de TVA. Am mers la Adm. si am cerut un extras de plati. Figurez ca debitor cu suma respectiva la TVA si excedent la Bugetul de Stat. Am facut o cerere la ADM.FINANC. ( am zis sa fiu corect) prin care am solicitat ca suma respectiva sa fie preluata din Contul unic si trecuta la TVA. Am primit un raspuns sec prin care mi se comunica faptul ca in conf. cu preved. art.114, alin.6 din OG 32/2003, nu se accepta aceasta reglementare deoarece a trecut un an. L-am acuzat pe contabilul meu ca trebuia sa observe la timp aceasta eroare. Deci am fost corect, am efectuat plata la Bugetul statului dar nu in contul care trebuia tot al Statului. Care ar fi modalitatea de rezolvare ? Oare chiar sunt debitor ? NOTA: Am incheat 2009 ( ptr. prima data) cu pierdere, iar primele 2 luni din 2010 tot cu pierdere. Pana acum ca sa platesc oblig. catre STAT am creditat societatea. Urmeaza sa fac toate formele ptr. inchiderea societatii.-

Va multumesc !





#26 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2010 - 10:29 PM

Buna ziua,

Am vazut ca pe decontul de TVA la martie apare "numarul de evidenta a platii". Trebuie acum completat pe OP si acest numar? Stiam ca parca nu mai e cazul.

Multumesc,

Dan



#27 b.c.s.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 June 2010 - 07:11 PM

Buna ziua, am aceasta problema: O firma din Romania face import export de marfa. Se purcede deci la taxare inversa. Acum problema este, ca am primit instiintare de la Anaf ca am de plata X lei de Tva ceea ce este imposibil pentru ca statul roman are de rambursat tva. Mentionez ca lunar se depune Declaratia 300 impreuna cu 301. Acum cei de la Anaf mi-au spus ca nu se depun impreuna niciodata si ca trebuie sa fac rectificativa la 301 pe zero.



#28 b.c.s.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 05 June 2010 - 10:07 AM

E corect asa, nu sunt obligata cf legii sa depun si 301? Ma ajuta careva?
Multumesc.



#29 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 05 June 2010 - 10:13 PM

Vezi postareab.c.s., la Jun 5 2010, 10:07 AM, a spus:

E corect asa, nu sunt obligata cf legii sa depun si 301? Ma ajuta careva?
Multumesc.

ANEXA 2 INSTRUCȚIUNI de completare a formularului (301) “Decont special de taxa pe valoarea adaugata”

I. Contribuabilii care au obligatia sa depuna decontul special de taxa pe valoarea adaugata
Sectiunea 1 “Achizitii intracomunitare de bunuri taxabile – altele decat mijloacele de transport noi si produsele accizabile” se completeaza numai de catre persoanele inregistrate conform art. 153^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul fiscal, dar care nu sunt inregistrate si nu trebuie sa se inregistreze conform art. 153 din acelasi cod.
În aceasta categorie se cuprind:
- persoanele impozabile care efectueaza numai livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care taxa nu este deductibila (operatiuni scutite conform art. 141 din Codul fiscal) si persoanele impozabile supuse regimului special de scutire pentru intreprinderile mici prevazut la art. 152 din acelasi cod, care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA si nici nu au obligatia de a se inregistra, conform art. 153 din Codul fiscal, dar care sunt inregistrate conform art. 153^1 din acelasi cod;
- persoanele juridice neimpozabile, care sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153^1 din Codul fiscal.
În aceasta sectiune persoanele mai sus mentionate declara achizitiile intracomunitare de bunuri taxabile, altele decat achizitiile intracomunitare de mijloace de transport noi sau de produse accizabile, precum si achizitiile efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare pentru care sunt obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (4) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea taxei intervine in perioada de raportare, inclusiv sumele inscrise in facturile primite pentru plati de avansuri partiale pentru achizitii intracomunitare de bunuri*).
Sectiunea 2 “Achizitii intracomunitare de mijloace de transport noi” se completeaza de catre orice persoana care nu este inregistrata si care nu trebuie sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, indiferent daca este sau nu este inregistrata conform art. 153^1 din acelasi cod, care efectueaza achizitii intracomunitare de mijloace de transport noi, pentru care exigibilitatea taxei intervine in perioada de raportare, inclusiv sumele din facturile primite pentru plati de avansuri partiale pentru achizitiile intracomunitare de bunuri*).
Sectiunea 3 “Achizitii intracomunitare de produse accizabile” se completeaza de catre persoanele impozabile care nu sunt inregistrate si care nu trebuie sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal si de catre persoanele juridice neimpozabile, indiferent daca sunt sau nu sunt inregistrate conform art. 153^1 din acelasi cod, care efectueaza achizitii intracomunitare de produse accizabile, pentru care exigibilitatea taxei intervine in perioada de raportare, inclusiv sumele din facturile primite pentru plati de avansuri partiale pentru achizitiile intracomunitare de bunuri*).
———–
*) Pentru a evita orice neconcordanta intre livrarile intracomunitare de bunuri, scutite de TVA in statul membru de origine, si achizitiile intracomunitare, evidentiate in decontul special de TVA si in declaratia recapitulativa pentru achizitii intracomunitare, in statul membru de destinatie, momentul exigibilitatii taxei intervine:
- in a cincisprezecea zi a lunii urmatoare celei in care a avut loc faptul generator, respectiv livrarea; sau
- daca a fost emisa o factura pentru livrarea respectiva catre persoana care cumpara bunurile, inclusiv in cazul facturilor pentru incasarea de avansuri partiale, inainte de data de 15 a lunii urmatoare lunii in care a intervenit faptul generator, respectiv livrarea, exigibilitatea taxei intervine la data emiterii acestei facturi atat pentru livrarile intracomunitare, cat si pentru achizitiile intracomunitare.

Sectiunea 4 “Operatiuni prevazute la art. 150 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal” se completeaza de catre:
- persoanele impozabile obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, care nu sunt inregistrate si nu trebuie sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, indiferent daca sunt sau nu sunt inregistrate conform art. 153^1 din Codul fiscal, si persoanele juridice neimpozabile care sunt inregistrate conform art. 153^1 din Codul fiscal, care sunt beneficiare ale serviciilor care au locul prestarii in Romania, conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, si care sunt furnizate de catre persoane impozabile care nu sunt stabilite pe teritoriul Romaniei sau nu sunt considerate a fi stabilite pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 125^1 alin. (2) din Codul fiscal, chiar daca sunt inregistrate in Romania conform art. 153 alin. (4) sau (5) din Codul fiscal;
- persoanele obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (3) din Codul fiscal, care sunt inregistrate conform art. 153^1 din Codul fiscal si care nu sunt inregistrate si nu trebuie sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, carora li se livreaza gaze naturale sau energie electrica in conditiile prevazute la art. 132 alin. (1) lit. e) sau f) din acelasi cod, daca aceste livrari sunt realizate de persoane impozabile care nu sunt stabilite in Romania sau nu sunt considerate a fi stabilite pentru respectivele livrari de bunuri pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 125^1 alin. (2) din Codul fiscal, chiar daca sunt inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art. 153 alin. (4) sau (5) din Codul fiscal;
- persoanele obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (5) din Codul fiscal, care nu sunt inregistrate si nu trebuie sa se inregistreze conform art. 153 din acelasi cod, indiferent daca sunt sau nu sunt inregistrate conform art. 153^1 din Codul fiscal, si din cauza carora bunurile ies din regimurile sau situatiile prevazute la art. 144 alin. (1) lit. a) si d) din Codul fiscal, cu exceptia situatiei in care are loc un import de bunuri sau o achizitie intracomunitara de bunuri;
- persoanele obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (6) din Codul fiscal, care nu sunt inregistrate si nu trebuie sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, indiferent daca sunt sau nu sunt inregistrate conform art. 153^1 din Codul fiscal, si care sunt beneficiare ale unor livrari de bunuri/prestari de servicii care au loc in Romania conform art. 132 sau 133 din Codul fiscal, in cazul in care livrarile de bunuri/prestarile de servicii sunt realizate de persoane impozabile care nu sunt stabilite in Romania sau nu sunt considerate a fi stabilite pentru respectivele livrari de bunuri/prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 125^1 alin. (2) din Codul fiscal si care nu sunt inregistrate in Romania conform art. 153 din Codul fiscal.
Sectiunea 4.1 “Achizitii de servicii intracomunitare, pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 150 alin. (2) din Codul fiscal” se completeaza de catre persoanele impozabile obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, care nu sunt inregistrate si nu trebuie sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, indiferent daca sunt sau nu sunt inregistrate conform art. 153^1 din Codul fiscal, si de catre persoanele juridice neimpozabile care sunt inregistrate conform art. 153^1 din Codul fiscal, care sunt beneficiare ale serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal si care sunt furnizate de catre persoane impozabile care nu sunt stabilite pe teritoriul Romaniei conform art. 125^1 alin. (2) din Codul fiscal, dar care sunt stabilite in Comunitate, chiar daca sunt inregistrate in Romania conform art. 153 alin. (4) sau (5) din Codul fiscal.


din cate inteleg eu, esti pj impozabila platitoare de tva.....si atunci de unde vine declaratia 301?



#30 aludmy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 June 2010 - 06:45 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 7 2010, 11:19 AM, a spus:

Pt. gabolici: :
1. incluzi sumele la regularizari in Dec. din ianuarie 2010.
2. trebuie depusa rectificativa la 394 din moment ce ai facturi noi aparute, neinregistrate in D.394 initiala.
3. nu are cum sa iti afecteze bilantul, din moment ce inregistrarea facturilor omise in contabilitate se face in 2009.

Pt.biancas : citeste instructiunile de depunere a D. 301. si art. din CF la care se face referire.
Art. 153 din CF face referire la inregistrarea normala a persoanelor impozabile in scopuri de TVA, ceea ce am inteles ca nu este cazul tau. Referitor la sectiunea I Din Decontul 301, de ex., daca te vei incadra prin natura operatinunilor efectuate la alin. 153^1 din CF , va trebui sa depui D.301 .
Pe scurt, alin. 10, art.153 ^1, CF :
"(10) Înregistrarea în scopuri de TVA conform prezentului articol nu conferă persoanei impozabile calitatea de persoană înregistrată normal în scopuri de TVA, acest cod fiind utilizat numai pentru achiziții intracomunitare sau pentru serviciile prevăzute la art. 133 alin. (2), primite de la persoane impozabile stabilite în alt stat membru sau prestate către persoane impozabile stabilite în alt stat membru."




#31 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 July 2010 - 11:10 AM

buna ziua,

am pentru luna iunie 4426 nedeductibil si nu stiu daca aceasta suma trebuie trecuta in decontul de tva lunar 300.
si cum se inchide tva-ul, adica nota contabila care ar fi pentru acest tva nedeductibil.

multumesc frumos
:lnr (1):



#32 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 July 2010 - 11:38 AM

Daca este inscrisa in documente si e nedeductibila atunci eu o trec la cumparari si la randul 26 trec mai putin aceasta suma. Ma refer, in cazul meu la TVA lesing pt valoarea reziduala si la TVA pt combustibil neded OG34/2009
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#33 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 July 2010 - 12:22 PM

Vezi postareacornell, la Jul 8 2010, 12:38 PM, a spus:

Daca este inscrisa in documente si e nedeductibila atunci eu o trec la cumparari si la randul 26 trec mai putin aceasta suma. Ma refer, in cazul meu la TVA lesing pt valoarea reziduala si la TVA pt combustibil neded OG34/2009


Multumesc
voi incerca sa fac decontul asa cum ai spus la randul 26.
si care ar fi nota de inchidere de tva pentru acest tva nedeductibil.

multumesc frumos. :lnr (1):



#34 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2010 - 12:43 PM

635 neded=4426



#35 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 July 2010 - 12:47 PM

:lnr (1):

multumesc



#36 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 14 July 2010 - 09:53 AM

Buna ziua,

Un SRL din Romania, platitor de TVA, achizitioneaza din Ungaria, de la o firma neplatitoare de TVA, materiale consumabile in valoare de 20000 HUF.
Pe decontul de TVA se trece c/v achizitiei din Ungaria si la care rand?

Firma din Romania mai trebuie sa depuna alta declaratie la Finante pentru aceasta achizitie?



#37 cricri27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 July 2010 - 10:30 AM

Buna ziua!
Stiti cumva la ce rand din decontul de TVA se declara taxarea inversa?

Mentionez ca este o factura de cherestea de la un furnizor din Romania.

Multumesc.



#38 maryabunea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 July 2010 - 11:39 PM

Vezi postareacricri27, la Jul 25 2010, 11:30 AM, a spus:

Buna ziua!
Stiti cumva la ce rand din decontul de TVA se declara taxarea inversa?

Mentionez ca este o factura de cherestea de la un furnizor din Romania.

Multumesc.

la rd.12 si 21

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 July 2010 - 02:19 PM




#39 elena8585

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 September 2010 - 01:57 PM

Imi cer scuze daca a mai fost pusa aceasta interbare, dar am cautat si nu am gasit( cei drept nu am insistat mult).
Deci: am avut o achizitie intracomunitara cu factura emisa in 28.06.2010, dar marfa am primit-o pe 10.07.2010.
Eu am facut receptia pe 10.07.2010 cu taxarea inversa tot in 10.07.2010, adica in decontul din iulie 2010 imi apare taxarea inversa.
Este bine sau trebuia sa inregistrez taxare inversa in decontul aferent lunii iunie, cand este emisa factura?

Ce repercursiuni sunt daca nu este bine?

Multumiri!



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2010 - 02:00 PM

elena8585,

topicul tau este despre sume din decontul de tva, prin urmare despre o declaratie, ceea ce inseamna ca locul lui e la capitolul de declaratii, topicul despre decontul de tva, logic, nu-i asa ?? acolo trebuia sa postezi !

topic marcat pt mutare si unire cel existent deja.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL