Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie fonduri UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


monografie fonduri UE

45 replies to this topic

#21 ariana-ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:baia mare
  • Interests:informatii

Postat 19 September 2008 - 08:56 AM

Buna ziua, daca nu-i cu suparare as avea eu nevoie de acel tabel si daca ai putea sa-mi dai si baza legala pt ce ai scris tu acolo m-as bucura f tare, pt ca daca te uiti putin mai sus am postat si eu pe acest subiect prin iunie candva...dar nu am primit nici un raspuns ..sau macar o confirmare ca ar fi bine inregistrarile. Oricum intre timp am fost verificata si nu au fost obiectii, dar totusi pt siguranta mea as dori mai multe informatii. Multumesc. Las adresa mea de mail in speranta ca voi primi un raspuns: aris_a4u@yahoo.com. Ms inca o data.



#22 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 19 September 2008 - 09:27 AM

contabilitatea subventiilor

Fisiere atasate





#23 MI_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 19 September 2008 - 11:55 AM

Vezi postareaariana-ioana, la Sep 19 2008, 09:56 AM, a spus:

Buna ziua, daca nu-i cu suparare as avea eu nevoie de acel tabel si daca ai putea sa-mi dai si baza legala pt ce ai scris tu acolo m-as bucura f tare, pt ca daca te uiti putin mai sus am postat si eu pe .....

Ceea ce a postat helink, este ceea ce am si eu. Este de actualitate, din 18.08.2008. Imi pare rau, ca nu am vazut mai de mult, cand ai avut tu nevoie, dar stii cum e cu timpul.....sau cu informatia care nu o ai in momentul respectiv. Ca baza legala, Ordinul 1752/2005 si Codul Fiscal.Regret ca nu pot fi mai precisa. Daca mai gasesc ceva, iti trimit pe adresa de mail. Succes !



#24 ariana-ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:baia mare
  • Interests:informatii

Postat 19 September 2008 - 01:54 PM

Multumiri! :thumbup: Succese si voua.



#25 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 19 September 2008 - 04:11 PM

multumesc mult



#26 tma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 17 November 2008 - 12:10 PM

Am si eu o problema legata de aceste fonduri nerambursabile. Problema sta in felul urmator: Societatea cumpara anul acesta echipamentele de care are nevoie (specificate in proiect) si peste 1 an primeste subventia pt investitii. Stiu cum se inregistreaza in contab daca se primeste mai intai subventia si apoi se cumpara echipamentele. Problema este cum se inregistreza in contabilitate subventia primita dupa 1 an de la cumpararea echipamentelor?
Va multumesc anticipat. :thumbup: :frusty:



#27 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 17 November 2008 - 01:33 PM

Pai la fel se procedeaza:
1. azi se inchieie contractul cu autoritatea care iti acorda subventia, ca urmare 445 = 131 sau 132.
2. peste o luna cumperi unul dintre echipamente: 213... = 404.
3. luna urmatoare amortizezi mijl fix respectiv: 681 = 281 si concomitent un 131 = 7584 cu aceeasi suma ca la amortizare daca mijl fix respectiv este in totalitate acoperit de subventie, daca nu, atunci se ia proportional.
4. peste un an cand iti sosesc banii 5121=445.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 05:18 PM
citare mesaj anterior




#28 tma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 November 2008 - 03:42 PM

Multumesc frumos pentru raspuns. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 05:18 PM
citare mesaj anterior




#29 ana_4

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 November 2008 - 07:02 PM

Si eu lucrez la un proiect pentru un ONG pentru care fondurile vor fi primite abia dupa efectuarea platilor.
Multumesc si eu mult de explicatii, m-au ajutat si pe mine, dar mai am o nelamurire: cum sa inregistrez cheltuielile facute pentru proiect inainte de semnarea contractului, de exemplu cele cu proiectarea, studiul de fezabilitate? dar TVA-ul cum il inregistrez, cel aferent cheltuielilor eligibile, care se recupereaza de la buget?

multumesc anticipat. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 01:42 PM




#30 mona_12_12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 March 2009 - 11:16 AM

Am si eu plb daca ma poate ajuta cineva: am inregistrat 445 = 131 cu suma care trebuia sa o primesc de la SAPARD si 512 = 445 cu suma primita, dar eu nu am primit toata suma care trebuia; ce fac cu diferenta care mi-a ramas in 445 cum o scad?

Va rog mult de tot.



#31 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 March 2009 - 11:24 AM

În afara OP de plată prin care aîi încasat suma, aţi primit şi o adresă prin care se justifică de ce au refuzat să vă plătească integral suma aşteptată. Dacă refuzul lor este definitiv. veţi storna şi pretenţia, dacă este vremelnic, fiind determinat de lipsă fornduri şi pe baza cererri deja parţial onorate , urmează să vă plătescă şi diferenţa, atunc aşteptaţi plata- încasarea! diferenţei!



#32 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 09 April 2009 - 10:52 AM

Am si eu o problema asemanatoare la un ONG - este neplatitor de TVA, deci,
cum inregistrez facturile din punct de vedere al TVA - ului pentru care ulterior se intocmeste solicitare de recuperare. Este vorba de tva - ul aferent cheltuielilor efectuate din fonduri nerambursabile. Cei care au avut situatii similare poate ma pot ajuta cu un sfat.



#33 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 26 August 2010 - 11:16 AM

si pe mine ma intereseaza subiectul.
Nu il gasesc dezvoltat pe conta.
Sa traiti bine!



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2011 - 03:18 PM

Vezi postareagrayraven, la 17 November 2008 - 01:33 PM, a spus:

Pai la fel se procedeaza:
1. azi se inchieie contractul cu autoritatea care iti acorda subventia, ca urmare 445 = 131 sau 132.
cf. OMFP 3055/2009, de la 01.01.2010 contul 131 a fost inlocuit cu contul 4751 si ct. 132- cu cu 4752 !! daca nu faceti inlocuirea, nu va iese bilantul !!



#35 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 28 October 2011 - 08:44 AM

O intreprindere individuala care a primit fonduri trebuie sau nu sa intocmeasca balanta contabila? Si suma primita cand trebuie impozitata?



#36 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 10 December 2011 - 03:30 PM

Am o intrebare: pt rambursare fonduri europene nerambursabile... stiu teoria, cand se face, daaar... in toate materialele am gasit o inregistrare iar in ghidul nou de la CECCAR, pt proiecte cu finantare europeana am gasit altceva.\
Deeeci, lucrez ca si contabil la un proiect operational cu fonduri europene. Am o situatie neclara, si, desi am cautat in cursul dl Rapcencu de la ASE, cartea dlui Morosanu si ghidul ord. 3055 nu am gasit ce trebuie. Problema mea este la derecunoasterea unei subventii! In materialele amintite imi apare ca inreg Venituri amanate (475) = Disponibil (5121/5124). Problema mea este ca, in normele noastre si ghidul de la CECCAR apare ca inreg:
Venituri amanate = Datorii si apoi Datorii = Disponibil!
Mentionand ca sunt incepatoare Imagine postata si ca poate este pueril ce intreb, sincer nu stiu care cont de Datorii este folosit???
adica, efectiv, nr. contului??? Sper sa nu ma fac prea tare de ras si sa ma ajutati! Imi cer scuze pt timpul pe care vi-l rapesc si multumesc anticipat!



#37 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 13 December 2011 - 08:47 PM

Vezi postareamady90, la 10 December 2011 - 03:30 PM, a spus:

Am o intrebare: pt rambursare fonduri europene nerambursabile... stiu teoria, cand se face, daaar... in toate materialele am gasit o inregistrare iar in ghidul nou de la CECCAR, pt proiecte cu finantare europeana am gasit altceva.\
Deeeci, lucrez ca si contabil la un proiect operational cu fonduri europene. Am o situatie neclara, si, desi am cautat in cursul dl Rapcencu de la ASE, cartea dlui Morosanu si ghidul ord. 3055 nu am gasit ce trebuie. Problema mea este la derecunoasterea unei subventii! In materialele amintite imi apare ca inreg Venituri amanate (475) = Disponibil (5121/5124). Problema mea este ca, in normele noastre si ghidul de la CECCAR apare ca inreg:
Venituri amanate = Datorii si apoi Datorii = Disponibil!
Mentionand ca sunt incepatoare Imagine postata si ca poate este pueril ce intreb, sincer nu stiu care cont de Datorii este folosit???
adica, efectiv, nr. contului??? Sper sa nu ma fac prea tare de ras si sa ma ajutati! Imi cer scuze pt timpul pe care vi-l rapesc si multumesc anticipat!
vad ca nu imi raspunde nimeni dar intre timp m-am luminat! datorii este contul 462. mai am inca multe enigme. daca exista cineva amabil, care lucreaza cu fonduri europene si doreste sa ma lumineze si pe mine, il astept la mess/mail mady_imobiliare@yahoo.com. in speranta unei viitoare colaborari va urez sarbatori fericite tuturor celor care cititi acest mesaj si mai ales doamne otilia alupei care este o dragutza!



#38 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2014 - 09:41 PM

Buna seara, am si eu o intrebare,
Cum se evidentiaza in contabilitatea unui ONG care are in derulare un proiect european-posdru,contributia proprie de 2%,se trece la venituri si ea o data cu cheltuielile efectuate ? cei 2% contributia mea la proiect trebuie sa se reflecte in venit ?
Va multumesc.



#39 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 19 January 2014 - 03:35 PM

In afara de cheltuielile eligibile si de cele neeligibile cuprinse in bugetul contractului de finantare POS CCE mai apar si alte cheltuieli legate de activitatea de achizitie a utilajelor, precum:
- comisioane bancare generate de derularea contractului de credit pentru partea de contributie proprie a societatii(pt. ca fd. nerambursabile sunt de 60% din val totala a utilajelor),
- comisionul care se achita catre societatea de consultanta fd. nerambursabile cu care sociatatea are ctr. incheiat,
-comision catre Fd.de Garantare a creditelor nerambursabile catre IMM,
La momentul inregistrarii in contabilitate a acestor cheltuieli trebuie sa inregistram aceeasi suma si ca venituri? Daca nu le inregistram si pe venituri, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit?



#40 coranel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 April 2014 - 10:29 AM

Buna ziua,

Am o problema in legatura cu un proiect POSDRU si anume:
- in contul 445, dupa primirea sumei aferente ultimei cereri de rambursare, imi ramane o suma care este de fapt valoarea dobanzii incasate la contul proiectului. Stiti ca dobanda se scade din fiecare cerere de rambursare la sectiunea venituri din proiect. Eu am inregistrat dobanda incasata 5121=734.1. Cum fac cu respectiva suma care ramane in contul 445, ca acest cont sa ramana pe 0, ce note contabile trebuie sa fac? Va rog mult sa ma ajutati.
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL