Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decizie majorare salariu de la 01.01.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

decizie majorare salariu de la 01.01.2011

27 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2010 - 07:37 PM

Pentru majorarea salariului la salariul minim de la 01.01.2011 trebuie intocmita si depusa la ITM decizie colectiva?
Azi un inspector la ITM Bucuresti a spus ca trebuie act aditional pentru fiecare angajat. Stie cineva ce trebuie depus pentru majorarea la salariul minim si dca are cineva formulare pentru decizie colectiva si act aditional, poate le ataseaza pe site. Multumesc



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 December 2010 - 08:42 PM

am atasat act adit individ si colectiv

Fisiere atasate





#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2010 - 09:03 PM

Vezi postareamihaci, la Dec 15 2010, 07:37 PM, a spus:

Pentru majorarea salariului la salariul minim de la 01.01.2011 trebuie intocmita si depusa la ITM decizie colectiva?
........are cineva formulare pentru decizie colectiva ......., poate le ataseaza pe site. Multumesc
este deja pe site, aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...&hl=decizie
exista, de asemenea, mai multe modele de act aditional, dintre care unul e aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;hl=aditional , eu pe acesta il folosesc

dar daca nu ai folosit functia de cautare :thumbup: , ca te cert acum ... mai ales ca esti membru vechi si stii f bine regulamentul



#4 Nicolae BOTH

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 15 December 2010 - 09:40 PM

Eu din cate am inteles dupa 01.01.2011, nu mai trebuie depus la ITM nimic. (state de plata , contracte, decizii, etc). Voi aveti alte infomatii ????



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 December 2010 - 09:44 PM

nu mai opereaza carnetele de munca, restul ramane!!! pai credeati ca ne scot si noua din munca?!



#6 anisoaratunaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 16 December 2010 - 02:08 PM

eu am fost ieri la itm braila cu acte aditionale de majorare salarii incepand cu 01.01.2011 si nu au vrut sa le primeasca spunand ca de la aceasta data nu se mai fac inscrieri in cartile de munca; cum vom proceda mai vedem :thumbup:



#7 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 December 2010 - 03:03 PM

am depus astazi la itm iasi si au primit urmatoarele documente ptr modificare salarii de la 01.01.2011
- adresa de inaintare decizii si acte aditionale
- decizia de majorare salarii
- acte aditionale cim

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 December 2010 - 03:41 PM
eliminare size marit, text integral si rearanjare in pagina

The art of knowing is knowing what to ignore.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2010 - 03:43 PM

adica ai depus si decizii si acte aditionale ?? :thumbup: ca sunt 2 documente cu aceeasi functie in acest caz



#9 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 December 2010 - 03:56 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Dec 16 2010, 03:43 PM, a spus:

adica ai depus si decizii si acte aditionale ?? :smile: ca sunt 2 documente cu aceeasi functie in acest caz


initial am dus doar actele aditionale si adresa de inaintare si mi au cerut decizia de majorare a salariului care trebuia sa contina tabelul cu personalul angajat si modificare de salariu ...cam aiurea intradevar ... :thumbup:
The art of knowing is knowing what to ignore.



#10 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 December 2010 - 05:55 PM

De la 01.01.2010 nu va mai exista relatii cu publicul decat pentru ridicarea cartilor de munca .
Cladirea aceea sub forma de hala de la Bucuresti ,se va desfiinta pentru ITM.
mi-a spus o inspectoare ,ca se vor aduce niste masini grele in ea... habar nu am de unde ca nu a mai continuat discutia....



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 December 2010 - 10:23 AM

Eu cred ca documentele aferente lunii decembrie (state, declaratii) se depun la ITM si in ianuarie. Doar documente aferente lui ianuarie nu se mai depun.

In ce priveste marirea unor salarii de la 1.01.2011 din cauza cresterii salariului minim pe economie la 700 lei pentru firmele private (la unele ramuri fiind mai mare) aceasta marire se face prin decizie a conducerii, cu tabel nominal al persoanelor, care sa contina marca, numele si prenumele, salariul anterior, noul salariu si semnatura de luare la cunostinta.
Acest tabel va contine doar pesoanele a caror salariu din decembrie cade in ianuarie sub salariul minim brut legal. Lor li se majoreaza salariul la salariul minim brut stabilit in Contractul colectiv de munca (tinand cont si de coeficientii din ianuarie, diferiti fata de cei din decembrie). Pentru cei carora li se mareste salariul mai mult decat salariul minim sau aveau deja salariul cel putin cat salariul minim sunt necesare acte aditionale la CIM.
Actul aditional la CIM presupune acordul ambelor parti, dar in cazul maririlor de salariu prin lege nu se mai cere acordul angajatului (deoarece unul mai nonconformist ar putea sa refuze marirea de salariu). Si micsorarile de salariu cu 25% in 2010 la bugetari s-au facut prin lege, fara acte aditionale la CIM. Era si culmea ca bugetarii sa semneze ca sunt de acord cu micsorarea.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 21 December 2010 - 12:14 PM

care este baza legala pentru majorarea aceasta ? ca eu nu am gasit HG-ul, doar ce-am auzit pe la stiri.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2010 - 12:41 PM

HG 1193/2010, am postat-o chiar eu la "noutati legislative", acum cateva zile ... dar daca nu se fol. fct de cautare :thumbup:

Salariul minim se va majora anul viitor la 700 lei in mediul privat, prevede noul Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel National semnat vineri 17 dec. 2010, valabil in perioada 2011-2014, care mai stipuleaza ca anual castigul salarial minim va fi negociat. Potrivit noului CCM la nivel naţional, salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118 lei/oră, respectiv 700 de lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 December 2010 - 12:45 PM




#14 andreea777

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 December 2010 - 10:07 AM

stie cineva care sunt coeficientii de majorare pentru studii medii, si posliceale? pentru studii superioare, am inteles ca ramane valabil salariul minim de 1200 ron.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2010 - 01:49 PM

s-au postat la noutati legislative :smile: , multumita lui doiny :thumbup:

le vreti si aici, ca sa fie mai la indemana, mai grupat ? :laugh:



#16 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 28 December 2010 - 02:48 PM

Citeaza

le vreti si aici, ca sa fie mai la indemana, mai grupat ?
Otilia draga, eu zic ca ar fi bine sa fie postat si aici, avand in vedere si tematica topicului, vorba ta, sa fie mai grupate :smile: .
Multumiri lui Doiny :thumbup: !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 28 December 2010 - 02:48 PM

Dana




#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2010 - 04:07 PM

s-a facut !! :thumbup:

Vezi postareadoiny, la Dec 28 2010, 10:58 AM, a spus:

Potrivit dispozitiilor art. 40 alin. (1) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2011 – 2014, salariul de baza minim brut pe ora, negociat, va fi de 4,118lei/ora,
respectiv 700 lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe luna.

(2) Strict pentru anul 2011, se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:

a) muncitori:
1. necalificati – 1;
2. calificati – 1,1.

b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala – 1,1;
2. postliceala – 1,15;

c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri – 1,3;
2. studii superioare de scurta durata – 1,3.

d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de paregatire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficientii de ierarhizare de la alin. ( 1) se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(4) Salarizarea personalului incadrat conform alin. (1), se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.

Daca, conform grilei de salarizare, salariul brut este rezultatul inmultirii salariului minim cu coeficientul de ierarhire corespunzator postului ocupat, vor fi modificate toate salariile ca urmare a modificarii salariului minim.

Prevederile Contractului colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2011 – 2014 se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2011, astfel ca, salariile vor fi majorate incepand cu aceasta data. Contractul colectiv de munca incheiat la nivel de unitate se va modifica in conformitate cu prevederile Contractului colectiv de munca unic la nivel national.

La alineatul (2) al art. 17 din Codul muncii, sunt enumerate elementele cu privire la care salariatul trebuie informat, intre care si salariul.

La alineatul (4) insa, art. 17 din Codul muncii stabileste ca orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (2) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 15 zile de la data incunostintarii in scris a salariatului, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare rezulta ca posibila din lege sau din contractul colectiv de munca aplicabil.

De aceea, nu este obligatorie incheierea actului aditional, prin exceptie de la prevederile art. 17 alin. (4) teza I din Codul muncii, in cazul modificarii salariului minim in baza legii sau a contractului colectiv de munca aplicabil.

Asadar, modificarea salariului inscris in contractul individual de munca, prin fectul legii sau al contractului colectiv de munca aplicabil, poate fi operata si prin decizia angajatorului.

Aveti mai jos un Model de decizie

Model decizie colectiva

Antetul

DECIZIA NR. ........./...........................


Angajatorul S.C. .................... S.R.L. cu sediul in ..............., str. ..................... nr. 25, sector/judet .............., inregistrata la Registrul Comertului din Bucuresti sub nr. J....../........../......................., C.U.I. ....................., telefon ........................., reprezentata legal prin dl./dna ............................................in calitate de director general /administrator, emite prezenta

DECIZIE

Art. 1 In temeiul art. 40 alin. (1) lit. a) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru anul 2011, emite prezenta incepand cu data de 01.01 .2011 salariul de baza lunar se modifica dupa cum urmeaza:

Nr. Crt. Nume si Prenume Functia Salariul vechi (RON) Salariul nou (RON) Semnatura de luare la cunostinta
1
2
3
4
5
6

Art. 2 Prezenta decizie va fi adusa la indeplinire de catre departamentul ....................

Director General/Administrator
.................................................




#18 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 December 2010 - 05:21 PM

Cu placere,

Sarbatori Fericite...

Ca nu se stie ce ne asteapta zilele acestea cu.......modificarile codului fiscal.. :cool: :thumbup:



#19 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 28 December 2010 - 06:27 PM

-statele pentru luna decembrie 2010 se depun la ITM
-comisionul ITM 0.75%(0.25%) nu se mai plateste aferent / cu 01.01.2011
-cartile de munca se vor returna angajatorilor pe baza de tabel ; inchise cu art.298 alin.3 Lg.53/2003
adica se abroga art.296 CM;ORDIN 136/1976;decret 92/76
-cartile de munca se predau de catre ITM pana-n 25.06.2011
-dupa ce le primim de la ITM se predau titularilor tot pe baza de PV
-Revi-sal ramane
-nr.de inregistrare (care-l primeam de la ITM , se inlocuieste cu:) numar dat de catre societate dintr-un registru nou facut de noi , stampilat,securizat ,numai pt. documente emise :act adit,decizii,etc.
-se pune un accent mai mare pe dosarul personal al angajatului(fisa post,acte aditionale,etc) s-au gandit sa majoreze si amenzile (d-le de la ghisee/carti - se pare ca vor trece la insp.control :smile:
-incepand cu 01.01.2011 noi vom elibera adeverinte de venit pt.angajatii care se pensioneaza , etc.
-se complecteaza R.O.I. cu un act aditional :cine elibereaza adeverinte , in ce conditii (adaptati noilor cerinte)
-deci ele opereaza-n carti doar tot ce reprezinta inclusin 31.12.2010 ,restul se arhiveaza la noi (adica-n dosarul angajatului cu numar din Registrul intern).
-concluzia a fost "n-ati vrut voi fara cozi?" :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ad: 28 December 2010 - 06:28 PM




#20 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 05 January 2011 - 12:19 PM

Si la Cluj am incercat sa ducem decizii privind salarul minim si ni s-a spus ca totul se depune on line de la 01.01.2011 cf. OUG 123/2010 s-a abrogat Legea 133/1999.
Bun dar cum trimitem on line? Si mi s-a raspuns ca se vor face modificari la Revisal...si se vor trimite si statele de plata tot on line...dar oare nu primim amenda ca nu am depus deciziile?
Voi ce mai stiti prin tara? Cum se procedeaza la alte ITM-uri?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL