Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 101 / depunere 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


decl. 101 / depunere 2011


308 replies to this topic

#121 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 February 2011 - 01:40 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 3 2011, 12:06 AM, a spus:

ai gresit considerand suma de 9459 ca fiind impozit profit aferent anului 2010, adica:
-in conta se face 1174=691
-in decl nu tii cont de suma de 9459
Idem pentru majorari de intarziere, cat e pana la 31.12.2009 se inreg 117=6581 si dif pt 2010 121=6581
Multumesc pentru raspuns . M-am gandit si la asta, ca ar trebui sa inregistrez 1174 = 441 , respectiv 1174 = 4481 ,dar rezultatul final ar fi acelasi,doar ca mut pierderea fiscala dintr-un an in altul . Astfel , nu trec la rd 24 impozitul pe profit, dar ar tb sa trec la rd 35 pierdere de recuperat
camix



#122 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 February 2011 - 01:47 PM

pierderea de recuperat din decl 101 este pierderea fiscala, nu contabila




#123 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 02:28 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 3 2011, 12:47 PM, a spus:

pierderea de recuperat din decl 101 este pierderea fiscala, nu contabila
Mie tot nu-mi este clar: daca la septembrie avem pierdere fiscala (cum apare dupa completarea D101 pentru prima perioada fiscala din 2010 ), aceasta suma va fi trecuta in D101 pentru a doua perioada fiscala a anului, la randul 38 ?? (de fapt ea nu este pierdere din anii precedenti, ci din lunile precedente )
Initial, odata ce oricum am platit impozit minim, am considerat ca va reprezenta doar pierdere contabila (cam cum sunt tratate pierderile la platitorii de impozit pe venit micro), si nu va fi luata in calcul la impozitele pe profit viitoare. Altfel de ce ar fi trebuit doua declaratii, cand se putea numai una pentru tot anul?
Acuma nu mai sunt asa de sigura :thumbup:
Deci voi cum completati?

Aceasta postare a fost editata de fboji: 03 February 2011 - 02:31 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#124 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 February 2011 - 02:38 PM

Vezi postareacamix, la Feb 3 2011, 01:40 PM, a spus:

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 3 2011, 12:06 AM, a spus:

ai gresit considerand suma de 9459 ca fiind impozit profit aferent anului 2010, adica:
-in conta se face 1174=691
-in decl nu tii cont de suma de 9459
Idem pentru majorari de intarziere, cat e pana la 31.12.2009 se inreg 117=6581 si dif pt 2010 121=6581
Multumesc pentru raspuns . M-am gandit si la asta, ca ar trebui sa inregistrez 1174 = 441 , respectiv 1174 = 4481 ,dar rezultatul final ar fi acelasi,doar ca mut pierderea fiscala dintr-un an in altul . Astfel , nu trec la rd 24 impozitul pe profit, dar ar tb sa trec la rd 35 pierdere de recuperat
Scuze, in loc de rd 35 se va citi rd 38 pierdere de recuperat
camix



#125 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2011 - 03:20 PM

Vezi postareaHANDA76, la Feb 3 2011, 03:23 PM, a spus:

Eu maine depun, a mai depus cineva decl 101?
Multumim!

Si on line si la ghiseu mi-a dat mesaj de eroare din cauza asta.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 February 2011 - 06:14 PM
eliminare citare integrala, inutila a unui mesaj anterior




#126 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 03 February 2011 - 03:30 PM

Eu am depus rectificativa de 2 ori si mi-a dat eroare....
E o problema cu declararea impozitului pe profit din D 100 .

Daca ai platit minim pe 3 trimestre, si nu treci nimic la rubrica impozit declarat ...
( sa presupunem ca aceasta e eroarea.....)
face calculul eronat diferente de regularizat de plata tot impozitul minim......cu alte cuvinte...
daca ai platit in cursul anului impozit minim pe 3 trimestre , din declaratia 101 rezulta ca-l mai ai de plata..o data.

Eu astept ... poate modifica formularul ... ca nu e ok nici daca declar Rd 2 din decl 100 nici daca declar numai impozitul profit din cursul anului.



#127 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2011 - 03:38 PM

si eu am depus rectificativa on line cu acelasi mesaj de eroare si am mers la ghiseu...si mi-a spus ca acolo e eroarea, cu toate ca in instructiunile de completare zice ca la randul 5 se scrie impozitul de plata (randul 2 din decl 100), numai ca declaratia nu prea respecta instructiunile.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 February 2011 - 06:15 PM
eliminare citare inutila mesaj anterior




#128 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 03:48 PM

Atasat circulara privitoare la D101 :

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=...uthkey=CPPrhIID



#129 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2011 - 03:51 PM

scuze, a aparut de mai multe ori

..

Eu trebuie sa depun bilantul neaparat in 2-3 zile
Oare il primeste fara declaratia 101? (sa o depun ulterior pe aceasta)

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 February 2011 - 06:12 PM




#130 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 04:17 PM

Vezi postareates, la Feb 3 2011, 02:38 PM, a spus:

Vezi postareadoiny, la Feb 3 2011, 05:30 PM, a spus:

Daca ai platit minim pe 3 trimestre, si nu treci nimic la rubrica impozit declarat ...
Nu inteleg, de ce sa nu treci nimic la impozit declarat?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#131 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2011 - 04:19 PM

Vezi postareafboji, la Feb 3 2011, 05:17 PM, a spus:

Nu inteleg, de ce sa nu treci nimic la impozit declarat?
pentru ca la depunere ai mesaj de eroare

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 February 2011 - 06:16 PM
restrangere citat la partea vizata in raspuns




#132 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 04:28 PM

Eu banuiesc ca mesajul de eroare provine de la faptul ca in declaratia 101 pe primele 3 trimestre nu trebuie completata sectiunea C . Dar asta nu scrie nicaieri, ma bazez doar pe ce gandesc eu: n-ai cum sa definitivezi impozitul pe profit anual la 30 septembrie.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#133 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 03 February 2011 - 04:33 PM

Pai una este impozit minim.....
si alta este impozit profit calculat.....

nu stiu exact cum este, ca ma exaspereaza si pe mine problema asta.

Eroarea lu ...peste...



#134 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 04:40 PM

Vezi postareadoiny, la Feb 3 2011, 03:33 PM, a spus:

Pai una este impozit minim.....
si alta este impozit profit calculat...
Daca te uiti in declaratiile depuse in timpul anului nu scrie minim sau calculat. Scrie impozit pe profit datorat de PJ romane...
Si sunt din ce in ce mai convinsa ca pierderea primelor 3 trimestre va ramane doar pierdere contabila. Odata ce impozitul minim este "final" , el nu va putea reprezenta "pierdere fiscala de recuperat" :cool: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#135 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2011 - 05:07 PM

Vezi postareafboji, la Feb 3 2011, 05:28 PM, a spus:

Eu banuiesc ca mesajul de eroare provine de la faptul ca in declaratia 101 pe primele 3 trimestre nu trebuie completata sectiunea C . Dar asta nu scrie nicaieri, ma bazez doar pe ce gandesc eu: n-ai cum sa definitivezi impozitul pe profit anual la 30 septembrie.
Am scris si mai sus...am avut numai minim 1625*3=4875. La ghiseu am rugat-o pe d-na sa prelucreze declaratia si am vazut chiar eu pe ecran eroarea: la randul 5 tre sa fie zero si la 6 = 4875 (adica datorat).
Plus ca la instructiuni de completare scrie ca la randul 5 se scrie impozitul de plata din declaratiile 100. La mine e acelasi lucru cu minimul.
Nu scrie nicaieri ceva clar... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de tes: 03 February 2011 - 05:10 PM




#136 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 04 February 2011 - 10:06 AM

Si sunt din ce in ce mai convinsa ca pierderea primelor 3 trimestre va ramane doar pierdere contabila. Odata ce impozitul minim este "final" , el nu va putea reprezenta "pierdere fiscala de recuperat" :cool: .

[/quote]


Eu am preluat in a doua declaratie 101, la rd 38, pierderea fiscala calculata in prima declaratie 101. Si eu am fost tot pe pierdere in primele 3 trimestre. Dar nu am depus declaratiile inca.



#137 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 11:23 AM

Vezi postareafboji, la Feb 3 2011, 04:40 PM, a spus:

Daca te uiti in declaratiile depuse in timpul anului nu scrie minim sau calculat. Scrie impozit pe profit datorat de PJ romane...
ba da, scrie !! in decl. 100 ai 2 coloane, "datorat" unde e impoz. calculat si "impozit minim"



#138 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 11:46 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 4 2011, 09:23 AM, a spus:

in decl. 100 ai 2 coloane, "datorat" unde e impoz. calculat si "impozit minim"
Eu ma refeream la "Denumire creanta fiscala" din declaratia depusa la finante, punctul 1 din ea. Scrie 103--Imp. pe profit datorat de PJ romane. Acolo este un singur cod bugetar.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#139 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 04 February 2011 - 01:45 PM

tot referitor la declaratia 101 pt perioada 01.01-30.09

la randul 24 sectiunea B se trece si impozitul minim platit la unul din cele trei trimestre sau numai impozit profit declarat si platit?

multumesc mult de tot :thumbup:



#140 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2011 - 04:45 PM

Citeaza

tes : Am scris si mai sus...am avut numai minim 1625*3=4875. La ghiseu am rugat-o pe d-na sa prelucreze declaratia si am vazut chiar eu pe ecran eroarea: la randul 5 tre sa fie zero si la 6 = 4875 (adica datorat).
Plus ca la instructiuni de completare scrie ca la randul 5 se scrie impozitul de plata din declaratiile 100. La mine e acelasi lucru cu minimul.
Cu siguranta este o eroare in programul lor, ai completat corect, Tes si instructiunile sunt clare. Daca ar fi 0 la rd. 5 s-ar dubla obligatia de plata in Fisa, ceea ce este complet eronat, prin. D. 101 se stabileste diferenta de impozit ramasa de plata sau de recuperat pt. anul fiscal fata de declarat si calculul final.

Citeaza

gabriela berciu : tot referitor la declaratia 101 pt perioada 01.01-30.09

la randul 24 sectiunea B se trece si impozitul minim platit la unul din cele trei trimestre sau numai impozit profit declarat si platit?
La rd. 24 se trece rulajul ct. 691 pt. anul fiscal respectiv, care poate fi chiar si numai minimul in cazul soc. in care impozitul calculat dupa regulile clasice < imp. minim.

Citeaza

sorinela : Eu am preluat in a doua declaratie 101, la rd 38, pierderea fiscala calculata in prima declaratie 101. Si eu am fost tot pe pierdere in primele 3 trimestre. Dar nu am depus declaratiile inca.
Ai procedat corect. Nu este cazul tau, dar si in D. 101 pt. 1/2010 daca exista pierdere fiscala de recuperat din anii precedenti in limita celor 5, respectiv 7 ani (incepand cu D. 101 din 2009), se tine cont de ea la calculul rez. fiscal si se preia in rd. 38 .

Citeaza

fboji : Eu banuiesc ca mesajul de eroare provine de la faptul ca in declaratia 101 pe primele 3 trimestre nu trebuie completata sectiunea C . Dar asta nu scrie nicaieri, ma bazez doar pe ce gandesc eu: n-ai cum sa definitivezi impozitul pe profit anual la 30 septembrie.
Se completeaza sectiunea C la 30.09.2010 si se definitiveaza impozitul pe profit pentru primul an fiscal, vorbim despre 2 ani fiscali (nu ani contabili) intr-un an contabil, calculele pt. cei doi ani fiscali se fac separat pt. fiecare an fiscal conform regulilor generale cu anumite exceptii care tin de aceasta separare "doi in unul" , calculul rez. fiscal (nu contabil )se face tinand cont de pierderea fiscala de rec. din anii precedenti, de chelt. ned., deduceri, etc. Daca la finele 1/2010 se obtine pierdere fiscala, in 2/2010 la calculul rezultatului fiscal se tine cont de acesata pierdere fiscala care se va completa la rd. 38 din D. 101/2/2010.

Citeaza

aNgelica pop : mno staii asa..fboji..pe cea de a doua preiau pierderea fiscala ce rezulta din prima,nu e asa? pfoiiiii
Angelica, daca ai pierdere fiscala in 1/2010 se preia pierderea fiscala in rd. 38 din 2/2010 daca te incadrezi in regl. CF cu privire la cei recuperarea pierderii fiscale in cei 5, respectiv 7 ani.

Citeaza

kamath :
1.Gresit, in codul de procedura fiscala se specifica ca in 2010 pentru situatiile lui 2009 nu este nevoie de viza consultantului fiscal. Acum nu se se mai precizeaza nici o exceptie de unde rezulta obligativitatea.
2. Privitor la declaratii este foarte clar si nu cred ca trebuie sa apara nimic dpdv legislativ ca sa ne lamureasca.
Kamath, la pct. 1, una este ceea ce interpretezi tu si alta este ceea ce scrie la art. 83, alin. 5 CPF. Anul trecut au fost discutii suficiente pe aceasta tema care s-au finalizat printr-un comunicat ANAF dat cam prin febr. 2010 in care s-a precizat notificarea ulterioara a societatilor care nu au respectat preved. legislative, unii contribuabili, PJ, au primit Notificari, altii nu, in functie de fiecare Adm. financiara. Cred ca nu ar trebui sa insistam pe acest subiect pentru ca nu este cazul sa tulburam apele, ne bucuram ca se preiau asa cum se preiau.
La 2. : poate pentru tine este f. clar, pentru unii dintre noi nu este si asteptam Normele CF, care probabil vor aduce precizarile necesare.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 04 February 2011 - 04:48 PM

Dana







Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL