Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
modificari in Legea contabilitatii nr.82/1991 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


modificari in Legea contabilitatii nr.82/1991


54 replies to this topic

#21 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 11 January 2011 - 08:23 AM

De pe forumul CECCAR :


Profesia contabilă este consternată de noile aventuri care se propun prin proiectul de modificare a Legii Contabilității, publicat pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice.
Dacă găsiți necesar, analizați și semnați pentru a fi transmis inițiatorului propunerii legislative următorul
Protest

I. Prin proiectul de modificare a Legii Contabilității (respectiv prin abrogarea alineatelor 2 și 3 ale art. 10) propus de Ministerul Finanțelor Publice, se prevede nici mai mult nici mai puțin decât dereglementarea serviciilor contabile, ceea ce, într-o accepțiune anglosaxonă, nu e rea. Se pune însă întrebarea dacă „mecanismul” de trecere de la o extremă la alta va funcționa, având în vedere situația actuală a României; de asemenea, dacă bugetul statului este pregătit să mai primească încă o lovitură decisivă.
Pe lângă aruncarea în derizoriu a contabilității – considerată tot mai mult pe plan internațional ca factor de încredere, de securizare a afacerilor și deci, de creștere economică și bunăstare – consecințele imediate se vor exprima prin următoarele:
1. Oricine va putea organiza și ține contabilitatea și întocmi situații financiare: indiferent de calificare, indiferent de funcție (se știe că într-o entitate sunt funcții incompatibile) și indiferent de profilul moral (sunt îngropate valorile morale ale profesioniștilor contabili, prevăzute prin standardele internaționale și naționale ale profesiei). Rezultatul? nici cea mai mică garanție în ce privește calitatea situațiilor financiare și deci, a rezultatelor declarate public.
2. Obținerea de venituri ilicite din prestarea serviciilor contabile, creându-se o nouă presiune asupra bugetului prin creșterea evaziunii fiscale.
3. Un atac la procesul educativ și a învățământului superior de profil prin descurajarea celor ce vor să urmeze studiile economice de profil.
4. Discreditarea profesiei contabile din România, o profesie cu tradiție și recunoaștere la nivel național și internațional.
Măsuri: menținerea prevederilor actuale ale legii cu înlăturarea din alineatul 3 al art. 10 a cuvintelor „autorizate potrivit legii”.

II. Propunerile de la pct. 28 nu rezolvă obiectivul prevăzut în Nota de fundamentare (pct. 2 liniuța 3), de separare și vor întări și mai mult confuziile, astfel:

- în primul rând nu rezultă în ce constă semnarea. Legea trebuie să prevadă minimum de operații prealabile semnării sau obligația de a aplica standardele profesionale emise de CECCAR.

- la alineatul 10: de ce „de regulă”? Teza a II-a ar trebui să aibă următorul text „Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare și să fie membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, sau să fie declarate de entitate la Registrul Comerțului”.

- la alineatul 11: Înlăturarea din text a cuvintelor „autorizate potrivit legii”.

- la alineatul 12: Textul prevăzut trebuie înlăturat, deoarece descurajează dezvoltarea întreprinderilor mici și mijlocii; pe de altă parte, sunt zeci și sute de mii de asemenea întreprinderi – plătitori de impozite, care nu pot fi lăsate pe mâna administratorilor care au cu totul alte pregătiri și alte interese.


Departamenul servicii contabile

Daca sunteti de acord cu aceasta petitie, va rugam sa semnati accesand urmatorul link:
http://www.petitieonline.ro/petitie/profes...-p03267049.html

Aceasta postare a fost editata de mariana07: 11 January 2011 - 08:29 AM




#22 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 January 2011 - 09:37 AM

Vezi postareamariana07, la Jan 11 2011, 09:23 AM, a spus:

De pe forumul CECCAR :


Profesia contabilă este consternată :thumbup: de noile aventuri care se propun prin proiectul de modificare a Legii Contabilității, publicat pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice.

Protest

... Se pune însă întrebarea dacă „mecanismul” de trecere de la o extremă la alta va funcționa, având în vedere situația actuală a României; de asemenea, dacă bugetul statului este pregătit să mai primească încă o lovitură decisivă. :smile:


profesia contabila nu e deloc consternata.
e chiar incantata.
"consternata", cu siguranta, e numai "conducerea" :laugh: ceccar.

intrebarea care si-o pune "conducerea" e , de fapt, daca bugetul ceccar, nu al statului, "este pregătit să mai primească încă o lovitură decisivă", ca se darama sandramaua aia cu perfectionarea continua :sad: :tongue: :laugh: (contra cost, evideeeeeeent- MARE BUSINESS !!!) pentru "tinut contabilitati", "vanzari" semnatura :sad: , la toti tarabagii (sigur, si la gogoserii :lgh (23): )...




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 11:57 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 11 2011, 02:45 AM, a spus:

Nu se face nici o reparatie morala fata de contabilii fara studii, nu pot semna contabilii cu studii medii sit. financiare anuale, conform proiectului, exista obligativitatea studiilor superioare (alin. 10, art. 28).
poate ca ai dreptate, dar pe mine "de regula" m-a facut sa cred ca exista portita si ca directorul economic, contabilul sef ... trebuie sa aiba studii economice superioare, ei "de regula" semneaza sit. financiare anuale.
„(10) Situaţiile financiare anuale se semnează, de regulă, de către directorul economic, contabilul şef sau altă persoană desemnată să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare."
dar se poate interpreta si cum spui tu ...

pana la urma, cert e ca fiecare administrator raspunde pt deciziile pe care le ia priv. activitatea contabila din firma sa, ceea ce s-a mai intamplat ani de zile in Romania, pana la restrictionare de acum ceva vreme.
eu cred ca asta a fost ceruta de mediul de afaceri si vad ca este o linie de actiune aceea de a da mediului de afaceri libertati pe care le-a avut odata - vezi si codul muncii.

am prietene f bune membre CECCAR, imi pare rau pt toti cei ce platiti taxe si impozite la acest organism, dar problema nu e la legea contabilitatii, ci chiar la CECCAR. ani de zile pana in 2003 am facut si semnat bilanturi avand chiar si numai contracte de colaborare, timp in care CECCAR exista bine-mersi din 1994 fara sa se impuna practic apartenenta la el.
multi s-au grabit sa se inscrie si in CCF vazand in asta o oportunitate de a mai face un ban din certificarea decl. 101, insa fara sa se gandeasca la faptul ca certificarea va fi constestata la greu, cum e si firesc, si ca sunt sanse reale ca ea sa nu se aplice, ceea ce s-a si intamplat pana acum. astfel, au platit si ei cotizatii si examene fara sa-si fi putut recupera vreun banut. nu e vina firmelor ca s-a intamplat asa, ci este vina celor ce au decis certificarea decl. 101 si a celor ce nu s-au gandit corect la impactul acestei cerinte.



#24 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2011 - 12:11 PM

Citeaza

gigi : profesia contabila nu e deloc consternata.
e chiar incantata.
"consternata", cu siguranta, e numai "conducerea" ceccar.

:thumbup: nu vad cum ar putea fi consternata o profesie, eventual profesionistii, sau nu mai stiu eu limba romana ?!
Conducerea CECCAR, probabil s-a intors acum din tarile calde si s-a trezit ca ANAF-ul nu mai vrea "sa dea mana" cu ei, pentru ca au si ei interesele lor si organizatia lor profesionala aducatoare de profit, nu ?
Asa le trebuie, CECCAR-ul s-a dorit a fi pe vremuri un organism respectabil, care promova valoarea la un nivel inalt si in care era mare lucru sa fii admis, cu timpul teoria a "divortat" de practica, si au devenit o organizatie aducatoare de bani multi pentru conducatorii acesteia, in care numai cine nu doreste, nu intra. Membri, "neafiliati" conducatorilor de filiale sunt doar surse de venit, nu li se ofera nimic, nici macar respect. Imi pare f. rau, dar aceasta este realitatea, este tot ceea ce am constatat de ani multi la nivel de filiala, dar cred ca se poate generaliza.

Din pacate, "batalia" se da intre organizatii, pe baza intereselor lor, depinde cine are sustinere mai mare la nivelele inalte de decizie, noi suntem mici si amarati...

Dupa cum vad eu lucrurile, acest proiect, si cu parere de rau o spun, nu a fost facut de dragul economistilor si contabililor cu studii medii, buni profesionisti, neafiliati unei organizatii profesionale si nici pentru eliminarea muncii la negru si nici pentru economii in buzunarelor administratorilor de firma, administratori care inca, la noi in tara, au un somn adanc si linistit si probabil ca au motivele lor sa fie asa, altfel am fi vazut si noi dezbateri ale oamenilor de afaceri pentru ca sunt primii utilizatori ai informatiei contabile. Se prefera munca la negru, cotizatii lunare la "diversi' etc.

Mi-ar placea sa apuc sa vad practicarea meseriei financiar-contabile de catre profesionisti, indiferent de studii (medii sau superioare), fara 1000 de cotizatii aberante care sa ingroase buzunarele unora, care nici macar nu-i reprezinta, decat in teorie, si care sa poata lucra intr-un mediu legal, onest, fara concurenta neloiala a altor "persoane desemnate" si fara favoritisme in mediul de afaceri.
Sper totusi, sa nu inteleg eu corect ce inseamna aceste "persoane desemnate"...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 11 January 2011 - 12:12 PM

Dana




#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 12:36 PM

nu cred ca putem vb de "favoritisme" in mediul de afaceri (privat) atata timp cat chiar acest mediu trebuie sa absoarba cat mai mult din forta de munca disponibilizata de sistemul bugetar si cata vreme tocmai mediul privat e cel producator de taxele si impozitele din care sunt platiti bugetarii.
chiar presupunand ca angajarile se vor face in zona "gri" adica cu salarii oficiale mai mici decat realul platit - cu taxele catre stat diminuate, tot firmele private vor trebui sa angajeze somerii prezenti si viitori si sa usureze statul de povara asig. sociale platite, ba chiar sa mai aduca un banut la buget.
de aceea eu cred ca guvernul a decis sa largeasca "latzul" soc. private , astfel incat sa se poata face aceasta absorbtie cat mai mult, mai ales in acesta per. de criza.

in cazul in care Dana are dreptate cu semnatura pe sit. fin. anuale (si e f posibil sa aiba), atunci vorbim de o cale de mijloc onorabila : conta tinuta si de catre pers. desemnate/pe raspund. administratorului, dar bilant semnat numai de catre per. cu studii economice superioare ce au inclusiv CIM timp partial - pt CA > 35.000 euro, iar pt CA < 35.000 euro - doar semnatura admin. e suficienta.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 January 2011 - 12:41 PM




#26 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2011 - 12:53 PM

Citeaza

Otilia Alupei : nu cred ca putem vb de "favoritisme" in mediul de afaceri (privat)
Ai dreptate Otilia, dar eu ma refeream la favoritisme dpdv al controalelor si sanctiunilor pentru firmele care au evidenta contabila tinuta mascat chiar de catre cei care controleaza.

Dana




#27 yna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 11 January 2011 - 02:43 PM

HAI SA FIM SERIOSI. DE UNDE SA STIE UN ADMINISTRATOR SA-SI INREGISTREZE DOCUMENTELE PE CONTURI,SA INTOCMEASCA DECLARATII SAU BILANT. IN REALITATE ASTEA TOATE LE FACE CINEVA PE BANI LA NEGRU.
STITI F BINE CA ASTA E REALITATEA.



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 11:44 PM

nu neaparat :thumbup:
poate sa le fava un contabil cu studii medii (autorizat sau nu) care nu are voie sa semneze bilantul, dar care poate avea un CIM de 1 h/zi sau mai putin, deci angajat legal.

marja de adevar in ce spui poate fi destul de mare :smile: insa si semnaturile pe bilant se vand la colt de admin. financiara de catre pers. cu "parafa" sau cel putin asa s-a spus pe forum nu doar o data.

nici o lege nu-i perfecta !



#29 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 17 January 2011 - 03:39 PM

Eu cred ca este cea mai mare realizare a guvernului Boc aceasta modificare a Legii contabilitatii pentru ca introduce o concurenta reala pe piata .

Cred ca evaziunea fiscala din domeniul contabilitatii va disparea , pentru ca firmele au tot interesul sa isi deduca niste cheltuieli care pana acuma erau nedeductibile , multe contabilitati fiind platite "din buzunar" .

Masura asta poate absorbi o mare parte din forta de munca din ministerul finantelor , iar celor care nu le convine salariul li se poata replica foarte usor ca daca sunt asa buni si vor sa castige bani mai multi pot sa treaca in mediul privat sa plateasca taxe , nu sa fie platiti din taxe .

Si pe piata avocaturi ar trebui crescuta concurenta , dar nu vreau sa fiu offtopic .



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2011 - 02:56 PM

Stefan,

te-am rugat frumos sa nu mai faci reclama neautorizata, ti-am explicat pe larg si pe PM, dar vad ca degeaba. pt acest lucru ti-am sters ultimul mesaj de aici si ai 7 zile suspendat dreptul de a posta !

sincer imi pare rau ca nu ai inteles sau nu ai acceptat sa nu mai faci reclama neautorizata :thumbup:
la urmatoarea abatere iti vei pierde dreptul de a posta pe o per. mult mai lunga.

editare : constat ca ai mai fost sanctionat pt atac la persoana si, nefiind la prima abatere serioasa, termenul de suspendare se mareste la 30 zile :smile: si nivelul de avertizare la 20%

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 January 2011 - 03:47 PM




#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2011 - 03:21 PM

am separat ultimele postari despre eterna poveste numita CECCAR, intr-un topic inchis si arhivat !

dragilor, va rog frumos sa nu mai reluam discutia despre membrii CECCAR si ne-membrii, despre aceasta organizatie in general, decat daca circumstantele o impun cu adevarat, caz in care voi deschide acel topic si-l voi aduce aici de la arhiva.

haideti sa discutam strict pe prevederile din lege, fara a implica CECCAR fiindca am discutat insistent pe tema lui si anul trecut si luna asta, e limpede ca totdeauna iese cu scandal si e normal sa se incinga spiritele - subiectul fiind mereu conflictual.

va multumesc pt intelegere :thumbup:



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2011 - 12:21 PM

dragilor, :smile:

am copiat aici noile modificari aduse L82/1991, postate de Lexiroxi la alt topic :thumbup:
personal, salut aceste modificari :ok:

Vezi postareaLexiroxi, la Apr 2 2011, 06:55 PM, a spus:

Noi reglementari prevazute in Proiectul de modificare a Lg. 82/1991 – Legea contabilitatii:
1. Articolul 1 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 1 – (1) Societatile comerciale, societatile/companiile nationale, regiile autonome, institutele nationale de cercetare-dezvoltare, societatile cooperatiste si celelalte persoane juridice au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea financiara, potrivit prezentei legi.
.............................
7. Dupa alineatul (1) al articolului 5 se introduc doua noi alineate, alin. (1.1) si (1.2), cu urmatorul cuprins:
„(1.1) Persoanele care in exercitiul financiar precedent au indeplinit urmatoarele doua criterii: cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro, pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finantelor publice.
(1.2) Nivelul indicatorilor prevazuti la alin. (1.1) se poate modifica prin hotarare a Guvernului.”
11. Alineatul (1) al articolului 10 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) – (4) revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii entitatii respective.
12. Dupa alineatul (3) al articolului 10 se introduce un nou alineat, alin. (3.1), cu urmatorul cuprins:
„(3.1) In cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1.1), contabilitatea poate fi organizata si condusa potrivit prevederilor alin. (2) si (3) sau pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare.”
25. Alineatul (1) al articolului 28 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„(1) Persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) – (4) au obligatia sa intocmeasca situatii financiare anuale, inclusiv in situatia fuziunii, divizarii sau lichidarii acestora, in conditiile legii.”
29. Dupa alineatul (9) al articolului 28 se introduc cinci noi alineate, alin. (10) – (14), cu urmatorul cuprins:
„(10) Situatiile financiare anuale se semneaza de catre directorul economic, contabilul sef sau alta persoana imputernicita sa indeplinească aceasta functie.
(11) Situatiile financiare anuale pot fi intocmite si semnate de persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
(12) Situatiile financiare anuale ale persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1.1) se intocmesc si se semneaza de catre persoanele care organizeaza si conduc contabilitatea acestora.
(13) Situatiile financiare anuale se semneaza si de catre administratorul sau persoana care are obligatia gestionarii entitatii.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 April 2011 - 12:23 PM




#33 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 April 2011 - 09:05 PM

Tema: Sedinta de Guvern din 13.04.2011
Sursa: gov.ro - Biroul de presa
„In acest sens am mai adoptat astazi doua Hotarari de Guvern, am luat doua decizii pentru a sprijini investitiile, mediul de afaceri si dezvoltarea economica.
Si cea de-a doua Hotarare, pentru care iarasi apreciez Ministerul Finantelor, este legata de faptul ca 349.000 de mici intreprinzatori, 349.000 de firme vor tine un sistem simplificat de contabilitate in urma modificarilor pe care astazi Guvernul le-a aprobat prin Ordonanta de Urgenta.
Este vorba de acele firme care au o cifra de afaceri pana in 35.000 de euro, adica plafonul de platire al TVA-ului. Pentru aceste firme Ministerul Finantelor a gandit o modalitate simplificata de contabilitate, care le usureaza cheltuielile si debirocratizeaza mecanismul relatiei cu statul.
Repet, 349.000 de firme au un sistem simplificat de contabilitate ca o masura de debirocratizare si de sustinere a mediului de afaceri.”



#34 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 17 May 2011 - 04:01 PM

Pana la urma, la o firma cu CA sub 35000 euro care are administrator cu studii superioare economice dar fara CIM, acest administrator poate semna doar el situatiile financiare? Va rog daca se poate sa imi faceti si o trimitere la ordin. Multumesc mult!



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2011 - 04:37 PM

parerea mea e ca NU se poate !

Vezi postareaionutro, la 17 May 2011 - 04:01 PM, a spus:

Va rog daca se poate sa imi faceti si o trimitere la ordin. Multumesc mult!
7. Dupa alineatul (1) al articolului 5 se introduc doua noi alineate, alin. (1.1) si (1.2), cu urmatorul cuprins:
„(1.1) Persoanele care in exercitiul financiar precedent au indeplinit urmatoarele doua criterii: cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro, pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finantelor publice.
(1.2) Nivelul indicatorilor prevazuti la alin. (1.1) se poate modifica prin hotarare a Guvernului.”
11. Alineatul (1) al articolului 10 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) – (4) revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii entitatii respective.”
12. Dupa alineatul (3) al articolului 10 se introduce un nou alineat, alin. (3.1), cu urmatorul cuprins:
„(3.1) In cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1.1), contabilitatea poate fi organizata si condusa potrivit prevederilor alin. (2) si (3) sau pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare.”
25. Alineatul (1) al articolului 28 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„(1) Persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) – (4) au obligatia sa intocmeasca situatii financiare anuale, inclusiv in situatia fuziunii, divizarii sau lichidarii acestora, in conditiile legii.”
29. Dupa alineatul (9) al articolului 28 se introduc cinci noi alineate, alin. (10) – (14), cu urmatorul cuprins:
„(10) Situatiile financiare anuale se semneaza de catre directorul economic, contabilul sef sau alta persoana imputernicita sa indeplinească aceasta functie.
(11) Situatiile financiare anuale pot fi intocmite si semnate de persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
(12) Situatiile financiare anuale ale persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1.1) se intocmesc si se semneaza de catre persoanele care organizeaza si conduc contabilitatea acestora.
(13) Situatiile financiare anuale se semneaza si de catre administratorul sau persoana care are obligatia gestionarii entitatii.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 May 2011 - 04:43 PM




#36 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 May 2011 - 07:27 PM

Si parerea mea este ca NU se poate, doar la "locul" desemnat administratorului.

Dana




#37 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 17 May 2011 - 09:56 PM

Vezi postareaDana42, la 17 May 2011 - 07:27 PM, a spus:

...doar la "locul" desemnat administratorului.

Este posibil sa se aduca modificari la aceste "locuri" si uite de ce:

Citeaza

(1.1) Persoanele care in exercitiul financiar precedent au indeplinit urmatoarele doua criterii: cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro, pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finantelor publice.

Sa vedem ce va zice Ordinul.



#38 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 18 May 2011 - 07:22 AM

Multumesc pentru raspunsurile rapide:)
Probabil ca ordinul va aparea dupa data limita - 30 mai- de depunere a situatiilor financiare.

Aceasta postare a fost editata de ionutro: 18 May 2011 - 07:29 AM




#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2011 - 11:11 AM

ma gandeam ca sistemul simplificat de contabilitate se refera la conta in sine/fiscalitatea aferenta/declaratii (trimestriale), etc... , nu la situatiile financiare anuale, dar nu e exclus sa acopere si aspecte ale acestor raportari.



#40 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 19 May 2011 - 09:12 AM

Ma indoiesc sa reduca numarul declaratiilor ce trebuiesc depuse de firmele mici sub 35.000 euro. O sa faca eventual ceva de genul: se vor folosi doar conturi analitice si nu sintetice. Evidentele tot trebuiesc tinute lunar, desi se lauda ei cu balanta anuala. Cum altfel poti face declaratiile fiscale periodice?Eu zic ca ordinul e o mare palma data la...
Singurul avantaj este eliminarea bilantului la semestru!






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL