Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revenirea la impozit venit micro de 3% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


revenirea la impozit venit micro de 3%


140 replies to this topic

#101 aldan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 January 2011 - 06:00 PM

Buna seara tuturor!

Intrebare, poate, usor naiva:
Cum vor fi impozitate facturatele emise inaintea depunerii cererii de trecere la impozitul pe venit?
Multumesc anticipat!



#102 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 06:50 PM

Cum calculul impozitului pe venit se face la trimestru, iar termenul pentru a deveni platitor de impozit pe venit incepamd cu 01-01-2010 e 31-01-2010,nu inteleg ce legatura are data emiteri facturilor cu data calcularii impozitului ?




#103 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 06:52 PM

De ce nu continui discutia in celalalt topic in loc sa deschizi altu ?
Daca ramane in continuare suspendata nu are cum deveni platitoare de impozit pe venit.



#104 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 11 January 2011 - 07:11 PM

Vezi postareaaldan, la Jan 11 2011, 08:00 PM, a spus:

Buna seara tuturor!

Intrebare, poate, usor naiva:
Cum vor fi impozitate facturatele emise inaintea depunerii cererii de trecere la impozitul pe venit?
Multumesc anticipat!

Devenim microintreprinderi de la 1 ian 2011.



#105 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2011 - 09:39 PM

Vezi postareaioana.d, la Jan 11 2011, 09:42 AM, a spus:

da, este 31 ian daca folosesti 010 ca sa treci la micro, daca il folosesti ca sa treci la neplatitori de tva este 20 ian.
si 10 ianuarie pentru ca sa treci la platitori de TVA de la 1 februarie 2011 in cazul depasirii plafonului in decembrie 2010



#106 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 January 2011 - 09:51 PM

La sect 6 pe langa declaratia 010 au cerut o declaratie pe propie raspundere a administratorului ca indeplineste conditiile de a fi microintreprindere.



#107 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 10:28 PM

Chiar sunt nesimtiti, oare de unde tot scot documente suplimentare pe langa declaratiile in sine ? ba balante, ba jurnale , ba declaratii pe proprie raspundere. Ce rost mai are sintagma "sub sancţiunile aplicate faptei de fals în acte publice, declar că datele înscrise în acest formular sunt corecte şi complete " ?



#108 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 11:57 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 11 2011, 09:39 PM, a spus:

si 10 ianuarie pentru ca sa treci la platitori de TVA de la 1 februarie 2011 in cazul depasirii plafonului in decembrie 2010
20 ian., nu 10 ian :thumbup:



#109 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 January 2011 - 11:36 AM

Termen 10 ianuarie, daca ai depasit plafonul in decembrie 2010 si devii platitor de TVA din 1 februarie 2011.

"(6) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire prevăzut la alin. (1), ori, după caz, la alin. (5), trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii sau depăşirii plafonului. Data atingerii sau depăşirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins sau depăşit.

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 12 January 2011 - 11:38 AM




#110 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2011 - 01:52 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 11 2011, 09:39 PM, a spus:

si 10 ianuarie pentru ca sa treci la platitori de TVA de la 1 februarie 2011 in cazul depasirii plafonului in decembrie 2010
ca sa treci, nu ca sa iesi ... :smile: l-am citit anapoda (nu stiu ce am citit) , iertati-ma, imi dau singurica o castana :thumbup: , chiar 2 ....

brigante, imi place mult de tot avatarul tau, f sugestiv pt situatia in care ne aflam atat de des cu legislatia asta :laugh:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 January 2011 - 02:01 PM




#111 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 January 2011 - 02:36 PM

Citeaza

Otilia Alupei : brigante, imi place mult de tot avatarul tau, f sugestiv pt situatia in care ne aflam atat de des cu legislatia asta

Si mie imi place :thumbup: !

Dana




#112 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2011 - 09:08 PM

La sect. 3 azi nu mi-a primit 010 fara balanta.

Aceasta postare a fost editata de ilia: 12 January 2011 - 09:08 PM




#113 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 January 2011 - 12:49 AM

Acestea sunt abuzuri, trebuia sa ceri baza legala.
Daca o trimiteai prin posta cu scrisoare recomandata nu o primeau fara balanta ???

Dana




#114 AlexStanica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 January 2011 - 01:27 AM

Buna seara,

Am citit tot topicul si pe langa vestile bune (cum ca legea era doar neclara si ca nu conteaza statutul 3%/16% anterior 31/12/2009) si dezgustul simtit fata de toate pretentiile functionarilor, am facut si niste calcule.

Sunt intr-o situatie ciudata sa zicem. Eu am incheiat un contract de munca inainte de 31.12 insa nu am apucat sa il declar prin revisal.
Legea indica o amenda contraventionala pentru nedeclararea la timp in revisal, si anume 1500 lei care conform calculelor mele merita platita in ideea ca trecerea pe 3% va fi valida si evident impozitul mai mic (servicii, deci profit > cheltuieli).

Nu a discutat nimeni despre asa ceva pana acum si cred ca intrebarea e interesanta:

Daca am un contract de munca neinregistrat, insa semnat, stampilat, parafat de parti (angajat / angajator) pe data de 30 decembrie 2010, si vreau sa il inregistrez la ITM, ce bariere pot intampina?
Doamna de la ghiseu va intelege ca eu chiar sunt dispus sa platesc amenda si sa imi inregistreze contractul?
Sa am banii la mine? Se aplica cumva faza cu 50% din suma daca se plateste in 24h? Amenda o voi lua pe loc? sau ei imi vor inregistra dar la un control RISC sa iau amenda?

In cele din urma, apar intrebari si pe partea Declaratiei 010: Au ce sa comenteze la depunere? cat timp am formularul, balanta :), declaratia, contractul cu data care trebuie (uhm, presupun ca tre sa fie deja inregistrat la ITM nu?) trecerea la 3% va fi valida?
Sa nu ma trezesc ca vine vre-un baietas destept prin 2013 si imi recalculeaza impozitul pe ultimii 2 ani la cote de 16% :))

Multumesc.



#115 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 January 2011 - 02:25 AM

De ce nu faceti cererea pt. obtinerea parolei si transmiterea on-line a REVISAL-ului, oricum din febr. numai in acest mod il veti depune ?
Transmiteti inreg. ct. din dec. 2010 acum, daca ati uitat atunci...se mai intampla sa omiti sau sa nu stii anumite lucruri..., cu data inceperii activ. din dec., inregistrati la ITM contractul pt. dec. 2010, platiti com. ITM si depuneti statul de plata + un. ex. din declaratia transmisa + dovada trimiterii Revisalului.
Poate evitati anumite discutii si amanati sanct. contraventionala (nu am verificat daca este 1500) sau scapati de ea, cine stie ?!
Sau procedati ca si pana acum si vedeti la fata locului...
Pt. luna dec. 2010, se preiau numai acum, in luna ian. 2011 declaratii, state de plata, contracte etc. aferente anului 2010, asa ca daca va este mai avantajos acest sistem de impozitare vis a vis de amenda, nu mai stati pe ganduri .
La depunerea D. 010 nu au voie sa ceara balanta, ct. de munca etc. si daca la 31.12.2010 aveti un angajat si indepliniti celelalte condiii nu poate obiecta nimeni nimic in viitor.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 13 January 2011 - 02:26 AM

Dana




#116 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 13 January 2011 - 12:22 PM

Vezi postareaAlexStanica, la Jan 13 2011, 03:27 AM, a spus:

Eu am incheiat un contract de munca inainte de 31.12 insa nu am apucat sa il declar prin revisal.
Legea indica o amenda contraventionala pentru nedeclararea la timp in revisal, si anume 1500 lei care conform calculelor mele merita platita in ideea ca trecerea pe 3% va fi valida si evident impozitul mai mic (servicii, deci profit > cheltuieli).

Nu a discutat nimeni despre asa ceva pana acum si cred ca intrebarea e interesanta:

Daca am un contract de munca neinregistrat, insa semnat, stampilat, parafat de parti (angajat / angajator) pe data de 30 decembrie 2010, si vreau sa il inregistrez la ITM, ce bariere pot intampina?
Doamna de la ghiseu va intelege ca eu chiar sunt dispus sa platesc amenda si sa imi inregistreze contractul?
Sa am banii la mine? Se aplica cumva faza cu 50% din suma daca se plateste in 24h? Amenda o voi lua pe loc? sau ei imi vor inregistra dar la un control RISC sa iau amenda?
Pentru inregistrarea contractului la ITM, inca mai sunteti in termenul legal de 20 de zile de la incheiere.Declararea in revisal trebuia facuta,potrivit HG 37/2010, cu cel putin cu o zi inainte de inceperea activitatii (amenda e de la 1500ron).Pentru contractele incheiate dupa 01.01.2011, declararea se face doar in revisal, nu se mai inregistreaza la ITM.



#117 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2011 - 05:50 PM

Puteti trece la micro. Eu am fost in aceeasi situatie si imi asum riscul amenzii pentru Revisal. Am inregistrat contractul cu data de 20 decembrie (incepere activitate) si stampila ITM de ianuarie 2011. Aveti termen 20 de zile. Este vorba doar de amenda Revisal care nici nu stiti cand va fi, cand va veni un eventual control. Nu are cum sa va recalculeze impozitul, la 31.12.2010 respectati conditiile.



#118 Violete

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 January 2011 - 12:46 PM

Vezi postareaAlexStanica, la Jan 13 2011, 01:27 AM, a spus:

Buna seara,
Daca am un contract de munca neinregistrat, insa semnat, stampilat, parafat de parti (angajat / angajator) pe data de 30 decembrie 2010, si vreau sa il inregistrez la ITM, ce bariere pot intampina?
Doamna de la ghiseu va intelege ca eu chiar sunt dispus sa platesc amenda si sa imi inregistreze contractul?
Sa am banii la mine? Se aplica cumva faza cu 50% din suma daca se plateste in 24h? Amenda o voi lua pe loc? sau ei imi vor inregistra dar la un control RISC sa iau amenda?
Buna ziua, eu acum citesc topicul si pot sa-ti spun ca in privinta inregistrarii CIM esti in regula, 20zile calendaristice de la data incheierii/semnarii, problema se pune de declararea in Revisal, care trebiua facuta cu o zi inaintea incheierii contractului, adica 29.12.2010.

Dar ca ma fac eu, care nu am avut angajat la 31.12.2010 si am completat si depus declaratia 010 cu mentiunea de trecere la micro??????!!!!!!!!!! :thumbup: :smile: :laugh: :sad:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 January 2011 - 05:18 PM




#119 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 January 2011 - 05:36 PM

Dar ca ma fac eu, care nu am avut angajat la 31.12.2010 si am completat si depus declaratia 010 cu mentiunea de trecere la micro??????!!!!!!!!!! :thumbup: :smile: :laugh: :sad:
[/quote]

pai nu cred ca o sa iti opereze in sistem cei de la finante decl 010 pt ca in vectorul fiscal nu apareai initial cu obligatii aferente salariilor...



#120 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2011 - 08:50 PM

Vezi postareadoiny, la Jan 11 2011, 09:51 PM, a spus:

La sect 6 pe langa declaratia 010 au cerut o declaratie pe propie raspundere a administratorului ca indeplineste conditiile de a fi microintreprindere.

Este un formular standard aceasta declaratie? Daca da, aveti cumva un model?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL