Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#41 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 30 January 2011 - 07:27 PM

Vezi postarearemus2009, la Jan 29 2011, 09:18 PM, a spus:

intrebare scurta: de la 1 iulie 2011 va fi obligatoriu de trimis electronic doar declaratia 112? sau si 100, 300, 394 etc.?

Deocamdata nu se stie decat ca declaratia 112 va fi depusa obligatoriu electronic on-line dar daca tot ai cumparat certificat digital nu vad de ce nu ai depune toate declaratiile online.



#42 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 30 January 2011 - 08:22 PM

Vezi postareaVitezistu, la Jan 30 2011, 09:27 PM, a spus:

Vezi postarearemus2009, la Jan 29 2011, 09:18 PM, a spus:

intrebare scurta: de la 1 iulie 2011 va fi obligatoriu de trimis electronic doar declaratia 112? sau si 100, 300, 394 etc.?

Deocamdata nu se stie decat ca declaratia 112 va fi depusa obligatoriu electronic on-line dar daca tot ai cumparat certificat digital nu vad de ce nu ai depune toate declaratiile online.

Ma gandeam la societatile care nu au salariati sau la cele cu activitate suspendata.




#43 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 31 January 2011 - 07:15 PM

Declarația unică privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate va putea fi depusă online începând cu 7 februarie, ora 9.00, informează Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF).
Termenul limită de depunere este 25 februarie pentru obligațiile din luna ianuarie.

Potrivit sursei citate, începând de luni, 31 ianuarie, până vineri, 4 ianuarie, contribuabilii pot simula depunerea declarației unice, formular D112, care va fi procesată ca și când operațiunea ar fi reală astfel încât să fie verificate toate elementele depunerii electronice, atât de către contribuabili, cât și de către funcționarii ANAF, CNAS, CNPAS, ANOFM.

Orice operațiune realizată înainte de data de 7 februarie nu va fi considerată depunere efectivă. La încheierea perioadei de exersare, sistemul informatic va fi reinițializat, respectiv vor fi șterse fișierele și golite bazele de date create în perioada simulării.

Începând cu obligațiile declarative aferente lunii ianuarie, cu termen de declarare la 25 februarie 2011, contribuabilii care au calitatea de angajatori sau asimilați vor utiliza un singur formular (D112) privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate, formular ce va fi transmis numai autorității fiscale competente.

Până la data de 1 iulie 2011 contribuabilii vor putea depune noul formular fie prin internet, fie la ghișeu, în ultima situație prezentând Anexa 1 semnată și ștampilată, celelalte informații urmând să fie livrate pe suport electronic (CD). După 1 iulie, depunerea prin internet va fi obligatorie.

Procedura declarației unice a intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2011.

Sursa: Capital



#44 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 31 January 2011 - 08:21 PM

hmmm...."începând de luni, 31 ianuarie, până vineri, 4 ianuarie," .... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 31 January 2011 - 08:21 PM




#45 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 08:30 PM

remus2009:"Ma gandeam la societatile care nu au salariati sau la cele cu activitate suspendata."
Pt astfel de societati nu se depune declaratia 112. In decl.112 se declara doar contributiile salariale si impozitul pe salarii. Pt celelalte impozite(profit, micro, dividende, conv.civile, etc) a ramas valabila decl.100 (in care nu se mai declara impozitul pe salarii). Doar 102 s-a abrogat.
elenacca



#46 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2011 - 12:03 PM

Vezi postareaVitezistu, la Jan 31 2011, 07:15 PM, a spus:


Ce anume se listeaza pentru depunerea la fisc ?
In exemplul de test nu exista o optiune de "Listare pentru depunere".
Listarea din PDF are 10 pagini pentru 3 salariati.



#47 akivasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 February 2011 - 12:13 PM

http://www.financiarul.ro/2011/01/31/decla...februarie-2011/

ati gasit pe site-ul Anaf asa zis-ul trial?? pt exersare



#48 akivasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 February 2011 - 12:19 PM

http://www.financiarul.ro/2011/01/31/decla...februarie-2011/

unde ati gasit varianta de test pls?

http://www.financiarul.ro/2011/01/31/decla...februarie-2011/



#49 katinkag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2011 - 12:29 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 27 2011, 09:56 PM, a spus:

Vezi postareakatinkag, la Jan 26 2011, 09:28 PM, a spus:

Vezi postareates, la Jan 12 2011, 11:55 AM, a spus:

Stie cineva cum se va depune aceasta declaratie 112 la punctele de lucru cu obligatii declarative? Eu inca nu pot sa-mi dau seama cum voi face.
Si eu am aceeasi problema.
Raspund de partea financiara a 2 puncte de lucru din sectoare diferite. Nu stiu daca voi depune in continuare D100 pentru impozitul pe salarii sau transfer toata raspunderea catre sediul central; sau poate depun si eu declaratia 112 dar numai pentru partea de impozit? :thumbup:
Am intrebat la Administratiile Financiare ale celor 2 sectoare (1 si 3) si tot ce am reusit sa obtin a fost sa intru si mai adanc in ceata: la S1 nimeni nu a stiut sa-mi raspunda (bine, asta dupa ce am fost purtata de la un birou la altul, si mi s-a vorbit cu o acreala crunta), iar la S3 mi s-a spus, pe un ton foarte transant si suparat, ca nu mai depun declaratia 100. :smile:
Stie cineva cum se va proceda exact in cazul punctelor de lucru?
Proiect de Ordin privind actualizarea, din oficiu, a vectorului fiscal privind impozitul pe venitul din salarii si contributiile sociale si procedura de declarare a obligatiilor prevazute in Nomenclatorul "Creante fiscale" din Anexa nr.2 la Hotararea Guvernului nr.1397/2010 privind modelul, continutul, modalitatea de depunere si de gestionare a "Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate", aferente unor perioade de raportare anterioare datei de 1 ianuarie 2011.
http://www.anaf.ro/public/wps/portal/!...M5MDE0MDY!/

Incepand cu obligatiile lunii ianuarie 2011, sediile secundare care au minim 5 salariati nu vor mai depune declaratia privind impozitul pe veniturile din salarii la organul fiscal la care sunt inregistrate ca platitoare de impozit pe veniturile din salarii.
Declararea impozitului pe veniturile din salarii se efectueaza de societatea mama prin completarea si depunerea formularului 112 la organul fiscal la care aceasta este inregistrata ca platitoare de impozite si taxe, defalcat pe fiecare cod fiscal al sediilor secundare cu minim 5 salariati.

Foarte clar.
Multumesc mult de raspuns.



#50 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 12:55 PM

@mariamarin:

Vezi postareaisa_bella, la Jan 27 2011, 07:44 PM, a spus:

Vezi postareafboji, la Jan 27 2011, 05:06 PM, a spus:

Am testat acum una din variantele propuse :thumbup: .
Conform HG 1397 declaratia cuprinde Anexa 1, 1.1 si 1.2 . Trebuie printate toate?
eu am fost la o prezentare a acestei declaratii facuta de cei de la administartie din craiova si ni s-a spus ca nu se listeaza decat anexa 1 insotita de un cd cu datele, intrucat pe discheta nu incape informatia, iar de stick nu se pot prelua.

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#51 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 04:13 PM

Vezi postareaVitezistu, la Jan 31 2011, 05:15 PM, a spus:

Potrivit sursei citate, începând de luni, 31 ianuarie, până vineri, 4 ianuarie, contribuabilii pot simula depunerea declarației unice, formular D112...
As depune si eu declaratia pentru test, dar cum nu pot trimite on-line, nu imi vine sa ma duc pe gerul asta la Adm. fin. Si sa aflu, eventual, ca testarea este numai pentru cei care trimit cu semnatura digitala :thumbup:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#52 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 05:29 PM

Vezi postareaakivasha, la Feb 1 2011, 12:13 PM, a spus:

http://www.financiarul.ro/2011/01/31/decla...februarie-2011/

ati gasit pe site-ul Anaf asa zis-ul trial?? pt exersare

La aceasta adresa gasiti ultima varianta a Formularului PDF Inteligent
reprezentand Declaratia 112 ( actualizat in 01.02.2011) !.
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...r145_010211.pdf



#53 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 02 February 2011 - 05:15 AM

Intrebari frecvente D112 -- Site ANAF -- http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...i_frecvente.pdf



#54 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2011 - 12:38 PM

Am o curiozitate: cum vom prelua de la o luna la alta datele salariatilor? Salvam declaratia intr-un folder nou si modificam perioada si ce mai e de modificat?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#55 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 February 2011 - 12:51 PM

Vezi postareafboji, la Feb 2 2011, 12:38 PM, a spus:

Am o curiozitate: cum vom prelua de la o luna la alta datele salariatilor? Salvam declaratia intr-un folder nou si modificam perioada si ce mai e de modificat?


raspuns pe ANAF

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...i_frecvente.pdf

puteti incarca de mana datele intr-un fisier PDF inteligent
pe care sa il salvati de model si pe care sa il modificati in fiecare luna doar cu datele care se
schimba periodic (numar de zile in luna, concedii etc.).
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#56 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2011 - 01:06 PM

Multumesc :thumbup:
Deci oarecum asa cum ma gandeam: deschidem fisierul lunii anterioare, modificam si "Save as" cu numele lunii lucrate (sau cum vor decide ei sa-l numim).
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#57 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 02 February 2011 - 03:18 PM

Iar au dat-o in bara cei de la ANAF, au asa un talent sa strice o idee buna ... :thumbup:


Au publicat tot felul de chestii, mai putin esentialul:
care sunt cerintele pt a genera automat declaratia D112.

Doar e evident ca toata tara are un soft sau altul pt salarii, si nu sta sa completeze de mana declaratiile lor.

Deocamdata situatia e asa:
Din aplicatia proprie de salarii se genereaza fisierul XML, care apoi e trecut prin programul de test (necesita instalare java). Rezulta fie fisier de erori, fie in caz de validare reusita un fisier PDF "prost", respectiv anexa 1, cea listabila pt depunere la ghiseu.
Nu prea vezi "en detail" ce ai depus, decat eventual daca faci un soft propriu pt vizualizare/listare

Baiu e pt contribuabilii mari (si va fi pt toata lumea din iulie 2011), care sunt obligati sa depuna electronic din octombrie 2010 incoace
Calea descrisa mai sus nu ofera posibilitatea inserarii semnaturii digitale. Aceasta se poate face doar prin PDF-ul (zis) inteligent, insa acolo nu exista o posibilitate de prealuare a datelor, din nici un fel de format.


En passant, raman stupefiat de unele recomandari de la intrebari/raspunsuri:
cea mai cea e asta:
Pana la 50..60 angajati, opereaza cu mana in PDF (de parca toata lumea ar avea salariile identice luna de luna !), pentru mai multi apeleaza la o firma de soft care sa-ti faca programul. (citat aproximativ).
Asta-i raspuns de minister :smile:

Celui cu angajati in toate judetele ii spune ca trebuie sa depuna pt toti la sediul mama, ca-i impart ei. Ok insa e foarte probabil ca acolo sunt peste 1000 de angajati, iar in instructiuni spune ca PDF-ul cel istet e limit la 999 angajati.



#58 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 February 2011 - 03:28 PM

cred că se pume de o amânare a termenului... nu se pot rezolva toate din prima
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#59 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 02 February 2011 - 03:29 PM

La Pitesti nu au vrut sa primeasca la ghiseu declaratia 112 - varianta pentru testare. Nu auzisera de nicio simulare.



#60 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2011 - 04:30 PM

Un cabinet medical individual, neplatitor de TVA, cu salariati, depune declaratia unica 112 lunar? tinand cont ca pana acum depunea lunar la casa de pensii, somaj, sanatate?
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL