Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#221 mad72

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 February 2011 - 05:57 PM

Vezi postareaElena Pana, la Feb 11 2011, 04:34 PM, a spus:

[
2. Am de recuperat de la FNUASS o suma de bani, pentru care nu am facut dosar (o recuperam prin compensare). Insa in D112, daca trec suma la deductibila, atunci imi da eroare. Oare sa o las de plata si sa fac dosar pentru soldul din 31 dec?

Multumesc!


2. Din 2011 sumele anterioare de recuperat nu se mai recupereaza din datoriile curente. Pt cele din urma trebuie sa faci dosar la Casa de sanatate..

Am si eu o nelamurire, referitor la cele de mai sus, daca sumele de recuperat de la FNUASS, sunt mai vechi de 90 de zile le consideram pierdute? :thumbup:
A doua problema, daca pana acum am avut angajati pe societate, in ianuarie nu mai am, dar din februarie am din nou salariati, pentru a nu mai depune declaratia 010, la finante, cum generez declaratia 112, cu toate contributiile pe <<0>>?
le-am introdus manual,. ( 602-412-411-416-432-431-439-422-421-423) si primesc mesajul de eroare* CNP-ul asiguratului este obligatoriu!
* Numele asiguratului este obligatoriu!
* Prenumele asiguratului este obligatoriu!
* A.8. Venit brut realizat este camp obligatoriu!
* A.11. Baza Contributie Individuala SANATATE plafonata este camp obligatoriu!
* A.13. Baza Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE plafonata este camp obligatoriu!



#222 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 11 February 2011 - 06:27 PM

Am depus azi, la sectorul 1, D112 pentru 2 firme.

Se depune numai Anexa 1 impreuna cu un Cd. Pe Cd se cere sa fie trecut numele persoanei care a intocmit D112 si semnatura!!
Pe Cd eu trecusem numele firmei si CUI-ul. Cd-urile au fost oprite impreuna cu un exemplar din D112.
Ex 2 mi-a fost returnat; am verificat acun pe Anaf, dar cele 2 D112 nu exista. Inca.

Voi verifica zilnic.

mdtru



#223 mad72

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 February 2011 - 06:57 PM

Am si eu o nelamurire, referitor la cele de mai sus, daca sumele de recuperat de la FNUASS, sunt mai vechi de 90 de zile le consideram pierdute? :thumbup:
A doua problema, daca pana acum am avut angajati pe societate, in ianuarie nu mai am, dar din februarie am din nou salariati, pentru a nu mai depune declaratia 010, la finante, cum generez declaratia 112, cu toate contributiile pe <<0>>?
le-am introdus manual,. ( 602-412-411-416-432-431-439-422-421-423) si primesc mesajul de eroare* CNP-ul asiguratului este obligatoriu!
* Numele asiguratului este obligatoriu!
* Prenumele asiguratului este obligatoriu!
* A.8. Venit brut realizat este camp obligatoriu!
* A.11. Baza Contributie Individuala SANATATE plafonata este camp obligatoriu!
* A.13. Baza Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE plafonata este camp obligatoriu!
[/quote]
Pana la urma m-am trezit si eu , lucram pe versiunea 1 din 7.02.2011 a dec.112. :smile: In versiunea 3 apare butonul "adauga cele 10 creante din vectorul fiscal"....



#224 oana29

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 February 2011 - 11:52 PM

Vezi postareamichi dtru, la Feb 11 2011, 06:27 PM, a spus:

Am depus azi, la sectorul 1, D112 pentru 2 firme.

Se depune numai Anexa 1 impreuna cu un Cd. Pe Cd se cere sa fie trecut numele persoanei care a intocmit D112 si semnatura!!
Pe Cd eu trecusem numele firmei si CUI-ul. Cd-urile au fost oprite impreuna cu un exemplar din D112.
Ex 2 mi-a fost returnat; am verificat acun pe Anaf, dar cele 2 D112 nu exista. Inca.

Voi verifica zilnic.

Unde anume pe Anaf pot urmari daca s-a incarcat D112 depusa la ghiseu ?



#225 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 February 2011 - 01:00 AM

Vezi postareaoana29, la Feb 11 2011, 11:52 PM, a spus:

Unde anume pe Anaf pot urmari daca s-a incarcat D112 depusa la ghiseu ?

http://www.anaf.mfin...v.ro/StareD112/

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 February 2011 - 06:46 PM




#226 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 12 February 2011 - 10:04 AM

Voi chiar nu va uitati pe siteul ANAF, scrie pe toate paginile unde sa se verifice starea D112 -> http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...aratiaunica.htm

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 February 2011 - 06:47 PM




#227 hd56fox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 February 2011 - 11:12 AM

Aveti grija la conventii civile pensionari (care nu platesc pensie si somaj - doar impozit salarii) . Astia se raporteaza in declaratia 100.
Deasemeni la aga,cenzori sa puneti la zile lucrate macar 1 zi.
Pana acum la declaratia de la pensii ei aveau tip angajat 3 si nu conta numar de zile. Acum nu mai exista aceasta posibilitate.
Cel putin eu, doar asa am reusit sa-i introduc.



#228 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 February 2011 - 12:28 PM

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 12:12 PM, a spus:

Aveti grija la conventii civile pensionari (care nu platesc pensie si somaj - doar impozit salarii) . Astia se raporteaza in declaratia 100.
Deasemeni la aga,cenzori sa puneti la zile lucrate macar 1 zi.
Pana acum la declaratia de la pensii ei aveau tip angajat 3 si nu conta numar de zile. Acum nu mai exista aceasta posibilitate.
Cel putin eu, doar asa am reusit sa-i introduc.

Am si eu un caz asemanator cu al tau.
Am o conventie civila pensionar si 3 conventii civile normale. Cum procedez? Impozitul pt pensionar il trec in decl 100 si restul in declaratia 112? Astept un raspuns!



#229 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 February 2011 - 02:17 PM

Vezi postareaGEOSAVU, la Feb 11 2011, 03:22 PM, a spus:

Am facut o eroare la postarea anterioara. Contributia de 5,2% merge tot la bugetul de sanatate, nu la bugetul de stat, dar ele nu sunt considerata ca asistenta sociala acordata nominal persoanelor salariate cum sunt cele din fnuass. Scuze!


multumesc de raspunsuri...am vazut si eu ca nu sunt erori la validare...initial m-am gandit sa nu fie o problema cu programul meu de salarii....mi se pare totusi o tampenie...este totusi o contributie a angajatorului ....care se regaseste intr-o parte si nu apare in cealalta...



#230 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 February 2011 - 02:23 PM

Vezi postareaANOVA, la Feb 11 2011, 04:35 PM, a spus:

Ce conteaza ca nu apare CASS angajator in anexa 1.1, atat timp cat ea se completeaza AUTOMAT si cu suma corecta la Anexa 1 (cod bugetar 13. (431)- Contributia pentru asigurari sociale de sanatate datorata de angajator)?!
Nu va inteleg :D


era o intrebare...sa ma verific oarecum ca si voua va apare la fel in declaratie...tie ti se pare normal sa confrunti cifrele de pe trei situatii si sa nu-ti dea aceeasi suma? (in conditiile in care in anexa 1.1. si anexa 1.2. sunt oarecum detaliate sumele pe care le platesti in anexa 1)...mie nu mi se pare normal



#231 hd56fox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 February 2011 - 04:17 PM

Vezi postareakoala2009, la Feb 12 2011, 12:28 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 12:12 PM, a spus:

Aveti grija la conventii civile pensionari (care nu platesc pensie si somaj - doar impozit salarii) . Astia se raporteaza in declaratia 100.
Deasemeni la aga,cenzori sa puneti la zile lucrate macar 1 zi.
Pana acum la declaratia de la pensii ei aveau tip angajat 3 si nu conta numar de zile. Acum nu mai exista aceasta posibilitate.
Cel putin eu, doar asa am reusit sa-i introduc.

Am si eu un caz asemanator cu al tau.
Am o conventie civila pensionar si 3 conventii civile normale. Cum procedez? Impozitul pt pensionar il trec in decl 100 si restul in declaratia 112? Astept un raspuns!

Da , asa se trece.



#232 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 12 February 2011 - 06:07 PM

A aparut verisunea 1.0.2 a declaratiei in format PDF Adobe.
In aceasta versiune sunt permise declaratii fara asigurati -> http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...aratiaunica.htm



#233 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2011 - 06:50 PM

WOW, stati un pic ca m-ati pierdut : cum adica mai treceti ceva si in decl. 100 ?? pai, se mai depune si D100 in continuare ?? nu era vb ca D112 la inlocuieste pe toate celelalte de la somaj, pensii, sanatata si D100+102 ??



#234 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2011 - 07:00 PM

Asa m-am mirat si eu acum o sapatamana... dar chiar asa este 112 este strict pt. salarii ,dar impozite diverse ,dividende , le dai tot pe 100.



#235 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2011 - 08:09 PM

si uite asa decl. unica nu mai este asa de unica :thumbup:

hai noroc :smile:

ms frumos, Doina :smile:



#236 iicfarm

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 February 2011 - 09:39 PM

Vezi postareacarolina3, la Feb 10 2011, 10:09 AM, a spus:

Vezi postareaiicfarm, la Feb 9 2011, 06:41 PM, a spus:

Buna seara,
Am si eu o intrebare in ceea ce priveste completarea Declaratiei D112:
Pentru o salariata aflata in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani ce sectiune se bifeaza, A, B sau C?

ANAF.RO Colecție de Întrebări și Răspunsuri pe tema declarației unice D112
Întrebare : Caseta Data plecării trebuie completată de angajator când salariatul intră în
concediu de creștere a copilului până la 2 ani?
La fel, Data angajare se completează la reluarea activității la angajator de către aceste persoane ?
Raspuns: Pentru persoanele care intra in concediu crestere copil se va completa data
plecarii de la angajator (care corespunde cu ultima zi de activitate la angajator, aceasta urmand sa
intre in concediu pentru crestere copil), iar data angajarii se completeaza in momentul
reintoarcerii la lucru a persoanei la angajator. Aceasta persoana va fi raportata in perioada cat se
afla in concediu ingrijire copil de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale
conform art. 2963
litera f) pct.2 din OUG117/2010 care la randul sau va completa atat data angajarii (data de la care
persoana incepe concediul pentru crestere copil) si data plecarii (data cand aceasta persoana
inceteaza acest concediu).


Multumesc Carolina pentru precizare care este intr-adevar utila. Dar in continuare se bifeaza SECTIUNE A cu toate orele din luna suspendate cum am precizat in postarea anterioara sau nu se bifeaza nimic?!



#237 hd56fox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 February 2011 - 12:34 AM

Eu cred ca nu trebuie s-o raportam noi. O raporteaza cei de la primarie, de la care ia banii. Nu ar avea sens.
In unele locuri cei de la Carti de munca, aveau pretentia sa fie trecuta cu 0. In alte localitati nu aveau pretentia asta. Parerea mea este ca era o prostie .
Ce rost avea aceasta raportare ?



#238 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 13 February 2011 - 08:50 AM

Buna ziua!!! :smile: Am generat pdf, am salvat pe CD va rog sa imi spuneti care din fisiere trimit (untitled66). Mai am o nedumerire fisierele salvate pe CD mi se par cam in neregula , adica nu stiu de ce apare sagetica aia (untitled77), ma intereseaza asa aveti si voi?...o fi bine?....Adica mai exect cum pot copia pe CD? Trebuie ceva softulet?:P Multumesc ptr raspuns. :thumbup:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 February 2011 - 12:23 PM




#239 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2011 - 09:36 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 12 2011, 08:09 PM, a spus:

si uite asa decl. unica nu mai este asa de unica :thumbup:

hai noroc :smile:

ms frumos, Doina :smile:
La fel de unica precum Legea sistemului unitar de pensii ...sistem care nu este unitar cand cel putin o categorie de salariati bugetari-magistratii- nu fac parte din acesta!!! Asta este principiu (sic!) actualilor responsabili cu legislatia...!



#240 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 February 2011 - 12:44 PM

Vezi postareaFlorian2005, la Feb 13 2011, 09:36 AM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 12 2011, 08:09 PM, a spus:

si uite asa decl. unica nu mai este asa de unica :thumbup:

hai noroc :smile:

ms frumos, Doina :smile:
La fel de unica precum Legea sistemului unitar de pensii ...sistem care nu este unitar cand cel putin o categorie de salariati bugetari-magistratii- nu fac parte din acesta!!! Asta este principiu (sic!) actualilor responsabili cu legislatia...!
ce scrie pe site-ul finantelor din Sibiu
"Începând cu luna ianuarie 2011, contribuabilii, persoane fizice si juridice, care au calitatea de angajatori sau asimilati, au obligatia depunerii noului formular 112, reprezentând "Declaratia unica privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate".

Prezentare Declaratia unica 112

Acest formular înlocuieste:

• formularul 102 "Declaratia privind obligatiile de plata la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale",

• formularul 100 "Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul de stat" pentru impozitul pe veniturile din salarii

• declaratiile privind evidenta nominala a asiguratilor ce trebuiau depuse la fiecare din cele trei institutii care gestioneaza sistemul de asigurare sociala, respectiv Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, Casa Nationala de Pensii si alte Drepturi de Asigurari Sociale.

Primul termen de depunere este 25 februarie 2011 , pentru obligatiile declarative aferente lunii ianuarie 2011.

Pâna la 1 iulie 2011, formularul 112 poate fi depus:

• On-line, prin intermediul portalului www.e-guvernare.ro ; depunerea electronica se realizeaza pe baza unui certificat calificat de semnatura electronica emis de furnizori acreditati; informatii detaliate despre aceasta metoda de depunere, inclusiv cele necesare obtinerii certificatului digital, pot fi obtinute accesând site-ul www.anaf.ro - sectiunea "Declaratii electronice"

• La ghiseele administratiilor finantelor publice; în acest caz Anexa 1 va fi depusa în format hârtie, semnata si stampilata, iar celelalte doua anexe vor fi livrate pe suport electronic - CD.

Dupa data de 1 iulie 2011, depunerea on-line devine obligatorie.



Alte informatii privind noua Declaratie unica pot fi obtinute accesând urmatorul link:

Click aici pentru ultima varianta ANAF a declaratiei 112 "




asta ce inseamna?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL