Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 15

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#281 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 14 February 2011 - 08:58 PM

Vezi postareaElena Pana, la Feb 14 2011, 08:45 PM, a spus:

Multumesc frumos vitezistu!
Lucrul acesta imi era cunoscut...eu intrebam de mofturile celor de la finante. N-as vrea sa ajung la ei cu un cd si 3 declaratii, ca apoi sa ma trimita la plimbare, sa ma intorc cu 3 cd cu cate o declaratie!

Daca doresti un raspuns oficial poti sa suni la centrul de asistenta contribuabililor Telefon 031.403.91.60
Oricum, daca nu iti primesc un singur CD la mai multe declaratii atunci sa iti precizeze si in ce ordin/lege/norma/instructiune scrie asa ceva, deoarece nu scrie decat ca PDF-ul sa fie pe CD nu "pe cate un CD".



#282 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 February 2011 - 09:02 PM

si eu am depus mai multe firme pe un cd, fara probleme. Nu uita sa verifici pe site si sa listezi recipisa.
@mihaelabct
Se listeaza anexa 1 in 2 exemplare, pe cel care il primesti inapoi se pune un numar si o data, nr. primit la ghiseu il verifici pe site la anaf si vezi daca e validata si listezi recipisa.




#283 gel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 February 2011 - 09:17 PM

Vezi postareatotalcpad, la Feb 14 2011, 04:20 PM, a spus:

Declaratia nu calculeaza corect contributia de pensii si cea de accidente de munca pentru indemnizatiile de Consiliu administratie. Dupa modificarile La Codul fiscal din 2011 nu se mai calc. contributii de pensie pt. indemnizatiile de CA, ceea ce softul de validare nu stie!!! Acelasi lucru si la contributia pt. concedii si indemnizatii care s-a bagat la membrii CA iar astia habar nu au. Ce porcarie!


azi am constatat si eu o eroare. Am inteles ca din acest an se calculeaza fond de garantare pentru salariatii pensionari.
Programul meu de salarii imi calculeaza deci acest fond de garantare pentru pensionari.
Cand import xml astfel realizat si il verific cu pdf-ul inteligent de pe Anaf, acesta nu imi aplica regula, NU APLICA CALCULUL FONDULUI DE GARANTARE PT PENSIONARI SI PRIN URMARE NU E IN REGULA....!



#284 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 09:50 PM

Informatii sector 1: fiecare firma pe cate un CD care sa contina :
-denumire firma
-CIF
-nume le celui ce-l completeaza+semnatura !!!?
-nr telefon ai persoanei mentionata mai sus
Maine va spun noutati de la S 3 ,daca nu ne relateaza altcineva..



#285 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 10:08 PM

Vezi postareaDoina P, la Feb 14 2011, 09:50 PM, a spus:

Informatii sector 1: fiecare firma pe cate un CD care sa contina :
-denumire firma
-CIF
-nume le celui ce-l completeaza+semnatura !!!?
-nr telefon ai persoanei mentionata mai sus
Maine va spun noutati de la S 3 ,daca nu ne relateaza altcineva..
asta e socant.... e din seria: Cu mitraliera la Administratia fin. :thumbup:
sa dea legea ca trebuie nustiucum si nustiucum...si se va face... cum a fost si cu certif. fiscal : trebuie si certif. fiscal...si mama lui de certificat...si ta-so
Debili nu alta!!!!!!!!!!!!
scuze...dar nu mai pot de nervi cat am studiat de 3 zile ca sa fac o nenorocita de declaratie.... si dupa aia o mai vor si poleita si suflata cu aur..... :smile:



#286 hd56fox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 14 February 2011 - 10:50 PM

Vezi postareagel, la Feb 14 2011, 09:17 PM, a spus:

Vezi postareatotalcpad, la Feb 14 2011, 04:20 PM, a spus:

Declaratia nu calculeaza corect contributia de pensii si cea de accidente de munca pentru indemnizatiile de Consiliu administratie. Dupa modificarile La Codul fiscal din 2011 nu se mai calc. contributii de pensie pt. indemnizatiile de CA, ceea ce softul de validare nu stie!!! Acelasi lucru si la contributia pt. concedii si indemnizatii care s-a bagat la membrii CA iar astia habar nu au. Ce porcarie!


azi am constatat si eu o eroare. Am inteles ca din acest an se calculeaza fond de garantare pentru salariatii pensionari.
Programul meu de salarii imi calculeaza deci acest fond de garantare pentru pensionari.
Cand import xml astfel realizat si il verific cu pdf-ul inteligent de pe Anaf, acesta nu imi aplica regula, NU APLICA CALCULUL FONDULUI DE GARANTARE PT PENSIONARI SI PRIN URMARE NU E IN REGULA....!

ART. 296^5
Baza de calcul al contribuțiilor sociale datorate de angajatori, entități asimilate angajatorului și orice plătitor de venituri de natură salarială sau asimilate salariilor
(4) Pentru persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. e), care pot să angajeze forță de muncă pe bază de contract individual de muncă, în condițiile prevăzute de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, care au, cu excepția instituțiilor publice definite conform Legii nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, și Legii nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare, obligația de a plăti lunar contribuția la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale, baza lunară de calcul a acestei contribuții reprezintă suma câștigurilor brute realizate de salariații încadrați cu contract individual de muncă, potrivit legii, inclusiv de salariații care cumulează pensia cu salariul, în condițiile legii, cu excepția veniturilor de natura celor prevăzute la art. 296^15.

Cam asa ceva scrie in cod fiscal. Se pare ca ar trebui calculat. Dar daca nu calculezi , iasa declaratia bine !
Referitor la aga , cenzori (CA) :

Baza de calcul al contribuțiilor sociale individuale
(1) Baza lunară de calcul al contribuțiilor sociale individuale obligatorii, în cazul persoanelor prevăzute la art. 296^3 lit. a) și b), reprezintă câștigul brut realizat din activități dependente, în țară și în străinătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaționale la care România este parte, care include:
a) veniturile din salarii, astfel cum sunt definite la art. 55 alin. (1). În situația personalului român trimis în misiune permanentă în străinătate, veniturile din salarii cuprind salariile de bază corespunzătoare funcțiilor în care persoanele respective sunt încadrate în țară, la care se adaugă, după caz, sporurile și adaosurile care se acordă potrivit legii;
b) indemnizațiile din activități desfășurate ca urmare a unei funcții de demnitate publică, stabilite potrivit legii;
.
.
.
g) sumele primite de reprezentanții în adunarea generală a acționarilor, în consiliul de administrație, membrii directoratului și ai consiliului de supraveghere, precum și în comisia de cenzori;

ART. 296^5
Baza de calcul al contribuțiilor sociale datorate de angajatori, entități asimilate angajatorului și orice plătitor de venituri de natură salarială sau asimilate salariilor
(1) În sistemul public de pensii, în cazul contribuabililor prevăzuți la art. 296^3 lit. e) și g), baza lunară de calcul o reprezintă suma câștigurilor brute realizate de persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) și b). Baza de calcul nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul asiguraților pentru care angajatorul datorează contribuție diferențiată în funcție de condițiile de muncă, din luna pentru care se calculează această contribuție datorată bugetului asigurărilor sociale de stat, și valoarea corespunzătoare a de 5 ori câștigul salarial mediu brut. În situația depășirii acestui plafon, în cazul persoanelor prevăzute la art. 296^3 lit. e) și g), care datorează contribuție la bugetul asigurărilor sociale de stat, diferențiată în funcție de condițiile de muncă, baza de calcul la care se datorează această contribuție, corespunzătoare fiecărei condiții de muncă, se stabilește proporțional cu ponderea, în total bază de calcul, a câștigurilor salariale brute realizate în fiecare dintre condițiile de muncă.
(2) Pentru persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. e) și g), baza lunară de calcul pentru contribuția de asigurări sociale de sănătate și contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate o reprezintă suma câștigurilor brute realizate de persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) și b). La contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, baza lunară de calcul nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul asiguraților din luna pentru care se calculează contribuția și valoarea corespunzătoare a 12 salarii minime brute pe țară garantate în plată.

Deci s-ar parea ca aga,cenzori (CA) ar trebui sa plateasca in continuare , nu ?

Aceasta postare a fost editata de hd56fox: 14 February 2011 - 10:57 PM




#287 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 February 2011 - 12:35 AM

Vezi postareaLiliana, la Feb 14 2011, 11:08 PM, a spus:

o mai vor si poleita si suflata cu aur..... :thumbup:

:smile: :smile:



#288 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 February 2011 - 12:50 AM

La noi se cere un CD inscriptionat pt. toate firmele, cu aceeasi poveste : nume, prenume, semnatura celui care a "populat " declaratiile, denumire firme.
Propun sa ne trecem si CNP-ul, cartea de identitate, adresa, grupa sanguina, starea civila, orientare sexuala, nr. copii, persoane in intretinere si ar merge si un test psihologic :thumbup: .

Dana




#289 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 15 February 2011 - 08:36 AM

Vezi postareaVitezistu, la Feb 14 2011, 08:45 PM, a spus:

Vezi postareamihaelabct, la Feb 14 2011, 08:37 PM, a spus:

mai am si eu o intrebare pentru cei care au depus declaratia la ghiseu...in cate exemplare se listeaza aneza 1? in 2 exemplare? se da vreun nr. de inregistrare pe ea?

Anexa 1 se tipareste in 2 exemplare, unul se retine la ghiseul iar cel de al doilea il primesti inapoi cu un numar de inregistrare. Cu numarul de inregistrare poti verifica pe internet la adresa http://www.anaf.mfin...v.ro/StareD112/ starea declaratiei (daca are sau nu erori).


multumesc frumos de raspuns

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 14 2011, 09:02 PM, a spus:

si eu am depus mai multe firme pe un cd, fara probleme. Nu uita sa verifici pe site si sa listezi recipisa.
@mihaelabct
Se listeaza anexa 1 in 2 exemplare, pe cel care il primesti inapoi se pune un numar si o data, nr. primit la ghiseu il verifici pe site la anaf si vezi daca e validata si listezi recipisa.

multumesc frumos

Vezi postareaDana42, la Feb 15 2011, 12:50 AM, a spus:

La noi se cere un CD inscriptionat pt. toate firmele, cu aceeasi poveste : nume, prenume, semnatura celui care a "populat " declaratiile, denumire firme.
Propun sa ne trecem si CNP-ul, cartea de identitate, adresa, grupa sanguina, starea civila, orientare sexuala, nr. copii, persoane in intretinere si ar merge si un test psihologic :thumbup: .


si neaparat cardul si codul pin...:))



#290 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 February 2011 - 09:19 AM

:thumbup:
La Tm trebuie sa le duci intr-un plic separat cheile de la apartament si de la masina. Cine nu are, nu poate depune!!!



#291 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 15 February 2011 - 09:41 AM

Va rog mult sa imi spuneti daca impozitul pe conv. civile il trec in decl. 100?
In decl. 112 cand dau actualizare creante nu il adauga.
Cum trebuie procedat?



#292 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 15 February 2011 - 10:12 AM

Daca pentru conventiile civile exista obligatia retinerii contributiilor individuale (CIAS si somaj), atunci se declara si impozitul pe venit din conventii tot in D112. Se completeaza manual, se alege creanta 616 din lista. Daca nu exista aceasta obligatie (pensionari cu conventii civile) atunci impozitul se declara in D100.



#293 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 15 February 2011 - 10:17 AM

Ajutooooooor!
Am depus ieri la sect 4 decl.112,am venit astazi si am intrat sa verific starea declaratiei si imi spune ca nu exista declaratia.Voi cum ati introdus nr. de inregistrare? la mine doamna de la admin a scrisa asa: FMBBUC4-691-14.02.11,EXACT ASA TREBUIE INTRODUS?????



#294 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 15 February 2011 - 10:19 AM

Vezi postareaAOPRIS, la Feb 15 2011, 10:12 AM, a spus:

Daca pentru conventiile civile exista obligatia retinerii contributiilor individuale (CIAS si somaj), atunci se declara si impozitul pe venit din conventii tot in D112. Se completeaza manual, se alege creanta 616 din lista. Daca nu exista aceasta obligatie (pensionari cu conventii civile) atunci impozitul se declara in D100.

Multumesc pentru raspuns!

Pot sa te mai intreb daca trebuie sa completez manual impozitul pe sediul principal la sectiunea F , daca numai un sediu principal exista.
Practic este acelasi cu impoz pe salarii , nu? Aici nu intra si impoz pe conv. civile.....?



#295 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 15 February 2011 - 10:24 AM

Vezi postareasuciugeorgeta, la Feb 15 2011, 10:17 AM, a spus:

Ajutooooooor!
Am depus ieri la sect 4 decl.112,am venit astazi si am intrat sa verific starea declaratiei si imi spune ca nu exista declaratia.Voi cum ati introdus nr. de inregistrare? la mine doamna de la admin a scrisa asa: FMBBUC4-691-14.02.11,EXACT ASA TREBUIE INTRODUS?????
Incearca FMBBUC4-691-2011.



#296 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 15 February 2011 - 11:04 AM

Multumesc Titi, asa trebuie introdus cum ai spus tu.Partea rea e ca mi-a dat eroare,am corectat eroarea dar nu stiu daca ma duc sa depun ca rectificativa sau initiala,tin sa subliniez ca am sunat la administratie si NU a stiut doamna ce sa imi spuna,initiala sau rectificativa?????????



#297 totalcpad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 February 2011 - 11:28 AM

Vezi postareahd56fox, la Feb 14 2011, 11:50 PM, a spus:

Vezi postareagel, la Feb 14 2011, 09:17 PM, a spus:

Vezi postareatotalcpad, la Feb 14 2011, 04:20 PM, a spus:

Declaratia nu calculeaza corect contributia de pensii si cea de accidente de munca pentru indemnizatiile de Consiliu administratie. Dupa modificarile La Codul fiscal din 2011 nu se mai calc. contributii de pensie pt. indemnizatiile de CA, ceea ce softul de validare nu stie!!! Acelasi lucru si la contributia pt. concedii si indemnizatii care s-a bagat la membrii CA iar astia habar nu au. Ce porcarie!


azi am constatat si eu o eroare. Am inteles ca din acest an se calculeaza fond de garantare pentru salariatii pensionari.
Programul meu de salarii imi calculeaza deci acest fond de garantare pentru pensionari.
Cand import xml astfel realizat si il verific cu pdf-ul inteligent de pe Anaf, acesta nu imi aplica regula, NU APLICA CALCULUL FONDULUI DE GARANTARE PT PENSIONARI SI PRIN URMARE NU E IN REGULA....!

ART. 296^5
Baza de calcul al contribuțiilor sociale datorate de angajatori, entități asimilate angajatorului și orice plătitor de venituri de natură salarială sau asimilate salariilor
(4) Pentru persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. e), care pot să angajeze forță de muncă pe bază de contract individual de muncă, în condițiile prevăzute de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, care au, cu excepția instituțiilor publice definite conform Legii nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, și Legii nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare, obligația de a plăti lunar contribuția la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale, baza lunară de calcul a acestei contribuții reprezintă suma câștigurilor brute realizate de salariații încadrați cu contract individual de muncă, potrivit legii, inclusiv de salariații care cumulează pensia cu salariul, în condițiile legii, cu excepția veniturilor de natura celor prevăzute la art. 296^15.

Cam asa ceva scrie in cod fiscal. Se pare ca ar trebui calculat. Dar daca nu calculezi , iasa declaratia bine !
Referitor la aga , cenzori (CA) :

Baza de calcul al contribuțiilor sociale individuale
(1) Baza lunară de calcul al contribuțiilor sociale individuale obligatorii, în cazul persoanelor prevăzute la art. 296^3 lit. a) și b), reprezintă câștigul brut realizat din activități dependente, în țară și în străinătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaționale la care România este parte, care include:
a) veniturile din salarii, astfel cum sunt definite la art. 55 alin. (1). În situația personalului român trimis în misiune permanentă în străinătate, veniturile din salarii cuprind salariile de bază corespunzătoare funcțiilor în care persoanele respective sunt încadrate în țară, la care se adaugă, după caz, sporurile și adaosurile care se acordă potrivit legii;
b) indemnizațiile din activități desfășurate ca urmare a unei funcții de demnitate publică, stabilite potrivit legii;
.
.
.
g) sumele primite de reprezentanții în adunarea generală a acționarilor, în consiliul de administrație, membrii directoratului și ai consiliului de supraveghere, precum și în comisia de cenzori;

ART. 296^5
Baza de calcul al contribuțiilor sociale datorate de angajatori, entități asimilate angajatorului și orice plătitor de venituri de natură salarială sau asimilate salariilor
(1) În sistemul public de pensii, în cazul contribuabililor prevăzuți la art. 296^3 lit. e) și g), baza lunară de calcul o reprezintă suma câștigurilor brute realizate de persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) și b). Baza de calcul nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul asiguraților pentru care angajatorul datorează contribuție diferențiată în funcție de condițiile de muncă, din luna pentru care se calculează această contribuție datorată bugetului asigurărilor sociale de stat, și valoarea corespunzătoare a de 5 ori câștigul salarial mediu brut. În situația depășirii acestui plafon, în cazul persoanelor prevăzute la art. 296^3 lit. e) și g), care datorează contribuție la bugetul asigurărilor sociale de stat, diferențiată în funcție de condițiile de muncă, baza de calcul la care se datorează această contribuție, corespunzătoare fiecărei condiții de muncă, se stabilește proporțional cu ponderea, în total bază de calcul, a câștigurilor salariale brute realizate în fiecare dintre condițiile de muncă.
(2) Pentru persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. e) și g), baza lunară de calcul pentru contribuția de asigurări sociale de sănătate și contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate o reprezintă suma câștigurilor brute realizate de persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) și b). La contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, baza lunară de calcul nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul asiguraților din luna pentru care se calculează contribuția și valoarea corespunzătoare a 12 salarii minime brute pe țară garantate în plată.

Deci s-ar parea ca aga,cenzori (CA) ar trebui sa plateasca in continuare , nu ?

Art. 296^16 - Exceptii specifice:
(5) Contribuțiile sociale prevăzute la art. 2 alin. (2) lit. a) și e) {nota : astea sunt CAS si contributia de accidente}nu se datorează asupra:
a) indemnizațiilor de ședință pentru consilierii locali și
județeni;
b) avantajelor sub forma suportării de către angajator a
contribuțiilor plătite la fondurile de pensii facultative, în limitele de
deductibilitate stabilite potrivit legii.
c) veniturilor în bani prevăzute la art. 296
4
alin. (1) lit. e) și j). { aici la lit.j - intra indemnizatiile membrilor CA}

In concluzie deci nu se plateste



#298 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 15 February 2011 - 11:35 AM

Vezi postareasuciugeorgeta, la Feb 15 2011, 11:04 AM, a spus:

Multumesc Titi, asa trebuie introdus cum ai spus tu.Partea rea e ca mi-a dat eroare,am corectat eroarea dar nu stiu daca ma duc sa depun ca rectificativa sau initiala,tin sa subliniez ca am sunat la administratie si NU a stiut doamna ce sa imi spuna,initiala sau rectificativa?????????

Eu depus la sectorul 1, a venit recipisa cu D112 validata.
Am cautat pe site-ul Anaf dupa numarul de inregistrare fara litere si dupa CUI-ul firmei.

Pe 11 februarie am depus concomitent D112 pentru 2 firme, iar pe 14 februarie pentru alta firma: pentru una din firmele depuse pe 11 februarie a venit recipisa, pentru cealalta nu. Mirare mare, a venit recipisa pentru cea depusa in 14.... Ca la noi....

Am, inschimb, alte intrebari, daca aveti spete asemanatoare:
- pe site Anaf, la "Sumar structura D112", se precizeaza la sectiunea F ca se completeaza impozitul pe salarii pentru toate sediile secundare, daca aceste sedii exista). In schimb, in pdf-ul D112, la sectiunea "F2. Sediile secundare" este trecut in paranteza "optional".
Este obligatoriu sau optional?

Legat de cele de mai sus, daca optez sa trec si impozitul aferent sediului secundar, inseamna ca si platile se vor face ca si pana acum, pe sediu central si sediu secundar? Sediul secundar, in cazul meu, se afla in acelasi sector cu sediul social, dar am mai mult de 5 salariati la punctul de lucru, asa ca l-am inregistrat de 2 ani la Registrul comertului si la Anaf.
Ordinul 232/ 01.02.2011 trece in responsabilitatea Organului fiscal la care este inregistrat contribuabilul impozitul pe salarii datorat de sediile secundare ale contribuabilului in cauza. De aici intrebarea de mai sus referitoare la platile impozitului pe salariu.

Va rog, o parere?

Multe modificari si multe noutati de anul acesta, cred ca fac scurtcircuit la creieras... :thumbup:
mdtru



#299 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 15 February 2011 - 11:36 AM

intrebare...cei care pana acum (adik ianuarie 2011) plateau trimestrial contributiile...exemplu profesii liberale...etc., odata cu D112 vor plati lunar? ca mie asa mi se cam pare...



#300 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2011 - 12:09 PM

Michi la un curs facut in acest an ,am auzit ca noutate cum ca au fost desfiintate notiunile de punct de lucru ,sedii secundare ,adica se ramane la un singur CIF... Da telefon la MF si intereseaza-te , pe mine nu m-a interesat ca nu am spete...






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL