Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 38

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#741 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 25 November 2011 - 09:15 AM

Buna ziua!

Daca am fost trecuta la depunere trimestriala nu pot depune lunar? Prefer sa depun in fiecare luna D112 decat sa depun in ianuarie 3 declaratii o data.

Merci,
Andrea
Andrea



#742 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 November 2011 - 07:46 PM

nu, pentru ca nu respecti "vectorul" fiscal
de ce nu ai depus cerere pana in 31 oct?




#743 lucian3010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 December 2011 - 12:43 PM

Buna ziua. Am o problema la inregistrarea in D112 a unui angajat aflat in concediu de crestere copil pana la 2 ani.
Pe noua versiune de pdf la validare imi apare urmatoarea eroare: dataSf nu este in luna de raportare
eroare regula: S8.2: anul si luna din dataSf (16.05.2011) trebuie sa fie aceleasi cu perioada de raportare
(11.2011)
. Conform instructiunilor de completare a D112 am trecut in caseta Data plecare, data la care salariata a intrat in CIC. Din mai 2011 si pana in prezent toate declaratiile anterioare au fost validate.
Cunoasteti vreo noua precizare cu privire la modul de completare al salariatilor care au CIM suspendat deoarece se afla in concediu de crestere copil pana la 2 ani? Va multumesc frumos.



#744 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2011 - 10:35 AM

Vezi postarealucian3010, la 26 December 2011 - 12:43 PM, a spus:

Am o problema la inregistrarea in D112
daca ai o problema cu D112, de ce nu scrii la topicul destinat decl. 112 ??

te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti, in caz contrar nu vei mai putea posta pe acet portal !

topic marcat pt mutare !

later : topice unite !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 December 2011 - 10:42 AM




#745 lucian3010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Galati

Postat 27 December 2011 - 12:06 PM

Imi cer scuze Otilia. Ai dreptate ca intotdeauna. Inca o data te rog sa primesti scuzele mele. Sper totusi ca este cineva care s-a mai intalnit cu aceasta problema si-mi poate da un raspuns. Dupa mine singura varianta ar fi ca la rubrica "Data plecarii" sa nu mai fie completat nimic, dar atunci nu as mai respecta instructiunile de completare ale D112.



#746 costinpastia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 December 2011 - 11:39 AM

Daca in trimestrul IV am fost trecut din oficiu la declaratii 112 trimestrial ( <3 salariati), din ianuarie dupa noul mod de calculare a numarului mediu de salariati trebuie sa depun lunar 112.
Sunt obligat sa depun 010, cu noua modificare ? Pana cand ?

Multumesc.



#747 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 05 January 2012 - 11:09 AM

Vezi postarealucian3010, la 26 December 2011 - 12:43 PM, a spus:

...angajat aflat in concediu de crestere copil pana la 2 ani...
Deci daca salarita/salariatul a intrat in CIC din 16mai=> ca mai departe de aceasta data primeste venituri nu de la tine ci de la alta institutie care la randu-i o declara in D112. In consecinta, incepand cu luma iunie trebuia sa stergi salariatul/ salariata din D112 a ta. Nu inteleg, din iunie pana in oct, ai declarat-o cu zero venituri, sau cum?
%%%




***



#748 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 05 January 2012 - 12:05 PM

Vezi postarealucian3010, la 27 December 2011 - 12:06 PM, a spus:

Imi cer scuze Otilia. Ai dreptate ca intotdeauna. Inca o data te rog sa primesti scuzele mele. Sper totusi ca este cineva care s-a mai intalnit cu aceasta problema si-mi poate da un raspuns. Dupa mine singura varianta ar fi ca la rubrica "Data plecarii" sa nu mai fie completat nimic, dar atunci nu as mai respecta instructiunile de completare ale D112.

de pe site-ul ANAF

Întrebare : Caseta Data plecării trebuie completată de angajator când salariatul intră în

concediu de creştere a copilului până la 2 ani?

La fel, Data angajare se completează la reluarea activităţii la angajator de către aceste persoane ?

Raspuns: Pentru persoanele care intra in concediu crestere copil se va completa data

plecarii de la angajator (care corespunde cu ultima zi de activitate la angajator, aceasta urmand sa

intre in concediu pentru crestere copil), iar data angajarii se completeaza in momentul

reintoarcerii la lucru a persoanei la angajator. Aceasta persoana va fi raportata in perioada cat se

afla in concediu ingrijire copil de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale conform art. 2963

litera f) pct.2 din OUG117/2010 care la randul sau va completa atat data angajarii (data de la care

persoana incepe concediul pentru crestere copil) si data plecarii (data cand aceasta persoana

inceteaza acest concediu).


http://static.anaf.r...i_frecvente.pdf






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL