Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua declaratie inventar sanatate / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


noua declaratie inventar sanatate / 2011


232 replies to this topic

#61 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 06:43 PM

Daca scoti un certificat fiscal cu datorii de la fisc ( eu nu am vazut niciodata genul asta de certificat ) scrie clar pe cerificat contributia/impozitul la care ai datorie si penalitatile aferente acestuia?



#62 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2011 - 06:57 PM

CPF :
"Art.112 :
(2) Certificatul de atestare fiscală se eliberează pe baza datelor cuprinse în evidența pe plătitor a organului fiscal competent și cuprinde creanțele fiscale exigibile, existente în sold în ultima zi a lunii anterioare depunerii cererii, denumită lună de referință, și neachitate până la data eliberării acestuia.
(3) În situația în care se emit certificate de atestare fiscală în primele 5 zile lucrătoare ale lunii, acestea vor cuprinde creanțele fiscale exigibile, existente în sold la sfârșitul lunii anterioare lunii de referință și neachitate până la data eliberării acestora.
(4) Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de 5 zile lucrătoare de la data depunerii cererii și poate fi utilizat de persoana interesată pe o perioadă de până la 30 de zile de la data eliberării. În cazul persoanelor fizice, perioada în care poate fi utilizat este de până la 90 de zile de la data eliberării. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant.
(5) În certificatul de atestare fiscală vor fi cuprinse orice alte mențiuni cu privire la situația fiscală a contribuabilului, prevăzute prin ordin al ministrului finanțelor publice."

Eu nu am mai scos, am vrut sa depun cererea astazi, dar nu am apucat, am ajus pe la ora 13 si programul de lucru a fost pana la 12.30.
Pt. fiecare certificat fiscal se plateste un timbru fiscal de 2 lei si uite cum se mai face un ban cinstit cu chestia asta :thumbup: .

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 04 February 2011 - 07:00 PM

Dana




#63 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 04 February 2011 - 07:35 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 4 2011, 11:18 AM, a spus:

"ha-ha" nu prea :thumbup: fiindca pe certificat se va mentiona daca a fost cu date la 10.02, ori acel ordin zice "neachitate pana la 31.01", deci s-ar putea sa nu iti accepte certificatul fiscal... ca in Romanica e posibil orice :smile: asa ca toti ar trebui sa ducem (daca ducem) certificate la 31.01.2011
certificatul fiscal arata daca ai sau nu datorii la data cererii, nu iti face fisa : cat ai avut, ce ai platit.
iar la 31.01.2011 nu cred ca a cerut cineva certificat pt decl inventar de la sanatate!

tu n-ai vazut niciodata un certificat fiscal??



#64 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 12:33 PM

Daca nu apare pe certificatul fiscal in clar :
- debit CCI
- penalitati CCI
la 31.12.2010, atunci il iei degeaba...
Am citit pe un alt forum ca cineva a fost la Administratie mari contribuabili si a cerut certificat de atestare fiscala pentru sanatate iar cei de acolo l-au trimis la plimbare spunand verbal ( in dulcele stil romanesc ) ca o sa se schimbe ordinul si ca nu o sa mai trebuiasca.
Altcineva zicea ca a scris la Casa de Sanatate un email in care le propunea sa ceara CUI nu certificat fiscal si acum cica asteapta sa vada ce iese. :biggrin:



#65 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 February 2011 - 01:35 PM

Vezi postareastanescuema, la Feb 4 2011, 07:35 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 4 2011, 11:18 AM, a spus:

"ha-ha" nu prea :thumbup: fiindca pe certificat se va mentiona daca a fost cu date la 10.02, ori acel ordin zice "neachitate pana la 31.01", deci s-ar putea sa nu iti accepte certificatul fiscal... ca in Romanica e posibil orice :smile: asa ca toti ar trebui sa ducem (daca ducem) certificate la 31.01.2011
certificatul fiscal arata daca ai sau nu datorii la data cererii, nu iti face fisa : cat ai avut, ce ai platit. iar la 31.01.2011 nu cred ca a cerut cineva certificat pt decl inventar de la sanatate!
tu n-ai vazut niciodata un certificat fiscal??
EMA – nu cred ca tonul ironic folosit iti este de folos si nu cred ca reprezinta „respect” in discutiile cu forumistii.
Probabil ca tu nu ai vazut vre-un certificat fiscal pentru care ai facut Cerere de eliberare in care specifici un anumit Fond, o anumita data si scopul pt. care il vei folosi. Administratiile financiare cunosc problema si iti vor elibera un Certificat fiscal util, pe care sa il depui la Casa de asigurari de sanatate.
Penalitatile calculeaza-le singura.



#66 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 February 2011 - 05:06 PM

Citeaza

stanescuema : tu n-ai vazut niciodata un certificat fiscal??
Imi pare rau Ema :thumbup: , dar intr-adevar respectul nu te caracterizeaza in postarea aceasta in care ai "luat-o peste picior" pe Otilia, care nu a facut decat sa incerce sa te ajute.
Dupa ce ca ne fierb mintile tuturor si trebuie sa fim continuu bagati "in priza", nu ar trebui sa incercam sa ne respectam verbal pe Forum ? Mai ales ca suntem toti in aceeasi oala...

Multumesc Lexiroxi :smile: pentru precizari, eu nu stiam ca se poate obtine certificat si pt. o singura obligatie si la o anumita data ceruta. Eu am scos mai demult un certificat pt. cineva, dar am uitat complet :laugh: inclusiv cum arata si ce scria pe el.

Oricum, cine a avut aceasta idee cu declaratia inventar si certificatul chiar are pitici pe creier !!!

Dana




#67 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 05:30 PM

"Pitici"?????... eu cred ca "Viermi"! pt ca viermii rod neuroni. Ganditi-va si voi cum e sa scoti certificat fiscal de la sectorul 1. Inebunesti...te dai cu capul de pereti. Eu am depus martea asta pentru un certificat fiscal, a achitat patronul la ei la casierie un miliard lei (vechi) cash...iar vineri, culmea, banii nu erau intrati in fisa!!! Va vine sa credeti? Va jur ca asta e adevarul!! Am crezut ca-i omoara pe toti, patronul respectiv. Saracu' de el...intreba mereu...unde sunt banii mei, unde sunt....iar inspectoarele ridicau din umar total arogant! Abia, abia s-a indurat seful administratiei sa-i ia de bune chitantele emise de ei la casierie...puteti crede asa ceva?
Eu m-am hotarat sa trimit aceste declaratii-inventar cu posta...fara certificat fiscal...oricum nu cred ca se uita cineva la ele!

Aceasta postare a fost editata de Elena Pana: 05 February 2011 - 05:33 PM

elenacca



#68 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 05:40 PM

Vezi postareaElena Pana, la Feb 5 2011, 05:30 PM, a spus:

"Pitici"?????... eu cred ca "Viermi"! pt ca viermii rod neuroni. Ganditi-va si voi cum e sa scoti certificat fiscal de la sectorul 1. Inebunesti...te dai cu capul de pereti. Eu am depus martea asta pentru un certificat fiscal, a achitat patronul la ei la casierie un miliard lei (vechi) cash...iar vineri, culmea, banii nu erau intrati in fisa!!! Va vine sa credeti? Va jur ca asta e adevarul!! Am crezut ca-i omoara pe toti, patronul respectiv. Saracu' de el...intreba mereu...unde sunt banii mei, unde sunt....iar inspectoarele ridicau din umar total arogant! Abia, abia s-a indurat seful administratiei sa-i ia de bune chitantele emise de ei la casierie...puteti crede asa ceva?
Eu m-am hotarat sa trimit aceste declaratii-inventar cu posta...fara certificat fiscal...oricum nu cred ca se uita cineva la ele!
Aveti atasat Ordinul publicat in M.O. - de pe pagina CNAS:
http://www.cnas.ro/legislatie/noutati-legi...aratie-inventar



#69 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 05 February 2011 - 08:36 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 5 2011, 01:35 PM, a spus:

EMA – nu cred ca tonul ironic folosit iti este de folos si nu cred ca reprezinta „respect” in discutiile cu forumistii.
Probabil ca tu nu ai vazut vre-un certificat fiscal pentru care ai facut Cerere de eliberare in care specifici un anumit Fond, o anumita data si scopul pt. care il vei folosi. Administratiile financiare cunosc problema si iti vor elibera un Certificat fiscal util, pe care sa il depui la Casa de asigurari de sanatate.
Penalitatile calculeaza-le singura.
mie mi se pare ca eu am fost cea luata peste picior. poate sunt subiectiva, sau poate voi?
nu aveti dreptate in privinta certificatului. in cerere nu se poate specifica pe ce fond vrei, ci doar unde iti e necesar.
certificatul se genereaza automat din sistem si "cuprinde creanțele fiscale exigibile, existente în sold la sfârșitul lunii anterioare lunii de referință și neachitate până la data eliberării acestuia"
iar de penalitati nici nu a fost vorba
p.s sunt necesare timbre fiscale de 8 lei. primesti 2 exemplare valabile 30 de zile. timp in care nu mai poti solicita altul.



#70 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 05 February 2011 - 09:38 PM

mie mi se pare ca eu am fost cea luata peste picior. poate sunt subiectiva, sau poate voi?
nu aveti dreptate in privinta certificatului. in cerere nu se poate specifica pe ce fond vrei, ci doar unde iti e necesar.
certificatul se genereaza automat din sistem si "cuprinde creanțele fiscale exigibile, existente în sold la sfârșitul lunii anterioare lunii de referință și neachitate până la data eliberării acestuia"
iar de penalitati nici nu a fost vorba
p.s sunt necesare timbre fiscale de 8 lei. primesti 2 exemplare valabile 30 de zile. timp in care nu mai poti solicita altul.
[/quote]
er

Nu te-a luat nimeni peste picior, sincer. Aici incercam sa ne ajutam intre noi, nu sa ne luam peste picior, iar Otilia este prima persoana care sare sa ajute. Eu sunt una din persoanele pe care le-a ajutat dezinteresat cu o treaba care s-ar fi soldat cu amenda si nici macar pe forum nu facusem conversatie inainte. Pentru asta ii multumesc inca o data.
Cred ca ar trebui sa ne calmam un pic ca ne-a luat pe toti capul cu 1000 de declaratii, certificate fiscale si altele. Suntem nervosi toti si noi ar trebui sa ne intelegem cel mai bine pe noi (na exprimare!?, dar cred ca se intelege ce vreau sa transmit)

P.S. In privinta certificatului depinde de fiecare sector in parte: la 4 de ex se cer timbre fiscale in val de 4 lei. Personal, din cate imi aduc aminte, parca am luat doua certificate in aceeasi luna pentru ca nu scrisesem bine la ce imi trebuie pt primul primit.
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#71 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 February 2011 - 12:44 AM

Vezi postareaETIC, la Feb 4 2011, 02:07 AM, a spus:

Scrie undeva care este sanctiunea daca nu depui tampenia asta de declaratie?
cod fiscal 2011:
Art. 296 indice 20 Prevederi speciale
(1) Persoanele fizice și juridice prevăzute la art. 2963 lit. e) și g), precum și instituția publică prevăzută la art. 2963 lit. f) pct. 1 sunt obligate să depună la casele de asigurări de sănătate, până la 15 februarie 2011, declarația-inventar privind contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate aflată în sold la 31 decembrie 2010 și neachitată până la 31 ianuarie 2011, inclusiv accesoriile aferente, pe ani fiscali.
(2) Declarația prevăzută la alin. (1) va cuprinde și soldul sumelor de recuperat de la bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, pentru care au fost depuse cereri de restituire în termen, și care nu au fost restituite până la 31 ianuarie 2011.
(3) Modelul și conținutul declarației prevăzute la alin. (1) vor fi aprobate prin ordin comun al ministrului sănătății și al președintelui Casei Naționale de Asigurări de Sănătate.

Cod procedura fiscala 2011:
Art. 219Contravenții
(1) Constituie contravenții următoarele fapte:
i) neîndeplinirea obligațiilor privind transmiterea la organul fiscal competent sau, după caz, la terțe persoane a formularelor și documentelor prevăzute de legea fiscală, altele decât declarațiile fiscale și declarațiile de înregistrare fiscală sau de mențiuni;
(2) Contravențiile prevăzute la alin. (1) se sancționează astfel (intră în vigoare la 30 zile după data publicării 23 decembrie 2010+30 zile):
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, și cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârșirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);



#72 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 February 2011 - 08:14 AM

A aparut Ordinul care sa ne spuna ce contine aceasta declaratie?



#73 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 February 2011 - 04:10 PM

daca citeai mai sus, vedeai ca afost postat ultima data de cuceritor



#74 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 06:48 PM

Ema, :laugh:
- m-ai lasat praf cu luatul peste picior, abia acum am vazut ce-ai facut :thumbup:
- tu ce crezi ?? in circa 20 de ani de conta oi fi vazut vreun certificat fiscal ??
- pt stiinta ta, desi nu esti din Bucuresti, eu am intrebat la sect. 1 si mi s-a spus ca pot elibera certificatul fiscal pt CNAS, la data de 31.01.2011 asa cum se cere, in el va fi depunerea decl. aferenta lunii dec. 2010 si platile pana la 31.01.2011. chiar nu inteleg ce ti se pare bataie de joc in asta :tongue:

in alta ordine de idei, daca pt. ca te-am avertizat politicos asupra unui risc pe care il cred posibil ai considerat ca-mi bat joc de tine, pe viitor nu-ti mai raspunde la nici un mesaj in calitate de user. ci numai in calitate de moderator !!

dragelor de voi care mi-ati luat apararea, va multumesc mult de tot, m-ati emotionat pe bune :smile:

bai, ce faza ... :sad:



#75 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 08:11 PM

Vezi postareaETIC, la Feb 5 2011, 12:33 PM, a spus:

Daca nu apare pe certificatul fiscal in clar :
- debit CCI
- penalitati CCI
la 31.12.2010, atunci il iei degeaba...
Am citit pe un alt forum ca cineva a fost la Administratie mari contribuabili si a cerut certificat de atestare fiscala pentru sanatate iar cei de acolo l-au trimis la plimbare spunand verbal ( in dulcele stil romanesc ) ca o sa se schimbe ordinul si ca nu o sa mai trebuiasca.
Altcineva zicea ca a scris la Casa de Sanatate un email in care le propunea sa ceara CUI nu certificat fiscal si acum cica asteapta sa vada ce iese. :biggrin:

La un seminar desfasurat in acest week-end, un reprezentant al Casei de Sanatate ne-a spus acelasi lucru, ca o sa se schimbe ordinul, si sa nu ne grabim cu depunerea declaratiei.



#76 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 09:12 PM

pai, noi nu ne-am grabi daca termenul de 15 febr. nu s-ar implini in urmatoarele 7 zile lucratoare .. si asa e tarziu iar daca totusi ramane asa cum e acum, va fi omor la cozile CNAS :thumbup: plus ca certificatul fiscal devine o mare problema din cauza timpului scurt.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 February 2011 - 09:13 PM




#77 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 07 February 2011 - 08:04 AM

otilia, spune-mi si mie te rog ce acte trebuie depuse la dosar la sectorul 1 pentru certificatul fiscal. se cere dosarul clasic sau tinand cont ca e ptr ceva punctual sunt suficiente cererea si imputernicirea?
merci mult!

Aceasta postare a fost editata de addina: 07 February 2011 - 08:05 AM

bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#78 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 08:44 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 6 2011, 12:44 AM, a spus:

declarația-inventar privind contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate aflată în sold la 31 decembrie 2010 și neachitată până la 31 ianuarie 2011...

...si, totusi daca avem sold zero mai depunem aceasta declaratie ?? :thumbup:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#79 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 February 2011 - 08:51 AM

Vezi postareamarang, la Feb 4 2011, 03:27 PM, a spus:

pentru cine doreste sa utilizeze declaratia in format Word, atasez fisierul.

In MO 85/02.02.2011 scrie foarte clar ca fisierul trebuie sa fie de tip XLS nu DOC.



#80 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2011 - 09:21 AM

Va postez tipul de cerere, poate ajuta cuiva.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL