Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua declaratie inventar sanatate / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


noua declaratie inventar sanatate / 2011


232 replies to this topic

#221 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 14 February 2011 - 01:50 PM

Eu am trimis declaratia pe mail vineri, la casmb.Pana acum nu am primit niciun raspuns.



#222 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2011 - 02:29 PM

Vezi postareamagda2000, la Feb 14 2011, 01:50 PM, a spus:

Eu am trimis declaratia pe mail vineri, la casmb.Pana acum nu am primit niciun raspuns.

Am mai trimis o data mail-ul. Nu am mai primit mesaj de eroare. O fii de bine, o fii de rau... cine stie. Inteleg ca am de asteptat ca sa primesc un raspuns.

Multumesc oricum




#223 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 02:49 PM

Si eu am trimis acum mailul cu declaratia, iar diseara ma opresc la un of.postal sa pun si scrisoarea cu hartia semnata si stampilata (desi este un lucru inutil, sumele fiind 0 peste tot).
Pana acum nu m-am uitat prea atent pe ea, dar vad ca este vorba doar despre contributia de 0,85%.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#224 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 February 2011 - 03:58 PM

Nu veti primi raspuns. Trebuie sa va prezentati la ei cu declaratiile listate, ei vor cauta mail-ul trimis in baza de date, si va vor da numar de inregistrarea. Pana pe 15.02.2011.



#225 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2011 - 04:20 PM

Din ce am inteles de la anuntul de pe www.casmb.ro, se depun sumele aflate in sold si neachitate pana la 31.01.2011.
Deci cei cu zero mai depun?
Maine ar fi ultima zi...



#226 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 04:25 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 14 2011, 01:58 PM, a spus:

Trebuie sa va prezentati la ei cu declaratiile listate, ei vor cauta mail-ul trimis in baza de date, si va vor da numar de inregistrarea. Pana pe 15.02.2011.
De ce trebuie?
Pe site-ul casmb scrie
Anexa 1 se va depune prin posta sau la Biroul de Declaratii din sediul Titeica.
Anexa 2 formatul electronic se trasmite obligatoriu pe adreasa de e-mail
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#227 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 14 February 2011 - 06:22 PM

Anexa 2 formatul electronic se trasmite obligatoriu pe adreasa de e-mail
[/quote]
Se primeste un nr de inregistrare dar tot trebuie sa mergi cu declaratia stampilata. Mie mi-a venit raspunsul in cateva ore, deci poate mai trebuie sa astepti.
La CJ nu se depune pt firme care nu au avut niciodata angajati.



#228 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 February 2011 - 08:13 PM

Vezi postareafboji, la Feb 14 2011, 04:25 PM, a spus:

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 14 2011, 01:58 PM, a spus:

Trebuie sa va prezentati la ei cu declaratiile listate, ei vor cauta mail-ul trimis in baza de date, si va vor da numar de inregistrarea. Pana pe 15.02.2011.
De ce trebuie?
Pe site-ul casmb scrie
Anexa 1 se va depune prin posta sau la Biroul de Declaratii din sediul Titeica.
Anexa 2 formatul electronic se trasmite obligatoriu pe adreasa de e-mail

Fiindca astia de la Craiova sunt mai cu mot, plus ca stai la o coada sa depui anexa 1 si te cauta in baza lor daca ai trimis mail sau incarca de pe discheta, iti pune o viza stai la inca o coada sa-ti dea nr. de inregistrare si duci 1 ex. inapoi.



#229 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 February 2011 - 01:15 AM

Citeaza

HANDA76 : Deci cei cu zero mai depun?
Maine ar fi ultima zi...
Eu am depus si pt. cei cu zero (maj. au fost cu 0 la mine), ai nostri spun ca trebuie...
Eu nu am trimis nici un mail nicaieri, am depus astazi in format electronic, mi-au dat numar de inreg. si gata, dar dureaza foarte mult, verifica ce este in Anexa 1 cu fisierul in Excel la fiecare firma in parte si completeaza intr-un Registru...manual (suntem de rasu' lumii :thumbup: ) firmele cu datorii si care au declarat sume de recuperat.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 15 February 2011 - 01:15 AM

Dana




#230 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 24 February 2011 - 10:09 AM

Si au zis ca se aproba dosarul de recuperare? Eu astazi am vorbit la telefon cu o dna de la casa de sanatate bihor si a zis ca daca nu am dosar de recuperare depus nu se trece suma de recuperat in declaratie, iar pt sumele de recuperat care au depasit 90zile nu se mai poate depune dosar si nici nu se poate compensa cu fd de indemnizatie ce am de plata. Ce e de facut. Ma poate ajuta cine?
[/quote]

As recomanda tuturor care au de recuperat sume de la fnuass sa depuna dosarele la registratura, cu toate documentele cerute de ei, sa astepte 30 zile sa primeasca raspunsul- cel mai probabil comunicarea de respingere pentru sume aferente perioadelor mai vechi de 90 zile- si sa faca contestatie si sa mergem in instanta cu ei. Eu personal am depus dosar in 14.02.2011 pentru perioada iunie2010-decembrie 2010 si astept sa treaca termenul si sa vad raspunsul lor. O sa respinga, sunt convinsa, perioada mai veche de 90 zile si o sa facem contestatie. La cerera de restituire le-am atasat si o instiintare privind interpretarea mea a dispozitiilor art.40 din oug 158/2005, care NU se refera la angajator ci la salariat. Nu trebuie sa lasam lucrurile asa, ca li s-a transmis sa comunice societatilor interpretarea lor referitor la acel articol. Presupun ca sunt multe firme in situatia asta si cineva trebuie sa inceapa "show-ul"... Si sa ne anunte si pe noi de rezultatele obtinute.



#231 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 12:36 PM

[/quote]

As recomanda tuturor care au de recuperat sume de la fnuass sa depuna dosarele la registratura, cu toate documentele cerute de ei, sa astepte 30 zile sa primeasca raspunsul- cel mai probabil comunicarea de respingere pentru sume aferente perioadelor mai vechi de 90 zile- si sa faca contestatie si sa mergem in instanta cu ei. [/quote]

Poti sa ne spui si noua ce documente ai pus la dosar?
elenacca



#232 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 24 February 2011 - 01:02 PM

Poti sa ne spui si noua ce documente ai pus la dosar?
[/quote]

1. Cererea de restituire unde am mentionat la documente anexate: declaratiile, certificatele concediu medical cu serie si numar, certificat atestare fiscala
2. copii xerox dupa declaratiile cci pe perioada pt. care se solicita restituirea, cu mentiunea "conform cu originalul", in cazul meu iunie 2010-decembrie 2010,
3. copii xerox dupa certificatele de concediu medical cu mentiunea "conform cu originalul", certificat de atestare fiscala (ca nu avem datorii)
si toate intr-un dosar de carton cu sina, inregistrat la registratura.



#233 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 28 February 2011 - 02:20 PM

In MO nr.141/24.02.2011 a fost publicat Ordinul comun 130/351 – al Ministerului Sănătății si al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate care aduce modificari la Normele de aplicare a OUG 158/2005, printre care:
- angajatorii au obligatia sa depuna la casele de sanatate de care apartin exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical insotit de un centralizator (anexa 18), numai in conditiile in care se solicita restituirea sumelor reprezentand indemnizatii platite asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate FNUASS.
- exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical se depune la casa de sanatate si in situatia in care indemnizatiile aferente se suporta integral de catre angajator, precum si in situatia in care asiguratul nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatii
- pentru recuperarea sumelor reprezentand indemnizatii achitate care depasesc obligatia lunara de plata a CCI, angajatorul depune la registratura casei de asigurari de sanatate solicitarea scrisa (anexa 12), la care se ataseaza Centralizatorul si , dupa caz, dovada achitarii CCI, pt. perioada anterioara pentru care se solicita restituirea.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL