Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011


237 replies to this topic

#181 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 05:10 PM

Vezi postareamia7, la Feb 22 2011, 11:49 AM, a spus:

Daca fac declaratia 101 pe aceasta perioada, si trec la poz. 24 cheltuiala cu impozitul minim, atunci mi se diminueaza pierderea de preluat in trim.IV .
In trimestrul IV ai de preluat pierderea fiscala, care nu are in componenta ei cheltuiala cu impozitul pe profit calculat. Sper ca nu preiei pierderea contabila pe post de pierdere fiscala :cool: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#182 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 05:23 PM

Vezi postareaNelu_A, la Feb 22 2011, 01:10 PM, a spus:

Aveam nevoie de o confirmare ca nu se inscrie nicaieri in 101 suma achitata in plus in anii trecuti.
In Declaratia 101 practic detaliezi modul de calcul al impozitului pe profit anual -doar atat. Faptul ca platesti in plus sau in minus este treaba ta. Asa cum la tine figureaza ca ai platit in plus din 2009, la altul poate apare ca a platit mai putin decat a declarat. Diferenta : la el vor aparea majorari si penalitati in fisa de platitor, iar la tine nu :biggrin: .
Te sfatuiesc sa mergi la administratia financiara sa faci o reglare a fisei de platitor, sa vezi cum stai. Eu am facut acest lucru anul trecut :thumbup: si a durat cam mult limpezirea apelor :good:

Aceasta postare a fost editata de fboji: 22 February 2011 - 05:24 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#183 mia7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 February 2011 - 07:15 PM

eu ma gandeam ca impozitul minim a fost o taxa impusa de stat!
este impruriu sa spui ca este cheltuiala cu impozitul pe profit cand tu ai avut pierdere pe primele 9 luni!
nu?



#184 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2011 - 01:25 AM

Citeaza

mia7 : Daca fac declaratia 101 pe aceasta perioada, si trec la poz. 24 cheltuiala cu impozitul minim, atunci mi se diminueaza pierderea de preluat in trim.IV .
La culculul impozitului pe profit pe acest trim (IV) unde chiar am avut profit, calculez 16% pe valoarea impozitului minim, avand in vedere ca nu pot deduce aceasta cheltuiala.

Ti-a raspuns Fboji f. corect, adica tu treci ch. cu impozitul pe profit in rd. 2 la cheltuieli, dar nu "vrei" sa o treci la rd. 24 ? Pentru ca nu vrei pur si simplu, mai, mai ce usoara ar fi contabilitatea/fiscalitatea, daca am lucra dupa dorinte !
Ch. cu impozitul pe profit este ch. nedeductibila, care se aduna la rezultatul contabil pentru obtinerea rezultatului fiscal (profit sau pierdere de rec.).

Citeaza

Daca nu trec valoarea impozitului minim la poz. 24-cheltuiala cu impozitul pe profit, ce pot pati?
Vei constata la primul control.

Citeaza

mia7: este impruriu sa spui ca este cheltuiala cu impozitul pe profit cand tu ai avut pierdere pe primele 9 luni!
De la 01.05.2009 ne tot miram de porcaria asta de impozit minim care se plateste si daca ai avut pierdere, impozit care a contribuit la inchiderea multor firme, dar care este, a fost de fapt, pana la 01.10.2010, o cheltuiala cu impozitul pt. firme, indiferent cum il denumesti : impozit minim sau profit.
Mia, tu doar acum ai constatat ? Rationamentul tau nu justifica incalcarea CF, in speta calculul rezultatului fiscal eronat.

Citeaza

Am si o adresa de e-mail: miatoth7@gmail.com

Si ??? Si eu am :thumbup: .

Citeaza

Vidiva : asta incercam eu sa spun ca am gresit .
la 30.09.2010 cand am completat reg de ev fiscala aveam posibilitatea deducerii rez legale la un profit brut de 700 lei , rezerva care imi aparea si in D101/1 si in bilant. nu am facut acest lucru , de aceea spun ca am gresit , sau nu? pentru ca la decembrie am pierdere.
rectificative D101 si inregistrez in ian 2011 rez legala pe seama rezultatului reportat!sau o las (rez legala) pe alta data (2011) ?
…………
si nu sunt genul de persoana care sa se astepte ca raspunsurile primite sa fie neaparat corecte!
v-as ruga sa nu va suparati si sa ma acceptati asa cum sunt sa mai "socializam"

Vidiva, in primul rand a fost exprimarea Marrei nepotrivita atunci, nu a gasit alt cuvant potrivit, a si recunoscut, dar intentia ei a fost buna, asa ca lasa socializarea asta odata in pace.
Singura mea suparare este ca dupa ce ti-am explicat si pus la dispozitie materiale informative + ca ti-au explicat si colegii, tot nu ai inteles.
Daca la 31.12.2010 ai pierdere contabila nu ai cum sa constitui rezerva legala, oare cum ai facut sa iti apara in bilant rezerva legala :smile: ?
Ce tot ai cu deducerile din 1/2010 conform Codului Fiscal ? Ai avut profit contabil la 31.12.2009, rezerva constituita si nededusa ? Sunt sigura ca nu, nu reiese asa ceva din ceea ce ai scris.
Asa ca, foloseste-ti capsoru', citeste din Ordinul 3055/2009 si sper ca intr-un final sa te lamuresti singura.
:smile:

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 23 February 2011 - 01:35 AM

Dana




#185 John A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 23 February 2011 - 05:43 PM

Am fost in ianuarie sa duc declaratiile 100 si 300, iar 100 mi-a refuzat-o si mi-a spus ca trebuie sa aduc sau sa fac nu stiu ce in februarie, dar nu-mi poate da detalii si sa ma interesez eu. Firma e inactiva de la infiintare (2007) si la fiecare 3 luni am tot dus 100 si 300 si uneori o declaratie de inactivitate (care nu mai stiu ce nr. are).
Poate sa-mi spuna cineva va rog ce declaratii trebuiesc depuse acum in februarie daca firma este inactiva? Multumesc mult!



#186 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 05:58 PM

Citeaza

mia7: este impruriu sa spui ca este cheltuiala cu impozitul pe profit cand tu ai avut pierdere pe primele 9 luni!
De la 01.05.2009 ne tot miram de porcaria asta de impozit minim care se plateste si daca ai avut pierdere, impozit care a contribuit la inchiderea multor firme, dar care este, a fost de fapt, pana la 01.10.2010, o cheltuiala cu impozitul pt. firme, indiferent cum il denumesti : impozit minim sau profit.
Mia, tu doar acum ai constatat ? Rationamentul tau nu justifica incalcarea CF, in speta calculul rezultatului fiscal eronat.

Citeaza

Am si o adresa de e-mail: miatoth7@gmail.com

Si ??? Si eu am :thumbup: .

Citeaza

Vidiva : asta incercam eu sa spun ca am gresit .
la 30.09.2010 cand am completat reg de ev fiscala aveam posibilitatea deducerii rez legale la un profit brut de 700 lei , rezerva care imi aparea si in D101/1 si in bilant. nu am facut acest lucru , de aceea spun ca am gresit , sau nu? pentru ca la decembrie am pierdere.
rectificative D101 si inregistrez in ian 2011 rez legala pe seama rezultatului reportat!sau o las (rez legala) pe alta data (2011) ?
????
si nu sunt genul de persoana care sa se astepte ca raspunsurile primite sa fie neaparat corecte!
v-as ruga sa nu va suparati si sa ma acceptati asa cum sunt sa mai "socializam"

Despre calculul rezervei legale: Este adevarat ca se efectueaza la fiecare termen de plata al impozitului pe profit, dar acesta se face numai extracontabil,
deoarece rezerva legala, daca va exista, se inregistreaza numai la finele anului prin inregistrarea 129 = 1061. Daca exista piredere, calculul extracontabil se anuleaza iar rezerva legala nu se mai calculeaza !

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 23 February 2011 - 05:59 PM




#187 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 February 2011 - 06:22 PM

Despre calculul rezervei legale: Este adevarat ca se efectueaza la fiecare termen de plata al impozitului pe profit, dar acesta se face numai extracontabil,
deoarece rezerva legala, daca va exista, se inregistreaza numai la finele anului prin inregistrarea 129 = 1061. Daca exista piredere, calculul extracontabil se anuleaza iar rezerva legala nu se mai calculeaza !
[/quote]

OK ! am inteles in sfarsit ca nu am gresit deloc , ba chiar am facut totul corect ! :smile:
multumesc mult !
imi este rusine acum de postarile mele anterioare si nu stiu cum sa ma revansez cumva.! poate doar cerandu-mi mii de scuze! :thumbup:



#188 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 February 2011 - 08:33 PM

Vezi postareacuceritor, la Feb 23 2011, 05:58 PM, a spus:

Despre calculul rezervei legale: Este adevarat ca se efectueaza la fiecare termen de plata al impozitului pe profit, dar acesta se face numai extracontabil,
deoarece rezerva legala, daca va exista, se inregistreaza numai la finele anului prin inregistrarea 129 = 1061. Daca exista piredere, calculul extracontabil se anuleaza iar rezerva legala nu se mai calculeaza !
Pentru cazul prezentat- profit impozabil la 30.09.2010 si pierdere contabila la 31.12.2010 -ar fi urmatoarele cazuri:
- rezerva legala dedusa, evidentiata in D101/1 si anulata in D101/2 sau
- rezerva legala dedusa, evidentiata in D101/1 si neanulata in D101/2 dar in anul in care se inregistreaza contabil nu mai ai dreptul sa o deduci – este nedeductibila la calculul impozitului pe profit sau
- rezerva legala nededusa, neevidentiata in D101/1 si neanulata in D101/2, si neinregistrata contabil la sfarsitul anului.



#189 eugenia popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 23 February 2011 - 11:30 PM

Care este modalitatea de calcul a impozitului pe profit pt.tr.I 2011?
-metoda clasica din tr.IV 2010?
-sau impozitul forfetar?



#190 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 February 2011 - 11:34 PM

intoarcerea la origini
clasic, ca inainte, pana la introducerea minimului forfetar, vezi cod fiscal 2011

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 23 February 2011 - 11:34 PM




#191 John A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 24 February 2011 - 12:26 PM

Vezi postareaJohn A, la Feb 23 2011, 06:43 PM, a spus:

Am fost in ianuarie sa duc declaratiile 100 si 300, iar 100 mi-a refuzat-o si mi-a spus ca trebuie sa aduc sau sa fac nu stiu ce in februarie, dar nu-mi poate da detalii si sa ma interesez eu. Firma e inactiva de la infiintare (2007) si la fiecare 3 luni am tot dus 100 si 300 si uneori o declaratie de inactivitate (care nu mai stiu ce nr. are).
Poate sa-mi spuna cineva va rog ce declaratii trebuiesc depuse acum in februarie daca firma este inactiva? Multumesc mult!
Posibil sa fi gresit topicul s-atunci rog un administrator sa-l mute unde trebuie fiindca eu nu vad o sectiune mai buna. Daca nu am gresit inca astept un raspuns. Multumesc!



#192 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 12:49 PM

John A
Inteleg ca societatea nu e suspendata deci pana maine 25.02 trebuie sa depui decl 101 si 392A cu zero.
Pacat ca ai scapat oportunitatea din ian de a renunta la TVA ,adica decl 300 . pe acasta o depui tot timpul cu 0 ,in functie de cum a optat firma ( lunar sau trimestrial).Decl 100 o depui ca si pana acum, trimestrial.
Important este sa depui pana luni 28.02 ,decl. pe proprie raspundere ca nu ai avut activitate care tine loc de bilant.



#193 John A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 24 February 2011 - 02:27 PM

Vezi postareaDoina P, la Feb 24 2011, 02:49 PM, a spus:

John A
Inteleg ca societatea nu e suspendata deci pana maine 25.02 trebuie sa depui decl 101 si 392A cu zero.
Pacat ca ai scapat oportunitatea din ian de a renunta la TVA ,adica decl 300 . pe acasta o depui tot timpul cu 0 ,in functie de cum a optat firma ( lunar sau trimestrial).Decl 100 o depui ca si pana acum, trimestrial.
Important este sa depui pana luni 28.02 ,decl. pe proprie raspundere ca nu ai avut activitate care tine loc de bilant.
mersi... am vazut ca tot vineri e ultima zi si pt o declaratie unica 112. trebuie depusa si aceea?



#194 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 03:18 PM

Nu e pt. tine , doar pt. firmele cu salariati



#195 John A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 27 February 2011 - 01:02 PM

Vezi postareaDoina P, la Feb 24 2011, 02:49 PM, a spus:

John A
Inteleg ca societatea nu e suspendata deci pana maine 25.02 trebuie sa depui decl 101 si 392A cu zero.
Pacat ca ai scapat oportunitatea din ian de a renunta la TVA ,adica decl 300 . pe acasta o depui tot timpul cu 0 ,in functie de cum a optat firma ( lunar sau trimestrial).Decl 100 o depui ca si pana acum, trimestrial.
Important este sa depui pana luni 28.02 ,decl. pe proprie raspundere ca nu ai avut activitate care tine loc de bilant.
Am avut o problema cu declaratia 101... si doamnele de la ghiseu n-au stiut exact sa-mi zica ce greseala... mi-au zis ca e ceva pe randul 5, iar alta mi-a zis ca declaratia 101 trebuie sa o fac in 2 bucati... 1 data pe primele 3 trimestre si 1 data pe ultimul. Trebuie cumva trecut forfetarul in cea de pe primele 3 trimestre?(nu l-am platit...)



#196 John A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 27 February 2011 - 04:28 PM

imi cer scuze... rog moderatorul sa stearga post-ul de mai sus... abia acum am gasit topicul cu declaratii



#197 papusik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 February 2011 - 08:50 AM

va rog ajutati-ma nu stiu in ce cont se face plata pentru impozitul pe profit!va multumesc



#198 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 February 2011 - 09:48 AM

Vezi postareapapusik, la Feb 28 2011, 08:50 AM, a spus:

va rog ajutati-ma nu stiu in ce cont se face plata pentru impozitul pe profit!va multumesc

descarca OPFV de aici http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...ograme_OPFV.htm
si vei gasi conturile intrand sa faci un OP accesezi COSULTARE SI PRELUARE CONTURI IBAN si alegi trezoreria de care apartii si apoi alegi contul unic la buget PRELUARE CONT IBAN)
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#199 dinculeanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:afaceri facultate

Postat 28 February 2011 - 10:06 AM

buna ziua ,
am si eu urmatoarea situatie:
am avut o asociatie familiala din 2004 pana in 2007 , , la 31 ianuarie 2007 am incetat activitatea si am depus o cerere la administratia financiara in acest sens care , normal , sa pierdut la ei acolo , buba mai mare e ca si eu am pierdut numarul de inregistrare :thumbup: . Acum , astia de la administratie mi-au facut estimativa pentru 2007 pana in 2010! intrebarea mea este cum fac sa remediez aceasta situatie pentru ca eu in anii astia nu am avut activitate si deci nici profituri. astept raspunsurile voastre , multumesc.

Aceasta postare a fost editata de dinculeanu: 28 February 2011 - 10:07 AM




#200 papusik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 February 2011 - 10:44 AM

contul de la bugetul de stat?unde platesc si impozitul pe salarii?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL