Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. sanatate/CCI - topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


decl. sanatate/CCI - topic 2011


78 replies to this topic

#41 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 20 January 2011 - 08:47 PM

Norocul meu ca merge on line.....

Dar nu s-ar fi gandit sa dea un numar de inregistrare ceva.... Doamne fereste....

Deabia pot sa printez mesajul ca s-a trannsmis....
care daca ma gandesc , ca nu are nici o valoare pentru ca nu indica nici un cod fiscal....nimic ....

Ma rog, sa ne facem treaba cum trebuie, ca in rest ..... putem lauda cozile....la nesfarsit.....

ca doar suntem romani.



#42 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 11:40 AM

Am scos conventia AIA, cu serie de licenta si am configurat si serverul de SMTP al g-mail. Imi zice "server was not found"atunci cand incarca fisierele si "cica" le trimite. E cazul sa apelez la un tehnician sau ce puii mei vor astia? Sa incerc sa termin facultatea si in domeniul IT?
Va rog din suflet, daca cineva a reusit sa treaca de pasul asta cu server-ul, astept niscaiva indicatii ca la "prosti" ca eu chiar mi-am pierdut uzul ratiunii.
Va multumesc!




#43 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 12:04 PM

Vezi postareadoiny, la Jan 20 2011, 07:47 PM, a spus:

Dar nu s-ar fi gandit sa dea un numar de inregistrare ceva...
Pai ar trebui sa trimita mesaj automat de raspuns (confirmare) la adresa de mail specificata de noi.
Dar n-am primit inca nimic pe mail :thumbup: . Daca nu primesc e-mailu' in zilele urmatoare, o sa trimit marti si prin posta declaratiile printate din Atlas, semnate si stampilate.

Vezi postareaCorinaCristina, la Jan 21 2011, 10:40 AM, a spus:

Am scos conventia AIA, cu serie de licenta si am configurat si serverul de SMTP al g-mail. Imi zice "server was not found"atunci cand incarca fisierele si "cica" le trimite.
Pai cum trimiteai on line inainte, ca nici atunci nu acceptau g-mailu'
Eu am adresa oficiala pe yahoo si n-am avut probleme. Poate ar fi o idee buna sa-ti faci cont pe yahoo :good:
Editez ca am gresit , hotmailul era cu belele.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 21 January 2011 - 12:06 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#44 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 12:26 PM

Pai am cont pe yahoo. Adresa oficiala, cu care eram inregistrata la ei. Dar si acolo, aceeasi problema. Pe google am aflat ca server free pentru stmp-ul ala ar fi gratuite. Asa ca azi-noapte, imi faceam cont pe gmail. La yahoo, care ar fi serverul de stpm.... sau cum ii zice? Multumesc!



#45 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 01:11 PM

Ai completat in dreptul serverului de email asa cum arata la pagina 24 din manual ? Adica smtp.mail.yahoo.com
Scriam mai sus ca trebuie citit manualul http://193.151.30.18...ale/dbf-2-email ... eu nu l-am citit pe tot inainte :thumbup:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#46 cont-conta-ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 21 January 2011 - 03:40 PM

Otilia Alupei, cu tot respectul pt functia inalta de pe forum :good: , dar nu cred ca trebuie sa tii partea celor de la CASMB.

Eu ii desconsider pentru ca:

- au facut trecerea la un sistem nou fara sa fie totul functional
- au pus toti contabilii din Bucuresti sa se deplaseze pana la un loc unic in Bucuresti pentru o singura luna
- baza lor de date este imcompleta: am obtinut online seria de licenta pentru un numar de firme si am depus declaratiile, insa la cinci firme am primit eroare "Compania cu uic-ul xxxxx nu a fost gasita". Aceste firme exista, au angajati si vor sa fie ok in relatia cu statul.
- am cerut suport, in urma discutiei am trimis informatiile solicitate, am primit numar de sesizare de peste 24 de ore si inca problema nu s-a rezolvat.
- pana in acest moment nu s-a primit nici un fel de confirmare a depunerii declaratiilor.

Din punctul meu de vedere vechiul sistem era mult mai bine facut. Asta e facut "pe genunchi" si nu a adus decat nervi si timp pierdut, intr-o luna in care contabilii au alte prioritati.

De ce trebuie eu sa fiu "intelegator cu problemele lor tehnice", ei sunt intelegatori cand nu platesc taxele catre stat ???

Sa te tii distractie la 112, ca vor fi "toate ouale" intr-un singur cos..... Basca faptul ca pentru toate firmele pe care le vom lua va trebui sa punem clientul pe drumuri sa ne faca imputernicire la notar.



#47 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 05:13 PM

fboji, saru`mana, oriunde ai fi, a mers cu serverul de la yahoo. Merge! Acum pot pune la cap celelalte detalii, cum pot trimite pentru mai multe firme de pe aceeasi aplicatie. MULTUMESC!



#48 AlexiaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2011 - 01:45 PM

La raportarile pe email pe care le-am trimis astazi mi-a venit imediat mesaj de confirmare ca le-au primit, dar nu le-au prelucrat. Insa dupa prelucrare mi-a venit mesaj la toate raportarile ca au erori, respectiv " Perioada raportata (01-dec-10 -31-dec-10 nu face parte dintr-un calendar valid" si "Nu exista nici un calendar deschis!". La o firma mi-a raspuns chiar ca nu exista firma desi am seria de licenta direct de la ei ( nu de pe site).
E cineva care a trimis astazi raportari pe email? A primit acelasi fel de mesaj?



#49 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 January 2011 - 02:12 PM

acum am trimis la dolj si nu am nici o problema



#50 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2011 - 04:50 PM

Si nu le mai trebuie listele semnate si stampilate ca pana acum? Mira-m-as :thumbup:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#51 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 January 2011 - 06:38 PM

ba da, dar pentru validarea lunii urmatoare (adica le duci pt dec ca sa poti transmite pt ian) :thumbup: ..pai de ce sa fie simplu cand se poate complicat?!



#52 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2011 - 09:30 AM

ca la noi la nimeni :thumbup:



#53 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2011 - 12:37 PM

Aseara am trimis prin posta declaratiile+CD, in plic cu bule, cu confirmare de primire. Sa fiu sigura ca ajunge ceva la CASMB (tot n-am nici o confirmare pe mail ca am trimis, desi cand le-am trimis on-line nu am avut nici un mesaj de eroare, ci numai ca s-au transmis datele).
O fi fost chiar ultima declaratie :thumbup: , daca tot a aparut "unica" 112 ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#54 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 25 January 2011 - 06:32 PM

Va rog sa imi spuneti si mie ce facem cu certificatele medicale cere le avem pe luna ianuarie 2011? Daca am depus declaratiile pe decembrie 2010(stand 2 ore la acele cozi imense) ,mai este nevoie sa iau cheie de activare?sau ramanem cu ce declaram in 112?



#55 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 09 February 2011 - 10:58 AM

Asta chiar ca e nesimtire. Sa nu poti sa recuperezi din contributia datorata a lunilor viitoare....nu ma voi conforma. Aavem de recuperat de la ei vreo 17000 de lei, care au depasit termenul celor 90 de zile. Voi continua sa deduc contributia din ei.



#56 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2011 - 01:02 PM

Vezi postareacont-conta-ro, la Jan 21 2011, 03:40 PM, a spus:

Otilia Alupei, cu tot respectul pt functia inalta de pe forum :good: , dar nu cred ca trebuie sa tii partea celor de la CASMB.
Nu e vb ca le tin partea (citeste cu atentie ce am scris), am spus ca nu e drept sa dam toata vina pe ei, cand si depunatorii au vina lor fiindca lasa totul pe ultimele zile, am explicat ca eu nu am avut absolut nici o problema la depunerea de pe 13 ian.
Depusul in ultimele zile e boala grea la romani, mereu a fost asa si mereu va fi, de aceea este/era omor peste tot pe 23-24-25 ale lunii.



#57 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2011 - 03:09 PM

Vezi postareamariana.vant, la Jan 7 2011, 09:15 AM, a spus:

La multi ani! cu BINE.

Iata ca s-a modificat OUG 158/2005, sa pare ca din rau in mai rau (NU se mai pot recupera sumele reprezentand indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia in luna respectiva, din contributiile datorate pentru lunile urmatoare; adica sumele care n-au fost solicitate in cele "90 de zile" SE PIERD? ) :
.................. (vedeti materialul complet la mesajul Marianei )
Referitor la materialul de mai sus si la recuperare CCI pentru cei care nu au depus cerere de recuperare si recuperau pana la aparitia D112 in fiecare luna din CCI datorat lunar :
- am fost la un curs unde era o dna. director de la CASMB care la intrebarea cum mai recupereaza cei care nu au depus in 90zile cerere de recuperare = nu a vrut sa raspunda si tot ea s-a suparat ca am intrebat-o :smile:
- am aflat insa de la o colega contabila ca s-ar primi cereri de recuperare si de la cei care nu au depus pana acum.
Poate cineva sa confirme stirea asta?
Eu am mai multi clienti in acesata situatie si nu stiu ce sa fac. Nici nu le-am spus inca ( incerc sa gasesc o solutie ) ca o sa inceapa sa tipe. Stiti si voi cum fac patronii cand isi baga statul mana in buzunarul lor :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 February 2011 - 05:48 PM




#58 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2011 - 09:24 PM

Referitor la recuperarea sumelor aferente concediilor medicale pentru care nu s-au depus pana acum cereri de recuperare si care se recuperau din CCI aferente lunilor urmatoare cred ca am gasit o solutie.
In OUG36/2010 scrie :"9. La articolul 38, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(2) Sumele reprezentând indemnizații plătite de către angajatori asiguraților, care depășesc suma contribuțiilor datorate de aceștia în luna respectivă, se recuperează din contribuțiile datorate pentru lunile următoare sau din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate din creditele
bugetare prevăzute cu această destinație, în condițiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonanțe de urgență. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentând contribuții de asigurări sociale de sănătate.
"10. La articolul 40, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 40. - (1) Indemnizațiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, în termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era în drept să le solicite."
Conform cu OUG 117/2010 = nu se mai pot recupera din contributiile datorate pt lunile urmatoare ( sincer eu nu am gasit in OUG117 clar spus acest lucru dar asa cum ati vazut in D112 nu se poate... ).
Asa ca eu m-am gandit, daca compilez cele 2 ordonante de mai sus, ca cei in cauza pot depune dosar cu cerere de recuperare in 90 de zile de la data aparitiei in Mof a OUG117, adica 90 de zile de la 30.12.2010.
Probleme este ca azi de recuperat este mai putin deoarece s-a tot recuperat cate ceva in fiecare luna dar ma gandesc sa se puna la dosar o situatie in acest sens.
Ce parere aveti ? Mai gandeste cineva asa sau a mai facut cineva ceva in acest sens?



#59 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 17 February 2011 - 05:46 PM

Am si eu o astfel de situatie si cand am fost sa depun decl. inventar am urcat si la concedii medicale si mi-a spus un domn de acolo sa fac repede dosar si sa il depu,am de recuperat vreo 7000 lei.Asa ca ne ramane de depus dosare cu cereri,copii dupa certificate si declaratii,fisa sinteticade la Administratie...........si tot asa. :thumbup:



#60 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 21 February 2011 - 12:36 PM

Va rog ce program sa folosesc pentru declaratiile sanatate si concedii medicale pentru ianuarie 2011 ? Atlas Asigurati ? si apoi folosesc DBF-2-EMAIL pt transmitere ? Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL