Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. sanatate/CCI - topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


decl. sanatate/CCI - topic 2011


78 replies to this topic

#61 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 21 February 2011 - 01:12 PM

Vezi postareaykyb, la Feb 21 2011, 12:36 PM, a spus:

Va rog ce program sa folosesc pentru declaratiile sanatate si concedii medicale pentru ianuarie 2011 ? Atlas Asigurati ? si apoi folosesc DBF-2-EMAIL pt transmitere ? Multumesc.

scuze, am intrebat o prostie.



#62 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2011 - 02:01 PM

  • Pentru sumele de recuperat aferente lunii ianuarie 2011
  • Incepand cu medicalele aferente lunii ianuarie 2011
    • Cerere "tip" (2 ex.) depusa la registratura ;
    • Copie xerox după Declaratie 112 (anexele A1 si A1.1), pentru luna/perioada pentru care se solicita restituirea;
    • Concediile medicale (exemplarul 2 – roz) aferente pt luna/perioada pentru care se solicita restituirea ;
    • desi pe site casmb este trecuta fisa de la anaf , nu o cer acum
Pt certificatele medicale care trebuiesc comunicate CASM in cele 6 zile se aplica " Ordin MS/CNAS nr. 430/470/2010 pentru modificarea si completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordin MS/CNAS nr. 60/32/2006 " cu precizarea ducem noi tabelul pe care pana acum 2 luni in trimiteam on-line

Pentru medicalele pana la decembrie 2010 inclusiv:
se aplica procedura veche adica dosarul (biblioraftul ) cu toate minunile care se cereau inainte


  • Cerere "tip" (2 ex.) depusa la registratura (este si pe site-ul casmb.ro);
  • Copie xerox după Declaratie (anexele A1, A2), pentru luna/perioada pentru care se solicita restituirea;
  • Copii xerox după concediile medicale aferente pt luna/perioada pentru care se solicita restituirea ;
  • Fișa sintetică pentru concedii și indemnizații din ianuarie 2006 până în prezent de la Administrația Financiară (Cont 439).




#63 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 02:18 PM

Vezi postareatatumaria, la Feb 23 2011, 02:01 PM, a spus:

  • Pentru sumele de recuperat aferente lunii ianuarie 2011
  • Incepand cu medicalele aferente lunii ianuarie 2011
    • Cerere "tip" (2 ex.) depusa la registratura ;
    • Copie xerox după Declaratie 112 (anexele A1 si A1.1), pentru luna/perioada pentru care se solicita restituirea;
    • Concediile medicale (exemplarul 2 – roz) aferente pt luna/perioada pentru care se solicita restituirea ;
    • desi pe site casmb este trecuta fisa de la anaf , nu o cer acum
Pt certificatele medicale care trebuiesc comunicate CASM in cele 6 zile se aplica " Ordin MS/CNAS nr. 430/470/2010 pentru modificarea si completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordin MS/CNAS nr. 60/32/2006 " cu precizarea ducem noi tabelul pe care pana acum 2 luni in trimiteam on-line

Pentru medicalele pana la decembrie 2010 inclusiv:
se aplica procedura veche adica dosarul (biblioraftul ) cu toate minunile care se cereau inainte


  • Cerere "tip" (2 ex.) depusa la registratura (este si pe site-ul casmb.ro);
  • Copie xerox după Declaratie (anexele A1, A2), pentru luna/perioada pentru care se solicita restituirea;
  • Copii xerox după concediile medicale aferente pt luna/perioada pentru care se solicita restituirea ;
  • Fișa sintetică pentru concedii și indemnizații din ianuarie 2006 până în prezent de la Administrația Financiară (Cont 439).
De unde ai luat ce scrie aici? Sursa ?



#64 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 23 February 2011 - 04:04 PM

si daca sunt sume de recuperat din 2009 se mai poate depune dosar de recuperare CCI??



#65 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 06:30 PM

da, dar nu cred ca rezolvati nimic odata ce termenul sa modificat la 90 zile.



#66 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 06:34 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Feb 23 2011, 06:30 PM, a spus:

da, dar nu cred ca rezolvati nimic odata ce termenul sa modificat la 90 zile.
Pai 90 de zile de la ce?
Eu zic ca nu sunt inca 90 de zile de la aparitia O117/2010.
A aparut in Mof in 30.12.2010.
Daca conform acestei ordonante nu se mai poate recupera din contributiile luniilor urmatoare atunci termenul de prescriptie este de la 30.12.2010. Dar este o interpretare personala....



#67 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 09:00 PM

La casa de sanatate Valcea au zis 90 zile de la data declararii concediului.



#68 pop maria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:carei

Postat 24 February 2011 - 02:22 PM

Stie cineva pana cand trebuie depuse la Casa Jud. de Sanatate ex.2(roz) al foilor de boala? dar cererile de recuperare pentru luna ian.2011?



#69 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 03:43 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Feb 23 2011, 09:00 PM, a spus:

La casa de sanatate Valcea au zis 90 zile de la data declararii concediului.
Da zice doar ca nu are dreptate deoarece in OUG36/2010 scrie :""10. La articolul 40, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 40. - (1) Indemnizațiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, în termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era în drept să le solicite."
Deci nu 90 zile de la data concediului medical.
Si in drept sa solicite este in 90 zile de la aparitia OUG 117/2010 = adica pana in 31.03.2011.



#70 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 28 February 2011 - 02:47 PM

In MO nr.141/24.02.2011 a fost publicat Ordinul comun 130/351 – al Ministerului Sănătății si al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate care aduce modificari la Normele de aplicare a OUG 158/2005, printre care:
- angajatorii au obligatia sa depuna la casele de sanatate de care apartin exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical insotit de un centralizator (anexa 18), numai in conditiile in care se solicita restituirea sumelor reprezentand indemnizatii platite asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate FNUASS.
- exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical se depune la casa de sanatate si in situatia in care indemnizatiile aferente se suporta integral de catre angajator, precum si in situatia in care asiguratul nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatii
- pentru recuperarea sumelor reprezentand indemnizatii achitate care depasesc obligatia lunara de plata a CCI, angajatorul depune la registratura casei de asigurari de sanatate solicitarea scrisa (anexa 12), la care se ataseaza Centralizatorul si , dupa caz, dovada achitarii CCI, pt. perioada anterioara pentru care se solicita restituirea.

Apropo de cele 90 de zile... se refera clar la beneficiarii de indemnizatii, NU la platitorii de indemnizatii.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de adela: 28 February 2011 - 02:48 PM




#71 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 12:29 PM

Vezi postareatatumaria, la Feb 23 2011, 02:01 PM, a spus:

  • Pentru sumele de recuperat aferente lunii ianuarie 2011
  • Incepand cu medicalele aferente lunii ianuarie 2011
    • Cerere "tip" (2 ex.) depusa la registratura ;
    • Copie xerox după Declaratie 112 (anexele A1 si A1.1), pentru luna/perioada pentru care se solicita restituirea;
    • Concediile medicale (exemplarul 2 – roz) aferente pt luna/perioada pentru care se solicita restituirea ;
    • desi pe site casmb este trecuta fisa de la anaf , nu o cer acum
Pt certificatele medicale care trebuiesc comunicate CASM in cele 6 zile se aplica " Ordin MS/CNAS nr. 430/470/2010 pentru modificarea si completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordin MS/CNAS nr. 60/32/2006 " cu precizarea ducem noi tabelul pe care pana acum 2 luni in trimiteam on-line

Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine care e anexa A1 si care e anexa A1.1 din Decl.112?
Programul meu a listat doar o singura anexa pe care sunt centralizate toate contributiile si impozitul de plata.
Am fost sa depun un dosar de recuperare la CASMB si nu mi l-au primit..."nu stiti sa cititi???" :thumbup:
elenacca



#72 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 March 2011 - 08:43 PM

Pe site-urile caselor judetene de asigurari de sanatate au aparut anunturi cu privire la recuperarea sumelor din concedii.
CJ : Fisier atasat  Anunt_restituire_sume_concedii_2011.pdf   221.81K   113 downloads
MM : "IN ATENTIA ANGAJATORILOR - RECUPERAREA SUMELOR AFERENTE CONCEDIILOR MEDICALE
În conformitate cu Art. I alin. 3 și alin. 9 din Ordinul nr. 130/351/18.02.2011 privind modificarea și completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG nr.158/2005 privind concediile și indemnizatiile de asigurări sociale de sănătate aprobate prin Ordinul ministrului sănătății și al presedintelui CNAS nr.60/82/2006, persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajator sunt obligate sa depuna la casele de asigurări de sănătate în a caror raza administrativ - teritoriala își au sediul social, respectiv domiciliul, exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical insotit de centalizator al carui model este prevazut în anexa nr.5 la actul normativ mai sus amintit.
Pentru recuperarea sumelor reprezentand indemnizatii achitate care depasesc obligația lunara de plată a contribuției pentru concedii și indemnizatii, angajatorul depune la registratura casei de asigurări de sănătate un dosar cu urmatoarele acte:
- solicitarea scrisa conform modelului prevazut în anexa 4 din Ordinul 130/351/2011 ;
- exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical;
- centralizatorul privind certificatele de concediu medical prevazut în anexa nr.5 din Ordinul 130/351/2011 ;
- dovada achitarii contribuției (Fisa sintetica totala sau certificat de atestare fiscală);
- recipisa de validare a Declaratiei 112;
- copie xerox după Declaratia 112 Anexa 1.1 Sectiunea C (C2) Indemnizatii sănătate (Conf OUG 158/2005) stampilata și semnata de către reprezentantul legal.

Dana




#73 medrici

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Orastie

Postat 05 March 2011 - 10:24 AM

Legat de concediile medicale. Ordinul asta mai aduce o modificare importanta :
Rotunjirea mediei zilnice la 2 zecimale in loc de 4 (art.I ,alin.11 din ordin).

Pentru ca nu vad nici o modificare in formularul 112 sau in programul de validare de pe site-ul ANAF, vreau sa va intreb : n-am inteles eu bine si ramane media tot la 4 zecimale ?
Sau mai rau : media ramane de fapt cu 4 zecimale dar cand calculam concediile medicale rotunjim la doua ?



#74 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2011 - 06:37 PM

Referitor la sumele ramase de recuperat din CCI anterioare OUG117/2010 si pentru care nu s-a depus cerere de recuperare pot sa va dau urmatoarea informatie.
Se primesc ( cel putin la CASMB ) cerere de recuperare + dosarul aferent daca concediile medicale nu sunt mai vechi de trei ani. CASMB considera ca cele mai vechi de trei ani sunt prescrise.
Eu am depus pt o firma si mi-a primit dupa ce au verificat cu atentie continutul dosarului.
In dosar am pus :
- cerere recuperare
- centralizator concedii medicale
- centralizator din care rezulta cat am apucat sa recuperam din concediile medicale in fiecare luna pana la 31.12.2010 = asta l-am inventat eu...
- concediile medicale in copie
- declaratiile de sanatate + CCI in copie
- fisa sintetica de la fisc pt CCI
Acum asteptam banii desi nu avem prea multe sperante....



#75 ferudin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 March 2011 - 11:08 PM

Vezi postareaETIC, la Mar 15 2011, 06:37 PM, a spus:

Referitor la sumele ramase de recuperat din CCI anterioare OUG117/2010 si pentru care nu s-a depus cerere de recuperare pot sa va dau urmatoarea informatie.
Se primesc ( cel putin la CASMB ) cerere de recuperare + dosarul aferent daca concediile medicale nu sunt mai vechi de trei ani. CASMB considera ca cele mai vechi de trei ani sunt prescrise.
Eu am depus pt o firma si mi-a primit dupa ce au verificat cu atentie continutul dosarului.
In dosar am pus :
- cerere recuperare
- centralizator concedii medicale
- centralizator din care rezulta cat am apucat sa recuperam din concediile medicale in fiecare luna pana la 31.12.2010 = asta l-am inventat eu...
- concediile medicale in copie
- declaratiile de sanatate + CCI in copie
- fisa sintetica de la fisc pt CCI
Acum asteptam banii desi nu avem prea multe sperante....




#76 ferudin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 March 2011 - 11:39 PM

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema cu care ma confrunt.
Am o suma pe care n-o pot recupera de la casa, imi poate spune cineva daca este imputabila aceasta suma?
N-am depus cerere, n-am putut anticipa aceasta modificare din 2010, am recuperat in anul 2010, dar mai trebuia si din 2011, 6-7 luni.

Am primit o instiintare care suna cam in felul urmator
INSTIINTARE,
Conducerea societatii, reprezentata prin...,va solicita clarificarea situatiei vizand contributiile fond concedii medicale aferent perioadei ...,2009 in suma de ..., lei pentru care nu ati depus cerere de solicitare la CAS in timp legal, pentru a se putea recupera suma si conform legislatiei in vigoare suma de mai sus nu poate fi recuperata prin compensare...,Prin prezenta, va solicit clarificarea in termen de ..., zile de la primirea prezentei, altfel suma va deveni imputabila, intrucat aceasta responsabilitate era in sarcina dvs...,
MA POATE AJUTA CINEVA SA FORMULEZ UN RASPUNS?



#77 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2011 - 12:25 PM

Dar de ce nu depui dosar de recuperare? Se pot recupera sume din urma, pe ultimii 3 ani!

Aceasta postare a fost editata de Elena Pana: 17 March 2011 - 12:26 PM

elenacca



#78 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 25 January 2012 - 06:50 PM

Nu se mai poate recupera nimic. Au avut grija de asta... :dry: Eu am incercat si am primit raspuns nevativ cum ca au expirat cele 90 de zile...desi sumele sunt din 2009......



#79 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 26 January 2012 - 03:34 PM

La prima vedere suma pare imputabila, dar, ca de obicei, se pot gasi bube la asemenea intentii oneroase.
Trebuie vazut daca exista o prevedere explicita in contractul incheiat cu firma si/sau fisa postului care te obliga la recuperarea sumelor de la CNAS sau la depunerea cererii de restituire.
In plus, nu mai este legala imputarea sumelor, firma trebuie sa obtina un angajament de plata de la tine sau sa te dea in judecata, iar in instanta sunt sanse mai mari de 80% sa castigi pentru ca ai avut sigur un sef, un patron, care sa te intrebe periodic de sarcinile proprii si cum le-ai indeplinit.
Succes si noroc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL