Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pt. firma cu activitate suspendata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii pt. firma cu activitate suspendata


13 replies to this topic

#1 ennya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 17 January 2011 - 03:25 PM

Pentru o firma cu activitatea suspendata , d101 pe zero se depune pana pe 25.02.11 impreuna cu bilantul ? o singura declaratie ?

multumesc anticipat !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 January 2011 - 04:34 PM




#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 January 2011 - 03:48 PM

Daca nu beneficiezi de regim derogatoriu depui D. 101 pana la 25.02.2011.
Termenul de depunere al D. 101 nu este identic cu cel al sit. financiare anuale, acestea din urma se depun conform legii-
vezi L.82/1991.

Dana




#3 ennya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 17 January 2011 - 08:22 PM

Multumesc , beneficiez de regim derogatoriu .
Asa am depus si anul trecut. D101 pana pe 25.02. si bilantul pana la sfarsitul lunii aprilie .



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 January 2011 - 08:32 PM

Cu placere !
Ennya, daca beneficiezi de regim derogatoriu, conform Ordinului 1221/2009, nu trebuie sa depui D. 101.
In 2010 ma gandesc ca ai depus decl.101 pt. 2009 pt. ca probabil ai avut perioada de an fiscal aflata in afara perioadei de regim derogatoriu, nu ?

Dana




#5 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2011 - 01:44 AM

Si daca este Suspendata dar Nu are Regim Derogatoriu de depunere declaratii, chiar trebuiesc facute 2 decl. 101 pt.

2010 ? Ce zici Dana42 ? :thumbup:



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 04:13 PM

Citeaza

dannad001: Si daca este Suspendata dar Nu are Regim Derogatoriu de depunere declaratii, chiar trebuiesc facute 2 decl. 101 pt. 2010 ? Ce zici Dana42 ? :thumbup:

Dannad001 :smile: , eu zic ca trebuie depusa o singura declaratie 101 pana la termenul limita impus, adica 25.04.2010.

Conform OUG 87/2010 anul 2010 se separa in doi ani fiscali doar de catre contribuabilii care au "beneficiat" :laugh: de prevederile art.18 alin 2 din CF.
Normele de aplicare a CF precizeaza la punctul 11.5 ca preved. art. 18, alin. 2 nu se aplica contribuabililor care se gasesc in inactivitate temporara inscrisa la Registrul Comertului. Ori contribuabilii aflati in inactivitate temporara declarata la Registrul Comertului, nu au "beneficiat" de prevederile art. 18 alin. (2) si prin urmare nu au obligatia separarii anului 2010 in doua perioade/ani fiscale/fiscal i: ianuarie septembrie si octombrie-decembrie 2010.

Dana




#7 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 January 2011 - 04:54 PM

DACA suspendarea a cuprins tot anul 2010 se depune o singura decalaratie
HG 44 NORME CF
11.5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplica societatilor în inactivitate temporara înscrisa în registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. în situatia în care contribuabilii intra în inactivitate temporara în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplica pentru perioada cuprinsa între începutul anului si data când societatea înregistreaza la oficiul registrului comertului cererea de înscriere de mentiuni. Daca perioada de inactivitate temporara înceteaza în cursul anului, contribuabilii aplica prevederile art. 18 alin. (2) de la data încetarii inactivitatii temporare, corespunzator cu perioada din an ramasa pâna la 31 decembrie.
(punctul 11.5 introdus prin art. unic litera A pct. 1 din H.G. nr. 488/2009, în vigoare de la 1 mai 2009 pâna la 3 august 2010)]

[{*}] 11.5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplica contribuabililor aflati în inactivitate temporara sau care au declarat pe propria raspundere ca nu desfasoara activitati la sediul social/sediile secundare, situatii înscrise, potrivit prevederilor legale, în registrul comertului sau în registrul tinut de instantele judecatoresti competente, dupa caz. În cazul în care contribuabilii solicita înscrierea, în cursul anului, a situatiilor mentionate, prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal se aplica pentru perioada cuprinsa între începutul anului si data când contribuabilul înregistreaza la oficiul registrului comertului/ registrul tinut de instantele judecatoresti competente cererea de înscriere de mentiuni. Daca perioada de inactivitate temporara/nedesfasurare a activitatii înceteaza în cursul anului, contribuabilii aplica prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal pentru perioada ramasa din anul respectiv. (punct modificat prin art. I lit. B pct. 1 din H.G. nr. 791/2010, în vigoare de la 3 august 2010)
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 06:47 PM

Citeaza

Cornell : DACA suspendarea a cuprins tot anul 2010 se depune o singura declaratie

Da, asa este, situatia cu depunerea D.101 la in cazul suspendarii pe parcursul anului 2010 s-a discutat pe Forum, in alt topic, nu mai stiu exact unde.
Trebuia sa fac eu precizarea, sa nu se inteleaga gresit, multumesc Cornell :thumbup: .

Dana




#9 nata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2011 - 02:18 PM

buna din nou,

societatea are activitatea suspendata din martie 2010. conform legii contabilitatii inregistrarile se fac la momentul producerii lor astfel ar trebui sa reevaluez creantele si datoriile in valuta? din reevaluarea lor societatea inregistreaza profit si implicit impozit pe profit.

ce parere aveti daca societatea are activitatea suspendata ce facem cu aceste reevaluari?

mai are cineva vreun caz similar?



#10 GabiR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 February 2011 - 03:59 PM

Firmele suspendate depun declaratia inventar ? Nu au datorii, nu mai sunt angajatori dar teoretic ar putea avea datorii.
Voi depuneti pe zero si pentru firmele suspendate ?
Multumesc mult, nu mai am rabdare sa caut in alta parte.



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2011 - 09:35 PM

La firmele care nu au datorii nu depun nimic indiferent daca sunt suspendate sau nu, pentru verificare am luat fisa sintetica la toate firmele care le tin, ca sa vad exact cum stau.



#12 royalycalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 February 2011 - 07:11 PM

Buna ziua ! Incerc sa dau de un raspuns aici daca se poate. Sunt asociat unic la un srl care a fost infiintat in 2004 si nu a avut prea mare activitate nici rulaj. Momentan este suspendata activitatea, sunt pe minus, am depus toate actele contabile, inclusiv bilantul pe 2010 e gata si urmeaza sa-l depuna contabilul. Problema este ca vreau sa lichidez aceasta firma. Nu mai am banii necesari pentru acest lucru. Abia ca mai pot plati contabilul pentru acest bilant. Intrebarea este daca prin nedepunerea declaratiilor fiscale pentru viitor, pot sa atrag din partea Admin. Fin. dizolvarea din oficiu a firmei. Nu vreau sa ma trezesc ca ma amendeaza si voi plati tot mai mult si mai mult. Daca dizolvarea si lichidarea din motivele nedepunerii declaratiilor fiscale este o metoda de a scapa de firma fara implicatii financiare exagerate sau ma rog mai reduse.
Multumesc anticipat!



#13 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 17 February 2011 - 11:03 AM

Eu stiam ca nepublicarea bilantului la reg de comert atrage acest lucru. Dar oricum te va costa. Am avut de rezolvat o situatie asemanatoare la un SRL unipersonal al carui unic asociat si administrator a decedat. In contractul de societate nefiind prevazuta clauza de continuare a activitatii cu mostenitorii, mi se parea norma sa fie dizolvare de drept. Nu avea activitate, nici datorii, 3 randuri de balanta. A trebuit sa ajung in tribunal pentru a se constata dizolvarea de drept(maimutoii de la reg de comert nu au considerat ca certificatul de deces este suficient!), apoi am angajat lichidator, toata afacerea m-a costat 300 lei fara taxele de la reg de comert care cred ca au fost vreo 400 lei.
Poate stie altcineva o metoda mai simpla, dar in cazul meu asa a fost.
iuliana



#14 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 February 2011 - 09:33 PM

Pt. Calin : in nici un caz, nu te sfatuiesc sa faci asa.

Dana







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL