Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inventariere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inventariere

3 replies to this topic

#1 marisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 May 2005 - 01:31 PM

Am si eu o nelamurire in ce priveste inventarierea:
Contabilii mai vechi spun ca atunci cand se face inventarierea unei gestiuni de exemplu, toate formularele respective trebuiesc scrise de mana.
Intrebarea mea este: De ce?
Din moment ce aceste liste le pot scoate din programul informatic scripticul la data inventarului, iar fapticul il poate completa comisia pe teren ?
Este specificat asta undeva in lege?
eu in 1753 nu am gasit.... :oops:
Mi se pare stupid sa ma duc pe teren si sa scriu fiecare reper in listele de inventariere......



#2 zolly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 May 2005 - 02:51 PM

doar scripticul trebuie cu mana




#3 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2005 - 08:27 AM

marisa a spus:

Am si eu o nelamurire in ce priveste inventarierea:
Contabilii mai vechi spun ca atunci cand se face inventarierea unei gestiuni de exemplu, toate formularele respective trebuiesc scrise de mana.
Intrebarea mea este: De ce?
Din moment ce aceste liste le pot scoate din programul informatic scripticul la data inventarului, iar fapticul il poate completa comisia pe teren ?
Este specificat asta undeva in lege?
eu in 1753 nu am gasit.... :oops:
Mi se pare stupid sa ma duc pe teren si sa scriu fiecare reper in listele de inventariere......
Se pot scoate liste de inventariere cu ajutorul programului informatic in care sa fie specificate elemente de identificare a bunurilor ( denumire, reper, unit. de masura etc.) mai putin cantitatea scriptica. Tocmai asta inseamna inventarierea; sa se treaca in liste de inventariere toate bunurile gasite in locurile de dispunere declarate de gestionar fara a fi induse prin liste cantitatile! Dupa terminarea inventarierii faptice contabilitatea face verificarea cantitatilor gasite pe teren cu cele din evidenta, iar comisia in cazul lipsurilor sau plusurilor constatate si verificate temeinic intocmeste liste de inventariere ( cele din normele legale) doar cu aceste cantitati! Totalul acestor liste se trec in Registrul inventar!



#4 marisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2005 - 11:47 AM

:D multumesc !
Asta voiam sa stiu daca pot scapa de scris fiecare reper......






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL