Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA ECONOMISTI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PFA ECONOMISTI


24 replies to this topic

#21 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 06 May 2011 - 08:07 AM

@Dana 42

Pentru mine este o informatie noua ca se poate si asociat unic intr-o societate si PFA...M-am gandit ca le-ar putea fi utila si altor colegi care citesc forumul.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2011 - 09:59 AM

Vezi postareagigi, la 06 May 2011 - 05:57 AM, a spus:

avem aici un tip nervos: :laugh:

Presedintele CECCAR, Marin Toma: "Economistii nu pot infiinta PFA-uri pentru a tine contabilitate"
mi-e teama ca omu' are dreptate la faza asta fiindca asa cum stau lucrurile acum s-ar incalca art. ala de care zice el.
daca nu baga un nou CAEN, atunci, dupa parerea mea, singura solutie e sa puna 2 casute in formularul de inscriere : o casuta pt. conditia de < 35.000 euro echivalent si una pt. conditia > 35.000 euro, pe care sa le bifam la infiintare in fct. de apartenenta la CECCAR - ca sa nu mai fie nici un dubiu ce contabilitate avem dreptul sa tinem. Evident ca CECCAR-istii le vor bifa pe amandoua. :smile:




#23 laspin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 May 2011 - 03:56 PM

Buna,
as vrea si eu niste lamuriri :
pana acum daca erai angajat ca si sef contabil/director economic, fara sa fii neaparat membru CCCAR, puteai conduce contabilitatea inclusiv intocmire&semnare situatii financiare, zic bine? puteai fi angajat part-time la mai multe firme pe aceasta functie ? va intreb pt ca nu-mi explic impotrivirea CECCAR fata de pfa-economisti, in fond daca asa stau lucrurile, ar fi vorba de aceeasi activitate doar ca ar fi desfasurata in mod independent; corectati-ma va rog daca gresesc !
inca ceva: cum s-ar transpune in practica aceasta posibilitate a economistilor de a conduce contabilitatea firmelor mici, daca nu printr-un pfa?
prin contracte/conventii civile la mai multe firme cu norma de lucru de cel putin o ora? (asta ar insemna sa fii angajat la aceste firme? si contributiile+impozit pe venit platesti la fiecare in parte?)..
va multumesc anticipat de lamuriri/informatii !
cele bune !



#24 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2011 - 08:27 PM

Numai la contractele de Munca vorbim de "norma de munca".

Cu un contract civil esti un "mic afacerist". Mai exact - un liber-profesionist.

Mare minune daca Casa de Sanatate nu are pretentii de taxare cu 5,5% (CASS individual) a tuturor veniturile inclusiv a celor din contractele/conventiile civile incheiate de Economisti !



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2012 - 09:36 AM

va dati cu parerea aici, va rog ??

http://www.conta.ro/...102#entry250102






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL