Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie contabila "cresterea puilor" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie contabila "cresterea puilor"

4 replies to this topic

#1 ana_71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 May 2011 - 08:15 AM

Buna ziua...sunt intr-o situatie din care nu pot iesi fara ajutorul vostru.Impreuna cu sotul meu am deschis o societate care are ca obiect de activitate cresterea puilor pentru carne.Deoarece am terminat facultatea de stiinte economice,m-am gandit ca as putea tine evidenta contabila singura.M-am inselat pentru ca imi dau seama ca,cu cat citesc mai mult cu atat stiu mai putin.
Intrebarile mele sunt:1) cum ar arata inregistrarile tinand cont de faptul ca sunt achizitionati pui de o zi si se vor vinde in viu la maturitate si 2)cum stabilesc un costul prestabilit?
Multumesc pentru...rabdare :thumbup:



#2 petrucnt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 02 May 2011 - 08:36 AM

Vezi postareaana_71, la 02 May 2011 - 08:15 AM, a spus:

Buna ziua...sunt intr-o situatie din care nu pot iesi fara ajutorul vostru.Impreuna cu sotul meu am deschis o societate care are ca obiect de activitate cresterea puilor pentru carne.Deoarece am terminat facultatea de stiinte economice,m-am gandit ca as putea tine evidenta contabila singura.M-am inselat pentru ca imi dau seama ca,cu cat citesc mai mult cu atat stiu mai putin.
Intrebarile mele sunt:1) cum ar arata inregistrarile tinand cont de faptul ca sunt achizitionati pui de o zi si se vor vinde in viu la maturitate si 2)cum stabilesc un costul prestabilit?
Multumesc pentru...rabdare :thumbup:

Cresterea animalelor vii au ca si caracteristica faptul ca lucreaza cu doua unitati de masura : bucati si kilograme. Pentru bucati se va folosi pretul de achizitie, iar unitatea de masura in Kg va tine pretul pe kg al sporului de greutate ( practic contul 711 ).

La achizitie nir-ul poti sa il intocmesti asa :

pui buc 1000 x 1.5 = 1.500 RON cu contarea : 361 - 401
pui kg 300 x 0 = 0 RON fara contare


Sa presupunem ca exista scazaminte - mortalitati :
Bon de consum :

pui cap 20 x 1.5 = 30 RON cu contarea 606 - 361
pui kg 6 x 0 = 0

Sporul de greutate cu fisa de predare :
pui kg 1000 x 3.5 = 3.500 RON cu contare 361 - 711
pui buc 0 x 0 = 0


Alte mortalitati
pui buc 30 x 1.5 = 45 cu contarea 606 - 361
pui kg 30 kg spor - 9 kg puii la cumparare = 21 Kg x 3.5 = 73.5 cu contarea 711 - 361

Descarcare gestiune la vanzare

pui buc 950 x 1.5 = 1425 cu contarea 606-361
pui kg 979 x 3.5 = 3426.5 cu contarea 711-361

Daca ai mai multe sporuri de greutate cu preturi diferite trebuie sa mergi cu pret mediu astfel incat conturile sa se inchida la final.
De asemenea este bine ca evidenta sa fie tinuta pe loturi. Pretul pentru sporul de greutate poate fi calculat tinand cont de costul furajelor, utilitati, salarii etc...

Aceasta postare a fost editata de petrucnt: 02 May 2011 - 08:43 AM




#3 ana_71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 May 2011 - 07:44 AM

Vezi postareapetrucnt, la 02 May 2011 - 08:36 AM, a spus:

Vezi postareaana_71, la 02 May 2011 - 08:15 AM, a spus:

Buna ziua...sunt intr-o situatie din care nu pot iesi fara ajutorul vostru.Impreuna cu sotul meu am deschis o societate care are ca obiect de activitate cresterea puilor pentru carne.Deoarece am terminat facultatea de stiinte economice,m-am gandit ca as putea tine evidenta contabila singura.M-am inselat pentru ca imi dau seama ca,cu cat citesc mai mult cu atat stiu mai putin.
Intrebarile mele sunt:1) cum ar arata inregistrarile tinand cont de faptul ca sunt achizitionati pui de o zi si se vor vinde in viu la maturitate si 2)cum stabilesc un costul prestabilit?
Multumesc pentru...rabdare :thumbup:

Cresterea animalelor vii au ca si caracteristica faptul ca lucreaza cu doua unitati de masura : bucati si kilograme. Pentru bucati se va folosi pretul de achizitie, iar unitatea de masura in Kg va tine pretul pe kg al sporului de greutate ( practic contul 711 ).

La achizitie nir-ul poti sa il intocmesti asa :

pui buc 1000 x 1.5 = 1.500 RON cu contarea : 361 - 401
pui kg 300 x 0 = 0 RON fara contare


Sa presupunem ca exista scazaminte - mortalitati :
Bon de consum :

pui cap 20 x 1.5 = 30 RON cu contarea 606 - 361
pui kg 6 x 0 = 0

Sporul de greutate cu fisa de predare :
pui kg 1000 x 3.5 = 3.500 RON cu contare 361 - 711
pui buc 0 x 0 = 0


Alte mortalitati
pui buc 30 x 1.5 = 45 cu contarea 606 - 361
pui kg 30 kg spor - 9 kg puii la cumparare = 21 Kg x 3.5 = 73.5 cu contarea 711 - 361

Descarcare gestiune la vanzare

pui buc 950 x 1.5 = 1425 cu contarea 606-361
pui kg 979 x 3.5 = 3426.5 cu contarea 711-361

Daca ai mai multe sporuri de greutate cu preturi diferite trebuie sa mergi cu pret mediu astfel incat conturile sa se inchida la final.
De asemenea este bine ca evidenta sa fie tinuta pe loturi. Pretul pentru sporul de greutate poate fi calculat tinand cont de costul furajelor, utilitati, salarii etc...


Ms mult...mi-ai fost de mare ajutor!!!Norocul meu este ca nu se vor intercala loturile.Acum mai ramane sa vad cum ma descurc in Saga cu gestiunile.



#4 rriciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 May 2011 - 05:22 PM

Sporul de crestere exprimat in kilograme e usor de determinat,dar cum se ajunge la exprimarea lui in lei?Cu multumiri.



#5 nicosalarii

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 06 June 2011 - 07:18 PM

Vezi postarearriciu, la 29 May 2011 - 05:22 PM, a spus:

Sporul de crestere exprimat in kilograme e usor de determinat,dar cum se ajunge la exprimarea lui in lei?Cu multumiri.

Pai sunt doua preturi la care ai acces : unul este pretul de cost unde aduni salarii, furaje, curent, parte din salariul directorului etc... si pretul de vanzare care este dictat de piata.
Undeva intre cele doua functie si de interes ( asta bineinteles daca ai noroc ca pretul de piata sa fie mai mare ca cel de cost )






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL