Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme de audit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

probleme de audit

audit intern cafr - noiembrie 2013
80 replies to this topic

#21 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 19 March 2013 - 02:42 PM

Vezi postareaMihai_Laurentiu, la 16 March 2013 - 11:17 PM, a spus:

..................................... Succes!

Buna ziua,
Am aflat din anumite surse ca le dai contra cost ! Destul de urat !

Ca sa-ti pierzi din elan, pe aceasta cale vreau sa aduc la cunostinta celor interesati ca am toate rezolvarile la cele 714 intrebari, lucrez sau lucram cu cateva colege de pe forum pentru a le actualiza.
In momentul in care o sa le parcurgem si le actualizam le vom posta pe acest forum, din prea multa bunavointa si in speranta ca cel de sus ne va ajuta pentru ajutorul dat celor care nu au avut timp pentru a cauta raspunsurile la intrebari.

Cu respect,
Rayna.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 March 2013 - 01:25 PM




#22 Mihai_Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 March 2013 - 07:39 PM

Da, dragut ....

Asa ca ... Noroc tuturor!

Si mai este un aspect: incepe de azi ceea ce vrei sa faci, nu incepe de maine si nu astepta de la altul ceea ce tu ai nevoie, ca fara nici un pic de efort cu greu se obtine ceva, indiferent de natura eforului!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 March 2013 - 01:23 PM
eliminare referire la reclama neautorizata




#23 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 20 March 2013 - 11:48 AM

Cei care au luat examenele, s-au pregatit..indiferent de sursa rezolvarilor!! Am inceput sa ma pregatesc nu de ieri...de vreo doi ani. Am facut rost de rezolvari de la cineva care le-a cumparat! Le voi posta pe forum! am alte principii...daca pot ajuta...ajut fara alte interese. Imi iubesc semenii ...neconditionat! indiferent ca-i cunosc sau nu.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2013 - 01:19 PM

@Mihai Laurentiu : ai incalcat grav regulamentul acestui forum (reclama comerciala neautorizata), drept pt care ai primit sanctiunea de suspendare a dreptului de a posta timp de 1 an + stergerea postarilor respective !!



#25 deliutza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2013 - 02:58 PM

Buna,
Incerc si eu sa ma apuc de invat pentru testul grila, si cred ca toata lumea isi doreste niste grile actualizate, adica ce s-a dat anul trecut, acum 2 ani.

Are cineva cum sa ne ajute?

Multumesc.



#26 Ninutaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 April 2013 - 12:26 PM

Buna ziua!
As dori si eu raspunsurile la proba scrisa pentru examenul de aptitudini auditori si exemple de grile.
Anul acesta am terminat stagiu CAFR si voi incepe pregatirea pentru examenul grila.
Multumesc,



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2013 - 03:17 PM

am gasit eu niste raspunsuri la subiecte grila, pt. 2011 :smile:
Examen de competenta profesionala pentru atribuirea calitatii de auditor financiar
Proba grila, 08.05.2011



sper sa fie ce cautati ... nu ma pricep, dar sper c-am nimerit bine :biggrin:

http://www.cafr.ro/u...0GRILA-2157.pdf



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2013 - 03:27 PM

Subiecte propuse la examenul de competență profesională pentru atribuirea calității de auditor financiar, sesiunea mai 2013

http://www.cafr.ro/u...i_2013-3418.pdf


Tematică și bibliografie – examen de competență profesională,

sesiunea MAI 2013

http://www.cafr.ro/u...202013-66f9.pdf




#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2013 - 03:35 PM

test de verificare a cunostintelor in domeniul financiar-contabil
pentru accesul la stagiu
februarie 2012
Nr. 1

http://www.cafr.ro/u...ds/nr1-f8a4.pdf

.....................................................................................
test de verificare a cunostintelor in domeniul financiar-contabil
pentru accesul la stagiu
februarie 2012
Nr. 2

http://www.cafr.ro/u...ds/nr2-cbd1.pdf

...........................................................................................

raspunsuri la testul grila din febr. 2013 (zic ei pe site-ul lor)

http://www.cafr.ro/u...e_2013-1226.pdf



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2013 - 03:41 PM

____________________________________________________
Test de acces la stagiu - februarie 2013:
http://www.cafr.ro/sectiune.php?id=758



#31 jubileu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 May 2013 - 06:09 PM

Bună! termin anul 3 si vreau sa dau grila in mai. Materia este foarte multă, legislația foarte foarte stufoasă, mai ales cand incerci sa citesti, facând slalom printre copil, teme, casă,servici și acum sfintele sărbători. Dacă din cei care au dat examenul grila, sunt care vor sa ne dea cateva indrumari cum sa abordăm legislatia, pe ce să punem accentul sau chiar grila din 2012, ca model, ar fi un ajutor pe care mulți îl asteaptă.

Doresc tuturor lumină în suflet și simțiri!



#32 jubileu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 May 2013 - 02:25 PM

Bună ! În bibliografie este trecut la b4) L.NR.294/2011.Cred ca este o greseală, și ar fi trebuit L.6/2013. Dar si asa este foarte mult de studiat. Cei care au trecut prin examen și stiu, poate ne îndrumă pe ce sa ne axăm , ar fi ajutor nesperat. O altă solicitare ar fi pentru grilele 2012 noiembrie sau chiar mai. SPOR LA INVATAT!



#33 anafedor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 May 2013 - 03:13 PM

buna,
As vrea sa colaboram pentru acest examen...grilele de acum din mai 2013, cine se mai pregateste?


Multumesc



#34 elena_teo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 May 2013 - 11:42 AM

Salut,

Dau si eu examen acum in mai. Sper sa reusesc cu toate 3 probele. Pana acum am invatat. De subiectele date pentru proba I ma apuc de azi.
Eu am gasit pe siteul lor raspunsurile la grila, grilele in schimb nu le am si nu stiu cum pot face rost de ele.
Am mai descarcat si ce ati postat voi (proba practica si grila mai vechi).



#35 elena_teo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 May 2013 - 12:16 PM

am mai facut rost de fisierele (grile 2008 - prea mari ca se postez le-am dat pe mail poate reusesc altii, subiect practica - sunt doar 2, mai este unul prea mare ca sa fie atasat),
vreau si eu grilele din anii trecuti (2011, 2012) daca le aveti poate le postati (ca doar nu dam concurs pe loc :))



#36 ramona_m24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 May 2013 - 09:18 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarele intrebari:

1. . Constatati ca societatea la care efectati auditul detine in patrimoniu terenuri si cladiri pentru care s-a procedat la reevaluarea lor in anul 2007de catre un evaluator autorizat si se regasesc in situatiile financiarela 31.dec 2009 la valoarea reevaluata la 31 dec 2007.Cum abordati aceasta problema in cazul misiunii de audit pentru situatiile financiare ale anului 2009?


2.Se dau urmatoarele informatii aferente anului N:
- venituri totale = 50.000 lei;
- cheltuieli totale = 40.000 lei (inclusiv cheltuielile cu impozitul pe profit inregistrate pana in luna septembire);
- cheltuielile cu impozitul pe profit inregistrate pana in luna septembrie = 5.000 lei;
- impozitul pe profit platit = 2.000 lei;
- venituri din dividende = 2.000 lei;
- venituei din reluarea provizioanelor pentru deprecierea stocurilor = 4.000 lei;
- cheltuieli de protocol = 100 lei (limita de deductibilitate 2%);
- cheltuieli cu sponsorizari = 450 (limita de deductibilitate 0.3%);
- cheltuieli privind amenzile și penalitati datorate statului = 2.000 lei;
Conform Legii 571/2003; cota de impozit pe profit = 16%;
In calitate de auditor care este soldul contului 441 și inregistrarea impozitului pe profit in luna decembrie?

multumesc.



#37 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2013 - 07:46 AM

si eu dau proba grila pt examenul final, acum in mai 2013. Mi se pare destul de complex (120 intrebari in 5 ore !). Am luat de pe site-ul cafr intrebarile si raspunsurile din 2010 si 2011. Pt 2012 sunt doar raspunsurile.

Are cineva grilele din 2012 ? In cati ani se pot da toate 3 probele ?



#38 cruceruniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 123 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2013 - 12:40 AM

Vezi postareagabriela chirulescu, la 02 January 2013 - 03:34 PM, a spus:

da, si eu sunt interesata de rezolvarea subiectelor pentru examenul de aptitudini auditor, am dat proba de grila si urmeaza restul in 2013.

Buna Gabriela,

Mai ai prin arhiva ta grilele de anii precedenti? Cum ti s-a parut proba grila? Multumesc antivipat pentru raspuns si spor la invatat!



#39 cruceruniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 123 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2013 - 12:47 AM

Vezi postareaelena_teo, la 09 May 2013 - 12:16 PM, a spus:

am mai facut rost de fisierele (grile 2008 - prea mari ca se postez le-am dat pe mail poate reusesc altii, subiect practica - sunt doar 2, mai este unul prea mare ca sa fie atasat),
vreau si eu grilele din anii trecuti (2011, 2012) daca le aveti poate le postati (ca doar nu dam concurs pe loc :))

Buna Elena si La Multi Ani! ..............................

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 May 2013 - 11:20 AM
incalcare regulament - cerere materiale pe adresa privata de mail !




#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2013 - 11:39 AM

oameni buni, zau asa ... am spus-o de mai multe ori : NU MAI CERETI MATERIALE PE ADRESE DE MAIL PRIVATE !!
chiar nu intelegeti ? :sad:

scopul principal (si evident !!) pt care exista acest acest forum nu este acela de a obtine informatii in mod privat, ci de a le impartasi PUBLIC !

fara suparare si cu tot respectul va anunt ca voi sterge si in continuare, fara preaviz, orice mesaj care incalca aceasta regula de baza (elementara) fiindca vad ca nu ne intelegem cu rugaminti si vorba buna :sad: , iar eu chiar nu am timp si nervi sa tot atrag atentia fiecaruia in parte !

am sters toate mesajele din 2013 care incalcau, astfel, regulamentul !!

spor mare la invatat !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL