Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Obiective de performanta individuala si Criteriile de evaluare a realizarii acestora - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Obiective de performanta individuala si Criteriile de evaluare a realizarii acestora

32 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2011 - 06:24 PM

exista o diferenta intre obiectivele de performanta si atributiile postului.
atributiile prevazute în fisa postului stabilesc sarcinile zilnice sau periodice pe care salariatii le au, iar obiectivele de performanta reprezinta tinte pe care angajatii trebuie sa le urmareasca/ sa le atinga intr-un anumit interval de timp.
obiectivele de performanta se pot referi la cantitate, calitate, respectarea termenelor etc.

decizia unilaterala a angajatorului de impunere a obiectivelor de performanta poate fi atacata in instanta, pe motivul abuzului de drept, daca salariatul va putea dovedi ca aceste obiective depasesc limitele posibile sau firesti, insa atata timp cat obiectele de performanta sunt stabilite prin act aditional chiar in cuprinsul contractului de munca, posibilitatea salariatului de a le contesta in instanta scade considerabil.
in plus, neatingerea lor poate duce mai usor la concedierea salariatului pentru necorespundere profesionala, bineinteles cu respectarea procedurii de concediere.



#22 Tabita_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 June 2011 - 10:16 AM

Obiectivele de performanta sunt acelasi lucru cu standardele de performanta?
Fisa postului trebuie sa contina si standardele de performanta si criteriile de evaluare?




#23 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 July 2011 - 02:52 PM

vreau un sfat: cum ar fi mai bine sa impart criteriile de evaluare, pe cele 2 grupe de functii(executie si conducere) sau pe categorii de functii?



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2011 - 03:20 PM

eu le-am impartit pe cele 2 categorii :smile: , am dat un ex. pt contabil sef - la modelele de la aceasta sectiune



#25 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 July 2011 - 11:19 AM

da, am studiat si modelele, sunt de mare ajutor.
asa m-am gandit si eu sa le fac, pe cele 2 categorii, dar am zis sa mai intreb. singura retinere ce o aveam in a imparti criteriile in cele 2 categorii, este ca in categoria functiilor de executie imi intra ingineri, economisti dar si muncitori. si de exemplu, inginerilor si economistilor le-as fi pus si un criteriu privind competentele la calculator(mi-ar fi de folos, ptr ca unii dupa 5 ani de munca nu vor sa invete, prefera sa intrebe tot timpul), ceea ce evident nu pot folosi si in evaluarea muncitorilor.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2011 - 11:44 AM

sigur ca trebuie adaptate la specificul fiecarei ocupatii, dar cred poti pleca de la baza data ca model/inspiratie. :smile:



#27 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 April 2013 - 12:17 PM

citat de mai sus: Codul Muncii nu prevede obligatia de a include obiectivele de performanta în contractul individual de munca !!


Draga doamna Otilia, eu tocmai am primit intr-un pv de control de la ITM urmatoarea obligatie:
Intocmirea criteriilor de evaluare a perform. profesionale..
neintocmirea incalca prevederile art 17 alin 3 lit e din legea 53/2003 republicata
Mi s-a spus sa fac act aditional, sa adaug la contractul de munca..intrucat contractele sunt mai vechi de 2011...

Aceasta postare a fost editata de HANDA76: 30 April 2013 - 12:19 PM




#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2013 - 01:39 PM

criteriile de evaluare a performantei profes. sunt altceva decat obiectivele de performanta :smile:

criteriile trebuie incluse in CIM, obiectivele - nu !



#29 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 May 2013 - 02:32 PM

Da, aveti dreptate, nu am fost atenta
Oricum, am mai invatat un lucru
Voi cum ati procedat, ati facut act aditional cu aceste criterii?



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2013 - 05:19 PM

da, da ! :smile:



#31 petremrl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 July 2013 - 10:30 PM

BUNA SEARA, AM NEVOI DE AJUTORUL DVS... IN ROMANIA NE IMPIEDICAM DE HARTII PE UNDE MERGEM.... AM AVUT CONTROL DE LA ITM SI DESIGUR CA AM FOST IN REGULA CU TOATE MAI PUTIN IN CEEA CE PRIVESTE FISA DE EVALUARE A PERFORMANTELOR PE CARE DACA NU MA INSEL TOT DE PE SITUL DVS L-AM LUAT SI MI SE PARE OK ASEMANATOR SI SERIOS CU CEL PE CARE IL AVEM SI NOI IN INVATAMANT CHIAR DACA SE ADRESEAZA VANZATOAREI... MI S-A ZIS CA TREBUIE CEVA MULT MAI SIMPLU CA DEH, E PREA COMPLICAT... TREBUIA SA FIE CEVA ... DACA ERA PREA SIMPLU TREBUIA SA FIE MAI AMPLU SAU INVERS.... AJUATI-MA VA ROG CU UN MODEL DE FISA MAI USOR PENTRU DOAMNELE FUNCTIONARE.... VA MULTUMESC. TOATE CELE BUNE. MIRELA

Aceasta postare a fost editata de petremrl: 22 July 2013 - 10:31 PM




#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2013 - 01:50 PM

Mirela, citeste regulamentul - mai ales partea priv. postarea !!

Nu ai voie sa scrii textul integral cu majuscule.
De asemenea, o paginare a textului il va face mai usor de citit si inteles inca de la prima lectura - asta daca vrei ca userii sa nu renunte la a-l parcurge dupa primele 2 randuri ... :sad:

Cat despre cererea ta, cred tot "doamnele functionare" :biggrin2: iti pot spune cel mai bine ce considera ele a fi "mai simplu" fiindca este posibil ca "simplu"-ul nostru sa nu fie si "simplu"-ul lor... Deci, sa-ti spuna ce anume poate lipsi din acel(e) document(e) - asta, desigur, daca nu ti-ai dat seama si singura cam ce le-a deranjat acolo ...



#33 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 July 2013 - 08:46 PM

Ca sa nu mai vorbim ca "doamnele" (cu multe ghilimele) nu au voie sa se bage in politica interna a firmelor in ceea ce priveste rigorile si practicile de evaluare.

Pot interveni doar daca acele criterii sau obiective incalca legile tarii (de ex. pui la criteriu sexul sau religia sau alte traznai care nu se pot justifica)

Desi la o episcopie de ex. este normal sa ai drept criteriu religia, sau sexul .. dar acolo se pot justifica :))

PS: Este prima data cand aud ca este prea mult scris ... la ITM.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL