Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM ingregistrat sau nu la ITM? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CIM ingregistrat sau nu la ITM?

4 replies to this topic

#1 Cynthina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 May 2011 - 10:02 PM

Buna ziua,

Am o nelamurire si as avea nevoie de putin ajutor. M-am angajat la un magazin alimentar, si am primit contractul de munca, insa nu are nici un numar de inregistrare si nici o stampila de la ITM. Eu am lucrat inainte in recrutare(interviuri pentru muncitori,nu faceam salarii si pontaje) si din cate stiu un contract inregistrat la ITM trebuie sa aiba stampila, semnatura si un numar de inregistrare. Cel pe care l-am primit eu acum de la noul loc de munca nu are aceste elemente, s-a schimbat cumva si acest indiciu in codul munci sau aceasta firma nu e serioasa si contractul meu e unul "la negru"?Eu asta am dedus, ca acest contract nu e legal. Va rog frumos daca ma puteti lamuri, si daca intr-adevar nu e in regula asa cum presupun eu ce abordare ar trebui sa am la seful de magazin, ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Contractul are doar stampila firmei la sfarsit la angajator, un nume, o stampila si o semnatura dar de la ITM nimic. Va multumesc anticipat.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 May 2011 - 12:23 AM

Dupa 1.01.2011 CIM nu se mai duc la ITM. Se face totusi o inregistrare pe Internet, la ITM online, cu cel putin o zi lucratoare inainte de inceperea CIM, prin care se primeste un numar de inregistrare. Acest numar nu e doar pt. un CIM ci pt. toate inregistrarile facute la un moment. Puteti cere sa vi se treaca acest numar de inreg. si data inreg., dar nu aveti siguranta ca sunt reale. Daca veti avea suspiciuni, mergeti direct la ITM (cu codul firmei) si intrebati. Sau intrebati la Casa de sanatate, la Casa de pensii, la Agentia de somaj.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 alinucai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 May 2011 - 07:28 AM

de la 01.01.2011 inregistrarea CIM se face doar in revisal, la ITM nu se mai inregistreza nimic



#4 marirobitu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 May 2011 - 09:15 PM

Vezi postareaCynthina, la 16 May 2011 - 10:02 PM, a spus:

Buna ziua,

Am o nelamurire si as avea nevoie de putin ajutor. M-am angajat la un magazin alimentar, si am primit contractul de munca, insa nu are nici un numar de inregistrare si nici o stampila de la ITM. Eu am lucrat inainte in recrutare(interviuri pentru muncitori,nu faceam salarii si pontaje) si din cate stiu un contract inregistrat la ITM trebuie sa aiba stampila, semnatura si un numar de inregistrare. Cel pe care l-am primit eu acum de la noul loc de munca nu are aceste elemente, s-a schimbat cumva si acest indiciu in codul munci sau aceasta firma nu e serioasa si contractul meu e unul "la negru"?Eu asta am dedus, ca acest contract nu e legal. Va rog frumos daca ma puteti lamuri, si daca intr-adevar nu e in regula asa cum presupun eu ce abordare ar trebui sa am la seful de magazin, ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Contractul are doar stampila firmei la sfarsit la angajator, un nume, o stampila si o semnatura dar de la ITM nimic. Va multumesc anticipat.




#5 marirobitu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 May 2011 - 09:22 PM

Contractele de munca dupa data de 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la ITM,
deci nu mai au decat stampila si semnatura angajatorului.
Angajatorul are insa obligatia transmiterii contractului sub forma electronica
in REVISAL . Cereti angajatorului o copie dupa REVISAL unde va trebui sa se regaseasca
si contractul d-vs.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL