Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot tine contabilitatea ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


pot tine contabilitatea ?

contabilitate
169 replies to this topic

#101 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2010 - 10:23 PM

Da anunt.. nu se poate sa nu gasesti...



#102 doina mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 April 2010 - 07:51 PM

Buna seara, in primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie , dar pentru ca intrebarea mea are legatura si cu perioada studentiei , am decis sa postez aici cu rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema:

In perioada facultatii am lucrat aproape 3 ani ca si contabil junior pentru un contabil autorizat, problema este ca am lucrat fara carte de munca :laugh: iar intrebarea mea este : sub ce forma as putea sa trec in cv acest loc de munca care m-a format ca si contabil si care reprezinta singura experienta profesionala din timpul facultatii si dupa terminarea acesteia .

Si cum mai nou nu poti gasi un loc de munca fara un cv din care sa reiasa ca ai si experienta profesionala as vrea sa ma sfatuiti sub ce forma as putea sa trec in cv aceasta perioada de lucru/ stagiatura/practica ( spuneti-i cum vreti) care din pacate nu are forme legale !


Va multumesc anticipat ! :frusty:




#103 Adry.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 April 2010 - 08:53 PM

CITAT(doina mihaela @ Apr 19 2010, 08:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna seara, in primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie , dar pentru ca intrebarea mea are legatura si cu perioada studentiei , am decis sa postez aici cu rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema:

In perioada facultatii am lucrat aproape 3 ani ca si contabil junior pentru un contabil autorizat, problema este ca am lucrat fara carte de munca :laugh: iar intrebarea mea este : sub ce forma as putea sa trec in cv acest loc de munca care m-a format ca si contabil si care reprezinta singura experienta profesionala din timpul facultatii si dupa terminarea acesteia .

Si cum mai nou nu poti gasi un loc de munca fara un cv din care sa reiasa ca ai si experienta profesionala as vrea sa ma sfatuiti sub ce forma as putea sa trec in cv aceasta perioada de lucru/ stagiatura/practica ( spuneti-i cum vreti) care din pacate nu are forme legale !


Va multumesc anticipat ! :frusty:




Nu intereseaza pe nimeni daca ai lucrat cu carte de munca sau nu. Important este sa poti dovedi ca ai intr-adevar experienta profesionala, prin cunostintele pe care le-ai acumulat timp de 3 ani. Multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de Adry.: 19 April 2010 - 09:01 PM




#104 doina mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 April 2010 - 07:47 AM

va multumesc pentru raspuns ,

sa inteleg ca ma sfatuiti sa trec pur si simplu in cv aceasta perioada ca fiind angajata, sau as putea sa trec acea perioada sub forma unei perioade de practica ? pentru ca principala mea dilema este ce trec in cv si cum ........ :frusty:

Aceasta postare a fost editata de doina mihaela: 20 April 2010 - 07:49 AM




#105 Adry.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 April 2010 - 07:35 PM

In CV treceti ca ati fost angajata, ati fost platita pt ce faceati, practica : 1. nu se plateste
: 2. nu scoate in evidenta chiar tot ceea ce stiti sa faceti.



#106 doina mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 April 2010 - 08:23 AM

CITAT(Adry. @ Apr 20 2010, 08:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
In CV treceti ca ati fost angajata, ati fost platita pt ce faceati, practica : 1. nu se plateste
: 2. nu scoate in evidenta chiar tot ceea ce stiti sa faceti.






multumesc pentru raspuns



#107 EVA the one

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 21 April 2010 - 02:39 PM

nu-ti trece in CV per. aceea ca fiind angajata, din 2 motive :
1. iti recunosti complicitatea la o actiune ilegala = munca la negru
2. daca iti solicita date de contact pt referinte, ce dai ?? nr. de tel. unde ai lucrat ilegal ?? crezi ca pers. de contact v-a recunoaste ca ai fost "la negru" nestiind cu cine vb la telefon ?? doar daca n-are pic de minte o va face ...

cu "practica" e mai bine si astfel se limiteaza riscul de munca "la negru", poti sa detaliezi ce a implicat munca ta in timpul practicii ... si sa spui la interviu ca ti se decontau chelt. de transport, de masa ... la modul asta.



#108 doina mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 April 2010 - 03:07 PM

CITAT(EVA the one @ Apr 21 2010, 03:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu-ti trece in CV per. aceea ca fiind angajata, din 2 motive :
1. iti recunosti complicitatea la o actiune ilegala = munca la negru
2. daca iti solicita date de contact pt referinte, ce dai ?? nr. de tel. unde ai lucrat ilegal ?? crezi ca pers. de contact v-a recunoaste ca ai fost "la negru" nestiind cu cine vb la telefon ?? doar daca n-are pic de minte o va face ...

cu "practica" e mai bine si astfel se limiteaza riscul de munca "la negru", poti sa detaliezi ce a implicat munca ta in timpul practicii ... si sa spui la interviu ca ti se decontau chelt. de transport, de masa ... la modul asta.


da, asa ma gandeam si eu ca nu am cum sa dovedesc prin inscrisuri ca am lucrat, tind sa optez pentru aceasta varianta,
mi s-a mai recomandat si folosirea termenului de `` colaborare / colaborator `` , ce parere aveti despre aceasta varianta ?

multumesc mult pentru raspuns ! :frusty:



#109 criscont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:campina

Postat 22 April 2010 - 03:54 PM

parerea mea este ca suna mai bine " am colaborat " (cantareste mai mult ) decat " am facut practica ; cat despre " munca la negru" nici nu se pune problema sa amintesti ceva. :frusty: DOAR O PARERE :laugh:



#110 crasho

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 June 2010 - 12:13 PM

Buna,

din pacate nu am reusit sa gasesc raspunsul la aceasta intrebare.

Doresc/ma gandesc sa devin contabil de profesie, am terminat facultate in CIG am si eu urmatoarele intrebari :)

Am fost la CECCAT si m-am interesat de taxele de inscriere etc (undeva la 500 ron) pentru contabil autorizat.

Am uitat sa intreb sau poate nu are legatura, pentru a profesa contabilitatea am inteles ca ar fii o alta taxa anuala?

Este corect? Daca da, la cine? Tot la CECCAT ?

Ce suma e vorba? respectiv ce inseamna anual in cazul de fata? pe anul in curs sau valabil 12 luni din momentul plati.

Iar daca cursul CECCAT include taxa pe primul an sau dupa ce il termin mai trebuie platit taxa anuala?

Iar cu CECCAT trebuie dat anual sau doar o singura data pentru toata cariera de contabil? (exceptand daca doresc sa iau cel de contabil-expert)

Astept raspuns sau informati unde as putea gasi la aceste intrebari, imi cer scuze inainte de toate, banuiesc ca par ridicol cu astfel de intrebari! :)

o zi buna tututor in continuare!:)



#111 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 11 June 2010 - 12:46 PM

In primul rand ii spune CECCAR
Cei 500 lei reprezinta taxa de inscriere la examen.
Trebuie sa dai un examen....sa il si promovezi....sa faci stagiatura 3 ani...dai iar un examen....si dupa aia devii contabil autorizat sau expert contabil.....
Mai multe detalii gasesti aici

http://www.ceccar.ro/



#112 crasho

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 June 2010 - 05:41 PM

multumesc pentru raspuns, nu stiu cum de am zis CECCAT tot asa tineam minte... am fost si pe site :)

dar sa inteleg mai bine, ce se intelege prin stagiatura 3 ani ?

nu pot lucra in timpul ala ca si contabil ?

deci practic primul venit din contabilitate las avea dupa 3 ani?



#113 quepasa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 June 2010 - 08:28 AM

buna, eu anul acesta imi iau licenta si as vrea sa stiu daca pot tine contabilitatea la cateva firme acasa doar cu licenta in economie ( facultatea de finante banci de la ASE), fara sa fiu inscrisa la ceccar inca. eu lucrez deja de aproape un an in contabilitate dar as vrea sa renunt la cele opt ore de la birou cu o singura firma. daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns :lnr (1):
mersi mult



#114 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2010 - 02:59 PM

Da, puteti lucra acasa ca economist ( Dupa luarea licentei ), in baza contractului individual de munca cu timp partial.



#115 tef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 September 2010 - 03:08 PM

buna ziua,va rog sa-mi spune-ti si mie ,cei care sunteti in tema ,daca as putea sa tin contabilitatea generala la o societate cu profil in domeniul constructii?am liceul economic si am terminat si facultatea cu profil de contabilitate si informatica de gestiune,nu sunt contabil autorizat si nici expert contabil.sunt angajata la o firma pe post de contabil de gestiune.daca nu am drept de semnatura pot apela la o persoana care are asa ceva?si ce fel de contract pot face cu aceasta firma de constructii daca eu am deja un contract colectiv de munca la prezentul meu job.Astept raspuns cat mai repede.Mutumesc!



#116 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2010 - 04:30 PM

ce cauta acest topic la "societati comerciale" ? avem capitol special pt astfel de probleme.

topic mutat.



#117 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 13 September 2010 - 11:54 AM

Colega, dar cati esti de ai CCM? Esti peste 20 de persoane?

Vezi postareatef, la Sep 12 2010, 04:08 PM, a spus:

eu am deja un contract colectiv de munca la prezentul meu job.

Si sa-ti raspund si la intrebare, chiar daca s-a mai raspuns la ea de un milion de ori - grea functie, "search"ul:
Da, poti semna in calitate de economist, cu contract individual de munca cu timp partial, preferabil cu incadrarea "contabil sef".
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#118 lili_mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 January 2011 - 09:21 PM

Buna, am si eu o intrebare,daca ma puteti ajuta....
Am absolvit faculatea de stiinte economice si as dori sa preiau acasa evidente.Nu stiu cum se procedeaza, daca pot sa iau sau nu pentru ca nu sunt expert si nici contabil autorizat. Trebuie sa imi fac PFA sau cum trebuie sa procedez.



#119 alemimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:campina

Postat 19 July 2011 - 07:27 PM

INTREBARE

Sunt angajata la o firma pe post de contabila (momentan singura angajata firma nou infiintata 11.05.2011)si vreu sa stiu pina unde am drept de semnatura (mentionez ca am terminat fac. de FINANTE SI BANCI iar pe diploma de licenta scrie LICENTIAT IN STIINTE ECONOMICE si masterul in cadrul fac. de MANAGEMENT FINANCIAR-CONTABIL specializarea AUDITAREA SISTEMELOR INFORMATICE FINANCIAR-CONTABILE)



#120 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 July 2011 - 08:17 AM

Deoarece ai terminat (cu licenta) o facultate economica ai putea avea toate drepturile pentru orice functie economica. In fapt ai doar drepturile pe care ti le da conducerea prin fisa postului sau prin decizii interne.
Daca vrei sa semnezi bilant sau alte acte contabile sau fiscale este bine ca:
- sa fi numita pe o functie de conducere: contabil sef sau director economic;
- sa ai o fisa a postului in care sa se mentioneze atributiile respective.
Chiar daca nu ai o functie de conducere, poti semna bilant (sau alte acte) daca primesti imputernicire printr-o decizie scrisa a conducerii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL