Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot tine contabilitatea ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


pot tine contabilitatea ?

contabilitate
169 replies to this topic

#81 valentina_2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 July 2009 - 02:59 PM

Buna ziua!
Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor,specializarea Economia Afacerilor Internationale. La activ, detin o diploma de contabil primar(am terminat un liceu tehnologic) si o diploma program Winmentor(am facut cursuri de Winmentor).De aproape un an am trimis zeci de Cv-uri pt posturi de contabil primar,operator-facturist,casier si nu am primit nici macar o invitatie la un interviu.Ma gandesc sa-mi iau acasa un programel de contabilitate precum Saga,Contab SQL sau Winmentor si sa incerc sa iau o firma mica si sa tin contabilitate acasa.Cunostinte de contabilitatea detin,dar nu am experienta.
Astept pareri,opinii de la voi!Multumesc!



#82 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2009 - 09:13 PM

Incearca sa te inscrii si in CECCAR, ai timp de studiu, dar trebuie sa mai ai si bani
Poti sa incerci cu o firma mica, acasa, si vei avea si forum-ul pentru ajutor




#83 elena.alexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 August 2009 - 08:07 PM

Buna ,

Numele meu este Elena si sunt din CONSTANTA.Probabil ca muuulti alti muritori am si eu o mare problema !Am lucrat pana acum in comert,dar visul meu a fost sa devin contabila!Bineintels ca nu am avut posibilitatea pana acum sa lucrez intr un cabinet de contabilitate!Ca Shop Manager m am ocupat printre altele si de contabilitatea primara a magazinului,dar daca pe CV nu scrie CONTABIL nu ma baga nimeni in seama!Probabil conteaza si faptul ca abia la anul o sa am diploma de economist!Daca exista macar o mica sansa sa ma ajute cineva, sa pot lucra cu un contabil as fi recunoscatoare ! MULTUMESC !



#84 ramona28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 August 2009 - 10:14 AM

Buna sunt noua pe acest forum si am o intrebare:am terminat un curs de contabilitate generala deci studii medii in aceasta situatie pot tine evidenta contabila la firma iar bilantul sa fie semnat de un expert?Ce conditii sunt ca sa poti tine contabilitate avand doar studii medii?MULTUMESC ANTICIPAT



#85 elena.alexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 August 2009 - 09:01 PM

Buna Ramona,

Nu stiu in ce masura te poate ajuta cursul de contabilitate generala,dar potzi incerca anul viitor sa dai examen(asta presupune sa invetzi destul de mult)la C.E.C.C.A.R ca sa devi contabil autorizat.succes



#86 dulce

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 August 2009 - 01:05 PM

CITAT(elena.alexandra @ Aug 16 2009, 09:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna ,

Numele meu este Elena si sunt din CONSTANTA.Probabil ca muuulti alti muritori am si eu o mare problema !Am lucrat pana acum in comert,dar visul meu a fost sa devin contabila!Bineintels ca nu am avut posibilitatea pana acum sa lucrez intr un cabinet de contabilitate!Ca Shop Manager m am ocupat printre altele si de contabilitatea primara a magazinului,dar daca pe CV nu scrie CONTABIL nu ma baga nimeni in seama!Probabil conteaza si faptul ca abia la anul o sa am diploma de economist!Daca exista macar o mica sansa sa ma ajute cineva, sa pot lucra cu un contabil as fi recunoscatoare ! MULTUMESC !



Buna Elena, nu stiu cu ce te poate ajuta acest raspuns al meu, dar problema e ca si daca ai diploma de economist iti trebuie experienta in domeniu sau cum ai precizat chiar tu in mesaj, trebuie sa scrie contabil in CV ca astfel chiar nu te baga nimeni in seama.
Eu am terminat anul acesta facultatea si am diploma de economista dar nu sunt chemata nicaieri la interviu indiferent cate CV am aplicat si cate telefoane am dat deoarece n-am experienta in domeniu.
Daca ai reusit ceva, sa ma anunti si pe mine.
Multumesc si numai bine!!!



#87 valentina_2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 September 2009 - 02:31 PM

ce pasi trebuie urmati pt a putea tine contabilitatea mai multor firme acasa?ma refer la contabilitate primara si ma gandesc sa achizitionez un program de contabilitate gen Saga sau WinMentor.Sunt studenta in anul 3 la Economia Afacerilor Internationale,detin atestat de contabilitate primara si WinMentor.Help pls!!!!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 February 2010 - 07:40 PM




#88 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 06 September 2009 - 04:30 AM

cred ca este vorba de tine butelie; altminteri nu ai face rectificari la TVA; daca ai avea un control de audit de la contabili ai fi mancat de mult :lostit (13):



#89 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 06 September 2009 - 10:52 PM

CITAT((anisoara bobi) @ Sep 6 2009, 05:30 AM) <{POST_SNAPBACK}>
cred ca este vorba de tine butelie; altminteri nu ai face rectificari la TVA; daca ai avea un control de audit de la contabili ai fi mancat de mult :lostit (13):


Nu fac rectificari decat atunci cand este cazul !

Nu sunt eu de vina ca sunt nevoit sa fac regularizari la tva si sa refac deconturile ca sa-mi faca fiscul declaratia 305 , adica decizie de corectare a erorilor mteriale din decontul de TVA .

Se intampla si la case mai mari asta si uite ca o duc bine mersi !



#90 oprean_a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 September 2009 - 11:15 AM

Avand in vedere ca sunt la inceput de drum in practicarea acestei meserii, va solicit sfatul in urmatoarea problema: cum as putea evita alegerea unei firme care a avut parte de o evidenta contabila nereala - mai concret: contabilul nu si-a facut treaba complet? La ce ar trebui sa fiu atenta?



#91 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 12:47 PM

CITAT(oprean_a @ Sep 7 2009, 11:15 AM) <{POST_SNAPBACK}>
care a avut parte de o evidenta contabila nereala - mai concret: contabilul nu si-a facut treaba complet? La ce ar trebui sa fiu atenta?



Ce imi place cum detaliezi.... :biggrin:

Desi poate parea ciudat : avantajos e sa dai de cat mai multe probleme (inclusiv firme cu probleme) pt. a acumula experienta.

Nu-ti asuma raspunderea pt.ce a lucrat altcineva. Raspunzi de ceea ce lucrezi (inclusiv corectii,stornari,rectificari).

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 07 September 2009 - 12:54 PM




#92 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 12 September 2009 - 10:14 AM

CITAT(valentina_2009 @ Sep 9 2009, 03:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc pt ajutor!


Acesta este si rolul forumului. Sa ne ajutam unii pe altii si sa impartim unele experiente legate de activitatea noastra.
vioreld



#93 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 12 September 2009 - 06:49 PM

CITAT(dannad001 @ Sep 7 2009, 01:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Desi poate parea ciudat : avantajos e sa dai de cat mai multe probleme (inclusiv firme cu probleme) pt. a acumula experienta.

Nu-ti asuma raspunderea pt.ce a lucrat altcineva. Raspunzi de ceea ce lucrezi (inclusiv corectii,stornari,rectificari).

Cred ca este pur si simplu bestial sa muncesti pentru o paine si o apa minerala pe zi si sa nu ai bani nici de autobuz . :lostit (13):
Mai inainte de toate ar trebui sa stii de ce a renuntat la vechiul contabil !
Si eu am recomandat calduros pe cineva ca sa scap de el pentru ca era scartar si avea pretentii multe pe bani putini !



#94 pendragon1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 January 2010 - 02:49 PM

Salut sunt nou aici in forum si caut ajutor.
Sunt la liceu la comert .Pot sa devin contabil, sau numa de la economic?Va rog sa ma ajutati sunt tare confuz aici
Multumesc pentru ajutor.



#95 pendragon1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2010 - 09:26 AM

va rog frumos sa ma ajutati



#96 pendragon1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2010 - 09:32 AM

CITAT(leavinginfreedom @ Jun 14 2009, 05:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Da! Tocmai am fost la un interviu de angajare la o firma de contabilitate din Targu Jiu si mi-au zis ca nu pot sa ma angajeze pentru ca nu am lucrat niciodat in contabilitate......Tind sa cred ca am facut Facultatea degeaba! Sunt dispusa sa fac voluntariat doar sa castig experienta! Ma poate ajuta cineva?Petrosani.



Da se mai intampla

Am teminat liceul de comert am facut si conta in liceu care ma poate ajuta stau langa oradea si caut o faculatate unde ma indrumati?
Multumesc ANTICIPAT

Aceasta postare a fost editata de pendragon1: 18 January 2010 - 09:33 AM




#97 bianca_boar87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2010 - 06:05 PM

as avea si eu o intrebare;daca sunt studenta an 1 la facultatea de management unde fac si conta desigur,as putea sa tin contabilitate la o firma?ast raspuns imediat.si ce pasi ar trebui sa urmez?ms pt timpul axcordat.ast raspuns din partea voastra



#98 pendragon1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 February 2010 - 01:18 PM

buna eu tias zice dar nu stiu:D
sory



#99 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2010 - 04:03 PM

sigur ca poti, pe baza unui contract de munca. Numai ca nu poti semna bilantul.



#100 ristoscu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 February 2010 - 08:22 PM

Sunt anul III la contabilitate si am cautat sa ma angajez ca asistent contabil (sau sa fac voluntariat cateva luni )dar se pare ca nu imi ofera nimeni aceasta sansa,ma intreaba daca am experienta dupa care "la revedere ,va contactam noi".Oare sunt singura in situatia aceasta?
P.S. SUNT DIN BUCURESTI ,SECTORUL 6.





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL