Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociatiile de proprietari si ORD 58 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociatiile de proprietari si ORD 58 / 2010

86 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2010 - 02:15 PM

rezumand :

* din 2007, cf normelor la legea 230/2007 (a asoc. de prop.) forma de ctr. este doar cel de mandat - pt. presedinte, cenzori, membrii comit. executiv
* de la 01.01.2010, ctr de mandat devin venituri salariale, cu tot ce deriva de aici, chiar daca mandatarul (adica executantul - ca sa zic asa) are CIM in alta parte sau este pensionar
* pt femeia de serviciu, care are activ repetitiva (de 2 ori/sapt.), pot sa-i fac conventie civila pt venituri din activ. independente si ii platesc ctb. sociale de 16,5 % pe langa impoz. final pe venit de 16% , DAAAR e pensionara ... si ce daca, nu-i asa ? ca in noile norme nu se face diferentierea !!!

dragilor, daca nu stabilesc clar si sigur contributiile datorate, nu voi sti ce decl. trebuie depuse, inclusiv cele din urma !!!
asta-i !!

Lexiroxi, :lnr (1):
am vazut ghidul, l-am mentionat in postul 3, numai ca el bun doar pana la 01.01.2010 cand ctr de mandat devin venituri salariale cf CF 2010 !!
mai zi-mi cum vezi lucrurile, pls .... nu ma lasa :laugh:



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 August 2010 - 04:12 PM

Toate contractele de conventii civile trebuie reanalizate, in primul rand din pct. de vedere al dependentei sau independentei activitatii prestate fata de asociatie, apoi a calitatii persoanelor cu care se intra intr-o relatie de colaborare (persoane fizice, persoane fizice independente- profesii libere, PFA, II, IF - ), daca obtin venituri de natura profesionala sau nu .
Daca activitatea este considerata independenta fata de asociatie si daca persoanele obtin venituri de natura profesionala in urma incheierii conventiilor civile atunci acestea datoreaza, declara si platesc contributiile sociale.

Femeia de serviciu trebuie sa figureze ca angajat deoarece nu desfasoara o activitate ocazionala, intamplatoare,(ca in cazul unor lucrari de reparatie, de ex.) care sa-i dea dreptul asociatiei de a incheia conventie civila, eu asa consider. Pe de alta parte, activitatea ei poate fi considerata de un eventual control activitate dependenta, deoarece se incadreaza in cel putin una din prevederile Art I pct. 1 din OUG 58/2010, de ex:
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderata ca activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre urmatoarele criterii:
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
2.2. In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.

In privinta pensionarilor se aplica prevederile HG 791/2010
Art. 2. - Persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, precum si persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanta de urgenta.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2010 - 04:30 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Aug 16 2010, 05:12 PM, a spus:

In privinta pensionarilor se aplica prevederile HG 791/2010
Art. 2. - Persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, precum si persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanta de urgenta.
uufff, toanta sunt uneori :ohmy:

Trai-te-ar D-zeu in sanatate si bucurii, lexiroxi :laugh:


Ti-am spus, azi, ca te iubesc ?? Nuuuu ?? Pai, iti spun acum :lnr (1):



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2010 - 04:38 PM

maine ma duc la adm. fin. sa vad cum, pacatele noastre, figuram la ei... ma astept la mari surprize prin lipsa decl. ... ever !

miercuri ma duc la primarie, sa iau lectii de la Serv. pt Indrumare si Control al Asoc. de Prop., sper sa aiba ce sa ma invete, adica sa fie cu folos timpul alocat :lnr (1):

v-as tine la curent, daca va intereseaza subiectul pe careva, hmm ?? da ?? :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 August 2010 - 04:39 PM




#5 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 17 August 2010 - 07:54 AM

Orice informatie este necesara .Multumim si bafta



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2010 - 07:18 PM

dragilor :lnr (1): , am fost la AF ... cam degeaba !! am primit ceva relatii, insa labile (schimbatoare pe parcursul discutiei), unele chiar eronate, dupa cum o sa va demonstrez mai jos cu legislatie. la asistenta contribuabil era o singura d-na initial, care mi-a marturisit ca pur si simplu nu stie - am apreciat sinceritatea si faptul ca nu s-a dat stiutoare cand nu era, asa ca am plecat spre alte "zari" :ohmy: de unde am primit ce va ziceam la inceput.


pai, sa incep :

Art. 213. - (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției:
..................................
(2) Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre următoarele situații, pe durata acesteia, cu plata contribuției din alte surse, în condițiile prezentei legi:
...
h) pensionarii, pentru veniturile din pensii până la limita supusă impozitului pe venit;
......................................................
Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 5,5%, care se aplică asupra:
....
e) veniturilor din pensiile care depășesc limita supusă impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 21 și art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar.
...............
(5) Contribuțiile prevăzute la alin. (2) și (4) se plătesc după cum urmează:
a) lunar, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. a), d) și e);
b) trimestrial, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. b) și la alin. (4);
c) anual, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. c) și f).
...............
(7) Obligația virării contribuției de asigurări sociale de sănătate revine persoanei juridice sau fizice care plătește asiguraților veniturile prevăzute la alin. (2) lit. a), d) și e), respectiv asiguraților pentru veniturile prevăzute la alin. (2) lit. b), c) și f).
(8) Termenul de prescripție a plății contribuției de asigurări sociale de sănătate se stabilește în același mod cu cel prevăzut pentru obligațiile fiscale.
.............................
Art. 259. - (1) ….
(2) Pentru pensionari contribuția datorată de aceștia se aplică numai la veniturile din pensiile care depășesc limita supusă impozitului pe venit, se calculează pentru diferența între cuantumul pensiei și această limită și se virează odată cu plata drepturilor bănești asupra cărora se calculează de către cei care efectuează plata acestor drepturi.
(3) Contribuția pentru veniturile din pensii aflate sub limita sumei neimpozabile din pensii, prevăzute de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, se datorează și se calculează începând cu data de 1 ianuarie 2011.

......................................
ASADAR :

1. contributiile obligatorii datorate pentru veniturile realizate in baza unei conventii civile, potrivit legislatiei in vigoare, cad in sarcina persoanei fizice, societatea nu are nici o obligatie in acest sens, persoana juridica nu este un angajator.
2. in cazul veniturilor obtinute dintr-o conventie civila impozitata potrivit art. 79 din Codul fiscal (alte venituri, cu impoz. final 16%), obligatia virarii contributiei de asigurari sociale de sanatate revine asiguratilor persoane fizice pentru aceste venituri, in temeiul art. 257 alin. (7) din Legea nr. 95/2006.
cf art. 257 alin. (2) lit. f) din Legea nr. 95/2006, persoana asigurata are obligatia platii contributiei asupra acestor venituri, numai in cazul in care nu realizeaza venituri enumerate la lit. a)-e), alin. 21 și art. 213 alin. (2) lit. h),
art. 11 și 16 din OPCNAS nr. 617/2007 precizeaza in mod expres ca Platitorul de venituri nu este insarcinat cu aceasta obligatie, intrucat nu poate cunoaște cuantumul veniturilor realizate din diferite surse de persoana fizica in intregul an fiscal și natura lor.
______________________________________________
3. pana la 01.07.2010
*in cazul pensionarului si al salariatului, nu se plateste sanatate la conventia civila ! asta cel putin incepand cu ord. 93/2008, intrata in vigoare pe 30.06.2008.
*CAS si somaj - nici atat !!

4. dupa 01.07.2010
* in cazul doar al pensionarului, nici dupa 01.07.2010, vezi prevederile HG 791/2010
Art. 2. - Persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, precum si persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanta de urgenta.
* in cazul salariatului, HG 791 /2010 zice ca se platesc numai contrib. INDIVIDUALE de asig. sociale, DACA activ. este independenta !
ei, aici e aici !!!

:laugh:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 August 2010 - 07:20 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2010 - 07:42 PM

in continuare :

cum sa zici ca activ. contabilului-casier e independenta cand exista elemente ce o fac dependenta in cazul nostru - marcate in text cu rosu :

"Codul fiscal:
Definiții ale termenilor comuni
Art. 7. - (1) În înțelesul prezentului cod, cu excepția titlului VI, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
[...]
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate dependentă dacă îndeplinește cel puțin unul dintre următoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o relație de subordonare față de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, și respectă condițiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuțiile ce îi revin și modul de îndeplinire a acestora, locul desfășurării activității, programul de lucru;
b) în prestarea activității, beneficiarul de venit folosește baza materială a plătitorului de venit, respectiv spații cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecție, unelte de muncă și altele asemenea; (adica papetarie, birotica - registre, chitantiere)
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestația fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu și cu capitalul propriu; (nu e cazul fiindca lucreaza la calc. lui personal)
d) plătitorul de venit suportă în interesul desfășurării activității cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizația de delegare-detașare în țară și în străinătate, precum și alte cheltuieli de această natură; (abonament lunar RATB)
e) plătitorul de venit suportă indemnizația de concediu de odihnă și indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflectă natura dependentă a activității.
2.2. În cazul reconsiderării unei activități ca activitate dependentă, impozitul pe venit și contribuțiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate și virate, fiind datorate solidar de către plătitorul și beneficiarul de venit. În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcției de bază.
[...]

Norme metodologice:
1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfășoară activitatea nu reflectă conținutul economic al acestuia.

ei, oameni buni, credeti ca se poate face independenta activ. contabilului-casier ca sa ii platesc doar ctb individuale sociale ?? eu nu pot elimina decat 1-2 elemente : abon. lunar RATB si papetaria in sensul de hartie, tus, dosare... d-astea, restul - registre, chit. ... nu se poate fara ele !
si daca activ. e dependenta tre' sa-i fac CIM cu timp partial, corect ??

asaaa ... si inca ceva : cenzorii platiti ! ctr de mandat e asimilat veniturilor din salarii si e obligatoriu pt platit presedintele si cenzorii. singura solutie e sa facem munca pe gratis si am scapat de belele, altfel tre' sa platim TOATE CTB. SALARIALE !

voi ce parere aveti ??



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 August 2010 - 07:46 PM

Multumesc Otilia pentru urarile pe care mi le-ai facut si la randul meu iti urez sanatate, bucurii si mult noroc. Avem nevoie de sanatate, dar si de mult noroc in viata. Traim in comunitate, suferim si iubim in comunitate, nu ne sunt indiferente necazurile semenilor nostrii, ne impresioneaza marea tragedie recent petrecuta, a acelor copii nevinovati, devenim mai sensibili si plini de compasiune. Dumnezeu sa ne ocroteasca pe toti!
Bafta si tine-ne la curent, subiectul este de interes si cred, mai putin dezbatut.



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 August 2010 - 07:56 PM

Eu zic ca in cazul contabilului si a cenzorilor activitatea este independenta fata de Asociatie si se pot intocmi Conventii civile de prestari servicii.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2010 - 08:06 PM

la cenzori, da ! dar la contabil-casier ?? ii elimin acele elemnte pe care ti le-am zis, e suficient atat ?? tot raman atributiile de serviciu ... si ceva din baza materiala a asoc., cum ziceam

apoi, cf L 230/2007 a asoc de prop., ctr de mandat sunt cele cu care se pot plati cenzorii, ori CF 2010 zice ca aceste ctr sunt asimilate salariilor. asa zice in Legea aia, ca "pot" fi ... nu ca e obligatoriu, dar poti interpreta si "daca vreti sa-i platiti, o puteti face asa"... nu ?
veniturile din functii alese (presed., cenzori, membrii comitet executiv) in asoc. fara scop lucrativ (cum e si asoc de prop) sunt asimilate salariilor.
de asta mi-e teama ... daca ar merge si pe conventii civile, ar fi super ! macar la cenzori ... si presedinte.

ms mult de tot pt ajutor, Lexiroxi ! am mare incredere in stiinta si judecata ta , ti-am mai zis asta si nu ma pot dezice fiindca nu ma lasi sa-mi schimb parerea, draga mea draga :laugh:

mai zi-mi ce crezi cu povestea asta, daca mai ceva de zis , pls :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 August 2010 - 08:48 PM




#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 August 2010 - 10:18 PM

„Prin masurile fiscale adoptate Guvernul Romaniei practic a desfiintat in mod nedrept conventiile civile de prestari servicii! Efectul: cresc cheltuielile la bloc si scad veniturile administratorilor!”
De pe site-ul www.fapr.ro/ al Federatiei Asociatiilor de Proprietari din Romania
Un link util pentru subiectul discutat: http://www.fapr.ro/FAPR/index.php

Despre ceilalti (cenzori, presedinte,etc) nu ma pot pronunta, e cam riscanta Conventia civila, cu aceasta OUG 58/2010, poate fi reconsiderata ca activitate dependenta. Depinde si de cum este intocmita conventia (fara elemente care sa denote dependenta). Depinde si de calitatea persoanei cu care este incheiata Conventia, daca este PFA sau peroana fizica.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2010 - 03:38 PM

stiu site-ul FAPR ... l-am cotrobait si pe ala ....

azi am fost la serv. pt indrumare si control al asoc. de prop. din primarie, am vb cu un tanar dragut si f amabil, dar stiinta despre problemele astea = cam zero !
nu stia nici 10% din cat stiam eu, in discutie l-am pierdut destul de repede ... ufff :ohmy: ... bunavointa avea destula, dar cam atat.

nu exista o informare intre acest serv. si finante, cei din serv. nu cunosc aproape deloc aspectele fiscale ca sa te indrume ce ai de facut in cadrul asoc., sunt complet pe langa actualizarile legislative respective si de aceea nu pot spune corect ce fel de ctr trebuie sa inchei cu cei ce "lucreaza" in asoc., nici ce sarcina fiscala deriva din fiecare tip de ctr. ... cel putin cand l-am luat cu activ. dependenta si independenta + taxe aferente - parca ziceai ca am coborat din luna si am antenute pe cap, asa se uita la mine dragul de el ... unde mai pui ca astea-s chestii f importante care - daca le gresesti, costa cat sa te beleasca asociatia .... ce sa va mai spun ... O JALE !!
nimeni de acolo nu se preocupa sa mentina o relatie stransa de informare cu fiscul (adica direct MF, nu cu AF unde am vazut ieri ca nu se prea stie ce si cum ), astfel incat sa poata face activ. de indrumare corecta/actualizata.

cica FAPR da consultatii c/v 50 lei + programare ... si ma intreb daca chiar stiu mai mult decat cei din primarie, iar daca stiu - de ce nu ii instruiesc si pe ei .... probabil pt banii pe care ii percep pt consultatie ... minunat ! sau poate nu i-a solicitat nimeni din primarie ... la fel de minunat ! :ohmy:

vb aia, m-am dus vaca si am venit bou :laugh: pe drum, chiar radeam cu vecinica mea (ca ne-am dus 2) spunandu-i ca trebuia sa-i las baiatului nr meu de tel. sa ma sune cand are nevoie de info fiscale priv. asociatia :ohmy:

aaa... si ca sa fie tacamul complet, am calcat pe o denivelare in trotuar, mi-am "tras" o entorsa la glezna, am cazut si am dat cu cotul, genunchiul si apoi, in rasucire, cu dosul de asfalt ceea ce m-a cuprins de fericire :biggrin: , acum am o glezna "bogata" , iar maine trebuia sa ma duc cu decl. ... na, Otilico ! :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 August 2010 - 04:05 PM




#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 August 2010 - 04:42 PM

Citeaza

Otilia Alupei : aaa... si ca sa fie tacamul complet, am calcat pe o denivelare in trotuar, mi-am "tras" o entorsa la glezna, am cazut si am dat cu cotul, genunchiul si apoi, in rasucire, cu dosul de asfalt ceea ce m-a cuprins de fericire , acum am o glezna "bogata" , iar maine trebuia sa ma duc cu decl. ... na, Otilico !

Imi pare rau Otilia pentru ce ai patit :ohmy: ! Dar musai sa mergi sa ceri despagubiri : fie de la Primarie, cu porcariile lor de drumuri si trotuare, fie de la guvernantii nostri care vorbesc limba "vladuleasca" sau "bocaceasca" :laugh: , numai limba romana NU o vorbesc si poarta oamenii pe drumuri aiurea.
Sanatate :lnr (1): !

Dana




#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2010 - 06:53 PM

daca eram intr-o tara mai democratica, nu-i iertam !
era o bucata de sant adanca de cativa cm, ramasa de la niste sapaturi si neadusa la nivel cu restul trotuarului ... noroc ca eram incaltata cu niste sandale romane, altfel (daca eram cu tocuri) o puneam de-o fractura nasoala si va pupam de bye-bye cel putin cateva saptamani, dragilor :ohmy: , ca de asta v-am zis de patanie... fiindca afecta activitatea pe forum.
dar am scapat ieftin :laugh: si stau pe baricade cu voi, bunii mei :ohmy:

sar'naaaa de urari, esti o scumpete - ca de obicei ! :lnr (1):

revenind la "chestiune" ... nu mai zice nimeni nimic de tema cu darile si decl. asociatiilor de proprietari ??

ma mai framnta urm. probleme :
1. ctr de mandat e obligatoriu pt cenzori ?? daca da, el fiind de natura salariala, cum se trateaza la pensionar si cum la salariat in alta parte ??
2. dupa ce judec situatia cu cenzorii : dupa ctr de mandat care e venit de natura salariala sau dupa venituri din activ. independente cu caracter repetitiv (lunar) - cf. hot. 791/2010 ??
3. contabilul-casier desf. activ. independenda tinand cont ca el are atributii de serviciu in cadrul asoc. si fol. tipizatele asoc. -daca nu si papetarie (ceea ce da caracterul dependent) sau e totusi activ. independenta cu caracter repetitiv - cf. hot. 791 /2010, de asemenea ?? daca scot abon. RATB si reduc papetaria din chelt. asoc., dar totusi raman sarcinile de "serviciu", pot sa aplic hot. 791/2010 ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 August 2010 - 06:54 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 03:28 PM

noutati :

in 2 randuri (relativ unul dupa altul) am vb la asistenta contribuabil din MF, un domn + o doamna f draguti mi-au zis asa :

* pt fct. ocupate de pensionari, raman in regula conventiile civile fiindca ei oricum nu au de plata contributii.
* pt contabil-casier, angajat IN ALTA PARTE CU CIM, ramane tot conventie civila DAAAAR pt activitati DEPENDENTE, cu toate taxele si impozitele aferente salariilor. desigur ca se poate si CIM cu timp partial, dar intra in + ITM.
conventia civila pt. activ. dependente, am zis eu, nefiind raport de munca ci doar venit asimilat salariilor, nu se raporteaza la ITM si, deci, nu se vireaza comision ITM.
* pt. cenzorii salariati IN ALTA PARTE (ca mine) se face ctr de mandat = venituri asimilate salariilor cf. art. 55, lit. 2) din CF, cu toate taxele si impozitele aferente. NU MERGE CU CONVENTIE CIVILA - ACTIVITATE INDEPENDENTA, adica doar ctb. individuale !!!
ar fi mers numai daca eram PFA si facturam - apoi intram intr-o categorie sau alta (repetitiv sau ocazional) !!!!
* pt servicii ocazionale prestate asoc. se face conventie civila si retine doar cei 16% impoz. final pe venit , iar prestatorul stie daca acel serviciu a fost ocazional si pt el.

in fct. de ce dari avem de plata (plateste asociatia toate darile), va trebui sa ne modificam vectorul fiscal si sa depunem decl. aferente peste tot (finante : 100, 102, 205 la iunie, CAS, sanatate, somaj) fara ctr. de asigurare pt beneficiarii de venit.

oameni buni, informatiile astea se pliaza cel mai bine si pe legea 230 / 2007 si normele aferente (nu numai pe CF 2010 cu actualizarile din iulie/august), asa ca le consider cele mai corecte !!

in sfarsit am rezolvat-o !!! :ohmy: :lnr (1): :laugh:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 August 2010 - 07:03 PM




#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2010 - 06:25 PM

mai trebuie niste precizari :

1. nu platesc nici fd. de garantare salarii fiindca nu e salariat
ART. 7*)
(1) Angajatorii au obligația de a plăti lunar o contribuție la Fondul de garantare în cotă de 0,25%, aplicată asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contribuției individuale la bugetul asigurărilor pentru șomaj realizate de salariații încadrați cu contract individual de muncă, potrivit legii.

2. nu platesc nici CCI fiindca nu va putea beneficia de cond. medical de la mine. , eu nu am vazut inclus cazul ctr de mandat la asoc. fara scop patrimonial.

Conform prevederilor art. (1) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 158 din 2005 următoarele persoane sunt asigurate pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate în sistemul de asigurări sociale de sănătate, și au dreptul, în condițiile ordonanței de urgență, pe perioada în care au domiciliul sau reședința pe teritoriul României, la concedii medicale și indemnizații de asigurări sociale de sănătate:
A. desfășoară activități pe bază de contract individual de muncă sau în baza raportului de serviciu;
B. desfășoară activități în funcții elective sau sunt numite în cadrul autorității executive, legislative ori judecătorești, pe durata mandatului, precum și membrii cooperatori dintr-o organizație a cooperației meșteșugărești, ale căror drepturi și obligații sunt asimilate, în condițiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la lit. A;
C. beneficiază de drepturi bănești lunare ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru șomaj, în condițiile legii.
(2) De aceleași drepturi beneficiază și persoanele care nu se află în una dintre situațiile prevăzute la alin. (1), dar sunt:
a) asociați, comanditari sau acționari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management;
c) membri ai asociației familiale;
d) autorizate să desfășoare activități independente;
e) persoane care încheie un contract de asigurări sociale pentru concedii și indemnizații pentru maternitate și concedii și indemnizații pentru îngrijirea copilului bolnav, în condițiile în care au început stagiul de cotizare până la data de 1 ianuarie 2006.
(3) Persoanele prevăzute la alin. (2), care au calitatea de pensionari, nu sunt asigurate conform prezentei ordonanțe de urgență, cu excepția pensionarilor de invaliditate gradul III și a pensionarilor nevăzători, care se află în una dintre situațiile prevăzute la lit. c) și d).

3. fd de risc si accidente iar nu ii platesc ca nu mi-e salariat
Conform Art. 3, asigurarea este obligatorie pentru toti cei care utilizeaza forta de munca angajata cu contract individual de munca, precum si functionarii publici, etc.


corect ?? :lnr (1):

am un model stat plata venituri, in care va pun cele 2 sit. ale mele, adica venituri asimilate salariilor si venituri din conventii.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 September 2010 - 07:33 PM




#17 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 August 2010 - 06:00 PM

ce pot sa mai zic , sanatate si sa ne mai ajuti ,ca tine mai rar intalnesti
:good:
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2010 - 07:00 PM

sar'naaa de vb frumoase ! :lnr (1):

am descoperit ca subiectul asta e cam virgin, informatiile sunt disparate si f personalizate, asa ca am babanait pe net si pe legislatie de-am capiat vreo 5-6 zile ... si nu numai, v-am povestit.
legislatia aferenta e risipita si a fost destul de dificil de sintetizat, insa ma bucur ca acum le mai stiu si o sa va mai ajut, iar daca ma implic si mai mult in asoc. mea de prop. o sa stiu si mai bine.

:laugh:



#19 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 23 August 2010 - 11:26 PM

as dori cateva lamuriri referitor la asociatiile de proprietari conform noii legi (58/2010). cum se procedeaza in cazul presedintelui, administratorului, femeii de servici ...?

ce declaratii intocmeste asociatia, termenul de depunere?

precizez ca la ora actuala nu are nimeni contract de munca. toti sunt "angajati" pe contract de mandat si conventie civila.

multumesc
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 August 2010 - 07:39 PM

Cand am recomandat acel site m-am referit la legislatia specifica afisata acolo. De ex. in HG. 1588/2007 Norma metodologica de aplicare a Legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari se specifica:
Art.19 (3) Daca dintre membrii asociatiei de proprietari nu se poate alege comisia de cenzori, atunci adunarea generala va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociatiei de proprietari, persoana fizica ori juridica de specialitate, pe baza de contract sau conventie de prestari de servicii.
De aici trebuie pornit, daca cenzorul asociatiei este membru al asociatiei respective se intocmeste contract de mandat, daca nu, se intocmeste contract de prestari servicii - cf.legii 230/2007. In cazul contractului de mandat, veniturile sunt considerate venituri asimilate salariilor in afara functiei de baza, iar in cazul conventiei civile de prestari servicii trebuie avut in vedere calitatea persoanei care obtine aceste venituri: persoana fizica, PFA, pensionara sau nu.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL