Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociatiile de proprietari si ORD 58 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


asociatiile de proprietari si ORD 58 / 2010

86 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2010 - 12:12 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Nov 1 2010, 11:08 PM, a spus:

Monografia pe care ai realizat-o este completa si ai argumentat-o corect;
uufff, ce bine :smile: Slava Domnului !!

:thumbup:

multumesc mult pt. tot, Lexiroxi :laugh: si tu ai un merit important in descalcirea asta fiind printre f putinii care s-au implicat.

numai bine.



#62 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 03 November 2010 - 03:52 PM

Pentru CIM, contributiile angajatorului ar fi urmatoarele:

CAS 20.80%
Somaj 0.50%
CASS 5.20%
Fond risc-boli profesion in fctie de cod CAEN
Comision CM 0.25%
Fond Garantare 0.25%
Concedii medicale 0.85%
Varsaminte de la PJ pt pers cu handicap neincadrate

Declaratiile sunt cele enumerate de tine.

Pentru plata in cont unic, se descarca de pe site-ul ANAF programul OPFV 2010, iar ca regula pt suma din declaratia 100 se face un ordin de plata ( beneficiar Bugetul de Stat), iar pt suma din decl 102 un alt ordin de plata (beneficiar BASS). Conturile IBAN ale beneficiarilor se preiau din programul OPFV.

Pentru conventiile civile, se retin si platesc de catre angajator (asociatie) CIAS 10.5% si somaj 0.5% si impozit venit conventii civile 16%. Din cate m-am lamurit eu, declararea si plata contrib la sanatate sunt in sarcina beneficiarului.
Declaratii: 100,102, declaratii nominala pentru somaj si declaratie nominala pentru Casa de Pensii.
Platile se fac in conturile unice la BS si BASS, ca si mai sus.

Asta este concluzia la care am ajuns eu. Poate mai vin colegii cu completari .

Aceasta postare a fost editata de AOPRIS: 03 November 2010 - 03:55 PM




#63 Guest_nic273_*

  • Guests

Postat 02 December 2010 - 03:29 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 28 2010, 05:40 PM, a spus:

asistenta contribuabili Wednesday, October 27, 2010 12:06 PM
From: "Asistenta@mfinante.ro" <Asistenta@mfinante.ro>

Vă mulțumim pentru interesul manifestat față de „Ghidul asociațiilor de proprietari”, postat pe Portalul ANAF și totodată vă comunicăm că acesta reprezintă doar un material simplificat, cu rol orientativ în activitatea dvs. Ca urmare, pentru informarea completă și îndeplinirea corespunzătoare a obligațiilor fiscale, este necesar ca dvs să studiați reglementările fiscale în vigoare, astfel încât aceasta să vă faciliteze încadrarea corectă a spețelor care urmează a fi soluționate.
Referitor la aspectele metodologice privind calculul contribuțiilor sociale, vă aducem la cunoștință că acestea sunt de competența instituțiilor cu atribuții în domeniu și totodată inițiatoare ale actelor normative la care faceți referire și anume Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale și Ministerul Sănătății.
Dorim să vă asigurăm de întreaga noastră disponibilitate în ceea ce privește asistența permanentă pe teme fiscale și considerăm că aceasta va contribui la buna informare și îndeplinirea corectă și la termen a obligațiilor față de buget.

Cu stima,

Mihaela HUTANU- Director general adjunct
Intocmit:Benedict Ionescu-consilier superior
Directia generala de metodologii fiscale, indrumare si asistenta a contribuabililor
To: asistenta@mfinante.ro
Date: 10/18/2010 01:48 PM
Subject: Formular pentru asistenta transmis de Alupei Otilia
................................................................................

va surprinde respunsul ?? :thumbup: dupa cum vedeti, oameni buni, ANAF nu ne ajuta in scris :smile: , disponibilitatea de care se vb in ultimul paragraf al raspunsului probabil ca se refera la asistenta verbala, telefonica ...


Dragilor, acesta este un raspuns tipic NEO-POLITICIANISMULUI care ne-a invadat existenta pana la refuz, dat de personaje OBSCURE din punct de vedere tehnocratic, numite in functii pe criterii de "interesuri" si care NU AU NICI O JENA in a-si schimba "punctul de vedere" de astazi, cu unul la 180 de grade, maine...

Este un STIL de a se mentine in functii mergand pe burta, castigand pas cu pas "experienta" dincolo de care, aceleasi personaje obcure maine ne dicteaza din scaune parlamentaresti, niste aberatii infioratoare si cu un tupeu amestecat cu un cinism terifiant...

Intr-adevar, nu mai avem nici macar sansa sa demonstram CA VREM SA FIM CORECTI, intrucat suntem JUDECATI cu unitati de masura... INCORECTE, INSTABILE si, mai rau... ILEGALE.



#64 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 02 December 2010 - 06:40 PM

Va atasez un material despre asociatiile de proprietari, publicat pe site-ul DGFP Arges pe 23.11.2010.

Fisiere atasate





#65 Guest_nic273_*

  • Guests

Postat 02 December 2010 - 10:41 PM

Vezi postareaAOPRIS, la Dec 2 2010, 07:40 PM, a spus:

Va atasez un material despre asociatiile de proprietari, publicat pe site-ul DGFP Arges pe 23.11.2010.

Multumim frumos, AOPRIS! :thumbup:



#66 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 December 2010 - 02:32 AM

si eu multumesc. Foarte util si clar.



#67 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2010 - 07:06 PM

si totusi ... acest material nu a adus nimic nou fata de ce s-a discutat si stabilit la acest topic, imi pare rau ...
cel putin mie nu mi-a dat cel mai arzator raspuns : cum se impoziteaza veniturile din activitati dependente obtinute in baza unor conventii civile si la ce termene se depun declaratiile aferente ??

nicaieri nu s-a mentionat ca acestea ar fi de natura salariala sau asimilate salariilor, ci ca sunt doar venituri din activitati dependente si atat ! ba chiar s-a facut distinctie intre ele si cele de natura salariala incluzandu-le in 2 situatii distincte cand era f simplu sa se spuna ca si veniturile din activitati dependente obtinute in baza unei conventii civile sunt de natura salariala... insa aceasta precizare lipseste din nou.

ce sa mai ... toate materialele oficiale fug ca dracu de tamaie cand e vb sa faca aceasta asociere clara ... nimeni nu-si asuma, naibii odata, acesta explicatie limpede, de cateva cuvinte fara interpretari si ma intreb "oare de ce ?? " ... :laugh:

din material reies urmatoarele situatii :
1. activitati dependente
a) relatii de angajare si asimilate (art. 55)
b) relatii profesionale cf. conventii civile/alte ctr. pe Cod Civil (art. 7, pct. 2.1)
2. activitati independente
* relatii profesionale cf. conventii civile/ alte ctr incheiate pe Cod Civil (art. 52, 78)

v-ati intrebat de ce nu se specifica la art. 55 din CF, in niciun alin. ca si persoanele care obtin venituri cf. art. 7, pct. 2.1 (adica cei cu conventii... ) sunt asimilati salariilor ?? eu nu am vazut nicaieri aceasta mentiune la art. 55 ... si iarasi ma intreb retoric " oare de ce ?? " credeti ca era f greu sa treaca la ultimul aliniat acest lucru si astfel ne "linisteam" toti ?? si daca nu au facut-o, inseamna ca nu sunt venituri salariale sau asimilate salariilor, logic, nu ??
pt. 1. a) si 2. * sunt mentionari fiscale clare si complete, insa pt 1. b) acestea lipsesc cu totul !! :thumbup: ce, naiba, e asa de greu sa se faca un material limpede, pe fiecare caz in parte, ca sa nu mai existe interpretari ???

ce rau m-am enervat, din nou ... :smile: este absolut incredibil ce se intampla ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 December 2010 - 08:00 PM




#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2010 - 08:50 PM

hot. 791/2010 = normele metodologice la ord. 58/2010
ART. 2
Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, precum și persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanța de urgență.

Art. III din ord. 58/2010
(1) Orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevazute la alineatul precedent se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj.
(3) Baza de calcul la care se aplica aceste contributii este limitata la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.
(4) Obligatia declararii, calculului, retinerii si platii contributiilor prevazute la alineatul precedent revine platitorului de venit, in conformitate cu prevederile legale in vigoare.


adica (hot. 791/2010 fiind abrogata incepand cu 10.09.2010), in per. 01.07.-10.09.2010 nu trebuia sa platesc nici impozitul pe venit pt pensionari ?? :thumbup: ... daca NU le sunt aplicabile prevederile art. III ...

si mai e ceva : reconsiderarea activ. ca fiind dependente nu e in art. III, ci in art. I al ord. 58/2010, deci asta se aplica si pensionarilor !!

...............................
dupa ord. 82/2010 :

ord. 82/2010 : Art. III. —
(1) Orice venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, se impozitează cu cota de impozit pe venit.
(2) În sistemul public de pensii și în sistemul asigurărilor pentru șomaj, prin venituri de natură profesională, altele decât
cele de natură salarială, în sensul prezentei ordonanțe de urgență, se înțelege acele venituri realizate din drepturi de autor
și drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13 ^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și
completările ulterioare, și/sau venituri rezultate din activități profesionale desfășurate în baza contractelor/convențiilor
încheiate potrivit Codului civil. Asupra acestor venituri se datorează contribuțiile individuale de asigurări sociale și asigurări pentru șomaj.
............
si isi revin :
(5) Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, și
persoanelor care au calitatea de pensionari nu le sunt aplicabile prevederile alin. (2).

deci, impozit pe venit - da, ctb. sociale - nu !

:smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 December 2010 - 05:03 AM




#69 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 December 2010 - 08:57 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Dec 4 2010, 07:06 PM, a spus:

cum se impoziteaza veniturile din activitati dependente obtinute in baza unor conventii civile si la ce termene se depun declaratiile aferente ??
Nicicum! Nu le poti impozita,-nu ai norme, numai organul fiscal le poate reconsidera, singura ta posibilitate este de a incheia CIM, unde lucrurile sunt clare.



#70 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2010 - 09:14 PM

adica, pt contabilul-casier angajat cu CIM in alta parte (lucr. cand vrea el, dar are un termen limita de afisare liste/sarcini de facut si o relatie de subordonare fata de conducerea asoc., i se deconteaza transportul cu abonament lunar RATB) si pt femeia de serviciu pensionara (vine de 2 ori/sapt. intr-un anumit interval orar si lucreaza cu materialele asociatiei, are si ea sarcini de facut si e in relatie de subordonare fata de conducerea asoc.) .... deci, au activitati dependente cf. art. 7, pct. 2.1, trebuie sa le fac CIM ... dupa parerea ta, Lexiroxi, nu ?

de impozitat, le-as putea impozita dupa legile speciale ... la care m-a trimis chiar rasp. ANAF pe care l-am primit eu ... nu-mi trebuie norme.
zice ANAF : "Referitor la aspectele metodologice privind calculul contribuțiilor sociale, vă aducem la cunoștință că acestea sunt de competența instituțiilor cu atribuții în domeniu și totodată inițiatoare ale actelor normative la care faceți referire și anume Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale și Ministerul Sănătății. "


ms mult pt implicare :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 December 2010 - 09:34 PM




#71 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2010 - 09:49 PM

http://www.libertatea.ro/stire/cum-va-pute...ari-309668.html

Cum va puteti angaja la o asociatie de proprietari
3 Noiembrie 2010

Vreti sa lucrati ca mecanic, instalator sau îngrijitor la un bloc, în cadrul unei asociatii de proprietari? Radu Opaina, presedintele Federatiei Asociatiilor de Proprietari din România, va spune care sunt formele legale ce se practica pentru angajarea unei persoane în cadrul unei asociatii de proprietari:

1. Va puteti angaja pe baza unei conventii civile de prestari servicii, conform Codului Civil art. 948-985. Obligatiile asociatiei sunt declararea si plata impozitului si a cotelor pentru somaj si pensii.

2. Se practica si angajarea pe baza unui contract individual de munca, cu norma întreaga sau cu timp partial, conform Codului Muncii. Aceasta forma implica costuri mai mari pentru asociatie. De asemenea, se pierde timp la Inspectoratul Teritorial de Munca si se fac drumuri în plus la Casa de Sanatate.

3. În cadrul unei asociatii puteti lucra si pe baza unui contract de prestari servicii, conform Codului Comercial. Acesta se aplica numai pentru situatiile în care prestatorul se afla în una dintre urmatoarele forme juridice: P.F.A. (persoana fizica autorizata); A.F. (asociatie familiala); I.M.M. (micro-întreprindere); societati comerciale sau
alte forme juridice. În acest caz, valoarea contractului, cu sau fara TVA, este suma totala de plata pentru proprietari fara ca asociatia sa mai plateasca taxe si impozite si fara sa mai depuna declaratii fiscale.

4. În cazul celor care ocupa functii precum cele de presedinte de asociatie, cenzor sau membru de comitet, se încheie contract de mandat cu stat separat pentru indemnizatii.
....................................................
comentarii :

Nu stiu de unde scoate D-l Opaina toate astea.Asociatia de Proprietari a blocului R 3 din Emil Racovita nr 12 sector 4 Bucuresti a fost amendata de ITM cu 6000Ron pt faptul ca are conventie civila si nu contract individual de munca cu femeia de serviciu si cu administratorul .D-l Opaina ne spune de cod civil , ITM-ul ne spune de Codul Muncii si ne amendeaza .
In prezent blocul se judeca cu ITM .

***

Nu aveti dreptate sa va agitati in sensul in care o faceti, pentru ca INTERPRETAREA LEGALA asupra taxelor pe care le datoreaza o asociatie, IN FUNCTIE DE FORMA DE ANGAJARE a unei lucrari sau persoane care sa presteze ceva pt.asociatie, DEPINDE DE CEEA CE SCRII IN CONTRACTUL CU PERSOANA RESPECTIVA, adica IN FUNCTIE DE CEEA CE FACE, CUM FACE, UNDE FACE si CU CE FACE. Astfel ca, in functie de ceea ce SCRIETI in contracte, interpretarea va aduce amenzi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 05:04 PM




#72 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 December 2010 - 09:51 PM

Stai putin, pentru femeia de serviciu care are calitatea de pensionar, nu i se aplica prevederile OUG 82/2010, in sensul ca acestor persoane pensionare, angajate cu Contract de prestari servicii conform Codului Civil, nu li se retine decat impozitul de 10 sau de 16%, fara plata contributiilor. In rest, da, pt. femeia de serviciu se incheie CIM.
In privinta activitatilor dependente, eu consider ca decat sa inchei Contract de prestari servicii cf. Codului civil si in cazul unui control sa fie impozitate in sensul impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza potrivit art. 57 alin. (1) lit. b) din Codul Fiscal, prin retinerea contributiilor obligatorii datorate de angajat si de angajator, mai bine, in urma analizei, inchei CIM.



#73 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2010 - 11:01 PM

iarta-ma, nu cred ca am inteles bine si de aceea revin cu intrebarile punctuale : deci, tu crezi ca pt. femeia de serviciu pensionara ar trebui sa inchiei CIM, da ? reconsiderarea activ. ca fiind dependente nu e in art. III, ci in art. I al ord. 58/2010, deci asta se aplica si pensionarilor ... la fel si pt contabilul-casier care are CIM in alta parte ??

sigur ca e de preferat cum spui tu... numai sa stea lucrurile asa, adica sa fie strict nevoie de CIM.

ms din suflet, noroc ca existi !! :thumbup:
..................................

dragilor,
am mai gasit 2 variante de ghid fiscal al asociatiilor de proprietari, sper sa nu fie aceleasi, nu pareau a fi - la o privire superficiala, dar sigur sunt actualizate ...
nu va suparati, sunt obosita si nu le-am mai citit pe fiecare decat pe diagonala ... iar am cotrobait pe net dupa informatii despre fiscalitatea la asoc. de prop. :smile:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 December 2010 - 06:21 AM




#74 Guest_nic273_*

  • Guests

Postat 05 December 2010 - 12:52 PM

In toata povestea asta care ne tine ocupata atentia, CIM vs Conventie civila pentru "Venituri din alte surse", am apreciat din start opinia doamnei Otilia Alupei.
Tare mult as vrea sa EXISTE un argument hotarator, reglementat negru pe alb, in ceea ce priveste aspectul CIM, pentru ca asa ne-am linisti. "Asumat" :wink: , neasumat, dar sa existe, pana una-alta, ca sa stim incotro mergem de azi pana maine... (Pt.ca, incotro mergem pe termen mediu si lung, e mai bine sa ne mai gandim, ca oricum, suntem impinsi de la spate... "legalizat"!)

Insa, intr-o interpretare de ansamblu, incercand sa vedem vedem padurea si nu copacii, de departe rezulta ca este fortata la maximum IDEEA de a intocmi CIM, unor oameni care au deja un CIM de baza si inca...20 de CIM-uri cu timp partial.

As vrea sa stiu ce parere aveti, Lexiroxi - cand sustineti atat de avantat incheierea CIM pentru Venituri din alte surse, in conditiile in care partile contractuale nu vor CIM, DE COMUN ACORD, nu vor sa se constranga una pe cealalta in sensul respectarii unor "canoane" legale INUTILE fata de OBIECTUL PRESTARII in cauza.

Ce argumente aduceti in conditiile in care, din punct de vedere al VOINTEI PARTILOR, cele doua parti isi regasesc interesul in incheierea unei CONVENTII CIVILE conform codului civil (fie si cu TOATE TAXELE PLATITE, ca si in cazul CIM, asa cum stabileste OG. 82/2010), deoarece CIM NU LE REPREZINTA INTERESUL pentru care conlucreaza? Este vorba despre niste PRESTARI DE SERVICII, care, conform Legii 230/2007 pot fi efectuate si de catre FIRME care au ca obiect aministrarea de imobile...

Deci, in aceste conditii, care este diferenta dintre o persoana care incheie Conventie civila de PRESTARE de SERVICII si o firma care incheie UN CONTRACT DE PRESTARI-SERVICII, atat timp cat AMBELE duc la bun-sfarsit ABSOLUT ACELEASI OPETATIUNI, IN ACELEASI CONDITII STABILITE DE PARTI PRINTR-O INVOIALA PROPRIE?

Vis-a-vis de aspectul "TIMPUL DE MUNCA", asa cum trebuie OBLIGATRIU respectata litera si spiritul legii, respectiv conform CODULUI MUNCII, ce ne facem in conditiile in care asociatia NU-I IMPUNE administratorului ORELE DE MUNCA?

Ce facem in cazul in care asociatia stabileste de comun acord cu administratorul, ca TIMPUL si RESURSELE cu care isi face treaba administratorul, raman la latitudinea acestuia? Adica, vine si face casierie mergend din usa in usa, cand are timp si chef, dar la final de luna si-a rezolvat treaba (asa cum orice contract de prestari-servicii se considera realizat? Iar administrarea tehnica o face, la fel, IN FUNCTIE DE SITUATII CARE NU SE POT PRESTABILI, intrucat nu stabileste administratorul cand sa-i crape teava de caldura sa sa se ocupe de lucrare... !?
Cat despre ceea ce presupune cealalta parte a administratorului, de contabilizare a datelor, finalizata prin listele de plata, declaratii si bla-bla-bla-urile ce mai trebuie facute si depuse pe la toti sfintii, iarasi, le face cand are timp... NU ALOCA TIMP PRESTABILIT LA ORE FIXATE si diferentiind tipmul SAU, PERSONAL,, pe care il aloca respectivei asociatii...

Care este rostul IN ACESTE CONDITII, sa incheiem CIM cu o mana FORTATA de UN TERT FATA DE PARTILE CONTRACTUALE (statul - in cazul de fata, care se presupune ca ne-ar amenda daca nu facem CIM!), CARE NU IMPUNE PRIN LEGE INCHEIEREA CIM LA ASOCIATII, ci lasa la libera interpretare in functie de situatii?

Si, nu in ultimul rand, cum va justifica acest administrator "angajat", indeplinirea atributiilor din FISA POSTULUI, in niste TIMPI stabiliti prin... 20 de CIM-uri, in conditiile in care tine evidenta la 20 de asociatii?, in conditiile in care isi realizeaza toate treburile cu brio?[/u] :thumbup: Ii intezice legea sa tina evidenta a 20 de asociatii? NU! Si-atunci...?!

Cum ramane cu PROTECTIA MUNCII, obligatorie in cazul in care ESTE ANGAJAT CU CIM?

Dar, daca este acest administrator mai este angajat tot cu CIM partial (ca, asa i se interpreteaza si acea activitate) si pentru ALTA ACTIVITATE tot NECONDITIONATA, dar, care are si un grad mare de periculozitate? Cum ramane cu justificarea fata de toti sfintii care te trag la raspundere, in cazul in care administratorul meu are un accident "de munca" in timp ce facea o munca pentru un altcineva? PE AL CUI TIMP l-a lovit accidentul, din TIMPUL cele 20 de CIM-uri partiale?

Printre toate, nu uitati ca am spus din start: conventie civila, CU OPTIUNE DE IMPOZITARE 16% la platitorul de venit, cu adeverinta de la angajatorul unde are CIM si plateste CASS si in conditiile in care STATUL ISI PRIMESTE TOATE TAXELE ca in cazul CIM! (Ma rog, mai putin CASS in caz ca are CIM in alta parte!)

Haideti, sa vedem si padurea, nu numai copacii, pentru ca in ceea ce priveste incheierea de CIM rezultatul final este doar acela... sa fie drumul cu oameni si... sa avem ce da de munca celor din administratia Min. (ne)Muncii, care sufera de pe urma aplicarii volens-nolens a reducerii birocratiei, prin desfiintarea cartilor de munca, depunerea declaratiilor on-line si altele...

Nu credeti? :wink:



#75 Guest_nic273_*

  • Guests

Postat 05 December 2010 - 01:49 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Dec 4 2010, 09:57 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Dec 4 2010, 07:06 PM, a spus:

cum se impoziteaza veniturile din activitati dependente obtinute in baza unor conventii civile si la ce termene se depun declaratiile aferente ??
Nicicum! Nu le poti impozita,-nu ai norme, numai organul fiscal le poate reconsidera, singura ta posibilitate este de a incheia CIM, unde lucrurile sunt clare.


Uimitor raspuns! :thumbup: Pot sa spun chiar: Doamne, fereste!


Pentru a va lamuri vedeti Codul fiscal unde sunt definite aceste venituri si toata legislatia aferenta retinerilor salariale, CAS, CASS, SOMAJ, fonduri... etc, care nu se aplica numai SALARIILOR, ci si altor venituri.

Cum puteti sa postati asemenea raspunsuri naucitoare, stiind ca sunt citite de persoane din domeniul contabil?!

Ce va determina (ce incadrare legala, evident!) sa afirmati atat de sigur ca "numai organul fiscal le poate reconsidera"?!
Nu stiti ca ceea ce face organul de inspectie fiscala, trebuie sa faca inaintea acestuia, contribuabilul? Pentru ca, lasand orice tratament la latitudinea organului de inspectie fiscala, timpul cat ai stat si-ai asteptat sa vina organul sa te lumineze, se traduce prin majorari de intarziere ce vor fi suportate de cel cauia ii tineti socotelile... (eventual, cu plata...! :wink: )

Si, in definitiv, nu credeti ca exagerati incheind fiecare fraza cu acelasi aspect, tradus "intocmiti CIM-uri, indiferent de situatie", insa, fara a aduce si suportul necesar acestui indemn deja... exagerat?



#76 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 December 2010 - 06:34 PM

Ce spune Codul fiscal si ce spun Normele:
Art.7
(1) In intelesul prezentului cod, cu exceptia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
2. activitate dependenta - orice activitate desfasurata de o persoana fizica intr-o relatie de angajare;
.........................
4. activitate independenta - orice activitate desfasurata cu regularitate de catre o persoana fizica, alta decat o activitate dependenta;
1. O activitate poate fi reconsiderata, potrivit criteriilor prevazute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependenta, in cazul in care raportul juridic in baza caruia se desfasoara activitatea nu reflecta continutul economic al acestuia.

Pentru angajator, analiza activitati pe care o va desfasura o persoana fizica se face inainte de a incheia un contract. In cazul in care activitatea este independenta din pct. de vedere al definitiilor Codul fiscal se pot incheia contracte/conventii civile pe baza Codului civil, care se impoziteaza corespunzator.
Daca se constata ca activitatea este dependenta din pct. de vedere al definitiilor Codului fiscal si totusi se incheie contracte/conventii civile pe baza Codului civil, impozitate ca si cand activitatea este independenta, vine organul fiscal (care are reglementari cum sa procedeze) si iti reconsidera activitatea ca fiind dependenta si le impoziteaza retroactiv, cu toate consecintele de rigoare. In acest caz, de activitate dependenta, nu inchei contracte/conventii civile (nici nu ai reglementari, norme, sa le asimilezi salariilor) si atunci, ce fel de contract inchei, altul decat contractul de munca. Mai ales ca conform art. 10 al Codului muncii in cazul muncii subordonate esti obligat sa inchei CIM, iar veniturile salariale sunt reglementate din pct. de vedere al fiscalitatii de catre Codul fiscal.
Asadar, pe baza unui contract/conventii civile nu se pot calcula si plati contributiile aferente veniturilor salariale, in lipsa reconsiderarii activitatii ca fiind dependenta, reconsiderare care se face numai de organele de control in cadrul controlului fiscal, societatea neavand aceasta atributie. O activitate dependenta poate fi prestata numai in baza unui contract individual de munca.

Nic tu pe cine reprezinti? juristii-care spun ca din pct. lor de vedere contractele sunt ok!; contabilii care sunt nevoiti sa gaseasca tot felul de interpretari care sa fie "pe placul" controlorilor fiscali, inspectorilor de munca; adm. financiare care abia asteapta sa-ti reconsidere activitatea; ITM care abia asteapta sa gaseasca contracte pe care sa le incadreze la CIM-uri

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 05:09 PM




#77 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2010 - 08:06 PM

sa nu uitam ca exista si contractele de mandat, asimilate salariilor dpv fiscal, deci mai exista o forma de contractare a activitatilor dependente in afara de CIM care iata ca nu-i obligatoriu in toate cazurile in care avem de-a face cu o activitate considerata ca fiind dependenta.

parerea mea ... :smile:

dragilor, va rog frumos sa ne pastram mesajele intr-o limita amabila, chiar politicoasa, daca se poate ... stiu ca subiectul e superenervant, va marturisesc ca si eu sunt un car de nervi, ca-mi vine sa inalt toti sfintii :thumbup: !



#78 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 December 2010 - 03:29 PM

Vezi postareanopris, la Dec 6 2010, 12:04 PM, a spus:

Cu riscul de a posta si eu un raspuns "naucitor" vreu sa vin si eu cu unele argumente (legale, pe cat posibil, logice in rest) in sprijinul afirmatiilor facute de "lexiroxi":
1) Termenul de "reconsiderare" cred ca e atributul organelor fiscale sau a ITM in a REconsidera ceea ce nu a fost considerat corect de catre cei indreptatiti. Daca firma vrea sa-i acorde cuiva drepturi salariale atunci sa-l faca salariat cu CIM. Chiar daca firma a considerat veniturile persoanei ca salariale si i-a platit toate contributiile, tot poate fi sanctionat de ITM pe motiv ca nu i s-a facut CIM. Mai bine sa faca firma CIM decat sa vina ITM sau Fiscul cu o reconsiderare, care atrage si o amenda si o munca retroactiva destul de neplacuta pentru contabil.
2) Codul muncii este o lege speciala, care reglementeaza relatiile de munca. Codul civil este o lege generala. Conform principiilor juridice o lege speciala este mai tare si prioritara unei legi generale. Adica Codul civil se ocupa de orice probleme civile intre doua parti, cu exceptia problemelor reglementate de legi speciale, adica si cu exceptia relatiilor de munca. Ceea ce face o femeie de servici este in mod clar o munca. Cum e reglementata mai nou dependenta este un fel de definitie-clarificare a unei relatii de munca, deci pentru care (conform CM) trebuie incheiat un CIM. Codul muncii nu face o deosebire intre pensionari si nepensionari in ce priveste aceasta obligatie de incheiere a CIM. Exista doar o toleranta in ce priveste conventiile civile pentru pensionari, pe care unii mai stricti in aplicarea legii ar putea sa nu o admita. Sa nu-mi spuneti mie ca e cu acordul angajatului de a nu i se plati contributia pentru pensie sau pentru sanatate. El nu are de ales. Cum sa nu doreasca sa aibe o pensie (sau sa i se mareasca ulterior pensia) sau sa nu aibe si o asigurare de sanatate. Eu chiar as considera ca e infractiune penala aceea de a angaja un nepensionar (femeie de serviciu, sau administrator, mecanic, gunoier,cenzor etc.) pe ani de zile, fara contributia pentru pensie si pentru sanatate, privandu-l pe om de pensie, de asistenta medicala gratuita profitand de ignoranta acestuia in cunoasterea legii sau fortandu-l sa accepte conventie civila (in loc de a nu primi nimic). Faptul ca acesta e pensionar inseamna ca nu mai e asa grav pentru el sa aibe conventie civila, nu ca ar fi si legal. Bugetul asigurarilor sociale de stat (si asa insuficient) pierde si el, in defavoarea noastra a tuturor.
Aș fi vrut să rețin doar câteva idei ... cu care nu sunt de acord, dar poate e mai bine așa, să discutăm ad integrum.
1.Termenul de reconsiderare a oricărei relații contractuale în
a) relații de muncă, deci muncă dependentă, reglementată prin Codul munci și CIM, este una
b) relații pur comerciale , în speță de prestări servicii, reglementate de Codul civil și de codul comercial este ...altceva.
În cazul a) a muncii dependente, în mod obligatoriu avem de a face cu un angajator, care ...este tobă de carte ...juridică... și își cunoaște și drepturile și obligațiile sale, dar mai ales ale mele, angajatul, salartiatul , său.
Cu normă intreagă sau normă parțială!
Iar dacă ... în treaba aceasta de angajare de un angajator a unui salariat ... legiuitorul ...a mai vârât și niște funcționari publici angajați la o autoritate de stat, cum este ITM, cu siguranță angajatul, salariatul nu poate ...ieși pe locul 2.
În pierdere.
Legile în domeniu ...au fost și rămas ...aceeași ... pentru salariați!
Deci ...toți care au pierdut ... trebuie să-și ceară dreptate în instanță și repararea tuturor prejudiciilor suferite.
(În paranteză fie spus, ITM de mult trebuia să lămurească aceste chestiuni cu angajatorii! Ca NOPRIS să nu aibă de ce să ceară închisoare pentru unii!)

În cazul b) a relațiilor comerciale ridicate la rang de "lege a părților" deci prestabilite prin contracte comerciale între două părți , juridic egale, prin care unul furnizorul, comerciantul, producătorul, prestatorul, intermediarul, se angajează să ofere, să producă, să fabrice, să livreze, să presteze, să vândă ori să facă ...orice... pentru care deține autorizațiile necesare pentru a le produce, fabrice, presta, livra, comerciasliza, vinde, ...și altul, beneficiarul , clientul său, fie el chiar consumatorul final, care ... comandă și cumpără , achiziționează ...tot ce are nevoie și-și poate permite financiar ... adică poate plăti contravaloarea lor și ...tot ce are voie ... să consume ...legal!.
În acest ultim caz părțile contractuale fie persoane juridice fie persoane fizice, convin asupra unor relații comerciale, nicidecum de muncă ori de subordonare. Este adevărat că în aceste cazuri comanda este urmată de regulă de execuție, dar ... liber consimțită, de părțile în cauză!
Și pentru noi mai este un aspect important.:
În cazul a) obligațiile fiscale , inclusiv acareturile salariilor, contribuțiile plătite de angajator sau de angajat, sunt stabilite și răspunderea pentru stabilire este asumată de angajator, nicidecum de asngajat, salariat.
Acesta din urmă ia la cunoștință că a negociat un anumit salar brut și niște drepturi pe de asupra, din care primește de fapt, netul. Îi sunt reținute impozitul, și contribuțiile datorate ca salariat la pensii, sănătate șișomaj. El, salariatul, știe că nu este AUTOR, nici PRESTATOR, nici LIBER PROFESIONIST, nici și nimic altceva decât angajat!
În cazul b) este evident, obligațiile fiscale sunt stabilite și asumate de fiecare parte contractuală, în calitatea sa de contribuabil. Fiecare plătește/încasează contravaloarea livrărilor ori prestațiilor sau a mărfurilor vândute, plătind/încasând TVA stabilit legal, fie ca și colectată, fie ca și deductibilă, dacă este chiar și de dedus, sau nu. Respectiv din veniturile încasate vor plăti toate impozitele pe venituri ori pe profit sau pe dividende ori/și taxele ori/și contribuțiile pe care le datorează la bugetul consolidat al statului.. Iar achizitorii , clinții finali, plătind integral achizițiile lor, vor stabili dacă acestea sunt sau nu deductibile din veniturile lor , deci ... vor proceda conform legii!
În rest... unii au deschis abecedarul .... și vor să ne scrie romane .... fără să priceapă o iotă ... sau cu ce se mănâncă ...spre exemplu ... drepturile de autor!
Dar cum, femeia de serviciu este cumva vreun AUTOR ?!
Nu.
Dar poate fi salariat.
Poate fi și salariat și pensionar.
Deci știe că fiind încă salariat, drepturile sale la pensie se pot recalcula periodic.
Dar mai poate fi și PFA , cu autorizație de lucru, cu drept să se angajeze să presteze serviciile pentru care este autorizat.
Și-n calitatea aceasta de PFA poate încheia contracte cu clienții săi.
Pentru prestațiile sale.
Ca parte contractuală cu drepturi egale celeilalte părți și care își asumă responsabilitatea pentru obligațiile sale gale de a plăti tosate dările datorate statului .-
Fie și-n calitate de propriul său angajator, respectiv salariat.
Dacă vrea să-și asume ambele calități.
Adică ... numai unii pot fi ...rentieri ... asoțiați, adiministratori, ... autori ... respectiv când vor chiar și salariați, și alții ...doar SALARIAȚI ?!
Fiți serioși!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 07 December 2010 - 03:37 PM




#79 Guest_nic273_*

  • Guests

Postat 07 December 2010 - 04:16 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Dec 7 2010, 01:34 PM, a spus:

dragilor, :smile:

am vb din nou la asistenta contribuabil din MF, mi s-a spus f clar ca pt activitati dependente de genul celor comentate de noi aici raman valabile conventiile civile la care SE PLATESC TOATE DARILE CF. LEGILOR SPECIALE (sanatate, pensii, somaj), mai putin comisionul ITM - evident !!
de asemenea, mi s-a spus fara echivoc ca ITM-ul nu ma poate obliga sa inchiei CIM atat timp Codul Civil imi permite conventia civila ca relatie contractuala !!

faza cea mai nasoala pt. o asoc. de prop. e confirmarea ca si femeia de serviciu pensionara are activ. dependenta , prin urmare trebuie sa-i platesc ctb. sociale - mai putin somaj .... si fd. de risc si accid. (parca) !

din discutie a mai reiesit ceva ce am sesizat si eu, sincera sa fiu, dar ma intrebam daca nu cumva e o scapare in text - iata ca sigur nu e :
daca va uitati in ord. 82/2010, veti vedea ca de la art. II, alin. 6) - 10) se vb NUMAI despre venituri cf. art. 7, alin. 1, pct. 13^1, adica NUMAI despre drepturile de autor !!!deci, fara conventii civile !!!
prin urmare, pt. toate conventiile civile aferente activ. profesionale independente se retin ctb. sociale de 16% cf. art. II, alin. 2) (pensii si somaj), scutiti sunt pensionarii. daca activ. devin dependente se retine toate ctb. sociale cf legilor speciale.
adicatelea ... instalatorului care vine sporadic sa repare ceva la bloc, i se face conventie civila si i se retin din start cbt. sociale de 16% - pe langa impozitul pe venit de 16%, DACA nu e pensionar. daca este pensionar, i se retine numai impoz. pe venit de 16%.

inca ceva : in discutia cu asistenta contribuabil MF am spus de asociatia care a luat amenda de ITM pt. ca avea conventie civila pt femeia de serviciu si trebuia sa aiba CIM, doamna de la MF mi-a zis ca NU intelege de ce ITM-ul face asa ceva si ca asoc. va trebui sa se judece cu ei pt asta. :laugh:


Va multumesc, doamna Otilia Alupei! :sad: :thumbup:

Mai multe cuvinte pe acest subiect, chiar nu-si mai gasesc rostul.

Toata stima!



#80 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 December 2010 - 05:16 PM

Suntem seriosi, desigur. Ceea ce vrem noi sa facem este sa clarificam niste legi neclare dar nu privind din punctul nostru de vedere (al contabilului) si nici din al celorlalte parti (patroni, angajati, Fisc, ITM). Toate aceste parti au niste interese si cu cat sunt mai subiectivi din fire cu atat au tendinta sa considere parerea lor ca cea mai legala. Sa incercam sa clarificam lucrurile din punct de vedere al unei parti potential neutre: judecatorul. Daca se ajunge in instanta intre ITM si Asociatia de proprietari, pe tema femeii de serviciu (care presupunem ca nu e PFA si nici pensionara), cum ar judeca faptele? Sa ne imaginam judecata lui:
1) Femeia de serviciu este PFA (sau echivalent)? NU! Deci nu este o relatie comerciala, deoarece, conform unei legi anume, nici o persoana nu poate face activitati comerciale, fapte de comert (inclusiv servicii) fara sa fie autorizat (de ONRC si/sau Fisc).
2) Ceea ce face femeia de serviciu pentru asociatie se considera o munca? Voi ce credeti? Daca munca intelectuala este o munca, cu atat mai mult cea fizica. Eu cred ca toata lumea e de acord ca este o munca. Si noile principii de dependenta se aplica din plin aici. Deci, daca e o munca, nu se aplica Codul civil (chiar daca exista un contract civil intre parti, caci contractele nu pot incalca legile). Este un caz clar de aplicare a Codului muncii.
3) Se pomeneste in Codul muncii de o relatie de munca de tipul Conventie civila? Acest tip de relatie nu e mentionat printre tipurile de contracte permise (enumerarea in lege fiind exhaustiva, nepermitand si alte tipuri). Se vor permite in curand si contracte de munca pe zile ocazionale, doar, doar se va intelege o data ca toate tipurile de munca sunt reglementate de Codul muncii. Fiind un tip de contract inexistent in Codul muncii inseamna ca este ilegal si se anuleaza.
4) Existand o angajare fara contract valabil este echivalent cu munca la negru. Aceasta atrage amenda consistenta si REconsiderarea femeii ca angajate, obligand angajatorul (eventual sa-i faca CIM retroactiv si) sa plateasca retroactiv contributiile neplatite, cu penalitatile de intarziere respective. Factor agravant: prin acest de conventie omul nu are surse de intretinere la batranete (pensia) si nu are drept de tratamente medicale (cu exceptia urgentelor), iar statul pierde si el niste bani pentru BASS.
5) Judecatorul va intreaba femeia: stiai ca prin acest fel de angajare pierzi dreptul la pensie si la tratamente medicale? Ea va raspunde ca nu stia sau va raspunde ca stia dar daca nu eccepta ar fi fost angajata alta persoana. Ar fi un acord al partilor, dar fara cunosterea consecintelor, iar, in caz de cunostere, ar fi o situatie incorecta uman.
Judecatorul va aplica cel putin art. 276 (din CM), alin.1, lit. e: primirea la muncă a persoanelor fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), cu amendă de la 3.000 lei la 4.000 lei pentru fiecare persoană identificată, fără a depăși valoarea cumulată de 100.000 lei.
6) Pe saracul contabil va cadea beleaua de a face CIM retroactiv, state de plata retroactive, contributii retroactive, pe legi diferite, procente de contributii diferite, penalitati de intarziere si dobanzi diferite in perioade diferite.

As face pariu (dar nu mi-e in caracter) ca orice proces intre ITM si o firma sau asociatie care a facut conventie civila cu un nepensionar va fi castigat de ITM. (Nici nu prea am incredere in competenta multor judecatori, asa ca teoretic e posibil orice rezultat).

Exista pe forum un caz in care concluzia este:
"In pofida optimismului meu de la inceput, sentinta civila primita in cazul contestatiei noastre impotriva PV ITM in ceea ce priveste folosirea conventiilor civile de prestari civile in baza codului civil da castig de cauza ITM."
Cititi la http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...ost&p=71648

In ce priveste informatiile date de fuctionari de la Fisc sau de la ITM, eu sunt lamurit. Daca ati pune aceeasi intrebare la 3 functionari m-as mira sa aveti 3 raspunsuri la fel. Daca nu aveti un raspuns scris orice alta interpretare e posibila din partea unui inspector sau judecator.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

9 useri citesc topicul

0 membri, 9 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL