Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant 30.06.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bilant 30.06.2011


56 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2011 - 01:41 PM

dragilor,
cei care au CA /2010 < 35.000 euro si nu depun bilant la 30.06.2011, nu trebuie sa depuna vreo declaratie, ceva... in locul bilantului, corect ?? pur si simplu nu depun bilantul si gata, nu trebuie sa instiinteze AF ca ei se incadreaza la pct. 2 si de aceea nu depun ... eu asa am inteles din ordin 2234/2011 !

am inteles bine ? :smile:



#22 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2011 - 02:15 PM

Si eu am inteles la fel!
Consider ca atata timp cat nu este precizata obligatia de a depune vreun fel de declaratie, nu are rost sa o "inventam" noi acum.
Eu am totusi o mare dilema cu societatile infiintate anul acesta si care au activitate. In ordin nu se face referire deloc la aceste societati. Mie personal nu mi-e de ajuns comunicatul de pe site-ul MF....daca ne trezim cu adrese de la ANAF ca nu le-am depus?

elenacca



#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2011 - 02:54 PM

bine punctat !

deci :
"Operatorii economici care nu au desfășurat activitate de la data înființării până la 30 iunie 2011, cei care în tot semestrul I 2011 s-au aflat în inactivitate temporară, precum și persoanele juridice care se află în curs de lichidare, potrivit legii, nu întocmesc raportări contabile la 30 iunie 2011."

1. Operatorii economici care nu au desfășurat activitate de la data înființării până la 30 iunie 2011, asta e clara !
2. cei care în tot semestrul I 2011 s-au aflat în inactivitate temporară, eeeiii ... aici e o prbl. :
- au CA/2010 > 35.000 euro, dar au fost in inactivitate tot sem I, deci ... depun ?? ca nu se incadreaza in conditiile art. 2 (adica CA < 35.000 euro)
- au CA/2010 < 35.000 euro si atunci clar nu depun
3. precum și persoanele juridice care se află în curs de lichidare, si aici e clar ca nu depun.

pe langa astea, mai e cazul firmelor infiintate in sem I 2011, deci care au CA/2010 inexistenta sau ca sa-i zicem fortat = 0 si despre care ai putea crede ca nu depun, dar care, cf. acestui ordin, ar trebui sa depuna, ele NEfiind excluse !

a mai aparut si ordinul 2239/2011 care zice ca cele nou-infiinate pot opta pt. sistemul simplificat sau pt reglementarile europene (ordin 3055/2009), DAAR asta se refera doar la situatiile financiare anuale.

la bunul simt, eu zic ca firmele nou-infiinate n-ar trebui sa depuna bilant la 30.06.2011, dar mi-e teama ca totusi trebuie, ele nefiind incluse in categoriile celor ce nu depun !

parerea mea... :smile:



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2011 - 02:59 PM

http://www.mfinante....ut&pagina=acasa

2011-07-11 | În atenția operatorilor economici

În Monitorul Oficial al României nr. 483 din 7 iulie 2011 a fost publicat Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 2234/29 iunie 2011 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2011 a operatorilor economici.

În conformitate cu prevederile art. 1 alin. (2) din ordinul menționat, Sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2011 a operatorilor economici se aplică de persoanele care aplică Reglementările contabile conforme cu Directiva a patra a Comunităților Economice Europene, parte componentă a Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 3055/2009, cu modificările și completările ulterioare, și care în exercițiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro.

Potrivit pct. 2.18 din Anexa la Ordin, operatorii economici care nu au desfășurat activitate de la data înființării până la 30 iunie 2011, cei care în tot semestrul I 2011 s-au aflat în inactivitate temporară, precum și persoanele juridice care se află în curs de lichidare, potrivit legii, nu întocmesc raportări contabile la 30 iunie 2011.

Ca urmare, nu întocmesc raportări contabile nici entitățile nou-înființate în cursul anului 2011.

De asemenea, pentru 30 iunie 2011 există doar obligația de a depune raportări contabile de către entitățile care în exercițiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro.

eheeeii ... daca nu am tras un ochi pe site-ul MF de cateva zile ... :smile: asa ne trebuie ! dar ce smacheri si astia :sad: " ca urmare, nu intocmesc.. " , auzi.. "ca urmare" .. ce-au bagat-o ca sa ascunda omisiunea lor :happy:



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2011 - 03:21 PM

asaaa ...

am o veste proasta pt cei aflati in inactivitate temporara TOT SEM. I 2011 , dar care in 2010 au avut CA > 35.000 euro : DEPUN BILANT LA 30.06.2011, cf parerii primite de la asistenta contribuabil din MF ( tel. 031.4039160)

am primit 2 nr. de tel. de la Directia Generala de Reglementari contabile si voi suna acolo pt a-i ruga sa puna pe site-ul MF si aceasta precizare, alaturi de cele existente deja, adica sa completaze comunicatul acela (sau separat, whatever)

revin cu noutati :smile:



#26 ellissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 July 2011 - 03:24 PM

dar firma care de la infiintare a avut activitatea suspendata si incepand cu mai 2011 si-a reluat activitatea, depune bilant?



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2011 - 03:28 PM

da, elissa, pt. ca nu are activitatea suspendata tot sem I :smile:

dragilor, nu rasp. nimeni la D.G.R.C. , dar mai incerc ... :sad:
021.3871110 sau 021.2261110

later : ba nu mai incerc, ca e tarziu azi !! mai am pretentii sa gasesc pe cineva daca sun cu cateva minute inainte de sfarsitul programului de lucru ... rusinica sa-mi fie !! :happy:



#28 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 July 2011 - 06:57 PM

dar firma care de la infiintare a avut activitatea suspendata si incepand cu mai 2011 si-a reluat activitatea, depune bilant?

da, elissa, pt. ca nu are activitatea suspendata tot sem I :smile:


[/quote]
criteriu principal de incadrare : cifra de afaceri de 35000 euro anul trecut - conform omfp
adica daca am avut activitatea suspendata din aprilie 2010 cand SC a avut o CA de 100000 lei (<35000 euro) iar acum in mai reiau activitatea trebuie sa depun raportarea semestriala pentru simplu motiv ca am reinceput activitatea???
pai atunci criteriul CA=35000 euro pentru ce a fost dat ???
iar cele destul de multe care au fost infiintate acum X ani si nu au desfasurat activitate deloc ce raportare sa faca acum la 30.06 daca nu au CA>35000 euro ?

Aceasta postare a fost editata de cosmin0304: 26 July 2011 - 07:05 PM




#29 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2011 - 08:18 PM

Da, Cosmin ai dreptate daca CA < 35000 Euro in 2010 , Elissa nu depune raportare semestriala. Probabil Otilia s-a grabit si a gresit raspunsul.



#30 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2011 - 08:32 AM

Otilia,

Roaga-i sa posteze si temeiul legal pentru afirmatia:

Ca urmare, nu întocmesc raportări contabile nici entitățile nou-înființate în cursul anului 2011

...pt ca suntem in ceata...
elenacca



#31 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2011 - 09:36 AM

de ce "ceata"?

daca e nou-infiintata in 2011, inseamna ca a avut cifra de afaceri 0 (zero) in 2010.

s-or fi gandit ca daca 0 < 35.000, inseamna ca "nu intocmesc raportari contabile", conform legii. :smile:



#32 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2011 - 10:13 AM

Atunci de ce pt cei care nu au avut activitate de la infiintare si pana la 30.06.2011 s-au facut precizari??? Pentru ei nu exista teoria ta, ca daca 0 < 35.000, inseamna ca "nu intocmesc raportari contabile?????

La pct. 2.18 din Anexa la Ordin, este stipulat doar ca "operatorii economici care nu au desfășurat activitate de la data înființării până la 30 iunie 2011". Ei se puteau infiinta in anul 2011 sau anterior, nu?
elenacca



#33 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2011 - 10:45 AM

n-am societate nou-infiintata, dar as lua de buna "interpretarea" din anuntul anaf...

as face si-un print screen, sa fie acolo...

sanse 0 (zero) sa se intample ceva rau.



#34 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 27 July 2011 - 10:46 AM

Am sunat astazi la Brasov la Asistenta contribuabili . D-na mi-a raspuns ca depun bilant doar cei care anul trecut au avut cifra de afaceri mai mare de 35000 euro si atat .Toti ceilalti sunt scutiti de bilant si nu depun nici alte declaratii .



#35 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2011 - 11:07 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 26 July 2011 - 03:21 PM, a spus:

... DEPUN BILANT LA 30.06.2011,[/b] cf parerii primite de la asistenta contribuabil din MF
... sa puna pe site-ul MF si aceasta precizare, alaturi de cele existente deja, adica sa completaze comunicatul acela
Eu cred ca toate neclaritatile astea provin din faptul ca si la MF s-a pierdut motivul pentru care firmele trebuie sa depuna bilantul la semestru.
Lucrurile nu mai sunt vazute in necesitatea lor, ci in posibilitatea de a amenda vreo firma care nu duce la termen niste hartii semnate si parafate.
Informatiile din bilanturi sunt necesare pentru a vedea la nivel macro, statistic, cum stam la jumatea anului, economic vorbind, pe diverse domenii de activitate. Si daca o societate nu a avut cine stie ce venituri, nu are cum influenta nici cat negru sub unghie statistica.
De altfel eu nu pricep nici de ce este necesara declaratia la bilant ca firma face contabilitatea corect. Daca nu ar fi hartia aia contabilitatea ar avea voie sa fie varza?
Si acum revenind la PDFul raportarii, am avut ceva hopuri:
Nu mai stiu daca au actualizat a n-a oara versiunea, dar la mine nu a mers preluarea datelor de la semestrul trecut. Le-am trecut eu, cifra cu cifra.
Iar la preluarea rulajelor din balanta, imi trecea intr-un alt rand veniturile obisnuite din dobanzi. Pana am inteles unde era hiba.
Voi ati avut ceva probleme?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#36 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2011 - 11:50 AM

Art. 1. al 2 Sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2011 a
operatorilor economici prevăzut la alin. (1) se aplică de
persoanele care aplică Reglementările contabile conforme cu
Directiva a IV-a a Comunităților Economice Europene, parte
componentă a Reglementărilor contabile conforme cu directivele
europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanțelor publice
nr. 3.055/2009, cu modificările și completările ulterioare, și care
în exercițiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri
peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro......
..........
al 5 Pentru întocmirea raportărilor contabile la 30 iunie 2011,
încadrarea în criteriul prevăzut la alin. (2) se efectuează pe baza
indicatorilor determinați din situațiile financiare anuale ale
exercițiului financiar precedent, respectiv a balanței de verificare
încheiate la finele exercițiului financiar precedent




Vers.1.03 din 18.07.2011 - s-a corectat functia 'Preluare F10, F20 (col.2)'



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2011 - 12:38 PM

Vezi postareacristina1969, la 26 July 2011 - 08:18 PM, a spus:

Probabil Otilia s-a grabit si a gresit raspunsul.
cred ca da ... :sad: cred ca nu am citit cu atentie ... si am omis ca nu a avut activitate de la infiintare...
va rog sa ma scuzati, nu stiu ce-am avut in minte in clipa aia (probabil ca nimic :happy: )

m-ati iertat c-am zis o prostie cat mine de mare ?? plsss :smile:
Off, Doamneee ...



#38 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 July 2011 - 09:40 AM

nu se supara nimeni :smile:
intrebarea mea :as dori exemple/situatii de persoane juridice care se află în curs de lichidare si care nu depun raportarile la 30.06 ? cum le incadram la "in curs de lichidare" ?



#39 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2011 - 09:20 AM

sa inteleg ca dc am o firma care nu a depsit in 2010 35.000 euro, nu depun bilant la 30.06
Gina



#40 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 July 2011 - 05:44 PM

Ai inteles bine, Ginutzza!

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL